Zavrieť

Porady

domová výmenníková stanica

Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ak máte niekto vo svojom bytovom dome výmeníkovú stanicu na ohrev TÚV, prosím napíšte mi názor na ňu. ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Môžete, ak prípravu TÚV na noc vypnete.
0 0
Black Black

Black je offline (nepripojený) Black

sthruska Pozri príspevok
Môžete, ak prípravu TÚV na noc vypnete.
My sme to raz vyskúšali a o pár dní sa nám prišiel sťažovať vlastník, že sa musí sprchovať studenou vodou, keď príde v noci domov.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Black Pozri príspevok
My sme to raz vyskúšali a o pár dní sa nám prišiel sťažovať vlastník, že sa musí sprchovať studenou vodou, keď príde v noci domov.
Toto sa ale stáva aj keď ohrev zabezpečuje dodavaťel tepla, pretože ten má tak isto v noci utlm.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Black Pozri príspevok
My sme to raz vyskúšali a o pár dní sa nám prišiel sťažovať vlastník, že sa musí sprchovať studenou vodou, keď príde v noci domov.
Vyhláška 152/2005 stanovuje:
Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom v zmluve o dodávke a odbere tepla.
Nie je ekonomické celú noc preháňať teplú vodu rúrkami po celom dome, preto stačí ak sa iba vypne obehové čerpadlo. Ak sa niekto chce sprchovať o 2,00 hod v noci tak sa môže, ibaže si najprv musí odpustiť chladnú vodu z potrubia.
0 0
Black Black

Black je offline (nepripojený) Black

slavica Pozri príspevok
Toto sa ale stáva aj keď ohrev zabezpečuje dodavaťel tepla, pretože ten má tak isto v noci utlm.
U nas to funguje tak ze predseda priamo nadstavuje v KOSTke cas v ktorom sa bude vykurovat a akou teplotou (aj TÚV aj ÚK), takze ci ma nas dodávateľ tepla útlm cez noc to neviem. Ale my si mozeme nadstavit teplotu na noc aj 48 st. C, ked chceme.

Julian Pozri príspevok
Vyhláška 152/2005 stanovuje:
Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom v zmluve o dodávke a odbere tepla.
Nie je ekonomické celú noc preháňať teplú vodu rúrkami po celom dome, preto stačí ak sa iba vypne obehové čerpadlo. Ak sa niekto chce sprchovať o 2,00 hod v noci tak sa môže, ibaže si najprv musí odpustiť chladnú vodu z potrubia.
Na nadstavovanie KOSTky som bol zaučený, ale o vypínaní obehové čerpadla neviem nič .
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Black Pozri príspevok
U nas to funguje tak ze predseda priamo nadstavuje v KOSTke cas v ktorom sa bude vykurovat a akou teplotou (aj TÚV aj ÚK), takze ci ma nas dodávateľ tepla útlm cez noc to neviem. Ale my si mozeme nadstavit teplotu na noc aj 48 st. C, ked chceme.
.
A práve my to radšej nechceme a tak to robí dodavateľ podľa vidˇcitovaného zákona Julianom.
ale dohodu sme inú nerobili, lebo to by sme museli ohrievať celu noc podľa toho, kto si kedy zmyslí prísť domov a sprchovať sa.
0 0
Black Black

Black je offline (nepripojený) Black

slavica Pozri príspevok
A práve my to radšej nechceme a tak to robí dodavateľ podľa vidˇcitovaného zákona Julianom.
ale dohodu sme inú nerobili, lebo to by sme museli ohrievať celu noc podľa toho, kto si kedy zmyslí prísť domov a sprchovať sa.
Prečo veď my si možme nadstaviť vodu ako chceme, je to v celku flexibilne a ked sa to spoji s vyregulovanim systemu tak je to v pohode. My si v podstate mozeme nastavit namiesto horucej vody aj studenu (naopak nie, skoda).
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Black Pozri príspevok
Prečo veď my si možme nadstaviť vodu ako chceme, je to v celku flexibilne a ked sa to spoji s vyregulovanim systemu tak je to v pohode. My si v podstate mozeme nastavit namiesto horucej vody aj studenu (naopak nie, skoda).
Jasné, však ja súhlasím, len doteraz mi po všetkých rekonštrukciách nezostalo na fonde na výmeničku...ktorú mám v pláne. Reguláciu už máme od r.2002.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Black Pozri príspevok
Na nadstavovanie KOSTky som bol zaučený, ale o vypínaní obehové čerpadla neviem nič .
KOST-ku poznám len z tejto diskusie, ale keď je tam obehové čerpadlo tak si predstavujem, že sa dá naprogramovať aj jeho chod.
0 0
Black Black

Black je offline (nepripojený) Black

Julian Pozri príspevok
KOST-ku poznám len z tejto diskusie, ale keď je tam obehové čerpadlo tak si predstavujem, že sa dá naprogramovať aj jeho chod.
Možno hovoríme o tom istom, len z inej strany
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Určite sa tam dá všetko naprogramovať. Od teploty vody až po činnosť obehového čerpadla. Však by mala byť zabezpečená vždy teplá voda a nie aby človek pol hodinu odpúšťal teplú len aby mu tiekla. Ide o to ako sa tam všetci dohodnete. U nás sme na kotolni odsúhlasili od kedy a do kedy má tiecť teplá voda a podľa toho som nastavil chod čerpadla. Preto predpokladám, že to bude všade možné.
V niektorých prípadoch sa možno ani nevyplatí to čerpadlo vypínať.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Orim, prosím ťa, rozpíš konkrétne, v ktorých prípadoch by si neodporúčal vypínať toto čerpadlo!
Vďaka!
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Dnes sa uskutočnila schôdza, na ktorej som mimo iného informovala aj o budúcom písomnom hlasovaní o KOST-ke.
Čo som vedela, tak som povedala, ale zhodli sme sa,že požiadame správcu, aby nám prišiel túto problematiku vysvetliť odbornejšie.
Susedia položili niekoľko otázko-napr.:
- ak bude dlhší výpadok elektrickej energie, tak teplá voda bude tiecť, kedže čerpadlo nepôjde(teda ako to funguje pri pozastavení čerpadla, bude treba odpusti viac vody, ale nakoniec teplá potečie?
- je možné regulovať teplotu teplej vody osobitne pre ÚK a pre TÚV??
Ak tieto otázky závisia od typu KOST-ky, tak nič. Aj tak ich budeme klásť nášmu správcovi, ale neviem presne kedy. vďaka!
0 0
Black Black

Black je offline (nepripojený) Black

Lotarka Pozri príspevok
Dnes sa uskutočnila schôdza, na ktorej som mimo iného informovala aj o budúcom písomnom hlasovaní o KOST-ke.
Čo som vedela, tak som povedala, ale zhodli sme sa,že požiadame správcu, aby nám prišiel túto problematiku vysvetliť odbornejšie.
Susedia položili niekoľko otázko-napr.:
- ak bude dlhší výpadok elektrickej energie, tak teplá voda bude tiecť, kedže čerpadlo nepôjde(teda ako to funguje pri pozastavení čerpadla, bude treba odpusti viac vody, ale nakoniec teplá potečie?
- je možné regulovať teplotu teplej vody osobitne pre ÚK a pre TÚV??
Ak tieto otázky závisia od typu KOST-ky, tak nič. Aj tak ich budeme klásť nášmu správcovi, ale neviem presne kedy. vďaka!
Ak bude vypnutá el. energia, teplá voda nepotečie (s tým máme skúsenosti)
V každej KOSTke by sa mala dať nastaviť osobitne TÚV a osobitne ÚK.
0 0
ivangabris ivangabris

ivangabris je offline (nepripojený) ivangabris

user P406
My máme v Púchove od rekonštrukcie tepelného rozvodu po meste každá bytovka namontovanú KOST-ku. Na začiatku pred rekonštrukciou sa nám dodávateľ tepla aj ponúkal, že si môžeme ju aj zakúpiť, ale nakoniec ľudia nechceli, takže sa spláca mestu ako výrobcovi tepla v cene tepla. Neviem aká je úspora oproti predchádzajúcemu typu ohrevu. Ale poviem vám, že už by som trval na vlastnej kotolni. Mali sme sa odtrhnúť vtedy keď sa dalo. Teraz sme nútení brať teplo len od nich. Inak KOSTka prináša aj výhodu, že vodu v sekundári si môžete doohrievať vlastným kotlom. Dobré, že? Stačí si dorobiť vlastný kotol na TUV a UK a od drahého dodávateľa tepla nakúpiť napr. len 5perc. tepla na rok. Ale to by musel zase ten "(ne)závislý" úrad URSO nariadiť, že si môžeme objednávať teplo vopred a nie nám bude vypočítané na základe predchádzajúcich spotrieb 3 roky dozadu.
My sa na KOSTke nastavíme TUV od 4:30 - 23:30, výseč aj na UK od 24:00 do 4:00 cca.
Ide o to, že v noci nám naša bytovka nevychladne máme 44cm obv. múr z Porothermu.
A na margo KOSTky, jej cena sa dala znížiť, ale mesto dalo zarobiť jej dodávateľom. Aspoň tak som počul. Vraj nás stáli viac ako keby sme si ju sami zaplatili.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Znovu oživujem túto tému:

Od dodávateľ tepla, ktorý bude realizovať osadenie Kostky v našom byt. dome som dostala odpoveď, že po osadení nebude potrebné realizovať znovu vyregulovanie, ktoré už máme teraz, prípadne nejaké znovunastavovanie.
Teraz neviem, či pre istotu, by nebolo dobré, aby po tejto realizácii sme žiadali o písomné vyjadrenie dodávateľa vyregulovania, že nastavené parametre a vyregulovanie vykur. systému neboli porušené a je v stave pôvodnom, teda naprojektovanom.

Ďakujem za Váš názor!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať