Zavrieť

Porady

účtovanie lekára

chcem poprosiť poradákov o radu, neviem sa rozhodnúť či tu prácu zobrať alebo nie.
Mám možnosť učtovať začínajúcu lekárku.
Robím účto PU v s.r.o.,na TPP a zároveň malé firmičky JU a to vždy len k 31.03.tolen tak na prilepšenie.
Viem že účto lekára je trochu iné a neviem či sa mám do toho pustiť a vobec neviem čo za to pýtať.
Prosím skúste ma poinformovať a poradiť všetky + a - ktoré ma čakajú a ta odplata za tu pracu.
Moc všetkým dakujem za skorú odpoved.
Usporiadat
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Ak na fa uviedla správne číslo účtu, nemal by byť problém.
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

bea Pozri príspevok
Tak na to sa spolieham :-) Od septembra som sľúbila jednej lekárke, ktorá zakladá s.r.o., že jej budem viesť účtovníctvo. Ako som si tu už prečítala v príspevkoch, nemala by som mať s tým problém .
Ale mám jednu otázku na prechod z lekára na s.r.o. . Ja som ju dostala od lekárky a nechcela by som ju zle informovať.
Lekár končí ako fyzická osoba presne tak ako SZČO? Teda pohľadávky voči ZP, ktoré prídu na účet od zdravotných poisťovní už po ukončení činnosti, uvedie v daňovom priznaní ako pripočitateľné položky a aj záväzky, ktoré uhradí po ukončení ako odpočitateľné položky?
A ona sa ma pýtala na to, či jej poisťovne zaplatia vyfakturované výkony za predchádzajúce obdobia ešte na účet "lekára". Tak predpokladám, že áno, ale človek nikdy nevie. Je to ozaj tak?
Ďakujem vopred za usmernenie
Tiez uctujem pre jedneho lekara, som s nim velmi spokojna, nechaju si poradit, nie su najmudrejsi na svete a nepletie sa mi do remesla.

Jediny moj problem je, ze nikto nevie povedat ci su oslobodeni od DPH alebo nie, ked maju v zivnostenskom uvedene - pracovna zdravotna sluzba. Nevedia na danovom, nevedia poradcovia DPH, na danovom chcu stanovisko z ministerstva zdravotnictva, na ktore cakam, ak sa dockam...

Inac naozaj klasicke uctovnictvo, bala som sa toho, ale nie je s tym problem.
1 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

bea Pozri príspevok
Tak na to sa spolieham :-) Od septembra som sľúbila jednej lekárke, ktorá zakladá s.r.o., že jej budem viesť účtovníctvo. Ako som si tu už prečítala v príspevkoch, nemala by som mať s tým problém .
Ale mám jednu otázku na prechod z lekára na s.r.o. . Ja som ju dostala od lekárky a nechcela by som ju zle informovať.
Lekár končí ako fyzická osoba presne tak ako SZČO? ánoTeda pohľadávky voči ZP, ktoré prídu na účet od zdravotných poisťovní už po ukončení činnosti, uvedie v daňovom priznaní ako pripočitateľné položky a aj záväzky, ktoré uhradí po ukončení ako odpočitateľné položky?v daňovom priznaní nie, ale pripočíta resp. odpočíta ich v uzávierkových operáciách v peňažnom denníku, ktorý vedie len do dňa ukončenia činnosti a týmto dňom uvádza aj všetky prip. a odp. položky, tj. poplatky za vedenie účtu po tomto termíne som už do nákladov nedávala, ale účet sme rušili až keď prišla posledná platba pre FO-szčo od ZP, trvalo to cca 2 mesiace.
A ona sa ma pýtala na to, či jej poisťovne zaplatia vyfakturované výkony za predchádzajúce obdobia ešte na účet "lekára". áno, veď na vyšlých fa pre ZP mala ešte číslo účtu szčo. Tak predpokladám, že áno, ale človek nikdy nevie. Je to ozaj tak?
Ďakujem vopred za usmernenie
odpovede v texte
3 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ďakujem Vám za rýchle odpovede :-)
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Sú oslobodení od DPH, ak majú len činnosť pracovná zdravotná služba.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

V obchodnom registri maju zapisane:

1. kupa tovar... bla bla maloobchod, velkoobchod
2. PZS

Vykonavaju vsak cinnost iba pracovnej zdravotnej sluzby. Danovy poradca DPH povedal ze zalezi od toho ci maju udelenu licenciu od ministerstva zdravotnictva. On ma udelenu licenciu od BSK a RUVZ. Na danovom urade im to nestacilo, a chcu aby sme priniesli stanovisko z ministerstva zdravotnictva, ci to spada pod poskytovanie zdravotnej starostlivosti, alebo ide o komercnu sluzbu.

Aj v tomto pripade je to oslobodene od DPH?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

zk24 Pozri príspevok
Tiez uctujem pre jedneho lekara, som s nim velmi spokojna, nechaju si poradit, nie su najmudrejsi na svete a nepletie sa mi do remesla.
Jediny moj problem je, ze nikto nevie povedat ci su oslobodeni od DPH alebo nie, ked maju v zivnostenskom uvedene - pracovna zdravotna sluzba. Nevedia na danovom, nevedia poradcovia DPH, na danovom chcu stanovisko z ministerstva zdravotnictva, na ktore cakam, ak sa dockam...
Inac naozaj klasicke uctovnictvo, bala som sa toho, ale nie je s tym problem.
zk24 Pozri príspevok
V obchodnom registri maju zapisane:
1. kupa tovar... bla bla maloobchod, velkoobchod
2. PZS
Vykonavaju vsak cinnost iba pracovnej zdravotnej sluzby. Danovy poradca DPH povedal ze zalezi od toho ci maju udelenu licenciu od ministerstva zdravotnictva. On ma udelenu licenciu od BSK a RUVZ. Na danovom urade im to nestacilo, a chcu aby sme priniesli stanovisko z ministerstva zdravotnictva, ci to spada pod poskytovanie zdravotnej starostlivosti, alebo ide o komercnu sluzbu.
Aj v tomto pripade je to oslobodene od DPH?
Načo chodíš za daňovými poradcami a na drsr, keď máš poradu ? Klikni na § 29 ZoDPH, tam máš odkaz na zákon 576/2004. To čo je v jeho § 1 až 4 je zdravotnícka starostlivosť. Okrem toho aj súvisiace tovary a služby podľa § 13. Veľmi jednoducho povedané – to čo uhrádza lekárom za výkony zdravotná poisťovňa je oslobodené od DPH. Ak však lekár popri činnosti predáva napr. obaly na zdravotné záznamy pacientom, tak to nie je zdravotná starostlivosť, ale tvrdý biznis, maloobchodná činnosť. Ale aj výkony, ktoré hradí v plnom rozsahu pacient, podľa § 16 sú služby súvisiace so zdravotnou starostlivosťou /oslobodené od DPH/, napr. posudok na zbrojný preukaz, a pod. Ďalej v § 4, ods. 1 je odkaz na zákon 578/2004, v jeho § 11 je napísané, kto, komu a aké povolenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti vydáva. Ani daňový poradca, ani drsr Ti nemôžu poradiť iné, nemajú právo. Samozrejme, že pracovisko musí mať potrebnú legalizáciu ..... ale o tom, kto ju vydáva nerozhoduje drsr !
8 0
Tara1 Tara1

Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

Ak máte niekto skúsenosť s takýmto problémom, prosím poraďte mi...lekárka sa rozhodla ukončiť činnosť ako FO a založila si s.r.o., ale...činnosť FO ukončená 30.6. a výpis z OR .. s.r.o. zapísaná dňa 8.7. a všetko nám to dala na vedomie tento týždeň..nie som si istá s tým prerušeným obdobím od 1.7.-7.7...to ich máme všetkých prihlásiť na dobrovolné platenie poistného?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Tara1 Pozri príspevok
Ak máte niekto skúsenosť s takýmto problémom, prosím poraďte mi...lekárka sa rozhodla ukončiť činnosť ako FO a založila si s.r.o., ale...činnosť FO ukončená 30.6. a výpis z OR .. s.r.o. zapísaná dňa 8.7. a všetko nám to dala na vedomie tento týždeň..nie som si istá s tým prerušeným obdobím od 1.7.-7.7...to ich máme všetkých prihlásiť na dobrovolné platenie poistného?
Ak lekárka iba oznámila, že ukončila činnosť ako FO, nevieme, čo všetko to znamená. Ale keď účtovníčka je z toho prekvapená, tak zamestnanci sú zrejme ešte u poisťovní neodhlásení od FO, ani nie je zrušená registrácia FO, ako zamestnávateľa, ani zrušenie daňovníka .... a zrejme ani s.r.o. nie je zaregistrovaná ako nový zamestnávateľ, ani subjekt dane. Takže pani doktorke to treba vysvetliť, že FO by bolo najlepšie ukončiť k 31.8.2010. Nová s.r.o. dovtedy môže existovať aj pasívne, bez aktivít. Ak to už niekde ohlásila /zrušenie FO/, nech to zmení na 31.8.10, nie 30.6.10, ani 7.7.10. Určite to bude ľahšie, než vybaviť registráciu na poisťovniach spätne. Až keď sa vykonajú potrebné registrácie a preregistrácie možno činnosť FO zrušiť, jednotne pre všetky správne a ekonomické vzťahy, najlepšie ku koncu najbližšieho mesiaca. Rovnako treba vybaviť aj ostatné registrácie, na daňovom úrade /DIČ do zmlúv/, mestskom úrade, merače energií, nájomné zmluvy, bežný účet subjektu, zmluvy s poisťovňami, atď. t.j. povinnosti, o ktorých lekárka asi ani netuší. Ak nie, nemusia jej uznať ani daňové náklady k nejasnému subjektu a nejasným výnosom..... atď. Rozhodne nemôže za obdobie 1. až 7.7. ostať akýkoľvek lekársky a ekonomický prvok bez väzby na konkrétny subjekt, na konkétne IČO a DIČ.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

slovenská s.r.o má v ORSR zapísanú činnosť - pracovná zdravotná služba. Má v rámci tohto oprávnenia právo školiť prvú pomoc?

Konateľ vystavil faktúru za "Školenie prvej pomoci". Môže to spadať pod toto oprávnenie?

V prípade, že PZS je oslobodená od DPH, môžem aj školenie prvej pomoci tohto lekára brať ako oslobodené od DPH?

Ďakujem.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

zk24 Pozri príspevok
Ahojte,
slovenská s.r.o má v ORSR zapísanú činnosť - pracovná zdravotná služba. Má v rámci tohto oprávnenia právo školiť prvú pomoc?
Konateľ vystavil faktúru za "Školenie prvej pomoci". Môže to spadať pod toto oprávnenie?
V prípade, že PZS je oslobodená od DPH, môžem aj školenie prvej pomoci tohto lekára brať ako oslobodené od DPH?
Ďakujem.
Áno, má taxatívne oprávnenie...... ako jednu zo zákonných náplní:
§ 26 zákona č. 124/2006 Z.z. :
Pracovná zdravotná služba
(1) Pracovná zdravotná služba u zamestnávateľa najmä
a) zisťuje nebezpečenstvá a hodnotí zdravotné riziká,
.....
f) školí zamestnancov na poskytovanie prvej pomoci
(§ 8 ods. 1 písm. a) tretí bod),
g) spolupracuje pri ....
Áno, fakturácia je za plnenie jednej zo základných náplní živnosti Pracovná zdravotná služba. Pracovná zdravotná služba nie je oslobodená od dane podľa § 29 ZoDPH ..... lebo aj keď ju vykonáva lekár, nevykonáva sa podľa zákona 576/2004 ako zdravotná starostlivosť, vylúčená zo živnosti podľa § 3, ods. 2, písm. z-a Živ.z., .... ale sa vykonáva podľa § 26 zákona č. 124/2006 a prílohy č. 2, bod 59 Živnostenského zákona., teda je živnosťou, ako každá iná.
Školenie o prvej pomoci sa aj od lekára berie ako podnikateľská /živnostenská/ činnosť .... bolo vysvetlené u príspevku č. 88. To znamená, že sa u lekára započitáva do sledovaného obratu pre registračnú povinnosť na platiteľa DPH. Kým neprekročil obrat z neoslobodených činností, nemusí sa registrovať. U odberateľa služby sa berie tak, ako je lekárom vyfakturované.
4 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

a_je_to Pozri príspevok
Áno, má taxatívne oprávnenie...... ako jednu zo zákonných náplní:
§ 26 zákona č. 124/2006 Z.z. :
Pracovná zdravotná služba
(1) Pracovná zdravotná služba u zamestnávateľa najmä
a) zisťuje nebezpečenstvá a hodnotí zdravotné riziká,
.....
f) školí zamestnancov na poskytovanie prvej pomoci
(§ 8 ods. 1 písm. a) tretí bod),
g) spolupracuje pri ....
Áno, fakturácia je za plnenie jednej zo základných náplní živnosti Pracovná zdravotná služba. Pracovná zdravotná služba nie je oslobodená od dane podľa § 29 ZoDPH ..... lebo aj keď ju vykonáva lekár, nevykonáva sa podľa zákona 576/2004 ako zdravotná starostlivosť, vylúčená zo živnosti podľa § 3, ods. 2, písm. z-a Živ.z., .... ale sa vykonáva podľa § 26 zákona č. 124/2006 a prílohy č. 2, bod 59 Živnostenského zákona., teda je živnosťou, ako každá iná.
Školenie o prvej pomoci sa aj od lekára berie ako podnikateľská /živnostenská/ činnosť .... bolo vysvetlené u príspevku č. 88. To znamená, že sa u lekára započitáva do sledovaného obratu pre registračnú povinnosť na platiteľa DPH. Kým neprekročil obrat z neoslobodených činností, nemusí sa registrovať. U odberateľa služby sa berie tak, ako je lekárom vyfakturované.
Ďakujem veľmi pekne.

PZS nie je teda oslobodená od DPH? Už som z toho "zmagorená",...

m.hladka oi stránku dozadu radila, že su oslobodení od DPH, a ty opačne... Stále to mám s radami 50:50 A ja sama sa už neviem rozhodnúť...
Naposledy upravil zk24 : 29.08.10 at 18:28
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

zk24 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne.
PZS nie je teda oslobodená od DPH? Už som z toho "zmagorená",...
m.hladka oi stránku dozadu radila, že su oslobodení od DPH, a ty opačne... Stále to mám s radami 50:50 A ja sama sa už neviem rozhodnúť...
Pracovná zdravotná služba nie je činnosťou podľa zákona 576/2004 /=oslobodená v § 29 ZoDPH/, ale podľa živnostenského zákona a zákona 124/2006, v ktorom sa uvádza jej poskytovateľ ako podnikateľ ... viď § 21, ods. 8, kým ako lekár je poskytovateľ zdr.starostlivosti, kde PZS nie je uvedená. Pracovné lekárstvo je prijatím osobitného zákona 124/2006 obsahovo vyňaté zo zdravotnej starostlivosti, aj rozšírené. Preventívna starostlivosť v podobe školenia zamestnancov o bezpečnosti pri práci nie je v žiadnom prípade zdravotnou starostlivosťou, ale PZS, ktorú hradí zamestnávateľ, nie zdravotná poisťovňa. Neviem, či radu potrebuješ pre lekára poskytovateľa, alebo zamestnávateľa príjemcu, ale ... ak lekár nenatočil zatiaľ obrat neoslobodených činností nad 49790 Eur, tak škoda sa s tým zatiaľ zdržovať ..... ale hranicu pre registráciu musíš sledovať. A príjemcovi faktúry je to jedno.
Ak sa lekár z titulu prekročenia obratu podnikateľských činnosti aj stane platiteľom DPH, ním poskytovaná zdravotná starostlivosť je naďalej oslobodená a pri odpočtoch postupuje podľa § 49, ods. 4. V zdravotnej starostlivosti je oslobodený, v živnostiach nie, tak aj fakturuje.
Naposledy upravil a_je_to : 29.08.10 at 19:20 Dôvod: posledný odsek
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Klient je poskytovateľ PZS, a dodáva služby do zahraničia. Reigstrovail sme sa na paragraf 7a (pre istotu, keďže som to nevedela rozhodnúť). Ani na dopyt podany na DRSR mi nebolo odpovedané (na všeličo áno, ale na tento môj dopyt akosi "pozabudli" - som to chcela mať čierne na bielom).

Takže PZS je klasická "komerčná služba" ... ďakujem.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

a_je_to Pozri príspevok
Pracovná zdravotná služba nie je činnosťou podľa zákona 576/2004 /=oslobodená v § 29 ZoDPH/, ale podľa živnostenského zákona a zákona 124/2006, v ktorom sa uvádza jej poskytovateľ ako podnikateľ ... viď § 21, ods. 8, kým ako lekár je poskytovateľ zdr.starostlivosti, kde PZS nie je uvedená. Pracovné lekárstvo je prijatím osobitného zákona 124/2006 obsahovo vyňaté zo zdravotnej starostlivosti, aj rozšírené. Preventívna starostlivosť v podobe školenia zamestnancov o bezpečnosti pri práci nie je v žiadnom prípade zdravotnou starostlivosťou, ale PZS, ktorú hradí zamestnávateľ, nie zdravotná poisťovňa. Neviem, či radu potrebuješ pre lekára poskytovateľa, alebo zamestnávateľa príjemcu, ale ... ak lekár nenatočil zatiaľ obrat neoslobodených činností nad 49790 Eur, tak škoda sa s tým zatiaľ zdržovať ..... ale hranicu pre registráciu musíš sledovať. A príjemcovi faktúry je to jedno.
Ak sa lekár z titulu prekročenia obratu podnikateľských činnosti aj stane platiteľom DPH, ním poskytovaná zdravotná starostlivosť je naďalej oslobodená a pri odpočtoch postupuje podľa § 49, ods. 4. V zdravotnej starostlivosti je oslobodený, v živnostiach nie, tak aj fakturuje.

Z publikácie Poradca 6/2010 - Zákon o DPH s komentárom..

Komentár k § 29:
Služby zdravotnej starostlivosti sú oslobodené od dane, či sú poskytované štátnym alebo neštátnym zdravotníckym zariadením. Znamená to, že všetky formy poskytovania zdravotnej starostlivosti sú oslobodené od dane za predpokladu, že sú poskytované na účely ochrany, udržania a obnovy fyzického a psychického ľudského zdravia vrátane výkonov smerujúcich k odhaleniu chorôb - preventívne lekárske prehliadky.


"Môj" lekár s povolením na pracovné lekárstvo vykonáva PZS a fakturuje si preventívne lekárske prehliadky...

Tento komentár ma opäť nakláňa späť k tomu, že som si už nie tak veľmi istá, že PZS naozaj oslobodené od DPH nie je.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
zk24 Pozri príspevok
...Tento komentár ma opäť nakláňa späť k tomu, že som si už nie tak veľmi istá, že PZS naozaj oslobodené od DPH nie je.
Najistejšia budeš, keď podáš priamy dopyt na DRSR ohľadne výkladu .

Môj výklad:

Činnosť PZS treba posudzovať v súvislostiach, pretože sa prekrýva so zákonom o zdravotnej starostlivosti.
Teda "medicínske" činnosti - výkony ako preventívne prehliadky, očkovania, školenie prvej pomoci a pod. - sú oslobodené činnosti; ostatné - nemedicínska časť oslobodené nie sú - to sú činnosti podľa zákona o ZPS - kategorizácia rizík, metodika, vč. poradenstva i školenia podlieha DPH.

Ako pomôcku ti prikladám vzor zmluvy NRSR a FN o PZS:
http://www.nrsr.sk/Static/sk-SK/NRSR...a_2009-045.pdf
resp. docela pekný popis jedného poskytovateľa PZS:
http://www.uniklinika.sk/sk/--16-1
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Takže sa vraciam späť k tomu, že samotné PZS je oslobodené od DPH.

V pripade, že lekár si takto vystavuje fakturu, napr.:
1. preventívna lekárska prehliadka 1,000 €
2. výjazd lekára 15 €
3. kilometrovné 50 €

Sú toto "pridružené" služby k službe v bode 1., a teda tiež su oslobodené od DPH, ale ich budem brať ako samostatne? Ja som chcela aby lekár vystavoval pre istotu fakturu s jednou polozkou a teda:
1. preventívna lekárska prehliadka 1065 €.
Nedá si však povedať v tomto

Náš prvý súhrnný výkaz sa blíži, tak dúfam že to všetko dobre dopadne
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

zk24 Pozri príspevok
Z publikácie Poradca 6/2010 - Zákon o DPH s komentárom..
Komentár k § 29:
Služby zdravotnej starostlivosti sú oslobodené od dane, či sú poskytované štátnym alebo neštátnym zdravotníckym zariadením. Znamená to, že všetky formy poskytovania zdravotnej starostlivosti sú oslobodené od dane za predpokladu, že sú poskytované na účely ochrany, udržania a obnovy fyzického a psychického ľudského zdravia vrátane výkonov smerujúcich k odhaleniu chorôb - preventívne lekárske prehliadky.
"Môj" lekár s povolením na pracovné lekárstvo vykonáva PZS a fakturuje si preventívne lekárske prehliadky...
Tento komentár ma opäť nakláňa späť k tomu, že som si už nie tak veľmi istá, že PZS naozaj oslobodené od DPH nie je.
Ja sa s citovaným textom Poradcu plne stotožňujem, zdravotná starostlivosť je oslobodená. Ale PZS nie je zdravotnou starostlivosťou podľa 576/2004. Zdravie je síce jedno, ale má dva rozdielne aspekty, zodpovednosť osoby ... a zodpovednosť zamestnávateľa. Každý si platí svoj diel. Osoba cez zdravotné poistenie a zo svojho ... a zamestnávateľ z výdavkov na BOZP.
Ťažkééé ... je riešiť otázky, kde každú jednu vetu názoru, treba vysvetľovať a obhajovať ďalšími desiatimi vetami ... a aj to je málo. A pojmami, ktorých objasnenie a odlíšenie od iných vyžaduje ďalšie desiatky viet a citácií. Ak robíš účtovníctvo a fakturáciu lekára s PZS, musíš mať zákony 576/2004 a 124/2006 naštudované tak aby si sama dokázala rozlišovať. Ak to nenaštuduješ osobne sama, nikto iný Ti to lepšie nevysvetlí. Tak ... ako za fajčiara nemôže nikto iný prestať fajčiť .... aby vyzdravel.



0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Stefan2005 Pozri príspevok
Najistejšia budeš, keď podáš priamy dopyt na DRSR ohľadne výkladu .
Môj výklad:
Činnosť PZS treba posudzovať v súvislostiach, pretože sa prekrýva so zákonom o zdravotnej starostlivosti.
Teda "medicínske" činnosti - výkony ako preventívne prehliadky, očkovania, školenie prvej pomoci a pod. - sú oslobodené činnosti; ostatné - nemedicínska časť oslobodené nie sú - to sú činnosti podľa zákona o ZPS - kategorizácia rizík, metodika, vč. poradenstva i školenia podlieha DPH.
Ako pomôcku ti prikladám vzor zmluvy NRSR a FN o PZS:
http://www.nrsr.sk/Static/sk-SK/NRSR...a_2009-045.pdf
resp. docela pekný popis jedného poskytovateľa PZS:
http://www.uniklinika.sk/sk/--16-1
Asi sa nevyhneme obsiahlejšiemu rozboru ... Plne súhlasím s prvou a druhou vetou, nesúhlasím s ostatným textom, ani sa nestotožňujem s niektorými stanoviskami príloh, čo sa týka oslobodenia od DPH. Tým nechcem nijako znevážiť ani Teba ako jedného z najlepších poraďákov, ani Tvoju snahu o o zodpovedanie otázok a ich posunutie bližšie k pravde a k zodpovedajúcemu riešeniu.
Priložené dokumenty nielenže nezodpovedajúco vymedzujú a posudzujú oslobodenie od DPH, ale majú na tú istú vec odlišné stanoviská, čím sa aj medzi sebou spochybňujú. Aj keď ich vypracovanie sa ovíja o autoritu NR SR ... a Unikliniky. Ak sa mýlim, môže ma ktokoľvek opraviť, ale prosím, iné tvrdenia odkázať na konkrétne citácie podporujúcich ustanovení a §.
Najviac mi vadí, že Uniklinika pre oslobodenie podľa § 29 ZoDP delí výkony lekára PZS na medicínske a nemedicínske a podľa toho im určuje nárok na oslobodenie. Pritom § 29 v odkaze č. 8 odkazuje oslobodenie na zdravotnú starostlivosť podľa zákona 576/2004 o zdravotnej starostlivosti, nie na zdravotnú službu podľa zákona č. 124/2006 o BOZP.
Obidva zákony hovoria o preventívnych lekárskych prehliadkach nie je však pravda, že sa okrem samotného medicínskeho pojmu prelínajú. Výklad odlišnosti je v kontexte na iné súvisiace ustanovenia a okolnosti obidvoch menovaných zákonov. Odlišnosti obidvoch činnosti /preventívnych prehliadok, a.p./ sú v tom :
- kto ju vykonáva .... Na jednej strane ošetrujúci lekár podľa zákona 576/2004 s licenciou VÚC, MZ podľa zákona 578/2004 na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ktorý má na ňu dohodu s konkrétnou fyzickou osobou – poistencom ZP a zmluvu s jeho zdravotnou poisťovňou. Na druhej strane lekár – so živnosťou PZS podľa živnostenského zákona, ktorý má obchodnú zmluvu podľa zákona 126/2004. Ošetrujúci lekár nemôže vykonávať PZS, ak nemá certifikovanú živnosť a zmluvu so zamestnávateľom svojho poistenca. A lekár PZS nemôže poskytovať výkony zdravotnej starostlivosti, lebo nemá na ne zmluvu s pacientom, ani jeho zdravotnú kartu. Ak vznikne potreba musí ho poslať k ošetrujúcemu lekárovi, alebo špecialistovi. Ak by to nebolo tak, vznikala by buď duplicita alebo nedostatok, zavinený kompetenčným chaosom.
- kto ju zadáva .... na jednej strane poistenec, ktorému vznikol nárok zo zákonnej okolnosti a lehoty, alebo že príde s požiadavkou za ošetrujúcim lekárom. Na druhej strane povinnosti a zodpovednosť dané zamestnávateľovi zákonom 124/2006 o BOZP, ktoré musí riešiť cez zmluvného lekára PZS.
- kto hradí lekárovi jeho výkony a kto určuje cenu – na jednej strane zdravotná poisťovňa zo zdravotného poistenia, alebo pacient /potvrdenia/ a iná poisťovňa /nadštandard/, ceny pevné, určené MZ. Na druhej strane zamestnávateľ podľa § 6, ods. 10 zákona 124/2006 zo svojich daňovo uznaných výdavkov podľa § 19, ods. 2, písm. c, bod 1,2, ZoDP, ceny dohodou, voľné, podľa zákona o cenách. Tu je trochu konflikt, lebo ustanovenie okrem nákladov BOZP do daňových výdavkov uznáva slovne aj zdravotnú starostlivosť. Daňovej kontrole to môže byť jedno, lebo lekár PZS ju dá do príjmov a zamestnávateľ ju dá do výdavkov. Ale nemôže to byť jedno zamestnávateľovi, ktorý má hradiť to, čo patrí zdravotnej poisťovni. Zdravotná starostlivosť mimo PZS je výdavkom pacienta a jeho osobnou potrebou, nie výdavkom na dosiahnutie príjmov jeho zamestnávateľa.
Lekár PZS nie je oprávnený fakturovať výkony zdravotnej poisťovni. Táto v zmysle § 8 zákona 577/2004 nie je indikovaná zo zdravotných dôvodov, ale z dôvodov BOZP. A zamestnávateľ nie je povinný hradiť zdravotnú starostlivosť. Ak zistí, že lekár PZS ju fakturuje, má právo vrátiť faktúru bez úhrady. Ak lekár PZS zistí pri pracovno zdravotnej prehliadke, že stav zamestnanca vyžaduje zdravotnú starostlivosť, musí ho odoslať k ošetrujúcemu lekárovi, alebo špecialistovi. Tak, ako gynekológ nemôže prepísať okuliare, ani lekár PZS nemôže robiť zdravotnú starostlivosť. Jeden lekár môže mať aj licenciu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, aj živnosť PZS. Ale každú má pre iný okruh osôb, ktoré sa môžu náhodne aj prekrývať.
Školenie o prvej pomoci, ktoré objednal zamestnávateľ pre svojich zamestnancov nemôže byť podľa uvedeného vydávané za zdravotnú starostlivosť, oslobodenú podľa § 29 ZoDPH, aj keď to tak aplikuje dokument kancelárie NRSR. Ale neoslobodené, ako to uvádza Uniklinika. Okrem toho, PZS nie je zdravotníckym zariadením podľa zákona 576/2004, ako to v prvej vete požaduje § 29, ZoDPH, ale živnosť. V ZoDPH sú zatiaľ oslobodené činnosti verejné, charitatívno neziskové, finančné ... ale ani jediná živnosť. PZS ... by bola prvou oslobodenou živnosťou.
Materiály pod linkom od Štefana 2005 sú užitočným názorným materiálom. Je však škoda, že vo veci DPH si odporujú, keď nrsr ich považuje za oslobodené a uniklinika nie. To však názorne poukazuje na polarizovanie názorov, konfliktnosť aj náročnosť tejto problematiky ... aj na vyšších miestach.
Ak má niekto iné, lepšie konkrétne poznatky, bolo by dobre, keby sa ozval.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

zk24 Pozri príspevok
Takže sa vraciam späť k tomu, že samotné PZS je oslobodené od DPH.
V pripade, že lekár si takto vystavuje fakturu, napr.:
1. preventívna lekárska prehliadka 1,000 €
2. výjazd lekára 15 €
3. kilometrovné 50 €
Sú toto "pridružené" služby k službe v bode 1., a teda tiež su oslobodené od DPH, ale ich budem brať ako samostatne? Ja som chcela aby lekár vystavoval pre istotu fakturu s jednou polozkou a teda:
1. preventívna lekárska prehliadka 1065 €.
Nedá si však povedať v tomto
Náš prvý súhrnný výkaz sa blíži, tak dúfam že to všetko dobre dopadne
Ku PZP v SR som uviedol svoj názor v predchádzajúcich príspevkoch. Otázka však stojí inak, než je položená. Ak by niektoré výkony PZS aj boli u nás oslobodené, treba zistiť, či sú oslobodené aj v štáte príjemcu služby /Rakúsko ! ?/ Toto musí jednoznačne zistiť príjemca pre konkrétne služby, či mu v súvislosti s ich poskytnutím z SK vzniká daňová povinnosť /pozri § 7a, ods. 2, ZoDPH/. PZS poskytovaná do zahraničia určite nie je oslobodená podľa nášho § 29 ZoDPH, ten predsa platí iba v SR. Určite sa však na ňu vzťahuje § 15, ods. 2 až 4 a náväzne nato aj § 80, ods. 1, písm. d, teda povinnosť podávať súhrnný výkaz v SR.
Ak by som do termínu na podanie SV nezískal presnejšie info o oslobodení výkonov PZS v Rakúsku, tak by som faktúry doplnil o poznámku o prenose daňovej povinnosti na príjemcu služby a faktúry zahrnul do SV .... nech sa so zisťovaním trápia pri samozdaňovaní jednotlivých výkonov služby Rakúsku. Viac k tomu asi ani niet čo riešiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať