Zavrieť

Porady

Príjem z ČR

E15 E15

E15 je offline (nepripojený) E15

Prosím o poradu, nikdy som takého DP nerobila. Daňovník mal 3 mesiace živnosť.
Príjem zo živnosti: 20.000,-
Poistné: 9.762,-
Potom ako zamestnanec v ČR. Priniesol potvrdenie o príjme:
Úhrn príjmov: 229.494 Kč
Úhrn poistného: 28.697 Kč
Základ dane: 200.797 Kč
Zrazená záloha na daň: 30.269 Kč
Chcem mu uplatniť 40 % výdavky.
Neviem si s tým poradiť a už vôbec nie do akých riadkov v DP to dať.
Ďakujem.
Usporiadat
zamako zamako

zamako je offline (nepripojený) zamako

Marína, prosím a čo v prípade, keď si v ČR klient podal přiznaní k dani z příjmu FO, spoločné zdanenie manželov...v SR mal príjem z prenájmu nehnuteľností, príjem z podnikania - 1 faktúra , od 01.07.2006 v SR živnosť pozastavil, príjmy z prenájmu plynú ďalej. Trvalý pobyt ma v SR, byt aj v ČR, manželka a detičky sú s ním v ČR....viem, že podáva DP B u nás len si neviem poradiť s údajmi z českého DP...:-(
0 0
zamako zamako

zamako je offline (nepripojený) zamako

Marína Pozri príspevok
E15, vidím že Tvoja Posledná návšteva: Dnes 11:31 AM
Očakávala som reakciu, či Ti moja rada pomohla.
tak poďakujem ja...mne si veľmi pomohla!!!!
ešte by som potrebovala vedieť kam dám v DP údaj z DP v ČR, kde si manželka uvádza 1/2 zo základu dane z podnikania manžela - to "nešťastné" spoločné zdanenie manželov....žeby do VI.oddielu riadok 6?...no neviem a výdavky žiadne!...

ešte doplním: v SR nemá žiadne príjmy, sú len ZČ ČR a 1/2 manželových príjmov ČR a v ČR podala DP.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Podľa Čl. 4 Zmluvy medzi SR a ČR o zamedzení dvojitého zdanenia a .......
určiť, ktorého štátu je rezidentom. Budeš postupovať vylučovacou metódou, t.z. ak platí bod.1 postupuješ podľa bodu 2 postupne. Môj názor je, podľa toho, čo si uviedol, stály byt má v ČR. Ak má stály byt aj v SR, posudzuješ ďalšie kritérium-stredisko svojich životných záujmov(manželka a deti sú s ním v ČR) atd. Z toho mi vychádza, že je rezidentom Českej republiky a preto celosvetové príjmy zdaňuje v ČR. Je to však trochu komplikovanejšie, pretože v SR má živnosť a ak by sme pristúpili na to, že je rezidentom ČR, v SR by mu vznikla stála prevádzkáreň.
Ty si sa na základe určitých kritérii rozhodol, že je rezidentom SR. V tomto prípade celosvetové príjmy zdaní v SR. Čo sa týka spoločného zdanenia manželov, požiadala by som FÚ o Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu(Certification on tax payment), v ktorom bude uvedený druh príjmu, výška príjmu, daň a dátum zaplatenie. Tieto údaje uvedieš v DP v SR. Aby si to všetko stihol, požiadaj príslušný DÚ v SR o predĺženie lehoty na podanie DP (max. do 31.9.2007).


Čl. 4
Rezident
1. Na účely tejto zmluvy výraz “rezident zmluvného štátu” označuje každú osobu, ktorá podľa právnych predpisov tohto štátu podlieha zdaneniu v tomto štáte z dôvodu svojho bydliska, trvalého pobytu, miesta vedenia alebo akéhokoľvek iného podobného kritéria a zahŕňa aj tento štát a každý jeho nižší správny útvar alebo miestny orgán. Tento výraz však nezahŕňa žiadnu osobu, ktorá podlieha zdaneniu v tomto štáte iba z dôvodu príjmov zo zdrojov v tomto štáte alebo majetku umiestneného v tomto štáte.
2. Ak je fyzická osoba podľa ustanovení odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov, určí sa jej postavenie týmto spôsobom:
a) táto osoba sa bude považovať za rezidenta len toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt; ak má k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov),
b) ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,
c) ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch štátoch alebo sa nezdržiava v žiadnom z nich, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom,
d) ak je táto osoba štátnym príslušníkom oboch štátov alebo nie je štátnym príslušníkom žiadneho z nich, príslušné orgány zmluvných štátov upravia túto otázku vzájomnou dohodou.
3. Ak je podľa ustanovení odseku 1 osoba iná než fyzická osoba rezidentom oboch zmluvných štátov, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa nachádza miesto jej skutočného (hlavného) vedenia. V prípade pochybností upravia príslušné orgány zmluvných štátov túto otázku vzájomnou dohodou.
0 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

Ja by som použila metódu vyňatia.Je to práca v rámci krajín EU, príjem už bol zdanený v ČR. Takže hrubý príjem - poistné = základ dane, ten vpíšem do r.. 79, v r. 80 znížim nezdaniteľnú časť základu dane o túto sumu, v r. 81 vyčíslim zníženú daň. Metodu zápočtu by som použila napr. pri dividendách.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

-Dana- Pozri príspevok
Ja by som použila metódu vyňatia.Je to práca v rámci krajín EU, príjem už bol zdanený v ČR. Takže hrubý príjem - poistné = základ dane, ten vpíšem do r.. 79, v r. 80 znížim nezdaniteľnú časť základu dane o túto sumu, v r. 81 vyčíslim zníženú daň. Metodu zápočtu by som použila napr. pri dividendách.
Daň zaplatená v ČR ide do DP formou zápočtu a nie formou vyňatia.
0 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

Odkiaľ viem, kedy zápočet a kedy vyňatie? /aj tak tam mám chybu/ V zákone 238/2003 som sa nič také nedočítala./ale možno čítam zle./ Zaujímalo by ma tiež ako to je s dividendami v USA a Nemecku, ak viete poradiť.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Danka, toto je zo stránky www.drsr.sk - klikni na prílohu
0 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

Ďakujem veľmi pekne, super, to mi pomôže. Mne sa to tam nijak nedarilo nájsť.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Danka,
www.drsr.sk - potom klikni na hore na červenej lište "Daňové informácie", potom naľavo klikneš na "Podávanie DP" - a otvoria sa Ti možnosti a jedna je "Metody na elimináciu dvojitého zdanenia....."
0 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

Muška, ďakujem. Len tam píšu,že je to na príjmy zo závislej činnosti. A dividenda nie je závislá činnosť, ale mne sa zdá, že to platí aj pre ne. Bude to tak? A ešte by ma zaujímalo, či aj pri nulovej dani treba to vyňatie/zápočet robiť. Ďakujem.
0 0
zamako zamako

zamako je offline (nepripojený) zamako

ďakujem marina za rady!
Manžela mám vybaveného, manželka v SR nemala žiadne príjmy, len spoločné zdanenie v ČR ...takže si myslím, že v SR by som ani daňové nemusela podávať...žije s manželom v ČR a poberá tam materské..uvažujem správne?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Som rada, že Ti môj príspevok pomohol.
Ak si Ty rezidentom ČR a manželka má s Tebou stály byt v ČR, má tam stredisko svojich životných záujmov ....atd.(o tom sme sa už bavili v mojom príspevku), tak aj ona je rezidentom ČR. Na vašom mieste by som si podala žiadosť na FÚ a požiadala o potvrdenie o rezidencii. Budeš mať o tom doklad. Ak si spomínam, v SR máš vydaný ŽL. V tomto prípade(daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou) si v SR budeš priznávať len príjmy dosiahnuté na tomto území.
0 0
Stanoq Stanoq

Stanoq je offline (nepripojený) Stanoq

platiti toto vsetko aj pre Madarsko?
0 0
Dan1 Dan1

Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc : Jedná sa o to, že príjmy zo záv.činnosti mám v ČR, na Slov. živnosť. Je mi jasné, ako to spracovať, až nato, že sa mi vyskytla mala "vada", s ktorou som sa predtým nestretla :v Potvrdení o príjmoch zo zav.čin z ČR mi uviedli, že vykonali ročné zúčtovanie záloh a vyšiel im preplatok 3000,-CZK, ktoré mi vrátili v 1/2007. Čo s tým ? Mám to odpočítať od skutočne zrazených záloh a túto poníženú sumu prepočítanú na SKK potom uviesť v DP? Ďakujem vopred za pomoc.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Dan1 Pozri príspevok
........ Mám to odpočítať od skutočne zrazených záloh a túto poníženú sumu prepočítanú na SKK potom uviesť v DP?............
Áno Dan, uvažuješ správne. Na zápočet použiješ daň po vysporiadaní.
0 0
Dan1 Dan1

Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

Vďaka Marína za pomoc. Teraz budem mať aspoň kľud na duši, kým zase niečo neobjavím. Ešte raz dík.
0 0
domi2 domi2

domi2 je offline (nepripojený) domi2

učtOVNíčKA
Dobrý daňový deň

Ja by som Vás chcela poprosiť o nasledovné
Mám kombinovaný príjem a to z česta 15 000 Czk zo Slovenska cca 100 000 Sk a zo Slovinska cca 250 000 Sk daň zaplatená 46 000 Sk

Čo s tým ? Prosím poraďte
0 0
Lulka Lulka

Lulka je offline (nepripojený) Lulka

Ahojte , aj ja mam taku malu otazocku, manzel pracuje v CR, je v ceskej firme vsetko plati tam. Urobili sme DP vysiel mu nedoplatok /pretoze v CR ma nejaku ulavu na dani/. A teraz neviem ci si zivotne poistenie moze zapocitat do toho DP alebo nie? Znizil by sa mu nedoplatok vsak?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Lulka Pozri príspevok
Ahojte , aj ja mam taku malu otazocku, manzel pracuje v CR, je v ceskej firme vsetko plati tam. Urobili sme DP vysiel mu nedoplatok /pretoze v CR ma nejaku ulavu na dani/. A teraz neviem ci si zivotne poistenie moze zapocitat do toho DP alebo nie? Znizil by sa mu nedoplatok vsak?
Ak spĺňa podmienky podľa § 11, môžete uplatniť zaplatené ŽP ako nezdaniteľnú časť ZD.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

domi2 Pozri príspevok
Dobrý daňový deň

Ja by som Vás chcela poprosiť o nasledovné
Mám kombinovaný príjem a to z česta 15 000 Czk zo Slovenska cca 100 000 Sk a zo Slovinska cca 250 000 Sk daň zaplatená 46 000 Sk

Čo s tým ? Prosím poraďte
Podať DP .
V zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia z ČR a aj zo Slovinskom sa pri zdanení príjmov používa metóda zápočtu dane. Na nejaké hlbšie počítanie je zadanie veľmi strohé ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať