Zavrieť

Porady

Výpoveď z organizačných dôvodov

Dobrý večer prajem.

Dnes mi bolo oznámené, že ma chcú prepustiť zo spoločnosti a to z organizačných dôvodov!
Ten deň je stanovený na 31.03. s tým, že od 19.03. do konca mesiaca si mám čerpať dovolenku.
Ďalej mi navrhol 1 mesačné odstupné a preplatenie zostávajúcej dovolenky. (Dovolenky mám 23 starej a 5 novej)
Je to podľa zákonníka práce správne? Nemám náhodou nárok na 2 mesačné odstupné!
Ďakujem za rýchle odpovede, potrebujem ozaj súrnu a správnu odpoveď
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mirar Pozri príspevok
co mi prosím poradíte, ak pracovnícka (4 r. pred dôchodkom) dostane výpoved z organizacnych dôvodov, má pristupit na dohodu s vypl. odstupného 5-nasobku platu, alebo zostat pracovat pocas vypovednej lehoty, v jej pripade 3 - mesiace a ziadat vyplatenie odstupneho, myslím si ze 3-násobku platu vzhladom na vek nad 50 r.??? Dakujem velmi pekne.
Pri § 63, teda organiz. dôvody je stále nárok na odstupné, aj keď bude počas VD pracovať, aj keď odíde skôr.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirar Pozri príspevok
co mi prosím poradíte, ak pracovnícka (4 r. pred dôchodkom) dostane výpoved z organizacnych dôvodov, má pristupit na dohodu s vypl. odstupného 5-nasobku platu, alebo zostat pracovat pocas vypovednej lehoty, v jej pripade 3 - mesiace a ziadat vyplatenie odstupneho, myslím si ze 3-násobku platu vzhladom na vek nad 50 r.??? Dakujem velmi pekne.
Výška odstupného nie je podmienená vekom iba ak to máte stanovené v KZ/, ale dobou trvania PP - nad najmenej 5 rokov trvania je odstupné 3 mesiace .
Či pristúpiť na dohodu alebo zotrvať v prac.pomere záleží aj od atmosféry vo firme. Ak jej vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti /v posledných 4 rokoch má aspoň 3 roky poistenia v nezamestnanosti/, môže zobrať 5-mesačné odstupné a ak sa jej nepodarí získať novú prácu, evidovať sa na úrade práce a poberať dávku v nezamestnanosti
Naposledy upravil veronikasad : 16.10.08 at 15:16
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

veronikasad Pozri príspevok
Výška odstupného nie je podmienená vekom iba ak to máte stanovené v KZ/, ale dobou trvania PP - nad 5 rokov trvania je odstupné 3 mesiace .
Či pristúpiť na dohodu alebo zotrvať v prac.pomere záleží aj od atmosféry vo firme. Ak jej vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti /v posledných 4 rokoch má aspoň 3 roky poistenia v nezamestnanosti/, môže zobrať 5-mesačné odstupné a ak sa jej nepodarí získať novú prácu, evidovať sa na úrade práce a poberať dávku v nezamestnanosti
Opravím, nie nad 5 rokov, ale najmenej 5 rokov.
§ 76
Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
0 0
Daruš Daruš

Daruš je offline (nepripojený) Daruš

Ako postupovať?
Zamestnancovi dňa 12.9. oznámili, že firma prichádza o výrobné priestory a ak chce môže sa zamestnať v inej firme s totožným výrobným programom od 16.9.
Dňa 22.9. poslala pôvodná firma zamestnancovi po inom bývalom zamestnancovi dohodu o skončení pracovného pomeru. Po vrátení nepodpísanej dohody od zamestnanca späť zamestnávateľovi, poslali následne novú dohodu v ktorej bolo uvedené, že je to dohoda z dôvodu organizačných zmien. Má zamestnanec nárok na odstupné aj keď za žiadnu cenu nechce zamestnávateľ uviesť do dohody, že bude vyplatené 2 mesačné odstupné a tiež ešte nemá výplatu za mesiac august (výplatný termín bol do konca septembra.)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Daruš Pozri príspevok
Ako postupovať?
Zamestnancovi dňa 12.9. oznámili, že firma prichádza o výrobné priestory a ak chce môže sa zamestnať v inej firme s totožným výrobným programom od 16.9.
Dňa 22.9. poslala pôvodná firma zamestnancovi po inom bývalom zamestnancovi dohodu o skončení pracovného pomeru. Po vrátení nepodpísanej dohody od zamestnanca späť zamestnávateľovi, poslali následne novú dohodu v ktorej bolo uvedené, že je to dohoda z dôvodu organizačných zmien. Má zamestnanec nárok na odstupné aj keď za žiadnu cenu nechce zamestnávateľ uviesť do dohody, že bude vyplatené 2 mesačné odstupné a tiež ešte nemá výplatu za mesiac august (výplatný termín bol do konca septembra.)
Áno, pri dohode z organiz.dôvod má nárok na odstupné. Do dohody odstupné uviesť nemusí, na odstupné je zákonný nárok podľa §76 ZP.<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- edit note -->
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
Prosím o veľmi rýchlu radu.Dnes musím vyriešiť nasledovnú situáciu:
Prepúšťame zamestnancov z organizačných dôvodov. Výpoveď je im daná 30.10.2008, výpovedná lehota začína plynúť od 1.11.2008, dostanú vyplatené aj 2-mesačné odstupné. Ale mám problém v tom, že počas výpovednej lehoty budú doma na 60 %
- zamestnávateľ nemá pre zamestnancov prácu, tým mi ich mzda
za to obdobie klesne pod minimálnu mzdu. Moja otázka: Može ???
Alebo im musím vyplatiť minimálnu mzdu.
Ďaľšia otázka: podľa Zákonníka práce § 142 - dohoda o 60% musí byť písomná so zástupcami zamestnancov ( nemáme odbory ani zamestnaneckú radu ), kto to podpíše za zamestnancov?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Nataly Pozri príspevok
Prosím o veľmi rýchlu radu.Dnes musím vyriešiť nasledovnú situáciu:
Prepúšťame zamestnancov z organizačných dôvodov. Výpoveď je im daná 30.10.2008, výpovedná lehota začína plynúť od 1.11.2008, dostanú vyplatené aj 2-mesačné odstupné. Ale mám problém v tom, že počas výpovednej lehoty budú doma na 60 %
- zamestnávateľ nemá pre zamestnancov prácu, tým mi ich mzda
za to obdobie klesne pod minimálnu mzdu. Moja otázka: Može ???
Alebo im musím vyplatiť minimálnu mzdu.
Ďaľšia otázka: podľa Zákonníka práce § 142 - dohoda o 60% musí byť písomná so zástupcami zamestnancov ( nemáme odbory ani zamestnaneckú radu ), kto to podpíše za zamestnancov?
Začnem od konca - ak nemáte odbory ani zástupcu zamestnancov, tak nemôžete určiť, že náhrada bude 60%. Musíte im platiť v zmysle zákona náhradu vo výške priemernej mzdy. Aby bolo jasné, o čom hovorím, tu je znenie § 142:

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.


Vy máte prekážku buď podľa ods. 1 alebo ods. 3. Ods. 4 hovorí o možnosti tých 60% náhrady mzdy. Ale je to len na základe dohody s odbormi alebo zástupcami zamestnancov. Ak takí nie sú, nemôžete ako firma rozhodnúť, že budete platiť len 60% - musíte priemerkou. Je to evidentné z poslednej vety ods. 4. A nemôžete to dohodnúť ani so zamestnancami, zákon to taxatívne umožňuje len s odbormi alebo zástupcom zamestnancov.

Takže späť k začiatku otázky - tým pádom je odpoveď jasná - nemôže.

Musí dať priemernú mzdu. Žiadnu minimálnu ani 60%.
Naposledy upravil Chobot : 30.10.08 at 09:41
0 0
breckova breckova

breckova je offline (nepripojený) breckova

Prosím o radu.
Ako môžem dať výpoveď z organizačných dôvodov pracovníčke na materskej alebo rodičovskej dovolenke? Je to možné formou dohody s odstupným?
Pravdepodobne vo februári 2009 bude vo firme hromadné prepúšťanie. Akou formou dám výpovede pracovníčkam na materskej a rodičovskej dovolenke, alebo dlhodobe PN?

Vopred ďakujem za odpovede.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

breckova Pozri príspevok
Prosím o radu.
Ako môžem dať výpoveď z organizačných dôvodov pracovníčke na materskej alebo rodičovskej dovolenke? Je to možné formou dohody s odstupným?
Pravdepodobne vo februári 2009 bude vo firme hromadné prepúšťanie. Akou formou dám výpovede pracovníčkam na materskej a rodičovskej dovolenke, alebo dlhodobe PN?

Vopred ďakujem za odpovede.
Zamestnancom na MD, RD ani na PN výpoveď z organizačných dôvodov dať nemôžeš. Jedine keby sa rušila firma.

Ale môžete ukončiť PP dohodou, ak s tým dotyční zamestnanci budú súhlasiť.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zákaz výpovede
§ 64
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec plne dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.


(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
0 0
breckova breckova

breckova je offline (nepripojený) breckova

Ďakujem.
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

Po vyčerpaní 3 rokov RD chceme ihneď rozviazať PP so zamestnankyňou. Máme jej predtým ponúknuť iné pracovné miesto, bola admin. pracovníčka a jednalo by sa o miesto vo výrobe, t,j, rozdielne od pôvodnej pracovnej zmluvy.n Veď zákonník práce zaručuje to isté prac. miesto len po nástupe po riadnej MD-28 týždňoch?Alebo jej hneď môžeme dať výpoveď z org. dôvodov, jej pracovné miesto je zrušené, tá funkcia má už iný názov a samozrejme aj pracovnú náplň.Ď.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

deha Pozri príspevok
Po vyčerpaní 3 rokov RD chceme ihneď rozviazať PP so zamestnankyňou. Máme jej predtým ponúknuť iné pracovné miesto, bola admin. pracovníčka a jednalo by sa o miesto vo výrobe, t,j, rozdielne od pôvodnej pracovnej zmluvy.n Veď zákonník práce zaručuje to isté prac. miesto len po nástupe po riadnej MD-28 týždňoch?Alebo jej hneď môžeme dať výpoveď z org. dôvodov, jej pracovné miesto je zrušené, tá funkcia má už iný názov a samozrejme aj pracovnú náplň.Ď.
Ak máte vo firme iné voľné miesto, ste povinní jej toto primerané miesto ponúknuť. Ak iné voľné miesto nie je, alebo ponúknuté miesto odmietne, môžete jej dať výpoveď z organizačných dôvodov. Pozor, nemôžete ukončiť PP okamžite - nemáte na do dôvod.
0 0
ujv.oz ujv.oz

ujv.oz je offline (nepripojený) ujv.oz

Prosím o radu:
Zmestnávateľ mi navrhol dohodu o ukonč.prac.pomeru z organizačných dôvodov: pracovný pomer trval viac ako 5 rokov, čiže odstupné 3-mesačné, odpracovných bolo menej ako 5 rokov (rodičovská dovolenka) z čoho vyplýva 2-mes. výpovedná doba.

Ak ukončím PP dohodou k 31.12.08 ponúkli mi 3 mes.odstupné, čo sa mi zdá nevýhodné, pretože ak dostanem písomnú výpoveď zo strany zamestnávateľa z org.dôvodov v 11/08 končí mi 2-mes.výpovedná doba 31.1.09 a na 3-mes.odstupné mi zostáva nárok + v januári stravné lístky.

Bolo by možné uzavriet dohodu o ukonč.PP v ktorej bude stanovené 4 mes.odstupné + hodnota stravy v 1/09 hradená zamestnávateľom. Jednoducho dohodnem sa so zamestnávateľom na presnej sume, tú uvediem v dohode alebo to treba nejako rozpísať. Je to vobec možné? Dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ujv.oz Pozri príspevok
Prosím o radu:
Zmestnávateľ mi navrhol dohodu o ukonč.prac.pomeru z organizačných dôvodov: pracovný pomer trval viac ako 5 rokov, čiže odstupné 3-mesačné, odpracovných bolo menej ako 5 rokov (rodičovská dovolenka) z čoho vyplýva 2-mes. výpovedná doba.

Ak ukončím PP dohodou k 31.12.08 ponúkli mi 3 mes.odstupné, čo sa mi zdá nevýhodné, pretože ak dostanem písomnú výpoveď zo strany zamestnávateľa z org.dôvodov v 11/08 končí mi 2-mes.výpovedná doba 31.1.09 a na 3-mes.odstupné mi zostáva nárok + v januári stravné lístky.

Bolo by možné uzavriet dohodu o ukonč.PP v ktorej bude stanovené 4 mes.odstupné + hodnota stravy v 1/09 hradená zamestnávateľom. Jednoducho dohodnem sa so zamestnávateľom na presnej sume, tú uvediem v dohode alebo to treba nejako rozpísať. Je to vobec možné? Dakujem
Musím ťa pochváliť - si chytrý zamestnanec, ktorý nepodpisuje bezhlavo všetko, čo mu navrhne zamestnávateľ. Jasné, že máš pravdu, tu som to bližšie popisoval, prečo si treba rozmyslieť skončenie PP dohodou a žiadať skutočne to, o čo by si mohol prísť:

http://www.porada.sk/705213-post8.html

http://www.porada.sk/781127-post16.html

Jasné, že povedz zamestnávateľovi, že s takýmto návrhom dohody nesúhlasíš a žiadaš vyššie odstupné. S tou hodnotou stravy to nekomplikuj, to nie je tak veľká suma, aby si o ňu bojoval, to je suma do tisícky. Ak ti prizná jedno mesačné odstupné navyše, urob aj ty tento ústupok.
Naposledy upravil Chobot : 04.11.08 at 09:41
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

chobot a myslíš môžu to v dohode o ukonč.PP definovať ako 4-mesačné odstupné, alebo to musí byť podla ZP príp. prac.zmluvy/kolekt.zmluvy, t.j. 3mesačné odstupné + 1mesačná napr. odmena?
Nechcem to komplikovať, no vrta mi to v hlave, ako to urobí mzdárka vo výplate (a teda napr. aj z hladiska danovo uznaných nákladov).
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

brčko Pozri príspevok
chobot a myslíš môžu to v dohode o ukonč.PP definovať ako 4-mesačné odstupné, alebo to musí byť podla ZP príp. prac.zmluvy/kolekt.zmluvy, t.j. 3mesačné odstupné + 1mesačná napr. odmena?
Nechcem to komplikovať, no vrta mi to v hlave, ako to urobí mzdárka vo výplate (a teda napr. aj z hladiska danovo uznaných nákladov).
ZP určuje len minimálne odstupné:

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.


Takže zamestnávateľ môže dať aj vyššie odstupné, než predpisuje ZP. Možno bude mať problém s daňovou uznateľnosťou, ale to už nie je tvoja starosť. Možno navrhnú dať ten jeden mesiac ako odmenu, na tvojom mieste by som aj to bral.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
brčko Pozri príspevok
chobot a myslíš môžu to v dohode o ukonč.PP definovať ako 4-mesačné odstupné, alebo to musí byť podla ZP príp. prac.zmluvy/kolekt.zmluvy, t.j. 3mesačné odstupné + 1mesačná napr. odmena?
Nechcem to komplikovať, no vrta mi to v hlave, ako to urobí mzdárka vo výplate (a teda napr. aj z hladiska danovo uznaných nákladov).
V zmysle Zákoníka práce v §76 o odstupnom je definované odstupné slovkom NAJMENEJ, takže keď sa dohodnú hoci aj na 4 mesačnom odstupnom je to v poriadku...samo, ešte záleží, či je, alebo nie je uzavretá Kolektívna zmluva...v tom prípade sa riadia ňou
0 0
ujv.oz ujv.oz

ujv.oz je offline (nepripojený) ujv.oz

Dakujem Chobot,

ešte sa chcem uistiť: v dohode musí byť uvedený dôvod ukončenia PP par.63 od.1 a) a odstupné vo výške 4-násobku priemerného mesačného zárobku (vypočítaného z 3.Q/08 ak ukončíme PP k 31.12.08)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dakujem za vaše vyjadrenia. Samozrejme zamestnancovi to môže byť jedno, ak dostane peniažky.
No mna (pre úplnosť a info) zaujímala aj tá druhá strana. Takže ostupné by to bolo nad rámec ZP príp. kolektívnej zmluvy asi mimo dan.nákladov.
Naposledy upravil brčko : 04.11.08 at 10:06
0 0
Načítať ďalšie