Zavrieť

Porady

Technický preukaz a spotreba

SZČO kúpila ojazdené osemročné auto v Nemecku. Auto nie je v majetku SZČO, ale je využívané aj na podnikanie. Keď som chcela vypočítať náhradu za spotrebované pohonné látky, zistila som, že údaj o spotrebe nie je v technickom preukaze zapísaný. Na obvodnom úrade pre dopravu ... mi bolo povedané, že oni tam ten údaj ani nevpisujú. Technický preukaz bol vystavený v decembri 2006.
Prosím Vás poraďte mi, ak má niekto skúsenosť, ako mám postupovať pri výpočte, ale hlavne, ako získať údaj o spotrebe?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Presnejsie som našiel niečo od Andreja v moji SS:

    Na podobný prípad je na stránke DRSR (v časti F.A.Q) :
    Otázka: Spoločnosť zakúpila nové motorové vozidlá. V technickom preukaze je vyznačená spotreba paliva podľa normy EHK jedným číslom. Zakúpené vozidlá budú v prevažnej miere využívané v meste. Podľa technických parametrov (uvedených v príručke) k danému vozidlu sa uvádza rozčlenená spotreba samostatne pre mesto, mimo mesta a kombinovaná spotreba.
    Ak bude spoločnosť používať normu spotreby z technického preukazu, bude vykazovať nadspotrebu. Môže spoločnosť použiť aj iný preukazný doklad (napr. technické parametre od výrobcu automobilu, ktoré uvádza v príručke k príslušnému vozidlu)? Prípadne aký iný preukázateľný doklad by mala mať spoločnosť z dôvodu správne vykázanej spotreby pohonných látok v nákladoch spoločnosti?

    Odpoveď DRSR: Podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v znení platnom od 1. novembra 2004 za daňové výdavky sú uznané výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky (PHL) podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza, alebo ak sa vozidlo alebo zariadenie používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba PHL uvedená v technickom preukaze, podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom.
    Iba v prípadoch, kedy spotreba PHL v technickom preukaze nie je uvedená alebo ak sa vozidlo používa na činnosť, pri ktorej nie je spotreba PHL v technickom preukaze uvedená, sa spotreba preukazuje iným preukázateľným dokladom.
    Za iný preukázateľný doklad je možné považovať doklad vydaný špecializovanou organizáciou alebo osobou oprávnenou na vydávanie osvedčenia o spotrebe PHL alebo vlastný doklad - internú smernicu (napr. Oznámenie MF SR č. 8029/200-72 o spôsobe stanovenia výšky daňového výdavku na spotrebu PHL motorového vozidla určeného na prepravu desať a viac osôb, motorového vozidla určeného na nákladnú dopravu a motorového vozidla určeného na špeciálne použitie uverejnené vo Finančnom spravodajcovi č.12/2000). Výdavky na spotrebované PHL je daňovník povinný preukázať dokladom o nákupe PHL.

    V zmysle uvedeného stanoviska je podľa mňa schodným riešením len "prelitrovanie" vozidla autorizovanou skúšobňou.

    Milka P. je offline (nepripojený) Milka P.

    Milka P.
    Ďakujem za radu.
    V Poradcovi 5-6/2007 (str 121), práve čítam, že "§ 7 ods. 6 zákona o cestovných náhradách s platnosťou od 1.4.2005 stanovuje aj postup výpočtu, ak v dokladoch nie je uvedená spotreba. V takom prípade sa tu uvádza, že spotreba sa vypočíta podľa technického preukazu vozidla rovnakého typu s rovnakým objemom valcov a motora s rovnakým druhom pohonnej látky".

    Zase mi však vzniká otázka, kde budem podobné auto hľadať a žiadať majiteľa o fotokópiu technického preukazu.
    Stále nechápem, prečo obvodný úrad pre dopravu tento údaj nevyplní.
    Pre zaujímavosť, informovala som sa na dvoch obvodných úradoch pre dopravu. Jeden úrad mi oznámil, že údaj o spotrebe nevyplňujú. Ďalší úrad mi oznámil, že ak je tento údaj na certifikáte uvedený, určite ho do technického preukazu napíšu.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Milka P. Pozri príspevok
    Ďakujem za radu.
    V Poradcovi 5-6/2007 (str 121), práve čítam, že "§ 7 ods. 6 zákona o cestovných náhradách s platnosťou od 1.4.2005 stanovuje aj postup výpočtu, ak v dokladoch nie je uvedená spotreba. V takom prípade sa tu uvádza, že spotreba sa vypočíta podľa technického preukazu vozidla rovnakého typu s rovnakým objemom valcov a motora s rovnakým druhom pohonnej látky - túto možnosť môžeš využiť iba vtedy, ak ide o FO-nepodnikateľa, ktorý použije auto na služobnú cestu - nie pre SZČO!".

    Zase mi však vzniká otázka, kde budem podobné auto hľadať a žiadať majiteľa o fotokópiu technického preukazu.
    Stále nechápem, prečo obvodný úrad pre dopravu tento údaj nevyplní.
    Pre zaujímavosť, informovala som sa na dvoch obvodných úradoch pre dopravu. Jeden úrad mi oznámil, že údaj o spotrebe nevyplňujú. Ďalší úrad mi oznámil, že ak je tento údaj na certifikáte uvedený, určite ho do technického preukazu napíšu - skôr by som sa obrátil na dopravný inšpektorát. ALe určite bude jednoduchšie urobiť vnútropodnikovú smernicu a hotovo..
    Odpoveď červeným

    Pukana je offline (nepripojený) Pukana

    Pukana
    Ahojte,
    nenašla som rovnakú tému, ktorá by mi pomohla s odpoveďou na moje otázky, tak píšem do podobnej, nech nemusím otvárať novú. Snáď sa nik nenahnevá :-).

    Manžel je SZČO, kúpil staršie auto /osobné motorové vozidlo/, má ho zaradené v podnikaní. Chcem mu viesť knihu jázd, ale nemá vyplnenú spotrebu v technickom preukaze. Od akej spotreby sa mám pri výpočte odraziť?
    Podľa Zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov § 19 ods. 2 písmeno l - ..........., podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným spôsobom. Teda môžem použiť tech. knižku /to čo bolo priložené k autu/, prípadne ako SZČO môže si napísať internú smernicu, kde si výšku stanoví? Asi nie, však?

    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!
    Mňa by zaujímalo, podľa akého zákona je vydávaný TP. Malo by to byť podľa 8/2009 o cestnej premávke... Ale nič relevantné som k tomu nenašiel. Napríklad údaje čo má/musí obsahovať. Je teda TP samozvaným kráľom bez korunovácie?

    Jedná sa mi o konkrétne položky a právne nedefinované pojmy: TP uvádza napr. hmotnosti - na nápravu max., ale nie max. prípustnú hmotnosť, za ktorej prekročenie dostanete pokutu. Zákon č. 8/2009 hovorí o jedinej max. prípustnej hmotnosti pre skupinu B, a to je 3500 kg. Pokuta ze prekročenie zaťaženia prívesného vozíka by teda z právnej strany mala byť právne neplatným aktom, pretože k prekročeniu TEJTO hmotnosti nedošlo.

    Takže situácia je na slovensku asi taká, akoby ste šli autom niekde po transylvánii a polnoci vás zastavil a pokutoval policajt za to, že nemáte nejaký preukaz, o ktorom ste ani netušili. A na otázku podľa akého zákona je tento preukaz vydávaný vám policajt odpovie, že podľa žiadneho ale podľa policajného zvyku... :-) strašidelné, nie?

    Technický preukaz a spotreba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.