Zavrieť

Porady

oprava účtovníctva

Ahojte, opravujem účtovníctvo z r.2004, lebo účtovníčka nám narobila kiksy, dosť som ich ponachádzala a chcem sa opýtať, či zvárací agregát môže byť zaúčtovaný na 501? Suma s dph 65.153,- Myslím, že nie, ale čo s tým?
Usporiadat
Ingrid 73 Ingrid 73

Ingrid 73 je offline (nepripojený) Ingrid 73

obyčajná žena
Dobrý večer. Prijala som faktúru do knihy záväzkov 501AE/321.... Následne mi došiel dobropis ku tej istej faktúre . Dobropis som prijala do záväzkov mínusovou hodnotou 501AE/321 Dobropis. Ale neviem ako to dostať z knihy záväzkov interným dokladom? Program Money S3 mi dáva možnosť naúčtovať to vzájomným zápočtom ale ako? Aké predkontácie a protiúčet 321/??? V manuáli Money S3 som dokonca v českej verzii našla, že 321/321 a nič viac. Poradíte mi prosím. Ide o Money S3.Ďakujem
0 0
Peterika Peterika

Peterika je offline (nepripojený) Peterika

Ingrid 73 Pozri príspevok
Dobrý večer. Prijala som faktúru do knihy záväzkov 501AE/321.... Následne mi došiel dobropis ku tej istej faktúre . Dobropis som prijala do záväzkov mínusovou hodnotou 501AE/321 Dobropis. Ale neviem ako to dostať z knihy záväzkov interným dokladom? Program Money S3 mi dáva možnosť naúčtovať to vzájomným zápočtom ale ako? Aké predkontácie a protiúčet 321/??? V manuáli Money S3 som dokonca v českej verzii našla, že 321/321 a nič viac. Poradíte mi prosím. Ide o Money S3.Ďakujem
Dobropis musíš odčiarknuť - vo faktúre ako dobropis / bude svietiť červeno/. Potom interný doklad : vzájomné zápočty / hore na lište / : výber adresy a vytvoríš zápočet - pre dobropis a faktúru
/s použitím prechodového účtu / 395.../321... , 321.../395...
a vytvorí ti dva ID, ktoré ti zaúčtuje v peňažnom denníku a vypadnú ti aj z knihy pohľadávok a záväzkov.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ale teraz nestačí hore na lište kliknúť na dobropis a same urobí zaúčtovanie mínusom a vypíše ku ktorej faktúre, nemusím robiť zápočet.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

liba2 Pozri príspevok
účet 082 sa dá veľmi rýcho odsúhlasiť, len skús sa tomu zavenovať. Mala aby si mať prehľad k 1.1. a k 31.12. každého roka o
A - obstarávacích cenách
B - oprávkach
C - zostatkových cenách
pričom A mínus B = C ; a to nielen na účtoch v účtovníctve, ale aj operatívnu evidenciu, t.j. evidenciu o jednotlivých predmetoch.
Každý rok porovnáš operatívnu evidenciu so stavmi na účtoch - a nemôže sa ti stať, že prenášaš najakú chybu do ďalšieho účtov. obdobia.


ako sa toto da doriesit,ako sa vam to podarilo?
moze sa takto zuctovat ako sa uvadza v prisp. 97,98,99,100?
mam teraz pred sebou jeden pripad ked mam opravky vssie ako nakup.majetok a majetok je uz predany,potr. ho vradit .
1 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Majka Pozri príspevok
ako sa toto da doriesit,ako sa vam to podarilo?
moze sa takto zuctovat ako sa uvadza v prisp. 97,98,99,100?
mam teraz pred sebou jeden pripad ked mam opravky vssie ako nakup.majetok a majetok je uz predany,potr. ho vradit .
čítala som aj ostatné tvoje príspevky v iných témach o tomto probléme.
Preto len k tomu podaniu dodatočného DP:
vieš, že v rokoch , keď sa nesprávnym uplatnením daňových odpisov neoprávnene znížil základ dane, je povinnosť podať dodatočné DP.
Keď bol ZD neopodstatnene zvýšený - môžeš ale nemusíš podať DDP.
Posúdiť a rozhodnúť to budeš musieť urobiť sama.
Keby som to riešila ja, išla by som s DDP tak najviac 5 rokov dozadu, staršie roky by som neriešila - je to len môj názor.
2 0
thalia13 thalia13

thalia13 je offline (nepripojený) thalia13

ahojte poprosím Vás o radu - prečítala som si už veľa príspevkov o oprave chýb min rokov ale pre istotu píšem. prebrala som učtovníctvo po učtovníčke ktorá tam narobila kopec chýb za rok 2009
nesedia mi učty:
321 - kniha záväzkov 0 € a v hlavnej knihe mam 4.039,44 €
311 - kniha pohľadávok 2.015,56 € v hlavnej knihe 546,95 €
221 - výpis k 31.12.2009 1.941,82 € v hlavnej knihe 2.049,33 €
336 - malo by byť 2.412,48 € je tam 2.246,62 €
mam to všetko poopravovať v roku 2010 oproti 428-429? a podať opravné DP? závierka ešte nebola schválena ani učto uzatvorene. dakujem moc za pomoc
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

thalia13 Pozri príspevok
ahojte poprosím Vás o radu - prečítala som si už veľa príspevkov o oprave chýb min rokov ale pre istotu píšem. prebrala som učtovníctvo po učtovníčke ktorá tam narobila kopec chýb za rok 2009
nesedia mi učty:
321 - kniha záväzkov 0 € a v hlavnej knihe mam 4.039,44 €
311 - kniha pohľadávok 2.015,56 € v hlavnej knihe 546,95 €
221 - výpis k 31.12.2009 1.941,82 € v hlavnej knihe 2.049,33 €
336 - malo by byť 2.412,48 € je tam 2.246,62 €
mam to všetko poopravovať v roku 2010 oproti 428-429? a podať opravné DP? závierka ešte nebola schválena ani učto uzatvorene. dakujem moc za pomoc
odporúčam overiť, či tieto rozdiely boli aj 31.12.2008. Ak nie, mohli vzniknúť prechodom na eur a "neuprataním" účtovníctva.
Ďalej mohli vzniknúť v r. 2009, treba to preveriť a zistené konkrétne nedostatky opraviť.
Rovnali sa aktíva a pasíva?
Inak vychádza ti z toho strata 5.234,68 eur; ak by si to nechala tak a zaúčtovala na 429, ovplyvní to zisk za r. 2010, preto treba tiež konzultovať s konateľom (či súhlasí s takým riešením, nejde o malú sumu!).
Ja by som hľadala príčiny rozdielov.
Naposledy upravil liba2 : 12.05.10 at 17:50
2 0
emula1 emula1

emula1 je offline (nepripojený) emula1

ahojte,

ja mam podobny problem s 321:
visia mi tam zavazky v ovela vyssej hodnote ako ma byt. Poslala som si min. tyzden odsuhlasenie zavazkov za minule roky a zistujem, ze urcite faktury uz boli v reale davno zaplatene len im tam v uctovnictve visia ako neuhradene, resp. ciastocne uhradene. co s tym? tiez oprava skutoc. stavu oproti 428,429? na vysku HV to nema vplyv, tak predpokladam, ze netreba podavat dodatoc. DP. /zavierka uz bola schvalena/
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

emula1 Pozri príspevok
ahojte,

ja mam podobny problem s 321:
visia mi tam zavazky v ovela vyssej hodnote ako ma byt. Poslala som si min. tyzden odsuhlasenie zavazkov za minule roky a zistujem, ze urcite faktury uz boli v reale davno zaplatene
ako si to zistila? našla si doklad o úhrade ? potom ho treba doúčtovať.

len im tam v uctovnictve visia ako neuhradene, resp. ciastocne uhradene. co s tym?
pozisťovať, pohľadať doklady...
tiez oprava skutoc. stavu oproti 428,429? na vysku HV to nema vplyv,
na HV to bude mať vplyv, ak výsledok bude strata, musia ju spoločníci uhradiť; inak povedané, vyplatia sa im nižšie podiely na zisku.
tak predpokladam, ze netreba podavat dodatoc. DP. /zavierka uz bola schvalena/
Dodatočné DP máš povinnosť podať vtedy keď zistíš, že základ dane mal byť vyšší než bol priznaný.
Pri neuhradených záväzkoch 3 roky po dni splatnosti neuhradené sumy bolo treba "dodaniť" v rámci pripočítateľných položiek.
Pozri si každý záväzok osobitne a ak treba urobiť nápravu - tak konaj.
3 0
emula1 emula1

emula1 je offline (nepripojený) emula1

Myslela som tym, ze na vysku HV toho ktoreho roka to nebude mat vplyv z toho pohladu, ze nebude treba podavat dod.DP uz aj preto ze tam mali stale stratu, takze spolocnici si nemaju ani co delit, takze to je ok
Zavazky co som nasla som si poslala odsuhlasit do firiem tak uvidim.
Problem je, ze vyska 321 nesedi so stavom v knihe zavazkov. Rozmyslala som, ze rozdiel zavazkov, ku ktoremu neviem za co vlastne su, nemam dodavatela, v ramci uct.zavierky a DP za rok 2010 dodanim tiez v ramci pripoc. poloziek, uvidim aky bude vychadzat HV a dam si to odsuhlasit konatelom, co poviete
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

emula1 Pozri príspevok
Myslela som tym, ze na vysku HV toho ktoreho roka to nebude mat vplyv z toho pohladu, ze nebude treba podavat dod.DP uz aj preto ze tam mali stale stratu,
..zaúčtovaním prípadu 321/648 sa ti zvyšuje základ dane, v prípade straty sa znižuje strata, teda ja vidím dôvod na podanie DDP (aj keď by po oprave bol základ dane strata); lenže my tu o tom vieme len toľko, koľko je uvedené v zadaní a dodatočných informáciach. Nemusíš to ďalej rozvádzať, len si to ustráž, aby to bolo v súlade so zákonom.

takze spolocnici si nemaju ani co delit, takze to je ok
Zavazky co som nasla som si poslala odsuhlasit do firiem tak uvidim.
Tento krok je síce logický, avšak nesie so sebou aj riziko, že niekto nemusí priznať prijatú úhradu... snáď to dobre dopadne;
vždy treba najskôr hľadať doma, t.j. vo firme, u vedenia, v účtovných dokladoch a až nakoniec u dodávateľa.

Problem je, ze vyska 321 nesedi so stavom v knihe zavazkov.
No toto sa niektorým účtovníčkam stáva - aj dobrým
Rozmyslala som, ze rozdiel zavazkov, ku ktoremu neviem za co vlastne su, nemam dodavatela,
... toto je ako možné? predsa máš číslo DF, existuje archív, treba faktúru pohľadať a zistíš začo to bolo. Ako to že "nemáš dodávateľa" ? na každej faktúre je dodávateľ uvedený, v každom nevysporiadanom saldokonte je dodávateľ uvedený...... nechápem takýto stav účtovníctva. Ja mám ku každému nevysporiadanému záväzku (aj pohľadávke) kópie všetkých dokladov, ktoré s prípadom súvisia za celé obdobie od vzniku záväzku v euroobale - každý prípad zvlášť; nemôže sa mi stať, že neviem začo to bolo, kto je veriteľ atď.
v ramci uct.zavierky a DP za rok 2010 dodanim tiez v ramci pripoc. poloziek, uvidim aky bude vychadzat HV a dam si to odsuhlasit konatelom, co poviete
Dodaniť musíš - ak sú splnené podmienky - bez ohľadu na to aký názor bude mať konateľ a ako bude vychádzať HV.
Naštuduj si všetko okolo toho a konateľovi zdôvodni argumentami.
Za posledné 2-3 roky tu na porade sú diskusie, ktoré túto tému riešia, všetko sa dozvieš keď si ich vyhľadáš a prelúskaš (ak ti to nestačí prečítať si predpis).
2 0
emula1 emula1

emula1 je offline (nepripojený) emula1

preco 321/648? Ja mam na 321 v skutocnosti viac ako ma byt, vela z tych zavazkov prepokladam (niektore uz mam aj overene), ze uz bolo v skutocnosti zaplatene.Ja by som to preuctovala ako 321/428 alebo 429.(zavierka bola schvalena) Uvazujem zle?
No a predstav si, ze tie stare faktury vsetky nenajdem, to by bolo ako pises velmi jednoduche si to takto odkontrolovat. Ta firma v tom mala minule roky neskonaly bordel, co viem tak 3 roky nemala podane DP, dodatocne minuly rok zohnaly nejaku znamu "velmi sikovnu uctovnicku" inac vlastne auditorku, ktora im to ako mi spominala vlastne urobila spatne na kalkulacke aby to ako tak sedelo a podalo sa DP. Len ja mam s tym teraz problem, ked to chcem dat do poriadku (Dostala som len pociatocne stavy a pofidernu knihu zavazkov, kde nie vsetko to co je nauctovane na 321 a vela z toho je urcite zaplatene)
Naposledy upravil emula1 : 13.05.10 at 16:13
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tak to je na "zaplakanie" . Držím ti palce, aby sa ti podarilo to doviesť šťastlivo až do konca, teda vyčistiť a doúčtovať čo treba.
Ak budeš mať ešte nejakú konkrétnu otázku, tak sa pýtaj.
0 0
emula1 emula1

emula1 je offline (nepripojený) emula1

este by som sa teda spytala, uz mam totizto overeny 1 "zavazok" uz zaplateny. Ako ho oductovat? Normalne by uhrada bola 321/221 alwbo 211, neviem akym sposobom to v skutocnosti uhradili, predpokladam ze asi zapocitanim pozicky od spolocnika, tam je toho neurekom. Ale co s tym teraz, aby sa mi stratila ta uhradena 321. Do ucta min. rokov uz nemozem vstupovat, bola schvalena uct.zavierka, takze to musim opravit tento rok. Mam to dat 321/428 alebo ako si spominala navysim si tento rok HV cez 321/648?
0 0
emula1 emula1

emula1 je offline (nepripojený) emula1

mozes mi prosim este odpovedat?
0 0
thalia13 thalia13

thalia13 je offline (nepripojený) thalia13

Ahojte veľmi by som Vás prosila o pomoc veľa som si tu počítala o opravách chýb min rokov. Prebrala som učto po jednej učtovníčke a našla som tam pár zápisov ktoré neviem či su správne.. napr 548/343 suma 403,41 e tento rozdiel vznikol v roku 2008 podanim dodat.DP. potom neviem prečo dala 4.458 € 474/648 (tá suma mala ostať na 474) od začiatku jej nesedí 321 s knihou záväzkov a urobila zápis -4085,92 321 a dala do na 648. Rok 2009 je uzatvorený aj schváleny podla mňa to mala opraviť oproti 428. Budem vdačna za každu radu
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Dobrý deň prajem, mám trošku komplikovanejší prípad na riešenie a pevne verím že mi s ním aspoň trošku pomôžete.
SZČO zrušila činnosť k 01.10.2008, podnik predala sro 01.01.2008, s tým že všetky bloky a faktúry si už účtovala sročka od 01.01. .SZČO však neodhlásil registr.pokladňu, a teda pri kontrole DÚ zistil, že tržby boli vlastne na SZČO i keď ich zdaňovala sro. a vydal dodatočný platobný výmer na DPH. Problém však nastáva tu.
Ako opraviť účtovníctvo v sro-čke, keďže sa jedná o roky 2008 a 2009 a samozrejme že keď sa DPH na jednej strane opätovne zaplatí aby ju na druhej strane DÚ aj vrátil.
Ako však postupovať v tomto prípade keď sa jedná aj o DPH a aj o výnos.
Je potrebné vytlačiť dodatočné daňové priznania k DPH za roky 2008 a 2009 a tiež aj k dani z príjmu? a ako to zaúčtovať?
v účtovníctve je účtovaný príjem z predaja ako
211/604
211/343
Prosím Vás o radu.
0 0
ekofan ekofan

ekofan je offline (nepripojený) ekofan

žena:-)
Dobrý deň,
robila som opravy chýb za rok 2009 a 2010 cez účet 428. Na tomto účte mám teraz zostatok na MD. Čo mám urobiť s týmto zostatkom?
Prosím o radu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať