Zavrieť

Porady

DAŇ Z PRÍJMOV (závislá činnosť) - štvrťročný prehľad o zrazených preddavkoch ...

Pokúšam sa vyplniť nový štvrťročný prehľad na DÚ a zisťujem, že v jednom stĺpci sa „mieša“ preddavková daň a daňový bonus jedného mesiaca so zrážkovou daňou predchádzajúceho mesiaca. Viete mi povedať, či takto vyplnený prehľad bude vyplnený správne?
Vo výplate za január 2007 – výplaty som robila 20. februára 2007
- preddavková daň vo výške 864 Sk
- zrážková daň vo výške 786 Sk
- vyplácala som daňový bonus vo výške 2160 Sk.
V § 35 ods. 7 Zákona o dani z príjmov je napísané: „...vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, tomuto zamestnancovi sumu daňového bonusu alebo jeho časť z úhrnnej sumy preddavkov na daň a dane vrátane dane vybranej podľa § 43 zrazenej všetkým zamestnancom.“
Tak som aj urobila: časť daňového bonusu som vyplatila z úhrnu preddavkovej a zrážkovej dane (864+786=1650 Sk) a zvyšok daňového bonusu som vyplatila z vlastných prostriedkov (2160-1650=510 Sk).
Vo výplate za február 2007 – výplaty som robila 20. marca 2007
- preddavková daň vo výške 1728 Sk
- zrážková daň vo výške 752 Sk
- vyplácala som daňový bonus vo výške 2160 Sk.
Opäť som časť daňového bonusu (zvyšok z minulého mesiaca 510 + tohtomesačný daňový bonus 2160 = 2670 Sk) vyplatila z úhrnu preddavkovej a zrážkovej dane (1728+752=2480 Sk) a časť mi ešte zostala na vyžiadanie do ďalšieho mesiaca (2670-2480=190 Sk).
Vo výplate za marec 2007 – výplaty budem robiť 20. apríla 2007
Ak by mi napr. v marci vychádzala úplne rovnaká vypláta ako v januári, t.j.:
- preddavková daň vo výške 864 Sk
- zrážková daň vo výške 786 Sk (túto v prehľade za 1.Q. neuvidím, bude až v 4.mesiaci)
- daňový bonus vo výške 2160 Sk
Od úhrnu preddavkovej a zrážkovej dane (864+786=1650 Sk) odpočítam časť daňového bonusu (zvyšok z minulého mesiaca 190 + tohtomesačný daňový bonus 2160 = 2350 Sk), t.j. najviac do výšky úhrnu, čo je suma 1650 Sk a o zvyšok daňového bonusu (2350-1650=700 Sk) chcem požiadať, lebo toto je čiastka daňového bonusu z uplynulého štvrťroka, ktorú som vyplatila z vlastných prostriedkov.
Bude sa nový štvrťročný prehľad vypĺ´ňať nasledovne?
.............................01....................... 02............................ 03
r.1...................20.02.2007...........20.03.2 007...............20.04.2007
...........................864......................1728...........................864
r.2
r.3
r.4.......................864..................... .1728...........................864
r.5......................-864.....................-1728..........................-864
r.6.........................0..................... ......0...............................0
r.7
---------------------------------------------------------------------------------------------------
r.8..................19.01.2007............20.02.2 007................20.03.2007
...........................504 (dec.)..............786...........................752
r.9............................................... ....-786..........................-752
r.10.............................................. .......0..............................0
r.11................19.01.2007
...........................504
---------------------------------------------------------------------------------------------------
A.........................2160.....................2160.........................2160
B.........................1650.................... .2480.........................1650
C...........................510......................190...........................700
D................................................. ......................................700

Môžem žiadať o 700 Sk?
Naposledy upravil Tintina : 21.03.07 at 13:06
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Anonymka Pozri príspevok
Ešte by som sa chcela opýtať. Keďže v riadku D mám DB vo výške 4320 Sk, musím požiadať o poukázanie na tomto tlačive? Ono sa to už nedá kompenzovať, však?
Vlastne dá, aspoň na našom DÚ neprotestovali.
V poučení k vyplneniu prehľadu som sa dočítala, že II. časť, žiadosť o poukázanie sumy rozdielu DB, sa má vypísať v prípade, že si DB nebudeme vysporiadavť v nasledujúcich mesiacoch, ale ho chceme vrátiť.
Takže ja som tú časť nechala voľnú, pretože DB sa nám vysporiada už v apríli a načo zbytočne posielať peniaze hore-dole medzi nami a DÚ.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
No nám sa to vyrovná možno až v júni. Potom to ale ako budem uvádzať? Ako uvediem zápočet? Spočítam všetky údaje v riadku C v každom mesiaci a ponížim odvodovú povinnosť, t.j. riadok 6, alebo r. 7???
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Anonymka Pozri príspevok
No nám sa to vyrovná možno až v júni. Potom to ale ako budem uvádzať? Ako uvediem zápočet? Spočítam všetky údaje v riadku C v každom mesiaci a ponížim odvodovú povinnosť, t.j. riadok 6, alebo r. 7???
No DB sa ti proste musí vyrovnať. Celková suma z prehľadov v riadku A sa musí rovnať riadku B.
V riadku č. 5 budeš písať sumu DB z aktuálneho mesiaca, plus pripočítaš sumu DB, ktorý ti zostal z predchádzajúceho štvrťroka v riadku D, maximálne do výšky sumy v riadku č. 4. Tá istá suma potom pôjde do riadku B.
Uvidíme ako to bude v praxi, keď budeme robiť nasledujúci prehľad, ale takto mi to bolo zatiaľ vysvetlené na DÚ.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
celkom pochopiteľné ... dobre, tak to tak spravím.
0 0
petrar petrar

petrar je offline (nepripojený) petrar

sú to preplatky z RZ dane zamestnancov /zle som sa vyjadrila-omluvam sa/
dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

petrar Pozri príspevok
Ahojte radcovia,
Potrebujem súrne radu...
Minuly rok nam vznikli preddavky pre vsetkych zamestnancov dokopy 2256korún,
teraz v prvom štvrťročnom prehľade za jan. ani feb. neboli žiadne preddavky /od feb. jeden zamestnanec začal poberať dan.bonus na dve deti/ iba za marec 36korun. Takze ich budem odratavať od 2256korun az kym sa to vynuluje a potom od dan. bonusu. Takto by to malo vyzerat?
........01.............. ............02......... ................03..........
10.02.2007 10.03.2007 10.04.2007
r.1 0 0 36,-
r.2 0 0 36,-
r.4 0 0 0
A 1080 1080
C 1080 1080
D 2160




prosim o radu , je to Ok? som začiatočníčka DAKUJEM
Pokiaľ si si o vrátenie preplatku z ročného zúčtovania dane nepožiadala, tak si ho budeš odpočítavať až kým sa ti nevyrovná. Ak máš však mesačne preddavky len vo výške nejakých 36,-, tak by som si radšej požiadala DÚ o vrátenie preplatkov z RZD, pretože to budeš vyrovnávať riadne dlho.
Ale ak si nepožiadaš, tak to bude vyzerať presne tak ako si uviedla, takže máš to správne.
0 0
petrar petrar

petrar je offline (nepripojený) petrar

dakujem moc, asi bude lepšie poziadat DU.... diky
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prosím Vás, ak mi v ročnom zúčtovaní dane za r. 2006 2 zamestnanci dodatočne žiadali o vyplatenie daňového bonusu, tento im bol vyplatený, avšak z úhrnej sumy DB v rámci ročného zúčtovania bolo potrebné zraziť aj nedoplatok na dani nižší ako 100 sk. Spracúvam mzdy v MRP DOS verzii, a práve tento daňový bonus znížený o nedoplatok mi robí problémy vo vyplňovaní štvrťročného prehľadu. Totižto do r. A mi to berie nie celkovú sumu daňového bonusu z roč. zúčtovania, ale zníženú o ten nedoplatok. Ktorá suma je tam správna? Myslím, že by tam mal byť čistý daňový bonus bez ohľadu na nedoplatky. Prosím o radu
0 0
stonozka stonozka

stonozka je offline (nepripojený) stonozka

Mám taký problém že zrážkovú daň za december vyplatenú 15. januára 2007 som dala do I.Q Štvrťročného prehľadu, musela som to oznámiť do 15.1 2007 aj na tlačive Oznámenie o zrážkovej dane?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

stonozka Pozri príspevok
Mám taký problém že zrážkovú daň za december vyplatenú 15. januára 2007 som dala do I.Q Štvrťročného prehľadu, musela som to oznámiť do 15.1 2007 aj na tlačive Oznámenie o zrážkovej dane?

Nie, tebou uvádzaná daň, zrazená v januári , sa už nemusela oznamovať.
0 0
stonozka stonozka

stonozka je offline (nepripojený) stonozka

Dostala som dnes Rozhodnutie z daňového úradu že som neskoro podala Oznámenie za mesiac december s pokutou 2.000 Sk, pre istotu som to oznámila aj na Oznámení ale 16.01.2007, podľa mňa tiež som to nemusela oznamovať, je tá pokuta v súlade so zákonom? Ak som zrážkovú daň podľa zákona uviedla v Prehľade za 1Q 2007. Nie je mi to jasné.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

stonozka Pozri príspevok
Dostala som dnes Rozhodnutie z daňového úradu že som neskoro podala Oznámenie za mesiac december s pokutou 2.000 Sk, pre istotu som to oznámila aj na Oznámení ale 16.01.2007, podľa mňa tiež som to nemusela oznamovať, je tá pokuta v súlade so zákonom? Ak som zrážkovú daň podľa zákona uviedla v Prehľade za 1Q 2007. Nie je mi to jasné.

oznámenia o dani zrazenej v januári (z výplaty za 12/06)daňové úrady vracali späť s tým, že tieto už nebudú akceptované .....tebe asi pokutujú oneskorenie oznámenia zrazenej dane v decembri (z výplaty za 11/06)
0 0
stonozka stonozka

stonozka je offline (nepripojený) stonozka

nie dostala som pokutu dvetisíc Sk z Daňového úradu že som mala poslať Oznámenie za 12/2006 o zrážkovej dani vyplatenej 15.01.2007do 15.01.2007 tiež je to v rozpore čo čítam, nejako sa mi to nezdá. Tiež sa mi to nevídí že to netreba oznamovať, lebo to mám uvedené aj v novom Prehľade za 1.Q 2007.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

No, nám to DÚ vrátil s celostránkovým odôvodnením, z ktorého vyplynulo, že to nechcú, pretože to už patrí do nového prehľadu.
0 0
stonozka stonozka

stonozka je offline (nepripojený) stonozka

Zajtra pôjdem na Daňový a podám Odvolanie, tiež sa mi to nezdá prečo by som mala platiť pokutu a všade čítam že to Oznámenie netrebalo posielať, normálne tomu nerozumiem, pôjdem to zajtra vyhádať na daňový úrad.
0 0
stonozka stonozka

stonozka je offline (nepripojený) stonozka

nevieš Pauli to odôvodnenie dať ako prílohu? Veľmi by som ťa chcela o to poprosiť ak môžeš.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Nemám to žiaľ u seba a tak skoro sa k tomu nedostanem, ale nepísala som na Porade o tom len ja, tak hádam niekto to tu prilepí...myslím, že sa o tom píše aj na stránke dr, na potvoru majú teraz nejaký výpadok, nedá sa tam dostať.
0 0
stonozka stonozka

stonozka je offline (nepripojený) stonozka

Budem to zajtra riešiť pôjdem na Daňový úrad, podám Odvolanie proti tomu, alebo skočím za nejakým právnikom.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Ahojte všetci ak náhodou mám takýto problém vo februári/2007 sme zaplatili zrážkovú daň za október/2006 (viem že po lehote ale ako súkromný podnikateľ ktorému je všetko jedno)a podala som aj oznámenie o zrážkovej dani mám túto daň uvádzať aj v prehľade za 1.Q.2007?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Zuzka2510 Pozri príspevok
Ahojte všetci ak náhodou mám takýto problém vo februári/2007 sme zaplatili zrážkovú daň za október/2006 (viem že po lehote ale ako súkromný podnikateľ ktorému je všetko jedno)a podala som aj oznámenie o zrážkovej dani mám túto daň uvádzať aj v prehľade za 1.Q.2007?

Nedoplatky za predch. zdaň. obdobia sa uvádzajú v r. 3, ale nie som si veru istá, či tam patria aj nedoplatky na zrážkovej dani (ale asi áno) ...kontaktovala by som správcu dane.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať