Zavrieť

Porady

Usporiadat
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
JA SOM SI TO OBJEDNÁVALA EŠTE V 08/2004 A ADRESA BOLA:
PORADCA S.R.O.
PRI CELULÓZKE 40
010 01 ŽILINA
Č.TEL: 041/5652 871
WWW.I-PORADCA.SK
CENA 343.50.-- SK.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, chcela by som sa spýtať na tú knihu, ktorú spomínate. Neviem, či sa vám dostala do rúk publikácia zo SÚVAHY od Ing.Fabiana - "Účtovníctvo a postupy účtovania pre rozpočtové, príspevkové organizácie,..." pre porovnanie Vami spomínanej knihy. Mne sa zdá, že v tej knihe zo Súvahy nie je veľa účtovných prípadov. V knihe, ktorú spomínate je viac praktických príkladov alebo je to len niečo také všeobecné?
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
Ahoj AnetaK. V tej knihe je to super. Vela razy som potrebovala poradit ako zaúčtovať ten alebo ten prípad a vždy som tam našla pomôcku. Napr. Bezodpodplatne sme dostali auto, ktorého zostatková cena bola 0. Nevedela som s tým ani pohnuť. Nalistovala som si učt. tr. 0 účet 023 a tam boli rozúčtované prípady napr. faktura za auto, uhrada faktury, uvedenie auta do používania, bezodplatné nadobud. auta, vyradenie, odpis, zníž. fondu dlh. majetku a všetko čo s tým súvisí. Je to naozaj veľmi kvalitná publikácia. Prajem príjemný deň.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ďakujem za odpoveď. Skúšala som si knihu nájsť na www.poradca.sk, ale nenašla som to tam. Možno ich už nemajú alebo sa musím spýtať na konkrétnu knihu. Aj ja prajem pekný deň.
050716154531_18.gif  
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, poradíte mi? Môžeme z rozpočtu školy preplatiť kolok zamestnancovi, ktorý potrebuje k vyhotoveniu výpisu z registra trestov? Bude to zamestnanec poverený ochranou osobných údajov. Ako to budem účtovať, teda na aký nákladový účet a na akú položku? Ďakujem.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj.
Naša škola a tiež ani obec nepreplácali výdavky za kolkové známky, potrebné k vyhotoveniu výpisu z registra trestov zamestnancom, ktorých zamestnávateľ poveril za zodpovedné osoby. Táto povinnosť nevyplýva zo žiadneho právneho predpisu. Zamestnávateľ má ako prevádzkovateľ za podmienok uvedených v zákone o ochrane osobných údajov povinnosť písomne poveriť zodpovednú osobu, resp. osoby, ktoré dozerajú na dodržiavanie zákona o ochrane osobných údajov. Čo musí spĺňať zodpovedná osoby vymedzuje citovaný zákon, t.j. okrem iného, musí spĺňať podmienku bezúhonnosti, ktorú preukazuje doložením výpisu z registra trestov. Z uvedeného vyplýva, že táto povinnosť je na zodpovednej osobe, nie na zamestnávateľovi. Zamestnávateľ len písomne poverí a podmienky preukazuje zamestnanec. Zamestnávateľ má len povinnosť odborne vyškoliť zodpovednú osobu (osoby), teda výdavky na školenie sa hradia z rozpočtu školy, ale výdavky ktoré uvádzaš, podľa môjho názoru nie!
Ešte k zaradeniu na nákladový účet a položku EK:
- náklady za nakúpené kolkové známky sa zaraďujú na nákladový účet 420 - Služby, vyplýva to z obsahovej náplne tohto účtu (kolkovými známkami sa platia niektoré správne poplatky) a na podpoložku 637 023 - Kolkové známky.
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
AHOJTE. MALA BY SOM K VAM JEDNU OTAZOCKU, AK MOZEM. SME ZAKLADNA SKOLA TYKA SA TO OCHRANY OSOBNYCH UDAJOV.
1. MAM VYPIS Z REGISTRA TRESTOV
2. BOLA SOM NA SKOLENI - MAM OSVEDCENIE
3. ZASLALA SOM NA ÚRAD OZNAMENIE O ZODPOVEDNEJ OSOBE
4. DALA SOM DODATOCNE PRACOVNIKOM PODPISAT SÚHLAS SO SPRACOVANIM ICH OSOB. UDAJOV
5. MAM VYPRACOVANU BEZP. SMERNICU
6. ICH OSOB. SPISY MAM V PISOMNEJ FORME ZALOZENE V SKRINIACH, MZDY SA SPRACOVAVAJU NA MEST. URADE - MAM DAT PODPISAT VYHLASENIE O MLCANLIVOSTI AJ MZDARKE NA MESTE?
7. DO STYKU S OSOB. UDAJMI PRICHADZA AJ SEKRETARKA, TR. UCITELIA, ZASTUPKYNE, VEDUCA SJ /TÝKA SA TO ZIAKOV ALE AJ DAVKY V HMOT. NUDZI/ TREBA DAT PODPISAT VYHLASENIE O MLCANLIVOSTI AJ IM?
8. MALA BY SOM MAT AJ JA TAKETO VYHLASENIE PODPISANE?
9. NA SEKRETARIATE MAME ZOZNAMY ZIAKOV, KDE SU UVEDENE TRVALE BYDLISKO, MENO ZAK. ZASTUPCU, ROD. C. DIETATA ATĎ. PÝTAŤ OD RODICOV TIEZ PISOMNY SUHLAS?
10. KEĎ VYPLÁCAM STIPKO, UVADZAM NA VYDAVKOVOM C. OP MOZEM TO ROBIT TAKTO? JE TOHO ASI VELA ALE DUFAM ZE MI ODPOVIETE. DAKUJEM.
0 0
Medulienka Medulienka

Medulienka je offline (nepripojený) Medulienka

kvet
Ahoj.
Naša škola a tiež ani obec nepreplácali výdavky za kolkové známky, potrebné k vyhotoveniu výpisu z registra trestov zamestnancom, ktorých zamestnávateľ poveril za zodpovedné osoby. Táto povinnosť nevyplýva zo žiadneho právneho predpisu. Zamestnávateľ má ako prevádzkovateľ za podmienok uvedených v zákone o ochrane osobných údajov povinnosť písomne poveriť zodpovednú osobu, resp. osoby, ktoré dozerajú na dodržiavanie zákona o ochrane osobných údajov. Čo musí spĺňať zodpovedná osoby vymedzuje citovaný zákon, t.j. okrem iného, musí spĺňať podmienku bezúhonnosti, ktorú preukazuje doložením výpisu z registra trestov. Z uvedeného vyplýva, že táto povinnosť je na zodpovednej osobe, nie na zamestnávateľovi. Zamestnávateľ len písomne poverí a podmienky preukazuje zamestnanec. Zamestnávateľ má len povinnosť odborne vyškoliť zodpovednú osobu (osoby), teda výdavky na školenie sa hradia z rozpočtu školy, ale výdavky ktoré uvádzaš, podľa môjho názoru nie!
Ešte k zaradeniu na nákladový účet a položku EK:
- náklady za nakúpené kolkové známky sa zaraďujú na nákladový účet 420 - Služby, vyplýva to z obsahovej náplne tohto účtu (kolkovými známkami sa platia niektoré správne poplatky) a na podpoložku 637 023 - Kolkové známky.
Podla pokynu VUC - BBSK B.Bystrica sme od 1-7/2005 museli sami prepočítavať výnosy z dotácie zo ŠR a prevádzať ich z nášho prijímového účtu na účet cudzích prostriedkov.
Prosíme o radu, ako mám zaúčtovať prevod týchto výnosom z príjímového účtu na účet cudzích prostriedkov? Ďakujem, prajem príjemný deň!
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Medulienka
Podla pokynu VUC - BBSK B.Bystrica sme od 1-7/2005 museli sami prepočítavať výnosy z dotácie zo ŠR a prevádzať ich z nášho prijímového účtu na účet cudzích prostriedkov.
Prosíme o radu, ako mám zaúčtovať prevod týchto výnosom z príjímového účtu na účet cudzích prostriedkov? Ďakujem, prajem príjemný deň!
Z ustanovenia § 7 ods. 1 písm. m) zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách VS vyplýva, že príjmom štátneho rozpočtu sú aj výnosy z prostriedkov ŠR, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Podrobnosti k aplikácii tohto ustanovenia upravilo MF SR v metodickom pokyne (FS č. 2/2005). Z uvedeného pokynu vyplýva povinnosť odvádzať do ŠR výnos po odpočítaní poplatkov, resp. ich alikvotnej časti za vedenie účtu v termínoch určených poskytovateľom dotácie. Ak sa dotácia poskytla na osobitný mimorozpočtový účet, odvádza sa celý výnos (t.j. bez odpočítania poplatku za vedenie účtu).
V prípade, ak bola dotácia poskytnutá priamo na príjmový účet a účtovné operácie sa týkajú bežného účtovného obdobia, účtoval by som nasledovne:
- príjem kreditných úrokov 236+EK 243 / 215
- predpis zúčtovania so ŠR vo výške výnosu po odpočítaní alikvotnej časti poplatku za vedenie účtu 215 / 346
- prevod na účet cudzích prostriedkov 262 / 236+EK 243
- zúčtovanie prevodu na účte cudzích pr. 245 / 262
- odvod výnosu do ŠR 346 / 245
Naposledy upravil kvet : 10.08.05 at 10:24
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
dianad
AHOJTE. MALA BY SOM K VAM JEDNU OTAZOCKU, AK MOZEM. SME ZAKLADNA SKOLA TYKA SA TO OCHRANY OSOBNYCH UDAJOV.
1. MAM VYPIS Z REGISTRA TRESTOV
2. BOLA SOM NA SKOLENI - MAM OSVEDCENIE
3. ZASLALA SOM NA ÚRAD OZNAMENIE O ZODPOVEDNEJ OSOBE
4. DALA SOM DODATOCNE PRACOVNIKOM PODPISAT SÚHLAS SO SPRACOVANIM ICH OSOB. UDAJOV
5. MAM VYPRACOVANU BEZP. SMERNICU
6. ICH OSOB. SPISY MAM V PISOMNEJ FORME ZALOZENE V SKRINIACH, MZDY SA SPRACOVAVAJU NA MEST. URADE - MAM DAT PODPISAT VYHLASENIE O MLCANLIVOSTI AJ MZDARKE NA MESTE?
7. DO STYKU S OSOB. UDAJMI PRICHADZA AJ SEKRETARKA, TR. UCITELIA, ZASTUPKYNE, VEDUCA SJ /TÝKA SA TO ZIAKOV ALE AJ DAVKY V HMOT. NUDZI/ TREBA DAT PODPISAT VYHLASENIE O MLCANLIVOSTI AJ IM?
8. MALA BY SOM MAT AJ JA TAKETO VYHLASENIE PODPISANE?
9. NA SEKRETARIATE MAME ZOZNAMY ZIAKOV, KDE SU UVEDENE TRVALE BYDLISKO, MENO ZAK. ZASTUPCU, ROD. C. DIETATA ATĎ. PÝTAŤ OD RODICOV TIEZ PISOMNY SUHLAS?
10. KEĎ VYPLÁCAM STIPKO, UVADZAM NA VYDAVKOVOM C. OP MOZEM TO ROBIT TAKTO? JE TOHO ASI VELA ALE DUFAM ZE MI ODPOVIETE. DAKUJEM.
prosim neporadi nikto?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

dianad
AHOJTE. MALA BY SOM K VAM JEDNU OTAZOCKU, AK MOZEM. SME ZAKLADNA SKOLA TYKA SA TO OCHRANY OSOBNYCH UDAJOV.
1. MAM VYPIS Z REGISTRA TRESTOV
2. BOLA SOM NA SKOLENI - MAM OSVEDCENIE
3. ZASLALA SOM NA ÚRAD OZNAMENIE O ZODPOVEDNEJ OSOBE
4. DALA SOM DODATOCNE PRACOVNIKOM PODPISAT SÚHLAS SO SPRACOVANIM ICH OSOB. UDAJOV
5. MAM VYPRACOVANU BEZP. SMERNICU
6. ICH OSOB. SPISY MAM V PISOMNEJ FORME ZALOZENE V SKRINIACH, MZDY SA SPRACOVAVAJU NA MEST. URADE - MAM DAT PODPISAT VYHLASENIE O MLCANLIVOSTI AJ MZDARKE NA MESTE?
7. DO STYKU S OSOB. UDAJMI PRICHADZA AJ SEKRETARKA, TR. UCITELIA, ZASTUPKYNE, VEDUCA SJ /TÝKA SA TO ZIAKOV ALE AJ DAVKY V HMOT. NUDZI/ TREBA DAT PODPISAT VYHLASENIE O MLCANLIVOSTI AJ IM?
8. MALA BY SOM MAT AJ JA TAKETO VYHLASENIE PODPISANE?
9. NA SEKRETARIATE MAME ZOZNAMY ZIAKOV, KDE SU UVEDENE TRVALE BYDLISKO, MENO ZAK. ZASTUPCU, ROD. C. DIETATA ATĎ. PÝTAŤ OD RODICOV TIEZ PISOMNY SUHLAS?
10. KEĎ VYPLÁCAM STIPKO, UVADZAM NA VYDAVKOVOM C. OP MOZEM TO ROBIT TAKTO? JE TOHO ASI VELA ALE DUFAM ZE MI ODPOVIETE. DAKUJEM.
Takže stručne:
k bodu 6.) v tomto prípade je MsÚ sprostredkovateľom (§ 4 ods. 3) a jeho povinnosťou je mať vypracovaný bezpečnostný projekt, mzdárku by mal poučiť jej zamestnávateľ teda MsÚ, povinnosť mlčanlivosti jej vyplýva z § 18 ale odporúčam povinnosť mlčanlivosti mať zapracovanú v poučení,
k bodu 7.) áno tieto osoby musia byť poučené v súlade s ustanovením § 17 v spojení s § 18,
k bodu 8.) áno,
k bodu 9.) kedy je potrebné vyžadovať od dotknutej osoby súhlas k spracúvaniu osobných údajov upravuje ustanovenie § 7, len stručne, vo všeobecnosti spracúvať osobné údaje možno len so súhlasom dotknutej osoby, existujú výnimky, kedy sa súhlas nevyžaduje a je to napr. aj vtedy, ak sa tieto údaje spracúvajú na základe osobitného zákona, ktorý ustanovuje zoznam osob,údajov,účel spracúvania,okruh dotknutých osôb. Ustanovenie § 29 ods. 7 zákona č. 596/2003 Z.z. upravuje, ktoré osobné údaje o deťoch a žiakoch môžu školy a školské zariadenia spracúvať. Ak získavate a spracúvate osobné údaje v rozsahu podľa § 29 ods. 7 zák.č. 596/2003 Z.z. nevyžaduje sa súhlas dotknutej osoby.
K bodu 10.) číslo OP nie je osobný údaj, avšak jeho vyžadovanie podľa môjho názoru nie je nevyhnutné na dosiahnutie účelu spracúvania.

Stručne len toľko, dolo by sa na túto tému veľa diskutovať.
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
Kvet, veľmi pekne Ti dakujem.
0 0
Medulienka Medulienka

Medulienka je offline (nepripojený) Medulienka

Nie sme klientom Štátnej pokladnice, úroky účtujeme 236 MD, RP 243/215 D.
Koncom mesiaca VÚB všetky prostriedky z prijímového účtu prevádzala na účet VUC-BBSK, teda prijímový účet sa nám každý mesiac vynuloval. Na prijímovom účte máme prostriedky len z nájomného a z úrokov z VÚB. Výnosy z prostriedkov ŠR tiež VUB automaticky prevádzala na účet VÚC, teraz zistili, že je to zle, tak musíme spätne vypočítať výnosy za 1-7/2005 a zo svojho prijímového účtu ich sami previesť na účet cudzích prostriedkov. Máme z toho chaos, ako túto tranzakciu medzi týmto dvomi útčami zaúčtovať. Veľmi pekne ďakujem:p
0 0
Medulienka Medulienka

Medulienka je offline (nepripojený) Medulienka

kvet
Z ustanovenia § 7 ods. 1 písm. m) zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách VS vyplýva, že príjmom štátneho rozpočtu sú aj výnosy z prostriedkov ŠR, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Podrobnosti k aplikácii tohto ustanovenia upravilo MF SR v metodickom pokyne (FS č. 2/2005). Z uvedeného pokynu vyplýva povinnosť odvádzať do ŠR výnos po odpočítaní poplatkov, resp. ich alikvotnej časti za vedenie účtu v termínoch určených poskytovateľom dotácie. Ak sa dotácia poskytla na osobitný mimorozpočtový účet, odvádza sa celý výnos (t.j. bez odpočítania poplatku za vedenie účtu).
V prípade, ak bola dotácia poskytnutá priamo na príjmový účet a účtovné operácie sa týkajú bežného účtovného obdobia, účtoval by som nasledovne:
- príjem kreditných úrokov 236+EK 243 / 215
- predpis zúčtovania so ŠR vo výške výnosu po odpočítaní alikvotnej časti poplatku za vedenie účtu 215 / 346
- prevod na účet cudzích prostriedkov 262 / 236+EK 243
- zúčtovanie prevodu na účte cudzích pr. 245 / 262
- odvod výnosu do ŠR 346 / 245
Veľmi pekne ďakujem, hádam som to pochopila! Ešte že si taký fundovaný! U nás sa rozpadlo účtovné stredisko, ja som do 31.12.2004 robila mzdovú účtovníčku a teraz musím účtovať všetko, tak potom to takto vyzerá. Ešte raz ďakujem.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, ja by som sa chcela k tomu iba spýtať, úroky účtujete na položku 243? Ja som to tiež účtovala, ale po štvrťročnej uzávierke mi zavolali z MsÚ /zriaďovateľ/, aby som ich preúčtovala na položku 242. Aký máte na to názor? Pekný deň.
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
Presne to isté. Predtým som aj ja účtovala úroky na 243 ale po uzávierke som musela všetko preúčtovať na 242 - úroky z vkladov a robím to tak doteraz.Cize 242 podľa môjho názoru.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

AntekaK
Ahojte, ja by som sa chcela k tomu iba spýtať, úroky účtujete na položku 243? Ja som to tiež účtovala, ale po štvrťročnej uzávierke mi zavolali z MsÚ /zriaďovateľ/, aby som ich preúčtovala na položku 242. Aký máte na to názor? Pekný deň.
Na položke ekonomickej klasifikácie 242 - Z vkladov, by sa mali podľa môjho názoru účtovať úroky napr. z termínovaných vkladov, čo pochopiteľne rozpočtová organizácia mať nemôže, ale obce, resp. VUC môžu mať.
Úroky z kreditných zostatkov peňažných prostriedkov vedených či už na účte Štátnej pokladnice, NBS alebo komerčnej banky by sa mali zaraďovať na položku EK 243 - Z účtov finančného hospodárenia (vyplýva to z obsahovej náplne tejto položky). Zaujímalo by ma, odkiaľ Tvoj zriaďovateľ také názory berie ?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

dianad
Presne to isté. Predtým som aj ja účtovala úroky na 243 ale po uzávierke som musela všetko preúčtovať na 242 - úroky z vkladov a robím to tak doteraz.Cize 242 podľa môjho názoru.
...nemáte náhodou toho istého zriaďovateľa ???
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
Nie, bolo to na príkaz zriaďovateľa, ktorému to vytkla pri kontrole daňováčka pri quartálnej uzávierke. Inač veľa razy sa stalo ze nám najprv povedela, uctujte takto a takto a na další quartal sme to opravovali.Ale je lepšie vyhovieť jej ako by nás mala vratiť naspat s uzávierkou. a potvrdila mi to aj kolegyna z dalsej ZS.
/ten istý správca dane/.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Našej škole pri štvrťročnej uzávierke na daňovom úrade nevytkli nič. Okrem toho mám program AZUV, ktorý používa daňový úrad na zohrávanie účtovných výkazov a pri kontrole výkazov za školu mi program nič nevyhodil. Tak nechápen. Ale viem, že daňováčky na svojich celoslovenských poradách sa dohadujú na jednotných postupoch, napr. aj na používanie rozpočtovej klasifikácie, takže mohlo to vyplynúť aj z tohto. No uvidíme pri ďalšej uzávierke.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať