Zavrieť

Porady

DAŇ Z PRÍJMOV (závislá činnosť) - štvrťročný prehľad o zrazených preddavkoch ...

Pokúšam sa vyplniť nový štvrťročný prehľad na DÚ a zisťujem, že v jednom stĺpci sa „mieša“ preddavková daň a daňový bonus jedného mesiaca so zrážkovou daňou predchádzajúceho mesiaca. Viete mi povedať, či takto vyplnený prehľad bude vyplnený správne?
Vo výplate za január 2007 – výplaty som robila 20. februára 2007
- preddavková daň vo výške 864 Sk
- zrážková daň vo výške 786 Sk
- vyplácala som daňový bonus vo výške 2160 Sk.
V § 35 ods. 7 Zákona o dani z príjmov je napísané: „...vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, tomuto zamestnancovi sumu daňového bonusu alebo jeho časť z úhrnnej sumy preddavkov na daň a dane vrátane dane vybranej podľa § 43 zrazenej všetkým zamestnancom.“
Tak som aj urobila: časť daňového bonusu som vyplatila z úhrnu preddavkovej a zrážkovej dane (864+786=1650 Sk) a zvyšok daňového bonusu som vyplatila z vlastných prostriedkov (2160-1650=510 Sk).
Vo výplate za február 2007 – výplaty som robila 20. marca 2007
- preddavková daň vo výške 1728 Sk
- zrážková daň vo výške 752 Sk
- vyplácala som daňový bonus vo výške 2160 Sk.
Opäť som časť daňového bonusu (zvyšok z minulého mesiaca 510 + tohtomesačný daňový bonus 2160 = 2670 Sk) vyplatila z úhrnu preddavkovej a zrážkovej dane (1728+752=2480 Sk) a časť mi ešte zostala na vyžiadanie do ďalšieho mesiaca (2670-2480=190 Sk).
Vo výplate za marec 2007 – výplaty budem robiť 20. apríla 2007
Ak by mi napr. v marci vychádzala úplne rovnaká vypláta ako v januári, t.j.:
- preddavková daň vo výške 864 Sk
- zrážková daň vo výške 786 Sk (túto v prehľade za 1.Q. neuvidím, bude až v 4.mesiaci)
- daňový bonus vo výške 2160 Sk
Od úhrnu preddavkovej a zrážkovej dane (864+786=1650 Sk) odpočítam časť daňového bonusu (zvyšok z minulého mesiaca 190 + tohtomesačný daňový bonus 2160 = 2350 Sk), t.j. najviac do výšky úhrnu, čo je suma 1650 Sk a o zvyšok daňového bonusu (2350-1650=700 Sk) chcem požiadať, lebo toto je čiastka daňového bonusu z uplynulého štvrťroka, ktorú som vyplatila z vlastných prostriedkov.
Bude sa nový štvrťročný prehľad vypĺ´ňať nasledovne?
.............................01....................... 02............................ 03
r.1...................20.02.2007...........20.03.2 007...............20.04.2007
...........................864......................1728...........................864
r.2
r.3
r.4.......................864..................... .1728...........................864
r.5......................-864.....................-1728..........................-864
r.6.........................0..................... ......0...............................0
r.7
---------------------------------------------------------------------------------------------------
r.8..................19.01.2007............20.02.2 007................20.03.2007
...........................504 (dec.)..............786...........................752
r.9............................................... ....-786..........................-752
r.10.............................................. .......0..............................0
r.11................19.01.2007
...........................504
---------------------------------------------------------------------------------------------------
A.........................2160.....................2160.........................2160
B.........................1650.................... .2480.........................1650
C...........................510......................190...........................700
D................................................. ......................................700

Môžem žiadať o 700 Sk?
Naposledy upravil Tintina : 21.03.07 at 13:06
Usporiadat
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Tweety Pozri príspevok
Áno, je, pri kontrole na to, že si ho neuviedla, určite prídu, ak porovnajú BV úhrady miezd a odvodov dane a už to zistia.
Ďakujem Tweety.
Za chyby sa platí.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak vás zaujíma nové tlačivo prehľadu, nájdete tu:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7183
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Prosím Vás, môžem si povinnosť odvodu zrážkovej dane znížiť o preplatky z RZD? Preddavkovú daň som si znižovala aj vlani, to mi je jasné. No teraz mám preplatky vyššie a neviem, či mám zaplatiť zrážkovú daň za 2/09 alebo nie. V zákone som to nenašla.
Vopred ďakujem.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

fipina Pozri príspevok
Prosím Vás, môžem si povinnosť odvodu zrážkovej dane znížiť o preplatky z RZD? Preddavkovú daň som si znižovala aj vlani, to mi je jasné. No teraz mám preplatky vyššie a neviem, či mám zaplatiť zrážkovú daň za 2/09 alebo nie. V zákone som to nenašla.
Vopred ďakujem.

Zrážkovú daň (povinnosť odvodu) môžeš kompenzovať iba s daň. bonusom. V linku, ktorý vyššie pridala Rozalka nájdeš nové tlačivo aj s poučením na vyplnenie.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

doteraz som v prehľade uvádzala nuly, nakoľko som účtovala minim.mzdu, ale teraz som chcela vytlačiť prehľad zo softu, tam sa mi nuly nezobrazujú, len zrážková daň, môžem to aj tak odovzdať alebo je potrebné uvádzať aj nuly? ďakujem
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

sybila3 Pozri príspevok
doteraz som v prehľade uvádzala nuly, nakoľko som účtovala minim.mzdu, ale teraz som chcela vytlačiť prehľad zo softu, tam sa mi nuly nezobrazujú, len zrážková daň, môžem to aj tak odovzdať alebo je potrebné uvádzať aj nuly? ďakujem
áno, všade uvádzaš nuly
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

veď som uvádzala, ale ako ich dostanem do programu, mám tam orig. tlačivo, keď si dám náhľad pred tlačou, tak tie nuly sú tam, keď dám vytlačiť, tak tlačí prázdne tlačivo, len zrážkovú daň uvádza. Ešte neviem, s akým dátumom uvádzam zrážkovú daň, deň výplaty? Takže som myslela, že uľahčím si robotu, vytlačím z programu, ale budem musieť asi vypisovať na drsr.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

na tlačive je písané, že nevyplnené riadky ostávajú prázdne.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

AKý dátum dávam na zrážkovú daň, dátum výplaty ? doplním, že deň výplaty bol napríklad za január 13.2.2009 ale daň bola až odvedená-zaplatená dnes, tak dátum odvedenia bude dnešný?
Naposledy upravil sybila3 : 10.06.09 at 09:59
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Mne to soft tlačí s nulami vo všetkých riadkoch.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

mne nie, ja ich mám zobrazené, ale keď dám vytlačiť tlačí prázdne riadky, neviem ich tam nejako dostať. vyhodilo mi zrážkovú daň ale bez dátumov, takže v prvom riadku zadávam deň výplaty, potom všetky riadky nula, r. 8- neviem, či dávam tiež dátum výplaty, potom je suma zráž. dane a dátum odvedenia, v deň, kedy bola daň uhradená z účtu? robím to za I.Q. lebo nebolo odovzdané ani odvedené, takže dnes uhradil. je to dobre?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

sybila3 Pozri príspevok
AKý dátum dávam na zrážkovú daň, dátum výplaty ? doplním, že deň výplaty bol napríklad za január 13.2.2009 ale daň bola až odvedená-zaplatená dnes, tak dátum odvedenia bude dnešný?


Dátum výplaty = dátum zrážky. Dátum odvodu = dátum odvodu....v tejto téme je to neúrekom krát uvedené
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Milé skúsenejšie Poraďáčky, chcem Vás poprosiť o pomoc pri oprave prehľadu za I.Q. Vysvetlím problém:

V januári, pri prechode na €, sme mali problém s chybným softwérom na mzdy. Nesprávne nám robil vyúčtovania a výkazy a nič s ničým nám nesedelo. Požiadali sme preto o opravu a čakali sme na novú verziu programu, ale nakoľko šéf odchádzal do zahraničia a chcel uhradiť výplaty a odvody, tak sa stalo, že sme uhradili /po kontrole novej verzie programu/ preddavkovú daň o 4,04 € menej ako sme mali.
Teda v prehľade za január bolo uvedené v r.6 odvodová povinnosť 166,72 a v r.7 skutočne odvedené 162,68. Teda to je ten rozdiel 4,04€.
Vo februári som robila RZ za r.2008 a tak som daň neuhrádzala ale len ju kompenzujem s RZ a budem ešte zhruba do júna.
Za február som mala preddavky 263,30 a daň. bonus 96,60, teda uhradiť mi vychádzalo 167,03. Keďže som si to chcela kompenzovať s roč. zúčtovaním tak som tých 167,03 mala uviesť na r. 2 v prehľade za február. Ja som ale chcela odstrániť rozdiel neuhradenej dane za január a tak som to povýšila o 4,04 a takto som urobila prehľad:

r.1: 263,63
r.2:-171,07
r.3: 0
r.4: 92,56
r.5:-96,60
r.6:-4,04

Teraz mi došla výzva na odstránenie nedostatkov v prehľade a to medzi r. 5 a 6. Je divná tá mínusova daň. povinnosť? Aj mne je divná, lepšie by mi pasovalo keby bolo v riadku 7 odvedené o 4,04 viac. Ja som ich ale nechcela odviesť, keď stále kompenzujem s RZ. Už som z toho taká domotaná, že teda neviem kde som ich vlastne mala uviesť. Pomôžte mi prosím. Ďakujem
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

sybila3 Pozri príspevok
mne nie, ja ich mám zobrazené, ale keď dám vytlačiť tlačí prázdne riadky, neviem ich tam nejako dostať. vyhodilo mi zrážkovú daň ale bez dátumov, takže v prvom riadku zadávam deň výplaty, potom všetky riadky nula, r. 8- neviem, či dávam tiež dátum výplaty, potom je suma zráž. dane a dátum odvedenia, v deň, kedy bola daň uhradená z účtu? robím to za I.Q. lebo nebolo odovzdané ani odvedené, takže dnes uhradil. je to dobre?
Za 1. štvrťrok tam prehľad už dávno mal byť, aj keď nebola daň uhradená.

Tu ti prikladám poučenie.

http://www.finance.gov.sk/Documents/...ucenie2007.pdf
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

nie je moja chyba, to po niekom opravujem, kto si tú povinnosť nesplnil.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

sybila3 Pozri príspevok
nie je moja chyba, to po niekom opravujem, kto si tú povinnosť nesplnil.
Viem, to nebolo myslené v zlom, pamätám si, že dorábaš zanedbané veci. Obdivujem ťa, lebo ja osobne by som takú prácu nevzala.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

to je môj problém, že neviem povedať nie, a zas chcem aby to bolo v poriadku. takže prehľad mám hotový, je za I.Q ale dala som dátum vyplnenia dnešný. Dátum výplaty, tak ako bol, dátum zrážkovej dane-dátum výplaty a odvedené, včerajší dátum, lebo doniesol z banky príkaz na úhradu zo včerajším dátumom, dúfam, že je to dobre, môžem ten prehľad dať aj do polovič.obálky a preložiť alebo radšej do veľkej. sú tie dátumy dobre? ďakujem veľmi pekne....za všetky rady
szčo-chudák je z toho taký nešťastný, ale je ochotný hneď rýchlo doniesť, všetko čo potrebujem a neni problém sa dohodnúť. ale podľa mňa je vrchol nezodpovednosti, keď si účtovníčka-ako tá čo bola predo mnou dovolí také veci, že neurobí marcovú výplatu, neodovzdá prehľad a inééééé veci. Veď kým držala doma papiere, ja som sa k nim dostala v máji, tak mala robiť, alebo dať papiere, ale nebolo možné ich od nej dostať a potom ich dala v igelitkách aj za staré roky..........to keby ste videli......že účtovníčka.........Ďakujem, ale ešte toho bude viac..........
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Už mám vypísaný ten prehľad, ale prečítala som si všetky príspevky v tejto teme od prvého a som z toho domotanejšia ako som bola. Ide mi o zrážkovú daň: takže dohoda za 1/09=zráž.daň 18,92, uvádzam do stlpca 1 alebo 2? a dátum výplaty bol 13.2.-uvádzam v r. 8, ale neviem, či v stlpci január al. február. už nad tým sedím 4 hodiny, čítam a čítam, ale mám v tom hokej v tých dátumoch. Tak isto mám aj za 2/09, suma tá istá, ale neviem či stlpce 2 al. 3?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

sybila3 Pozri príspevok
Už mám vypísaný ten prehľad, ale prečítala som si všetky príspevky v tejto teme od prvého a som z toho domotanejšia ako som bola. Ide mi o zrážkovú daň: takže dohoda za 1/09=zráž.daň 18,92, uvádzam do stlpca 1 alebo 2? a dátum výplaty bol 13.2.-uvádzam v r. 8, ale neviem, či v stlpci január al. február. už nad tým sedím 4 hodiny, čítam a čítam, ale mám v tom hokej v tých dátumoch. Tak isto mám aj za 2/09, suma tá istá, ale neviem či stlpce 2 al. 3?
Zrážkovú daň z dohody za 01/09 uvádzaš v mesiaci 02/09.
Mal by ti to takto zobraziť kvartálny prehľad aj v tvojom mzddovom programe.
Je to preto tak, pretože zrážková daň za dohodára za 01/09 bola splatná najneskôr 15.3.2009.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

sybila3 Pozri príspevok
Už mám vypísaný ten prehľad, ale prečítala som si všetky príspevky v tejto teme od prvého a som z toho domotanejšia ako som bola. Ide mi o zrážkovú daň: takže dohoda za 1/09=zráž.daň 18,92, uvádzam do stlpca 1 alebo 2? a dátum výplaty bol 13.2.-uvádzam v r. 8, ale neviem, či v stlpci január al. február. už nad tým sedím 4 hodiny, čítam a čítam, ale mám v tom hokej v tých dátumoch. Tak isto mám aj za 2/09, suma tá istá, ale neviem či stlpce 2 al. 3?

Deň vyplatenia odmeny = deň zrazenia dane. Tzn. ak je odmena (napr. za január) vyplatená vo februári, patrí z nej zrazená daň do stĺpca za február.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať