Zavrieť

Porady

Príjem z ČR

E15 E15

E15 je offline (nepripojený) E15

Prosím o poradu, nikdy som takého DP nerobila. Daňovník mal 3 mesiace živnosť.
Príjem zo živnosti: 20.000,-
Poistné: 9.762,-
Potom ako zamestnanec v ČR. Priniesol potvrdenie o príjme:
Úhrn príjmov: 229.494 Kč
Úhrn poistného: 28.697 Kč
Základ dane: 200.797 Kč
Zrazená záloha na daň: 30.269 Kč
Chcem mu uplatniť 40 % výdavky.
Neviem si s tým poradiť a už vôbec nie do akých riadkov v DP to dať.
Ďakujem.
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
lenka.ba Pozri príspevok
Dobrý večer, potrebovala by som radu... Švagor mal za rok 2010 príjem iba z ČR, zvyšok roka bol nezamestnaný na SR, registrovaný na ÚP. Idem mu robiť DP A, ako ho vyplniť? Vopred ďakujem za odpovede . pekný večer
Vyplníš ho akokeby bol zamestnaný na SR len s tým rozdielom, že príjmy z ČR prepočítaš kurzom.
Zákon o dani z príjmov
§ 31
Prepočítací kurz

(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.

Nárok má na celú nezdaniteľnú čiastku = 4 025,70 Eur.

Použiješ metódu vyňatia príjmov, takže daňová povinnosť bude = 0.

Skús ešte trošku pohľadať nejaké témy, určite nájdeš viac.
4 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
seda Pozri príspevok
Dobrý deň, stále si neviem rady. Písala som už vyššie, že kámoška mala dohodu v ČR od 1-2/10 kde jej zrazili daň, a od 8-12/10 bola SZČO. Podľa toho čo študovala a ak tomu dobre rozumiem, tak DP podáva len v SR typ B a pre ňu je výhodnejšie vyňatie príjmov. No ona mi stále tvrdí, že podá priznanie v ČR, že jej zrazenú daň v ČR vrátia. Podľa mňa nemá podať DP v ČR, neporadíte mi?
Na Slovensku podá DP "B", v ktorom prizná aj príjmy z ČR, metódou vyňatia príjmov.
V ČR si tiež môže podať DP len z príjmov z ČR a daň jej vrátia.

Doplnenie:
http://www.porada.sk/t161543-do-ktor...ml#post1672013
Naposledy upravil rodina1 : 14.03.11 at 08:03 Dôvod: Doplnenie
3 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

milkami Pozri príspevok
Odkontroluje ma niekto, prosím. Potvrdenie o príjmoch z ČR - závislá činnosť: 96000, povinné poistenie 32640, základ dane 128640 Čk, záloha na daň - O, ročné zúčtovanie nerobené, podpísané prehlásenie k dani. Nemám potvrdenie o zrazenom poistnom zamestnancovi. Daňový bonus si uplatňuje u nás na 4 deti.Vychádza mi v DP typ A takto:
r.32: 3631,55 (96000/26,435)
r.36: 3631,55
r.37: 4025,70
r.43: 4025,70
r.49: 3631,55
r.51:100
r.54:0
r.55: 943,68
r.58:943,68
r.59:943,68
Keďže mu nevychádza žiadna daň, myslím si, že je zbytočné, aby naháňal potvrdenie o zrazenom poistnom, nezmenilo by mu to na daňovej povinnosti nič.
Je to tak správne? Prosím,prosím
nepozerala som v nbs či máš dobrý kurz, ale prihoď ešte riadok 34 3631,55 a bude to ok.
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tu nájdeš odpoveď http://www.porada.sk/1214512-post18.html
2 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

na hlavnej stránke nbs je vpravo možnosť výberu NAJČÍTANEJŠIE a tam sú mesačné, kumulatívne a ročné prehľady. Klikni na to a vyber si kumulatívny prehľad, rok 2009 a najlepšie formát pdf.
1 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
emmma Pozri príspevok
Prečítala som celú túto tému a aj ostatné. Ak to pomôže aj ostatným, mne určite, - daňovník s príjmami v ČR pri prekročení príjmu 15000CZKmusí podať daňové alebo RZD v ČR? Predtým ako bude priznávať celosvetové príjmy v SK má najprv vysporiadať daň v ČR? Čo potom prikladá k daňovému v SK - potvrdenie od zamestnávateľa alebo potvrdenie z FÚ z Česka? Ja som trochu podcenila takýto druh príjmu a teraz tápem.

Ďakujem.
Ak je pre teba výhodnejšia metóda zápočtu dane tak:
- podáš v ČR DP z príjmov v ČR
- požiadaš FÚ v ČR o vystavenie Potvrdenia o zaplatenej dani
( Certification of Tax Payment)
- zároveň DÚ na Slovensku požiadaš o predlženie lehoty na podanie DP z
dôvodu príjmov v zahraničí
- ak budeš mať Potvrdenie o zaplatenej dani z ČR tak podáš na Slovensku
DP z celosvetových príjmov a doložíš dotyčné potvrdenie

Ak je pre teba výhodnejšia metóda vyňatia príjmov tak:
- priložíš k DP na Slovensku Potvrdenie o príjme od českého zamestnávateľa
1 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
emmma Pozri príspevok
Betka631 ďakujem. Ja som mala výhrady k vypracovaniu daňového na základe potvrdenia kde je nie je uvedené presné poistné - ale klient si to praje... Ešte aby som to dokončila. Poistné zamestnanca vypočítam ako 12,5% zo sumy z riadku č.1 alebo táto suma je už vrátane 12,5%?

Ďakujem.
emmma pozri o príspevok vyššie...v ČR je pre rok 2009 poistné za zamestnanca vo výške 11%.
Na potvrdení v r.1 máš hrubý príjem z ktorého vypočítaš poistné.
1 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Odkontroluje ma niekto, prosím. Potvrdenie o príjmoch z ČR - závislá činnosť: 96000, povinné poistenie 32640, základ dane 128640 Čk, záloha na daň - O, ročné zúčtovanie nerobené, podpísané prehlásenie k dani. Nemám potvrdenie o zrazenom poistnom zamestnancovi. Daňový bonus si uplatňuje u nás na 4 deti.Vychádza mi v DP typ A takto:
r.32: 3631,55 (96000/26,435)
r.36: 3631,55
r.37: 4025,70
r.43: 4025,70
r.49: 3631,55
r.51:100
r.54:0
r.55: 943,68
r.58:943,68
r.59:943,68
Keďže mu nevychádza žiadna daň, myslím si, že je zbytočné, aby naháňal potvrdenie o zrazenom poistnom, nezmenilo by mu to na daňovej povinnosti nič.
Je to tak správne? Prosím,prosím
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

jamp Pozri príspevok
Dobry den,

moc prosim o radu:

- mam prijem SR 1-7/2009 (4523,02, poistne 603,58, preddavky dane 317,17)
+ prijem z CR 9-12/2009 (3318,33, poistne 365,04, preddavky dane 355,21).

V CR si na zaklade potvrdenia od zamestnavatela podam sama DP a uplatnim celu nezdanitelnu ciastku na danovnika - mali by mi vratit celu srazenu dan zo mzdy.
O. K.
V SR si podam DP s uvedenim celosvetovych prijmov. Mozem pouzit metodu vynatia, aj ked mi celu zaplatenu dan v CR vratia? Môžeš. Staci ako doklad k tomu potvrdene danove priznanie z CR, alebo to potvrdenie o zdanitelnych prijmoch od zamestnavatela? Potvrdenie nestačí, v ňom daň nie je vysporiadaná, vysporiadanú ju máš až v DP.

V pripade metody vynatia mi opet vychadza, ze mi v SR vratia po uplatneni nezdanitelnej ciastky na poplatnika celu zaplatenu dan zo mzdy v SR ??
To je v poriadku, využi túto možnosť.

Ak pouzijem metodu zapoctu dane, mam zapocitat tie zaplatene preddavky zo mzdy v CR, alebo to vyrovnanie na zaklade DP, cize 0 ? Ak by si použila metódu zápočtu dane, aj keď z jej použitia nevyplýva žiadna výhoda, skôr naopak, nemáš si akú daň z ČR v SR započítať, sama hovoríš, že po výpočte DP v ČR ti vychádza vrátenie celej zrazenej dane, t. z., nemáš čo započítať.

Moc dakujem.
Monika
Modrým.
Chcem ťa poprosiť, nezadávaj tú istú otázku v dvoch témach http://www.porada.sk/1340817-post241.html
Naposledy upravil Marína : 17.03.10 at 22:53
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

cathyc Pozri príspevok
nesprávne...má nárok na daňový bonus na Slovensku ak spĺňa podmienky podľa Zákona o dani z príjmu § 33
K tomu pridám vyjadrenie daňového poradcu Jozefa Áča Poberanie daňového bonusu v ČR i SR
Naposledy upravil Marína : 17.03.10 at 21:53
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

V ČR sa zmenili potvrdenia o príjme a v nich sa už od vlani neuvádza poistné zamestnanca ale zamestnávateľa áno, preto si vyššie dostala radu, že buď potrebuješ potvrdenie od zamestnávateľa, v akej výške boli zrazené odvody zamestnanca alebo mzdový list. Ak má zamestnanec všetky výplatné pásky, nasčítaš z nich. Do budúcna mu poraď, nech si výpl. pásky odkladá, nebude musieť žiadať potvrdenie od zamestnávateľa.
Naposledy upravil Marína : 19.03.10 at 09:55
1 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Dobrý deň, prosím o radu,chcem si to zjednodušiť,ale neviem,či sa dá. Slovák,ktorý má príjem zo závislej činnosti z ČR si chce uplatniť daň.bonus.Doniesol potvrdenie o príjme.Postupujem správne?
r.32 155 004,-CK
r.33 nedám,nemám pásky ani mzdový list
r.34 155 004
r.36 155 004
r.37 odp.položka
r.46 155 004
r.47 0
r.55 suma daňového bonusu
jasné,že prepočet priemerným ročným kurzom ECB
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Len doplním Evičku, za podmienky, že spĺňa zákonom stanovenú výšku príjmu.
Zákon o dani z príjmu
§ 33
Daňový bonus


(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

lenka.ba Pozri príspevok
prečo 19,32 eura? Ved danový bonus do 6/2010 bol 20 eur a od 7/2010 20,02 eura.
S úpravou súm životného minima automaticky súvisí aj úprava výšky daňového bonusu, od výšky životného minima sa totiž odvíja.
Okrem § 33 ods. 1 Zákona o dani z príjmu je potrebné si pozrieť aj spoločné, prechodné a záverečné ustanovenia toho istého zákona, viď § 52 ods. 48.
(48) Daňový bonus podľa § 33 sa zvyšuje rovnakým koeficientom a za rovnaké kalendárne mesiace zdaňovacieho obdobia ako suma životného minima.39a) Tento postup sa po prvýkrát použije za zdaňovacie obdobie roku 2007.
39a)§ 2 písm. a) zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Naposledy upravil Marína : 14.03.11 at 01:16
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
seda Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne, vlastne keď si ona podá DP v ČR, tak ja jej tak či tak, musím dať príjmy z ČR do DP v SR s metódou vyňatia príjmov? Či ich vôbec v SR neriešim, keď si české príjmy dá do DP v ČR? Ani nie?
Keďže je daňovým rezidentom SR, tak v tejto krajine podáva daňové priznanie, v ktorom priznáva nielen slovenské príjmy, ale aj celosvetové.
No, a ako nedaňový rezident v ČR, podá DP, v ktorom uvedie len príjmy získané v Česku.
1 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

Ja mám tiež podobný problém. Živnostník, ktorý mal v roku 2006 nulový príjem zo živnosti, ale poberal rodičovský príspevok si neplatil žiadne odvody, dokonca ani živnosť pozastavil. Po skončení rodičovskej dovolenky /po dovršení 3 rokov veku dieťaťa/ sa zamestnal v ČR. Má len potvrdenie z ČR o príjme zo závislej činnosti.
Myslím si, že DP "B" bude treba a uplatní si metódu zápočtu dane?
Tiež ďakujem.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

E15 Pozri príspevok
Prosím o poradu, nikdy som takého DP nerobila. Daňovník mal 3 mesiace živnosť.
Príjem zo živnosti: 20.000,-
Poistné: 9.762,-
Potom ako zamestnanec v ČR. Priniesol potvrdenie o príjme:
Úhrn príjmov: 229.494 Kč
Úhrn poistného: 28.697 Kč
Základ dane: 200.797 Kč
Zrazená záloha na daň: 30.269 Kč
Chcem mu uplatniť 40 % výdavky.
Neviem si s tým poradiť a už vôbec nie do akých riadkov v DP to dať.
Ďakujem.
Príjem z ČR treba prepočítať priemerným mesačným kurzom - podľa NBS, vypísať DP B. Postup ako keby mal príjmy zo SR pri vyplňovaní
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

JDM Pozri príspevok
Ja mám tiež podobný problém. Živnostník, ktorý mal v roku 2006 nulový príjem zo živnosti, ale poberal rodičovský príspevok si neplatil žiadne odvody, dokonca ani živnosť pozastavil. Po skončení rodičovskej dovolenky /po dovršení 3 rokov veku dieťaťa/ sa zamestnal v ČR. Má len potvrdenie z ČR o príjme zo závislej činnosti.
Myslím si, že DP "B" bude treba a uplatní si metódu zápočtu dane?
Tiež ďakujem.
platí to isté, ako predchádzajúci príspevok
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

Nie je mi ale ešte celkom úplne jasné. Príjem z ČR teda prepočítam priemerným mesačným kurzom, ale čo s tou daňou zaplatenou v ČR? Bude tam metóda zápočtu, alebo to dám do kolonky zaplatená daň v SR? A materská sa nezapočítava, takže to bude také nijaké.... Ale ďakujem,
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

JDM Pozri príspevok
Nie je mi ale ešte celkom úplne jasné. Príjem z ČR teda prepočítam priemerným mesačným kurzom, ale čo s tou daňou zaplatenou v ČR? Bude tam metóda zápočtu, alebo to dám do kolonky zaplatená daň v SR? A materská sa nezapočítava, takže to bude také nijaké.... Ale ďakujem,
metóda zápočtu. Nie je to daň v SR, nemôžeš odpočítať, ako keby bola daň u nás platená.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať