Zavrieť

Porady

oprava účtovníctva

Ahojte, opravujem účtovníctvo z r.2004, lebo účtovníčka nám narobila kiksy, dosť som ich ponachádzala a chcem sa opýtať, či zvárací agregát môže byť zaúčtovaný na 501? Suma s dph 65.153,- Myslím, že nie, ale čo s tým?
Usporiadat
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

sybila3 Pozri príspevok
Si zlatá, ďakujem ti moc. Už to tam mám nahodené, ale mi to nejako nechce vyrátať odpisy? čo s tým?
Aký máš SW.
Asi treba nahodiť predkontáciu niekde v nastaveniach na odpisy 551/082
Ja robím v POHODE, tu to nastavujem v globálnych nastaveniach, ale môžem aj keď vojdem do karty na položke majetkové operácie, tak aj tam môžem zadať predkontáciu
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Mám MoneyS3, ale už mi je fakt z tých opráv do plaču od jedu.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

sybila3 Pozri príspevok
Mám MoneyS3, ale už mi je fakt z tých opráv do plaču od jedu.
Nepoznám prácu s týmto SW, skús pozrieť do porád priamo na SW.

Daj si chvíľu pauzu...........
Viem, že ťa asi ženie čas, ale radšej si tu pozri niečo mimo témy, odreaguj sa a naber sily.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Atka máš pravdu asi si pôjdem za hodinku pozrieť, kriminálky moje obľúbené a potom budem pokračovať. lebo celé dni sedím pritom. Ešte niečo pokontrolujem. A kde zistím pripočitateľné a odpočitateľné položky od základu dane? ďakujem moc
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Sybila, neviem prečo ti nejde vypočítať odpisy, ale môžme to skúsiť. Ja robim odpisy bežne v tomto SW. Takže otvoríš kartu majetku, musíš uviesť všetky dáta majetku, hlavne odpisovú skupinu a cenu. Potom v tabuľke dole máš "pohyby" vpravo máš "pridať" klikneš na to a zaradíš majetok do užívania, vyplníš dátum, sumu ti načíta, doklad nákupu, potom tam maš zaúčtovanie, ale pozor, ak si majetok zaradila už v ID, nevyplňuj predkontáciu - zaškrtni "zaúčtované", ale ak si ho nezaradila, zaškrtni poličko a zadaj predkontáciu. Potom klikni na "OK" - teda ulož. Prejdeš v tabuľke na "daňové odpisy", klikni vpravo na výpočet a program ti sám vypočíta odpisy. Ak budeš mať toto, napíš.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Timka, no nahodila som si ako si mi napísala, dala som daňové odpisy rovné účtovným-môže to tak byť, odpisy som zadala raz ročne, dala som vypočítať daňové a môžeš mi poradiť čo ďalej.
Fa 042,343/321
zar.022/042
Zatiaľ mám toľko, môžeš mi poradiť, ako ďalej tie účtovné........veľmi ti ďakujem.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Účtovné a daňové odpisy sa nemusia rovnať, ale môžu, vypracuj si na to smernicu, že sa budú rovnať (neskôr, teraz máš asi toho dosť veľa). Neviem či si už urobila odpis, ak nie: nastavíš sa na "pohyby" klikneš na pridať a vyberieš si typ pohybu, označíš "daňový odpis", uvedieš dátum k 31.12.2006 ? 2005, (neviem aký chceš zaúčtovať), prejdeš na zaúčtovanie, klikneš na účtovať podľa predkontácie, zadaš predkontáciu na odpis 551/082 a potvrdíš. V pohyboch sa ti zobrazí riadok daňový odpis a riadok uzatvorenie príslušného roka. Uzatvoríš celú kartu kliknutím na "OK", aby sa ti zmeny uložili. Ak chceš odpis zaúčtovať do ID, prejdeš na zaúčtovanie majetku a už ťa naviguje, označiť každý pohyb vlastným dokladom, vyplniť dátum, a kliknuť na "zaúčtuj", vytvorí ti v ID doklad, kde budeš mať daňový odpis.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ja som si zaúčtovala samostatne na ID:
022/042 zaradenie
551/082
Ale neviem či má byť každý odpis aj zváračka aj ohrievač zvlášť na analytike alebo môžu byť spolu.
už som zistila odpis. skupinu č. 2, odpis dám rovnomerný? Kde nájdem koľko sa bude odpisovať?
Ešte mi chýbajú tieto odpisy dohodiť.
Prosím ťa pripočitateľné účty sú 513,563, 545? Potom si pozriem vo výsledovke a v súvahe mi musí sedieť HV k nemu pripočítam tieto položky, neviem, čo sa ešte odpočítava a vyrátam daň, ktorú zaúčtujem do roku 2004 591/342. A kurzové rozdiely vo val. pokl. zaúčtujem cez kurz. rozd. výdaj-strata 563/211200? A účet tiež 563/221? díky moc
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Každý majetok nemusí mať zvlášť analytiku na odpis, môžu byť aj spolu, je to na tebe ako sa rozhodneš, ak si urobíš na každý majetok analytiku, budeš mať lepší prehľad. Odpis môžeš tiež dať aký si vyberieš, čiže buď rovnomerný alebo zrýchlený. Ak daš rovnomerný, budeš mať v odp. sk. 2 počas celých 6 rokov rovnomerný odpis - každý rok rovnaký - 1/6. Ak zvolíš zrýchlený, prvý rok budeš mať odpis v najvyššej sume a každý ďalší rok sa bude suma odpisov znižovať.
AK si pozrieš zákon o dani z príjmov, aj na porade je na titulnej stránke, § 26, 27, 28 tam je všetko ohľadom rovnomerných i zrýchlených odpisoch.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

OK, idem si to prečítať, začala som nahadzovať r. 2005, potom sa budem babrať s tými ukončovačkami. Ešte sa opýtam, či odpisy sa rátajú z celkovej ceny aj s dph a do používania sa zaradí majetok s dph alebo bez? díky moc
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Odpis vypočítaš zo sumy bez DPH, ak firma bola plátcom DPH, ak nebola, z celkovej sumy aj s dph. Zaradíš tak isto.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

sybila3 Pozri príspevok
OK, idem si to prečítať, začala som nahadzovať r. 2005, potom sa budem babrať s tými ukončovačkami. Ešte sa opýtam, či odpisy sa rátajú z celkovej ceny aj s dph a do používania sa zaradí majetok s dph alebo bez? díky moc
Ak ste v čase nákupu boli platiteľmi DPH, tak nahodíš aj vstupnú cenu majetku do karty bez DPH (lebo 343-dph si si uplatnila na odpočte)
Ak ste v čase nákupu neboli platiteľmi DPH, nahodíš vstupnú cenu s DPH (do karty majetku).

Odpisy robíš podľa toho, čo nahodíš na kartu majetku zo sumy vstupnej ceny, kt. mal majetok v roku obstarania - podľa vyššie uvedeného.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ahojte, tak som tu znova, všetky doklady z r.2004, 2005 som nahodila do svojho softu ale som sa nemohla z toho vysomáriť tak narýchlo. Takže DP som podala tak ako mi vychádzalo tento rok, kde si myslím, že som účtovala dobre, počiatočné stavy som preniesla z r. 2005 do 2006 tak ako mi odovzdala predchodkyňa. A teraz by som sa potrebovala dostať na správne čísla a potrebujem aby mi niekto pomohol. Ale musím ísť nato postupne.
Takže rok 2004 bola schválená uzávierka, zisk sa rozhodli nerozdeľovať, tak ho mám na účte 428. V r. 2006 podala a dokončila daň.prizn.za rok 2005, ale uzávierka asi schválená nebola, takže by som mohla opraviť r. 2005 ako má byť a podať dodatočné, ale potom by nesedeli v r.2006 PS, takže aj za rok 2006 by som mala podať dodatočné? Lebo som zistila, že veľa faktúr nebolo ani zaúčtovaných zahraničných, takže sa mi daň znížila o hodne korún, poradte ako postupovať, čo s tým? A ako začať............Alebo zaúčtovať opravy oproti 428 ? díky moc
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ahojte, už som tu zas, už to mám povyčíslované správne, dodávatelia, odberatelia, iba to čo tam má byť ale neviem oproti čomu to mám opraviť. nemôžem to opraviť ked je počiatočný stav 311200/701 750.000,- a má byť 40.159, nemôžem to dať 311200/701 -709.841? Aby som upravila PS ako má byť? poradí mi niekto? dík
0 0
mercedes007 mercedes007

mercedes007 je offline (nepripojený) mercedes007

Ak by sa jednalo len o uprevenie počiatočného stavu na účte 311 tak to by tak aj mohlo byť, no je treba v prvom rade zistiť kde bola chyba a či sú správne zaúčtované výnosy v prislušnom roku.Neviem ako to mala predchodkyňa zaužívané a akým spôsobom spracovavála účtovníctvo, ale ked sa robí účtovná uzávierka v podstate ešte predtým mala by sa robiť inventarizácia majetku, čiže samozrejme aj inventarizácia pohľadávok a záväzkov a tieto sa zvyknú aj odsuhlasovať, ja to mám zaužívané tak, že posielam odberateľom aj dodávateľom na odsúhlasenie zostatky účtov.Tie čo mi prídu odsúhlasené je to ok ktoré sa nevrátia tak mnou vyčíslené považujem za správne.Je to perfektné, nakoľko aj ked je s tým papierovačka ale zas mám všetko jasné, ja si tie inventarizácie robím podrobne čiže každý účet samostatne analytický mám ozpísaný, že z čoho predmetný zostatok pozostáva úplne presne.Ako sa hovorí, človek je tvor omylný a preto ak sa táto inventarizácia robí, nemôže sa stať, že sa vyčíslia zostatky účtov v nesprávnej výške. V prípade, že sa nájde aj chyba vo výnosoch, je potrebné podať dodatočné daňové priznanie v príslušnom roku kde sa chyba stala, nakoľko ak správca dane pri kontrole zistí, že boli nesprávne zúčtované výnosy a došlo k skráteniu daňovej povinnosti dodaní to aj s penálami čo môže za to obdobie urobiť poriadný balík peňazí.Netýka sa to nákladov, ked je niečo neuplatnené, že daňova povinnosť vychádza nižšie ako bola pôvodná na to správca daní pri kontrole neberie zreteľ
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

No poúčtované tam bolo všeličo zlé, nie výnosy boli zle poúčtované ale náklady, takže nám vyšlo platiť daň o 100.000 viac. Ale s tým už nič neurobím. Potrebovala by som len opraviť PS skoro všetkých účtov, dodáv., odber, pokl............. neviem či to mám upravovať tak ako som písala napr. 311/701 a mínusom aby som sa dostala na čísla, ktoré sú správne alebo oproti 428? prosím poradíte mi? Je to dosť súrne....................
moje správne,ktoré by mali byť------------ zlé, ktoré sú

022 116.350,4 --------------------------------
082 51.713,---------------------------------- -
211/1 1,323.438,49 -----------------------875.290,05
211/2 117.543,78 -------------------------827.167,91
221/1 7.292,39 -----------------------------7.292,39 -sedí
221/2 4.568,63----------------------------- 4,571,28
261 0 -------------------------------------22.973,74
311/1 353.309,--------------------------- 405.874,30
311/2 0---------------------------------- 650.288,71-nerobila zápočty
321/1 70.861,- ----------------------------91.466,10
321/2 40.159,38 --------------------------754,694,60-nerobila zápočty
336 1.152---------------------------------- 1.152 - sedí
341 303.508,53-------------------------- -38.761,54
342 27.360 --------------------------------27.260 - sedí
343 171.184------------------------------ 175.093,-
365 1.000 ----------------------------------1.000 - sedí
411 200.000 ------------------------------200.000,- sedí
431/428/ 204.806,46 ----------------------165.038,5
-nerobila ani inventarizácie, ja som teraz posielala aj z r.2004, 2005, čo sme nemali uhradené fa..........prosím vás poradte mi ako a oproti čomu to mám opraviť, aby boli dobre PS...........díky, je to dosť súrne
porobila som stlpčeky ale sa mi to zlialo do jedného tak správne a nesprávne oddelím pomlčkami
Naposledy upravil sybila3 : 30.05.07 at 08:29
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Nikto mi nevie poradiť ako to opravím? díkkkkkk
0 0
neznama22 neznama22

neznama22 je offline (nepripojený) neznama22

Ak chceš upravit počiatočné stavy, tak cez Účtovníctvo/Uzávierkové operácie/Zadanie počiatočných stavov denníka.
Najprv tu zruš počiatočné stavy a potom nanovo si ich už opravené nahod. Nie je v programe možné zrušiť len jeden počiatočný stav, ak si dáš zrušiť stavy, tak sa ti zrušia všetky.

Pred týmto úkonom by som odporučila si spraviť najprv zálohu, ak si ju spraviš kedykoľvek sa možeš vrátiť k povodnému.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

To viem ako mám opraviť PS v programe, ale ja ich potrebujem opraviť oproti pôvodným, čo mala účtovníčka predomnou a boli, zle, ja som všetko ponahadzovala-celé účto, aby som zistila, čo tam má byť, takže ja potrebujem ich účtovne upraviť, neviem či oproti zisku ich poopravovať alebo ako?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Prosím Vás, môže mi niekto napísať ako by som to mala opraviť, aby som sa dostala na svoje počiatočné stavy a sedelo účtovníctvo, prosím o pomoc, díky.....................
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať