Zavrieť

Porady

Usporiadat
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahoj..odpovedam ti az teraz, lebo vtedy som nevedela, ze tam budes.-)

cize, keby si mohla napisat, konkretne o co ide...my z pokladne nekupujeme uz teraz nic..akurat prepalacam cestovne a stipendium...a take pripady som riesila vnutornym dokladom...
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahoj, ide o nákup kníh do metodickej knižnice. Do školy prídu ľudia ponúkajúci knihy (výhodná cena-vraj). Nemajú registračnú pokladňu, tak dajú ako doklado zaplatení príjmový pokladničný doklad, je tam pečiatka, ale niekedy nenapíšu ani dátum ani číslo dokladu. Na aký nákladový účet účtuješ známky. Dávali sme to na 420, teraz mi to spochybnili, že na 480. Poraď.
Ahoj
Naposledy upravil Kováčová : 16.05.05 at 07:49
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte, som rád že som niekoho našiel kto sa zaoberá vedením účtovníctva škôl. Ja vediem účtovníctvo škôl aj obecného úradu v programe IBEU.
Naša škola od 1.1.2005 nevedie príspevky za stravu na účte 241, ale príjem na účte 236 a výdavky aj za potraviny idú z účtu 232, umožňuje to ustanovenie § 23 ods. 3 zák. o rozpočtových pravidlách verejnej správy (mám k tomu aj stanovisko MF SR).

Poštové známky účtujem:
- nákup v hotovosti: MD 263 / D 261
súbežne / D 232 + RK
súbežne / D - 232 + RK pre preddavky
- spotreba známok: MD 420 / D 263

K nákladovému účtu 420: - pozri postupy účtovania, na tomto účte sa účtujú okrem iného aj náklady za poštovné a telekomunikačné služby.

Pekný deň
Naposledy upravil kvet : 13.05.05 at 11:46
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ak sa môžem pripojiť, ja na 480 účtujem hmotnú núdzu a náhradu príjmu pri PN.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte,
správe Ivča, na účte 480 sa účtuje náhrada príjmu pri DPN, ďalej štipendium vyplatené deťom v hmotnej núdzi a tiež dopravné pre žiakov, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku. Stravné a školské potreby pre deti v hmotnej núdzi sa účtujú na nákladový účet 410.

Pekný deň
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ja účtujem všetko čo sa týka hmotnej núdze na účet 480, mení sa len položka 6xx, aspoň tak som bola usmernená. Môžem sa to niekde dočítať? A keď tu už sú aj účtovníčky školstva, možno bude niekto vedieť, či na nové platy učiteľov platné od 1. júla budú navýšené rozpočty. Nemyslím tým valorizáciu. Tú v rozpočte máme zahrnutú.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Účtovanie výdavkov z dotácie pre deti v hmotnej núdzi na príslušné nákladové účty závisí od ich chrakteru poskytovania. Štipendium sa poskytuje formou transferu (kóduje sa podpoložkou 642 026) a preto sa účtuje na nákladovom účte 480. Z dotácie na školské potreby sa nakupujú školské potreby pre deti v hmotnej núdzi, teda sa im tieto prostriedky nevyplácajú (výdavky sa kódujú podpoložkou 633 009) a preto sa náklady účtujú na nákladovom účte 410. Rovnako je to aj s použitím dotácie na stravu pre deti v hmotnej núdzi.
Podobne je to aj s cestovným pre žiakov, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku. Ak ich vyplácaš v hotovosti zákonnému zástupcovi je to transfer (podpoložka 642 014) a patrí to na nákladový účet 480. Ale, ak sa doprava zabezpečuje iným spôsobom napr. školským autobusom, výdavok sa klasifikuje na podpoložku 634 004 a patrí to na nákladový účet 420.

Čo sa týka navýšenia fin.prostriedkov v súvislosti s novelou zákona o odmeňovaní ..., podľa môjho názoru sa finančné prostriedky budú navyšovať. Vyplýva to aj z Doložky k finančným, ekonomickým ... vplyvom novely zákona. Uvedená novela má dopad na verejné prostriedky !
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahoj...no konecne sa sem zapojilo viac ludi...
ako vidim, mas v tom celkom jasno..co o mne sa neda povedat...
tie znamky..to sedi, tie aj ja tak uctujem,,ale chcela by som sa spytat, ako uctujes jedalne...lebo v tom mam uplny chaos, ako zatazit skolu vydavkami na teplo, vodu, telefon a energie, ked nemaju ziadne samostatne vodomery a eletromery...ved je blbost, ked si to mam len odhadnut, ze kolko sa tam asi spotrebuje...
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

Kováčová
Ahoj, ide o nákup kníh do metodickej knižnice. Do školy prídu ľudia ponúkajúci knihy (výhodná cena-vraj). Nemajú registračnú pokladňu, tak dajú ako doklado zaplatení príjmový pokladničný doklad, je tam pečiatka, ale niekedy nenapíšu ani dátum ani číslo dokladu. Na aký nákladový účet účtuješ známky. Dávali sme to na 420, teraz mi to spochybnili, že na 480. Poraď.
Ahoj

ahoj...ja tie znamky davam stale na 420..nikto zatial nic nemenil, aspon o tom neviem...
a ked sa jedna o tie knihy, tak si priloz vnutorny uctovny doklad + ten doklad, co si dostala a hotovo...
ja ti neviem, ale taketo veci mi uz nekupujeme cez pokladnu...ze vraj sa mame riadit pokynmi statnej pokladnice a nic nenakupovat...okrem cenim a preplacania cestovneho...
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

henika
ahoj...no konecne sa sem zapojilo viac ludi...
ako vidim, mas v tom celkom jasno..co o mne sa neda povedat...
tie znamky..to sedi, tie aj ja tak uctujem,,ale chcela by som sa spytat, ako uctujes jedalne...lebo v tom mam uplny chaos, ako zatazit skolu vydavkami na teplo, vodu, telefon a energie, ked nemaju ziadne samostatne vodomery a eletromery...ved je blbost, ked si to mam len odhadnut, ze kolko sa tam asi spotrebuje...
Ako som už napísal, ja školskú jedáleň od 1.1.2005 neúčtujem na účte 241 (nepoužívam účty 5xx a 6xx), ale príjmy a výdavky za školskú jedáleň účtujem prostredníctvom príjmov a výdavkov rozpočtu, t.j. cez účet 236 - príjmy a 232 - výdavky. Príjmy za školské stravovanie (t.j. za potraviny a režijné náklady) príjmem na účet 236 a následne ich odvediem zriaďovateľovi. Zriaďovateľ nám prevedie tieto prostriedky na výdavkový účet 232, z ktorého potom uhrádzame výdavky za nakúpené potraviny a réžiu. Bohužiaľ, naša školská jedáleň tiež nemá samostatný elektromer, vodomer ... a preto v rámci školskej jedálne účtujem len výdavky na mzdy, odvody, potraviny, materiál a pod.
Tiež by ma zaujímalo, ako iné školy rozúčtovávajú náklady za energie na školské jedálne, ktoré nemajú samostatné meračne.
V minulosti, keď školy patrili pod okresné úrady, náklady na podnikateľskú činnosť školskej jedálne, ktorá nemala samostatné merače účtovali tak, že si vypracovali vnútornú smernicu, v ktorej určili spôsob určenia pomerných nákladov, napr. podľa výkonu elektrických spotrebičov, počtu vydaných jedál a ceny elektr.energ., podľa vykurovacej plochy ...

No neviem, podľa môjho názoru, pokiaľ školská jedáleň nevykonáva podnikateľskú činnosť, nie je chybou, keď v rámci školskej jedálne, ktorá nemá samostatné merače budú účtované len preukázateľné výdavky, ktorá sa dajú jednoznačne určiť. Iné by to bolo keby ŠJ vykonávala podnikateľskú činnosť.

... veľmi som Ti asi nepomohol... prajem pekný deň...
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Do minulého roku (2004) sme ani my nepotrebovali zaťažovať školskú jedáleň výdavkami za elektrinu, teplo a vodu. Ale od minulého roku je prevádzka školskej jedálne financovaná prostredníctvom originálnych kompetencií, z toho dôvodu sme dali namontovať merače, aby sme vedeli určiť spotrebu za jedáleň. Aj tak mi ešte nie je jasné, či by sa príjmy, ktoré má školská jedáleň z réžie od cudzích stravníkov mohli použiť aj na mzdy a odvody?
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

kvet
Účtovanie výdavkov z dotácie pre deti v hmotnej núdzi na príslušné nákladové účty závisí od ich chrakteru poskytovania. Štipendium sa poskytuje formou transferu (kóduje sa podpoložkou 642 026) a preto sa účtuje na nákladovom účte 480. Z dotácie na školské potreby sa nakupujú školské potreby pre deti v hmotnej núdzi, teda sa im tieto prostriedky nevyplácajú (výdavky sa kódujú podpoložkou 633 009) a preto sa náklady účtujú na nákladovom účte 410. Rovnako je to aj s použitím dotácie na stravu pre deti v hmotnej núdzi.
Podobne je to aj s cestovným pre žiakov, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku. Ak ich vyplácaš v hotovosti zákonnému zástupcovi je to transfer (podpoložka 642 014) a patrí to na nákladový účet 480. Ale, ak sa doprava zabezpečuje iným spôsobom napr. školským autobusom, výdavok sa klasifikuje na podpoložku 634 004 a patrí to na nákladový účet 420.

Čo sa týka navýšenia fin.prostriedkov v súvislosti s novelou zákona o odmeňovaní ..., podľa môjho názoru sa finančné prostriedky budú navyšovať. Vyplýva to aj z Doložky k finančným, ekonomickým ... vplyvom novely zákona. Uvedená novela má dopad na verejné prostriedky !
Ďakujem za vysvetlenie a tiež som veľmi rada, že sa tu začali preberať aj problémy rozpočtových organizácií.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Kováčová
Do minulého roku (2004) sme ani my nepotrebovali zaťažovať školskú jedáleň výdavkami za elektrinu, teplo a vodu. Ale od minulého roku je prevádzka školskej jedálne financovaná prostredníctvom originálnych kompetencií, z toho dôvodu sme dali namontovať merače, aby sme vedeli určiť spotrebu za jedáleň. Aj tak mi ešte nie je jasné, či by sa príjmy, ktoré má školská jedáleň z réžie od cudzích stravníkov mohli použiť aj na mzdy a odvody?
Prečo by sa nemohli použiť aj na financovanie výdavkov na mzdy a odvody. Cena "stravy" pre cudzích stravníkov pozostáva z finančného limitu na potraviny a réžiu. "Réžia" zahŕňa náklady súvisiace s prípravou stravy a to: náklady na mzdy a odvody, médiá (energie) a iné prevádzkové náklady súvisiace s prípravou stravy. Školská jedáleň by mala mať vypracovanú kalkuláciu ceny "stravy" pre cudzích stravníkov. Z uvedeného vyplýva, že príjmy z réžie od cudzích stravníkov sa môžu použiť aj na financovanie miezd a odvodov.
Naposledy upravil kvet : 17.05.05 at 13:24
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, už dávno sa nikto neozval. Chcela by som sa Vás spýtať, či sa náhodou nechystáte na školenie, ktoré organizuje Súvaha - "Aktuálne problémy účtovníctva verejného sektora - prednášajúci Ing.Fabian. Prišla nám pozvánka na školenie aj ponuka na novú publikáciu postupov účtovania. Neviete náhodou, či sa to oplatí ísť na to školenie? Lebo s niektorými školeniami nemám veľmi dobré skúsenosti.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj,
viem o tejto pozvánke na školenie a ponuke na novú publikáciu. Školenie je v Bratislave a v Žiline, pre mňa je to ďaleko. Publikáciu si určite objednám. Už mám niekoľko publikácii od autora Š. Fabiana. Ak to nemáš ďaleko, na Tvojom mieste by som na to školenie išiel. Aspoň nás poinformuješ čo si sa nového dozvedela

Prajem krásny víkend.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ďakujem za podporu, skúsim poprosiť šéfku o úhradu poplatku na školenie. Pýtala som sa preto, lebo niektoré školenia mi moc nedali. Aj tých koruniek nie je koľko by bolo treba. Aj ja prajem pekný víkend, asi už bude slnečný.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, už ste sa dávno nikto neozval. Poraďte mi, prosím. Bojujem s registratúrnym poriadkom a registratúrnym plánom. Vôbec si to neviem predstaviť, ako to bude fungovať v praxi. No to sa uvidí až potom. Teraz mám takú otázku, podľa registr.plánu, ktoré som dostala ako vzorové, by sa mali účtovné doklady uchovávať 10 rokov, ale ak sa nemýlim, zákon o účtovníctve hovorí o 5 rokoch? Tak teraz neviem, tie lehoty si môžeme sami ľubovoľne predlžovať, myslím si, že nemôžu byť kratšie, ako ukladá zákon, ale predložovať ich môžeme ľubovoľne? Asi budem mať ešte k tejto téme viac otázok.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj,
ja sa trápim nad zákonom o ochrane osobných údajov. Registratúrny poriadok a plán už máme spracovaný, už len odsúhlasiť na okresnom archíve
Ja som nechal lehoty pre archivovanie účtovných dokladov tie, čo sú uvedené vo vzorovom registratúrnom pláne, aj keď zákon o účtovníctve hovorí o inej lehote. Nemôžeš brať len lehoty uvedené v zákone o účtovníctve, ale aj iných zákonoch napr. zákon o správe daní a poplatkoch, zákon o sociálnom poistení atď., kde môžu byť uvedené iné lehoty.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahoj, vidím, že si na porade. Ešte mi prosím poraď, našla som, že musíme používať odtlačok prezenčnej pečiatky červenej farby. Mi používame čierny atrament, asi si ho musíme vymeniť za červený, že?:p
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj, včera som Ti už nestihol odpovedať. Správne, červený atrament sa má používať na prezentačnú pečiatku na okrúhlu pečiatku. Na podlhovastú pečiatku sa používa modrý (resp. čierny) atrament.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať