Zavrieť

Porady

Výpoveď z organizačných dôvodov

Dobrý večer prajem.

Dnes mi bolo oznámené, že ma chcú prepustiť zo spoločnosti a to z organizačných dôvodov!
Ten deň je stanovený na 31.03. s tým, že od 19.03. do konca mesiaca si mám čerpať dovolenku.
Ďalej mi navrhol 1 mesačné odstupné a preplatenie zostávajúcej dovolenky. (Dovolenky mám 23 starej a 5 novej)
Je to podľa zákonníka práce správne? Nemám náhodou nárok na 2 mesačné odstupné!
Ďakujem za rýchle odpovede, potrebujem ozaj súrnu a správnu odpoveď
Usporiadat
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Máš nárok na 2 mesačné odstupné ak odídeš dohodou k 31.3.03 následne na § - z org.dovodov. Preplatenie dovolenky je samozrejmé, ktorá Ti ostane nevyčerpaná. Pokiaľ by Ti začala plynuť 2 mesačná výpovedná lehota od 1.4. teda skončila by si k 30.6. 07 nárok na odstupné nemáš.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
nextone Pozri príspevok
Dobrý večer prajem.

Dnes mi bolo oznámené, že ma chcú prepustiť zo spoločnosti a to z organizačných dôvodov!
Ten deň je stanovený na 31.03. s tým, že od 19.03. do konca mesiaca si mám čerpať dovolenku.
Ďalej mi navrhol 1 mesačné odstupné a preplatenie zostávajúcej dovolenky. (Dovolenky mám 23 starej a 5 novej)
Je to podľa zákonníka práce správne? Nemám náhodou nárok na 2 mesačné odstupné!
Ďakujem za rýchle odpovede, potrebujem ozaj súrnu a správnu odpoveď

Takže mal by si mať výpoveď podľa § 63 ods.1 písm b). V tomto prípade podľa § 76 ods 2. Zákonníka práce ti prislúcha odstupné vo výške dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, a ak si odpracoval/a u zamestnávateľa viac ako 5 rokov potom trojnásobné.
Ak máš spolu 28 dni dovolenky a budeš čerpať od 19.3 potom zamestnávateľ ti musí nevyčerpanú dovolenku vo výške 18 dní preplatiť.
0 0
nextone nextone

nextone je offline (nepripojený) nextone

smith Pozri príspevok
Takže mal by si mať výpoveď podľa § 63 ods.1 písm b). V tomto prípade podľa § 76 ods 2. Zákonníka práce ti prislúcha odstupné vo výške dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, a ak si odpracoval/a u zamestnávateľa viac ako 5 rokov potom trojnásobné.
Ak máš spolu 28 dni dovolenky a budeš čerpať od 19.3 potom zamestnávateľ ti musí nevyčerpanú dovolenku vo výške 18 dní preplatiť.
To znamená, že nútená, resp. nariadená nadriadeným dovolenka neovplyvní odstupné?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
nextone Pozri príspevok
To znamená, že nútená, resp. nariadená nadriadeným dovolenka neovplyvní odstupné?
Nie neovplyvní, nakoľko výška odstupného sa ráta z priemerného zárokbu za prechádzajúci 1/4 rok, u teba teda za 4.Q 2006.
0 0
nextone nextone

nextone je offline (nepripojený) nextone

smith Pozri príspevok
Nie neovplyvní, nakoľko výška odstupného sa ráta z priemerného zárokbu za prechádzajúci 1/4 rok, u teba teda za 4.Q 2006.
on si myslí, že mi nariadi dovolenku, tak mi nemusí dať 2 mesačné odstupné. Kvazi, akoby služba pre mňa...toto som mala na mysli...myslí si, že ak to potiahne do konca mesiaca, tak mu jeden mesiac odpadá!
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

nextone Pozri príspevok
on si myslí, že mi nariadi dovolenku, tak mi nemusí dať 2 mesačné odstupné. Kvazi, akoby služba pre mňa...toto som mala na mysli...myslí si, že ak to potiahne do konca mesiaca, tak mu jeden mesiac odpadá!
Nenechaj sa oklamať, dohodu podpíš jedine ak sa Ti v nej zaviaže vyplatiť 2-mesačné odstupné. Ak nebude dohoda, bude Ti musieť dať výpoveď s dvoj (resp. troj) mesačnou výp. dobou. Ty pred začiatkom výp. doby požiadaj o skončenie PP podľa § 76 ods. 2 a budeš mať nárok na to 2 či 3 mesačné odstupné. Nárok na preplatenie dovolenky je tým nedotknutý, teda Ti musí preplatiť aj tú.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím Vás, chcela by som pomlcť zamestnancovi ale tak aby som zároveń neporušila zákon. Bude prepustený z organizačných dôvodov, dal prednosť odstupnému pred výpovednou lehotou. ide o to , že jeho pracovný pomer by sa mal teda skončiť 30.4.2007 ale novú prácu má od 3.5.2007 a pritom má ešte zostatok dovolenky, bolo by možné ukončiť s ním pracovný pomer až k 2.5., kde by som mu vykázala dovolenku a aby tak mal plynulý prechod do nového zamestnania?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás, chcela by som pomlcť zamestnancovi ale tak aby som zároveń neporušila zákon. Bude prepustený z organizačných dôvodov, dal prednosť odstupnému pred výpovednou lehotou. ide o to , že jeho pracovný pomer by sa mal teda skončiť 30.4.2007 ale novú prácu má od 3.5.2007 a pritom má ešte zostatok dovolenky, bolo by možné ukončiť s ním pracovný pomer až k 2.5., kde by som mu vykázala dovolenku a aby tak mal plynulý prechod do nového zamestnania?
Nevyčerpanú dovolenku nemusí dočerpať, preplatíš mu ju pri skončení PP k 30.4.07.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Tweety veď o to mi ide, že on si ju radšej vyčerpe toho 1. a 2.5. a 3.5. by nastúpil do nového zamestnania. Keď mu ju preplatím ku koncu apríla, tak 1. a 2. máj bude mať hluché miesta ( ak nepočítam dobrovoľné poistenia a pod. ) a kvôli tomu sa chcem uistiť, že ak bude mať dohodu o skončení pracovného pomeru kde ako dôvod bude uvedené znižovanie stavu zamestnancov dátum ukončenia pracovného pomeru bude 2.5. tak neporušíme zákon. Viem, že sa to zvyčajne nerobí, my sme doposiaľ tiež stále rozviazali pracovný pomer k poslednému dňu v mesiaci,ale tento zamestnanec je ZŤP a ja by som mu rada pomôcť tak aby potom nemusel behať kdekade a vykrývať tie dva mizerné dni. U nového zamestnávateľa ho skôr neprijmú, už som to overila.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jana32 Pozri príspevok
Tweety veď o to mi ide, že on si ju radšej vyčerpe toho 1. a 2.5. a 3.5. by nastúpil do nového zamestnania. Keď mu ju preplatím ku koncu apríla, tak 1. a 2. máj bude mať hluché miesta ( ak nepočítam dobrovoľné poistenia a pod. ) a kvôli tomu sa chcem uistiť, že ak bude mať dohodu o skončení pracovného pomeru kde ako dôvod bude uvedené znižovanie stavu zamestnancov dátum ukončenia pracovného pomeru bude 2.5. tak neporušíme zákon. Viem, že sa to zvyčajne nerobí, my sme doposiaľ tiež stále rozviazali pracovný pomer k poslednému dňu v mesiaci,ale tento zamestnanec je ZŤP a ja by som mu rada pomôcť tak aby potom nemusel behať kdekade a vykrývať tie dva mizerné dni. U nového zamestnávateľa ho skôr neprijmú, už som to overila.
Ak odíde až v máji- začiatok plynutia VD, nebude mať nárok na odstupné, takže to treba zvážiť.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

OK. Takže to ukončíme ku 30.4.2007.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Kto mi poradí, ako to je s § 157 ZP. Od 1.1.2008 sa po piatich rokoch vraciam späť k pôvodnému zamestnávateľovi, od ktorého som bola dlhodobo uvolnená na výkon verejnej funkcie. Nedávno mi môj nadriadený oznámil, že moje pracovné miesto dal zrušiť, hneď ako som odišla do funkcie a že mi dá výpoveď, lebo pre mňa nemá prácu. Tento § hovorí, že zamestnávateľ takéhoto zamestnanca zaradí na pôvodné pracovisko a prácu. Ak to nie je možné, že táto práca sa nevykonáva alebo je pracovisko zrušené, musí ho zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Teda nie dať výpoveď. Alebo sa mýlim? Čo s tým? Miesto majú, ale šéf tvrdí, že nemá.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

wagner Pozri príspevok
Kto mi poradí, ako to je s § 157 ZP. Od 1.1.2008 sa po piatich rokoch vraciam späť k pôvodnému zamestnávateľovi, od ktorého som bola dlhodobo uvolnená na výkon verejnej funkcie. Nedávno mi môj nadriadený oznámil, že moje pracovné miesto dal zrušiť, hneď ako som odišla do funkcie a že mi dá výpoveď, lebo pre mňa nemá prácu. Tento § hovorí, že zamestnávateľ takéhoto zamestnanca zaradí na pôvodné pracovisko a prácu. Ak to nie je možné, že táto práca sa nevykonáva alebo je pracovisko zrušené, musí ho zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Teda nie dať výpoveď. Alebo sa mýlim? Čo s tým? Miesto majú, ale šéf tvrdí, že nemá.
Presne ako si napísala. Po návrate je povinný ťa zaradiť na pôvodné miesto. Keďže pôvodné miesto je už organizačne zrušené, mal by ti ponúknuť primerane vhodnú náhradnú pozíciu. Pokiaľ žiadne miesto vo firme voľné nie je, môže ti dať výpoveď z organizačných dôvodov.

Čo môžeš urobiť ty? Jedine sa obrátiť na súd so žalobou o určenie neplatnosti výpovede. Potom budeš musieť dokázať, prečo je výpoveď neplatná - tvrdíš, že má voľné miesto. Toto budeš musieť preukázať dôkazmi, že vo firme bolo voľné miesto a neponúkol ti ho. Na základe toho môže súd uznať výpoveď za neplatnú, ale otázne je, ako dlho potom ešte zostaneš vo firme.

Načo sa tam držať zubami nechtami, keď ťa tam nechcú? Nie je lepšie ukončiť PP aj s odstupným, než naťahovať sa cez súdy? Ale ak chceš, máš tú možnosť.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

To máš pravdu, vôbec tam nemienim ostať. Iba som chcela vedieť, čo myslí zákon tým, keď je tam definované, že zamestnanca musí zaradiť na iné pracovné miesto. Podľa stanoviska Najvyššieho súdu, zamestnávateľ musí dať ponuku inej vhodnej práce zamestnancovi predtým, než mu dá výpoveď z pracovného pomeru. Na neskôr nastalé okolnosti sa už neprihliada. To je citácia Najvyššieho súdu SR, sp. zn2 Cdo 14/2000. Je to rozhodnutie o neplatnosti výpovede z dôvodu, že zamestnávateľ neponúkol žalobkyni pred doručením výpovede žiadne pracovné miesto. Mne tiež neponúkne žiadne pracovné miesto, pretože trvá na tom, že žiadne nemá. V podstate mi ani nejde o to miesto, ale o princíp.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Prosím o radu. Naša spoločnosť sa zlúči s inou a.s. - prejdú tam ľudia a stroje a naša s.r.o. bude akcionárom v tej a.s.
ZC-i ukončia prac.pomer § 60 ZP a následne budú mať nový prac.pomer v tejto a.s. Ak by niektorí z nich nechcel podpísať ukončenie §60 a žiadal by odstupné, v podstate naň nárok majú že? lebo sa vlastne ruší ich prac.miesto.????
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Olgica Pozri príspevok
Prosím o radu. Naša spoločnosť sa zlúči s inou a.s. - prejdú tam ľudia a stroje a naša s.r.o. bude akcionárom v tej a.s.
ZC-i ukončia prac.pomer § 60 ZP a následne budú mať nový prac.pomer v tejto a.s. Ak by niektorí z nich nechcel podpísať ukončenie §60 a žiadal by odstupné, v podstate naň nárok majú že? lebo sa vlastne ruší ich prac.miesto.????
Nikto mi neporadí?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Olgica Pozri príspevok
Prosím o radu. Naša spoločnosť sa zlúči s inou a.s. - prejdú tam ľudia a stroje a naša s.r.o. bude akcionárom v tej a.s.
ZC-i ukončia prac.pomer § 60 ZP a následne budú mať nový prac.pomer v tejto a.s. Ak by niektorí z nich nechcel podpísať ukončenie §60 a žiadal by odstupné, v podstate naň nárok majú že? lebo sa vlastne ruší ich prac.miesto.????
Na základe zvýrazneného sa domnievam, že nddochádza k zlúčeniu firiem, ale k prevzatiu tej a.s. vašou firmou.

To, čo sa udeje, je len presun výroby (útvarov) do inej firmy, z hľadiska zamestnancov do úplne cudzej, aj keď to v podstate bude dcérska spoločnosť.

Preto nemožno hovoriť o prechode zamestnancov k právnemu nástupcovi pôvodnej firmy.

Ale ak presunú výrobu či prevádzku v zmysle § 76 ods. 4 :

"(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona."


tak im odstupné nepatrí, pokiaľ plynule prejdú do novej firmy, teda podpíšu novú pracovnú zmluvu s tou a.s. Odstupné by im patrilo, keby v s.r.o dostali výpoveď z organizačných dôvodov a do a.s. by nenastúpili. Akonáhle nastúpia aj napr. po mesiaci do a.s., budú musieť časť odstupného vrátiť.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Ďakujem Chobot, pochopila som. Ale predsa mám otázku, nakoľko máme niektorých ZC-ov, špekulantov. Akým § by sme s nimi mali ukončiť prac.pomer u nás 63? alebo 60? keď následne budú mať prac.pomer v tej novej a.s.?
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Pripomínam sa. Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Olgica Pozri príspevok
Ďakujem Chobot, pochopila som. Ale predsa mám otázku, nakoľko máme niektorých ZC-ov, špekulantov. Akým § by sme s nimi mali ukončiť prac.pomer u nás 63? alebo 60? keď následne budú mať prac.pomer v tej novej a.s.?
Doporučil by som ukončiť dohodou, vtedy môžete presne na deň určiť, ku ktorému dňu prejdú do novej firmy. Zároveň podpíšu nové PZ.

Keby ste končili výpoveďou, museli by ste vypočítať, kedy im uplynie výp. doba a tak v predstihu 2 resp. 3 mesiace doručovať výpovede.

Tí, čo nebudú chcieť prejsť do novej firmy, môžu dostať buď výpoveď z org. dôvodov alebo dohodu s odstupným. Ale nemôžu nastúpiť do tej novej firmy - a.s.
0 0
Načítať ďalšie