Zavrieť

Porady

Výpoveď z organizačných dôvodov

Dobrý večer prajem.

Dnes mi bolo oznámené, že ma chcú prepustiť zo spoločnosti a to z organizačných dôvodov!
Ten deň je stanovený na 31.03. s tým, že od 19.03. do konca mesiaca si mám čerpať dovolenku.
Ďalej mi navrhol 1 mesačné odstupné a preplatenie zostávajúcej dovolenky. (Dovolenky mám 23 starej a 5 novej)
Je to podľa zákonníka práce správne? Nemám náhodou nárok na 2 mesačné odstupné!
Ďakujem za rýchle odpovede, potrebujem ozaj súrnu a správnu odpoveď
Usporiadat
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Ak prepustíme zamestnanca z dôvodu nadbytočnosti § 63 ods1b, vyplatíme mu 3-mesačné odstupné , môžme ho v prípade potreby po ukončení pp príležitostne zamestnať na dohodu o prac.činnosti počas prvých troch mesiacov od ukončenia pp ? - zastupovanie počas dovoleniek zamestnancov, alebo práce vykonávané v sobotu.
Ďakujem,
0 0
lala01 lala01

lala01 je offline (nepripojený) lala01

este jedna otazka ku doleuvedenej teme..vopred dakujem
Ak bude vypoved podľa § 63 odst. 1, písm. A ? (nie pismeno B) plati to isté v pripade PN?

Dobry den ,
zamestnavatel mi chce dat vypoved z org. dovod. . Na co si mam davat pozor pri podpisovani vypovede ? Moze tam zamestnavatel uviest ze je to z organizacnych dovod a zaroven dohodu ? Ak dá zamestnáv. výpoveď podľa § 63 odst. 1, písm. b ,vznikne vám nárok na odstupné, najmenej trojmesačné. Na základe tejto výpovede sa môžete dohodnúť na skončení PP dohodou , nárok na odstupné ostáva zachovaný. Zhrniem, buď odpracujete VD, alebo len jej časť, alebo skončíte PP podľa dohody k určitému dátumu. Je dost mozne ze pocas vypovednej doby pojdem na operaciu a PN bude dlhsia ko vypovedna doba - co to pre mna znamená? Ak bude trvať VD, váš PP sa skončí až nástupom z DPN, ak nebudete trvať na skončení PP skončením VD.
§ 64 ZP
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
Naposledy upravil lala01 : 22.06.09 at 16:14 Dôvod: § 63 odst. 1, písm. A
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lola,
ak bude výpoved podla § 63 ods.1 písm.a), tak PP skončí uplynutím VD, t.j. nie až posledným dnom PN. Pri tejto výpovedi neplatí ochranná doba počas PN.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ak je daná výpoveď podľa § 63/1 a, z čoho sa vypočíta odstupné, ak je ZC posledných 12 mesiacov PN? PP trvá od 07/2005.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

janaGT Pozri príspevok
ak je daná výpoveď podľa § 63/1 a, z čoho sa vypočíta odstupné, ak je ZC posledných 12 mesiacov PN? PP trvá od 07/2005.
Z pravdepodobného zárobku.
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134 ZP

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.

(6) Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov používa v súvislosti s náhradou škody priemerný zárobok u žiakov základných škôl, žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl alebo u zamestnancov so zmenenou pracovnou schopnosťou, ktorí nie sú zamestnaní a ktorých príprava na povolanie (činnosť) sa vykonáva podľa osobitných predpisov, vychádza sa zo sumy priemerného zárobku určenej podľa odseku 5 prvej vety.

(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.

(8) Ak zamestnanec vykonáva prácu v niekoľkých pracovných vzťahoch u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa mzda v každom pracovnom vzťahu samostatne.

(9) Ak sa na účely výpočtu peňažných plnení vychádza podľa všeobecne záväzných právnych predpisov z priemerného mesačného čistého zárobku zamestnanca, tento zárobok sa zisťuje z priemerného mesačného zárobku odpočítaním súm poistného na sociálne poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, preddavku poistného na zdravotné poistenie a preddavku na daň z príjmov fyzických osôb vypočítaných podľa podmienok a sadzieb platných pre zamestnanca v mesiaci, v ktorom sa tento zárobok zisťuje.

(10) Ustanovenia odsekov 1 až 9 platia primerane na účely zisťovania pravdepodobného zárobku.

(11) Podrobnosti zisťovania priemerného zárobku alebo pravdepodobného zárobku možno dohodnúť v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

takže ak je PN od 25.1.2009 - rozhodujúce obdobie bude 4.Q.2008?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

janaGT Pozri príspevok
takže ak je PN od 25.1.2009 - rozhodujúce obdobie bude 4.Q.2008?
K akému dátumu končí PP?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

janaGT Pozri príspevok
ak je daná výpoveď podľa § 63/1 a, z čoho sa vypočíta odstupné, ak je ZC posledných 12 mesiacov PN? PP trvá od 07/2005.
Tak ako pri vypocte priemernej mzdy napr. pre dovolenku pouzijes pravdepodobny zarobok.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Tweety Pozri príspevok
K akému dátumu končí PP?
k 15.1.2010.
Ide konkrétne o môjho manýžela, je PN od 25.1.2009, podporná doba mu končí 14.1.2010 ale už mu bolo taktne naznačené, že dostane výpoveď z org. dôvodov
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

janaGT Pozri príspevok
k 15.1.2010.
Ide konkrétne o môjho manýžela, je PN od 25.1.2009, podporná doba mu končí 14.1.2010 ale už mu bolo taktne naznačené, že dostane výpoveď z org. dôvodov
Pravdepodobný zárobok je ten, čo má uvedený v pracovnej zmluve.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Chobot Pozri príspevok
Pravdepodobný zárobok je ten, čo má uvedený v pracovnej zmluve.
počíta sa aj s pohyblivou zložkou?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

janaGT Pozri príspevok
počíta sa aj s pohyblivou zložkou?
TO je diskutabilé a relatívne. Ak je tá pohyblivá zložka na rozhodnutí vedenia, tak nie, je totiž nenárokovateľná.
0 0
sirup sirup

sirup je offline (nepripojený) sirup

Ahojte, prosim Vas o radu.
Som osamela matka na RD a kvoli financiam som sa chcela vratit do prace pred dovrsenim 3 rokov veku dietata. Ziadala som o to zamestnavatela, ale ten mi oznamil, ze este pocas mojej MD zmenil organizacnu strukturu a stala som sa pre nich nadbytocnou. Ine pracovne miesto mi neponukol. Moja praca sa vo firme samozrejme nadalej vykonava, len ma iny nazov a je rozdelena pre dve nove pracovnicky .Navrhol mi moznost vratit sa s tym, ze mi da vypoved z org.dovodov, t.j. 2 mesiace VD (tu by som si cerpala vyse 30 dni dovolenky)+ 2 mesacne odstupne. Druha moznost je dohoda z organizacnych dovodov.
Chcem sa opytat:1.) Ak nebudem suhlasit s dohodou, ale budem chciet nastupit do prace napr. k 1.1.2010, moze mi zamestnavatel dorucit vypoved uz 31.12.2009? To budem este na RD, teda v ochrannej lehote. Alebo mi moze dorucit vypoved najskor v januari a teda VD zacne plynut az od 1.2. - 31.3.2010.
2.) Ak by som predsa len podpisala dohodu, chcela by som vediet, ci je vhodnejsie podpisat ju v tomto roku, alebo az na buduci rok. Chcela by som si porovnat nedoplatok, ktory by mi vznikol pri RZZP s preplatkom na dani. Vysku dane si priblizne viem vyratat. Aka je max. suma na zdravotne poistenie - cely rok som na RD, ma to na vysku vplyv?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sirup Pozri príspevok
Ahojte, prosim Vas o radu.
Som osamela matka na RD a kvoli financiam som sa chcela vratit do prace pred dovrsenim 3 rokov veku dietata. Ziadala som o to zamestnavatela, ale ten mi oznamil, ze este pocas mojej MD zmenil organizacnu strukturu a stala som sa pre nich nadbytocnou. Ine pracovne miesto mi neponukol. Moja praca sa vo firme samozrejme nadalej vykonava, len ma iny nazov a je rozdelena pre dve nove pracovnicky .Navrhol mi moznost vratit sa s tym, ze mi da vypoved z org.dovodov, t.j. 2 mesiace VD (tu by som si cerpala vyse 30 dni dovolenky)+ 2 mesacne odstupne. Druha moznost je dohoda z organizacnych dovodov.
Chcem sa opytat:1.) Ak nebudem suhlasit s dohodou, ale budem chciet nastupit do prace napr. k 1.1.2010, moze mi zamestnavatel dorucit vypoved uz 31.12.2009? To budem este na RD, teda v ochrannej lehote. Alebo mi moze dorucit vypoved najskor v januari a teda VD zacne plynut az od 1.2. - 31.3.2010.
stretla som sa s postupom, že doručili počas RD, ale napísali, že dávajú výpoved napr. 1.1.2010. Ale ako píšeš, nedá sa, aby ti začala plynúť VD od 1.1.2010, ak do 31.12.09 čerpeš RD.
2.) Ak by som predsa len podpisala dohodu, chcela by som vediet, ci je vhodnejsie podpisat ju v tomto roku, alebo az na buduci rok. Chcela by som si porovnat nedoplatok, ktory by mi vznikol pri RZZP s preplatkom na dani. Vysku dane si priblizne viem vyratat. Aka je max. suma na zdravotne poistenie - cely rok som na RD, ma to na vysku vplyv?
v ZP a rzzp sa nevyznám. Len tolko, že z odstupného sa ZP neodvádza.

Predpokladám, že rodič.príspevok si začala poberať ešte pred 1.1.09, inak by to malo vplyv aj na jeho vyplácanie, ak by si celý mesiac poberala príjem zdanovaný podla § 5 Zákona o dani z príjmov.
0 0
sirup sirup

sirup je offline (nepripojený) sirup

dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sirup Pozri príspevok
Ahojte, prosim Vas o radu.
Som osamela matka na RD a kvoli financiam som sa chcela vratit do prace pred dovrsenim 3 rokov veku dietata. Ziadala som o to zamestnavatela, ale ten mi oznamil, ze este pocas mojej MD zmenil organizacnu strukturu a stala som sa pre nich nadbytocnou. Ine pracovne miesto mi neponukol. Moja praca sa vo firme samozrejme nadalej vykonava, len ma iny nazov a je rozdelena pre dve nove pracovnicky .Navrhol mi moznost vratit sa s tym, ze mi da vypoved z org.dovodov, t.j. 2 mesiace VD (tu by som si cerpala vyse 30 dni dovolenky)+ 2 mesacne odstupne. Druha moznost je dohoda z organizacnych dovodov.
Chcem sa opytat:1.) Ak nebudem suhlasit s dohodou, ale budem chciet nastupit do prace napr. k 1.1.2010, moze mi zamestnavatel dorucit vypoved uz 31.12.2009? To budem este na RD, teda v ochrannej lehote. Alebo mi moze dorucit vypoved najskor v januari a teda VD zacne plynut az od 1.2. - 31.3.2010.počas rodičovskej dovolenky ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď z organizačných dôvodov - iba ak by došlo k zrušeniu prevádzky. Ak nastúpiš do práce 1.1.10 - výpovedná doba začína plynúť od 1.2.10.
2.) Ak by som predsa len podpisala dohodu, chcela by som vediet, ci je vhodnejsie podpisat ju v tomto roku, alebo az na buduci rok. Chcela by som si porovnat nedoplatok, ktory by mi vznikol pri RZZP s preplatkom na dani. Vysku dane si priblizne viem vyratat. Aka je max. suma na zdravotne poistenie - cely rok som na RD, ma to na vysku vplyv?Z odstupného sa neplatia odvody do zdravotnej ani sociálnej poisťovne. Kvoli uplatneniu NČZD je pre teba výhodnejšie skončiť prac.pomer dohodou k 31.12.2009. Na druhej strane, ak budeš počas výpovednej doby čerpať dovolenku, bude sa to považovať za riadne trvanie prac.pomeru, počas ktorého za teba zamestnávatel odvedie aj poistenie v nezamestnanosti - a niekedy sa ti tie dva mesiace môžu zísť.
odpoveď v texte
0 0
sirup sirup

sirup je offline (nepripojený) sirup

Dakujem za Vase odpovede, ktore potvrdzuju moje uvahy. Chcem sa s nimi mozno dohodnut, alebo presvedcit ich, na co mam narok a tak sa pripravujem.
Citam ZP dookola a teraz aj zacinam pochybovat, ci mi vobec tu vypoved z organizacnych dovodov mozu dat.
Podla ZP §64 (1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke.

Som osamela matka, ale kedze chcem nastupit do prace skor, ukoncim rodicovsku dovolenku a tak neviem, ci sa na mna tento odsek vztahuje alebo nie, lebo mi v tej vete chyba ciarka a neviem, ako to pravnici chapu. Respektive aky dovod na vypoved si moze zamestnavatel este vymysliet. Viem, pracovat tam, kde ma nechcu nie je nic moc, len chcem byt pripravena, ake karty este moze mat zamestnavatel v zalohe.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

máš pravdu, na to sme akosi pozadudli. Ak si v zmysle ZP (§ 40 ods.1 alebo 2) osamelá matka do 3-och rokov dieťaťa, tak si stále v ochrannej dobe voči výpovedi z dôvodu nadbytočnosti. A to aj v prípade, ak nečerpeš RD. Jedine ako písala Veronika, ak by sa rušil alebo premiestnoval zamestnávatel alebo jeho časť, vtedy by si výpoved mohla dostať.
0 0
sirup sirup

sirup je offline (nepripojený) sirup

Dakujem vam vsetkym za prispevky a podporu. Velmi ma to posmelilo, teraz uz len zvolit spravnu taktiku ako s nimi "diplomaticky komunikovat". Poziadam o predcasne ukoncenie RD (predbezny datum som im pisomne poslala po skonceni MD), oni mi asi nanutia cerpanie starej dovolenky a potom uvidime ako dalej.
Prajem krasny podvecer.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sirup Pozri príspevok
Dakujem vam vsetkym za prispevky a podporu. Velmi ma to posmelilo, teraz uz len zvolit spravnu taktiku ako s nimi "diplomaticky komunikovat". Poziadam o predcasne ukoncenie RD (predbezny datum som im pisomne poslala po skonceni MD), oni mi asi nanutia cerpanie starej dovolenky a potom uvidime ako dalej.
Prajem krasny podvecer.
...čerpanie dovolenky určuje zamestnávatel. Držím palce, aby to dobre dopadlo.
0 0
Načítať ďalšie