Zavrieť

Porady

oprava účtovníctva

Ahojte, opravujem účtovníctvo z r.2004, lebo účtovníčka nám narobila kiksy, dosť som ich ponachádzala a chcem sa opýtať, či zvárací agregát môže byť zaúčtovaný na 501? Suma s dph 65.153,- Myslím, že nie, ale čo s tým?
Usporiadat
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

Mám tiež jednu otázku ohľadom opravy účtovníctva. Prevzala som účtovníctvo tiež po jednej, a bolo tam dosť chýb, aj keď nie toľko ako mala Sybila3. Niečo som poopravovala ako mi poradili skúsenejšie účtovníčky. Išlo tom o nejaké "halierové vyrovnanie" na účte 342 a 343, ktoré sa prenieslo do nákladov. Bolo to v celkovej sume 16 Sk. Ale teraz ma tak nejako napadlo, že to mala byť asi pripočítateľná položka???? Teda otázka znie, že či to malo byť ako pripočítateľná položka a ak áno, čo teraz s tým. Môžem to zaúčtovať ako oprava chýb minulého účtovného obdobia - nevýznamná suma? Opravné daň. priznanie je pri tejto sume podávať asi zbytočné. A teda ako by som tú opravu mala zaúčtovať. Alebo to mám tam už nechať? ..... Prosím o radu.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Marcela16 Pozri príspevok
Mám tiež jednu otázku ohľadom opravy účtovníctva. Prevzala som účtovníctvo tiež po jednej, a bolo tam dosť chýb, aj keď nie toľko ako mala Sybila3. Niečo som poopravovala ako mi poradili skúsenejšie účtovníčky. Išlo tom o nejaké "halierové vyrovnanie" na účte 342 a 343, ktoré sa prenieslo do nákladov. Bolo to v celkovej sume 16 Sk. Ale teraz ma tak nejako napadlo, že to mala byť asi pripočítateľná položka???? Teda otázka znie, že či to malo byť ako pripočítateľná položka a ak áno, čo teraz s tým. Môžem to zaúčtovať ako oprava chýb minulého účtovného obdobia - nevýznamná suma? Opravné daň. priznanie je pri tejto sume podávať asi zbytočné. A teda ako by som tú opravu mala zaúčtovať. Alebo to mám tam už nechať? ..... Prosím o radu.
Tiež pracuješ v Money S3 ?
Ak riešiš rok 2007, potom halierové rozdiely, ktoré vznikajú zo zaokrúhľovania súm do daňového priznania DPH sú daňovo uznateľným nákladom a účtujú sa na 548.
Na účte 342 by nemali byť žiadne haliere.
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

Nepracujem v Money S3... dúfam, že to nie je mimo tému????!!!! V mojom prípade ide síce o halierové rozdiely, alebo skôr o korunové rozdiely. Tieto rozdiely nevznikli v mojom roku, ale v predošlých rokov. Ja som prevzala účto v r. 2006, a aby mi zostatky sedeli, tak som urobila to halierové vyrovnanie. Takže neviem či je to daň. uznané, alebo nie. A čo vlastne mám teraz urobiť, z tých možností, o ktorých som vyššie písala.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Marcela16 Pozri príspevok
Nepracujem v Money S3... dúfam, že to nie je mimo tému????!!!! V mojom prípade ide síce o halierové rozdiely, alebo skôr o korunové rozdiely. Tieto rozdiely nevznikli v mojom roku, ale v predošlých rokov. Ja som prevzala účto v r. 2006, a aby mi zostatky sedeli, tak som urobila to halierové vyrovnanie. Takže neviem či je to daň. uznané, alebo nie. A čo vlastne mám teraz urobiť, z tých možností, o ktorých som vyššie písala.
Je to , riešili sa tu opravy v Money .
Ale pokračujem. O tých rokoch nepíšeš jednoznačne. Teda zopakujem, v roku 2006 si zistila rozdiel na účte 342. Bolo treba zistiť ako a kedy ten rozdiel vznikol, aby rok 2006 bol správne zaúčtovaný a zostal iba rozdiel z predchádzajúcich rokov , t.j r. 2005 a staršie. Rozdiel na tomto účte nemá súvis s nákladmi. Na jednej strane je zrazená daň z príjmu zamestnancov a na druhej strane odvedená daň, teda možno bolo menej uhradené na DU, bolo treba to overiť. Aby ti vyšiel správny zostatok, zaúčtovala si rozdiel ako daňovo uznaný náklad - tak to nebolo správne.
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

Ešte raz chcem zdôrazniť, že na jednom účte bol rozdiel 4 Sk, a na druhom 12 Sk. To kde to vzniklo to ja už neviem zistiť, lebo to by som musela prejsť celé účto danej firmy. Skúsená účtovníčka mi poradila, že to môžem zaúčtovať do nákladov, ale teraz ma napadlo, že som to mala asi dať do pripočítateľnej položky. Otázka znie, že či to mám už nechať tak (keby prišla daň. kontrola koľko by za to dali pokutu?), alebo to môžem opraviť ako chybu minulých období - nevýznamné náklady (v tomto prípade ako), alebo je ešte nejaká iná možnosť?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Vzhľadom na zanedbateľnú sumu by som nerobila dodatočné daň. priznanie, lebo len to je možnosť opraviť, účtovníctva sa to už netýka. Odôvodníš to ústne pri kontrole. Pokutu nepredpokladám.
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

A ako sa to vlastne dá odôvodniť??? To by ma naozaj zaujímalo.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Prevzala si účto s nedostatkami..., čo sa dalo si opravila...., rozdiel 4 sk je zanedbateľný (možno tých 12 sk pri DPH bude v poriadku) tak si neskúmala roky dozadu.... rada od skúsenej účtovníčky-do nákladov.... zabudla si pripočítať k základu dane.... to sú tvoje slová .
Čo teraz urobíš sa musíš sama rozhodnúť, ja by som kvôli tomu DDP nepodávala. (dodatočná daň by bola 3 sk)
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

Ďakujem Ti veľmi pekne. Budem sa snažiť dodržiavať stále stanovenú tému, lebo som už bola dosť podrbaná. Ešte raz ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

nemáš začo
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Dobrý deň, prosím o radu pri oprave účtovníctva z roku 2006.
V roku 2006 bol nesprávne vyrátaný úrokový výnos k dlhovým cenným papierom. Sú účtované na účte 065.
Vznikli 2 rozdiely:
1.) 62000,- Sk - menej naúčtované vo výnosoch 065 / 665
2.)202000,- Sk - menej naúčtované v nákladoch 564 / 065.
Keďže ide o významné chyby minulých období, za ten svet neviem pochopiť,
ako v roku 2007 použiť účty 428, 429, alebo to naúčtovať ako som uviedla a pre rok 2007 to budú nedaňové náklady a výnosy?
Prosím, som z toho zmetená.
Naposledy upravil alenad : 17.03.08 at 17:01
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

prosím pokúsi sa niekto?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

alenad Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu pri oprave účtovníctva z roku 2006.
V roku 2006 bol nesprávne vyrátaný úrokový výnos k dlhovým cenným papierom. Sú účtované na účte 065.
Vznikli 2 rozdiely:
1.) 62000,- Sk - menej naúčtované vo výnosoch 065 / 665 065/428
2.)202000,- Sk - menej naúčtované v nákladoch 564 / 065. 429/065
Keďže ide o významné chyby minulých období, za ten svet neviem pochopiť, ako v roku 2007 použiť účty 428, 429, alebo to naúčtovať ako som uviedla a pre rok 2007 to budú nedaňové náklady a výnosy?
Prosím, som z toho zmetená.
Tam kde by si účtovala v tr.5 - čo je náklad=strata, použiješ účet 429; a
tam kde by si účtovala v tr.6 - čo je výnos=zisk, použiješ účet 428.
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Ďakujéém, tento postup sa mi celkom páči, nakoľko mi neovplyvňuje hosp.výsledok roku 2007. Mňa zmiatlo v postupoch účtovania v §59 následovné:
(15) Za opravu chýb minulých účtovných období sa nepovažujú rozdiely zo zmeny účtovnej hodnoty majetku a záväzku, vyplývajúce zo zmeny úprav ocenenia podľa § 26 a 27 zákona, napríklad účtovanie výšky opravnej položky a rezerv, úprava doby používania alebo spôsobu opotrebenia dlhodobého majetku.
Tu som ostala v koncoch, nakoľko účtujem o majetku.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

alenad Pozri príspevok
Ďakujéém, tento postup sa mi celkom páči, nakoľko mi neovplyvňuje hosp.výsledok roku 2007. Mňa zmiatlo v postupoch účtovania v §59 následovné:
(15) Za opravu chýb minulých účtovných období sa nepovažujú rozdiely zo zmeny účtovnej hodnoty majetku a záväzku, vyplývajúce zo zmeny úprav ocenenia podľa § 26 a 27 zákona, napríklad účtovanie výšky opravnej položky a rezerv, úprava doby používania alebo spôsobu opotrebenia dlhodobého majetku.
Tu som ostala v koncoch, nakoľko účtujem o majetku.
No tak to ešte raz posúď, lebo ja som ti len chcela vysvetliť ako sa používajú účty 428 a 429; ostatné súvislosti som nepreverovala... a úplne všetko neviem .
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

liba2 Pozri príspevok
No tak to ešte raz posúď, lebo ja som ti len chcela vysvetliť ako sa používajú účty 428 a 429; ostatné súvislosti som nepreverovala... a úplne všetko neviem .
No, a je po radosti. Fakt som v koncoch. Hľadám v postupoch účtovania, v účt. súvzťažnostiach. Fakt neviem, ktorý účtovný zápis použiť:
1. 065 / 665 alebo 065 / 428 - nesprávne vypočítaný úrokový výnos v roku 2006
2. 564 / 065 alebo 429 / 065 - nesprávne vypočítané precenenie k 31.12.06
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

skúsi niekto poradiť?
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

neviete mi prosím Vás niekto poradiť, ako môžem odúčtovať faktúry, kt. bývalá účtovníčka omylom zaúčtovala do nákladov, aj keď neboli uznané?
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

Prešla som všetky témy ohľadom opravy účtovníctva a potrebovala by som poradiť. Prevzali sme účtovníctvo po predošlých účtovníčkach, ktoré tam narobili poriadnu paseku. Máme povolený odklad na podanie DP za r. 2007. K 1.1.2007 sme dostali "nejaké" počiatočné stavy účtov, ale po ich rekonštrukcii sme dospeli k rozdielom, ktoré potrebujeme zaúčtovať, aby sme od roku 2007 pracovali s reálnymi stavmi účtov.
Jedná sa o doplnenie účtov:

na strane MD:
082 v sume 365 451,-
311 v sume 1 021 378,90
314 v sume 218 913,90
336 v sume 19 893,-
342 v sume 27 801,-
343 v sume 142 547,83
429 v sume 200 351,23

na strane D:
019 v sume 355 522,-
022 v sume 30 399,-
321 v sume 2 124 799,14
421 v sume 20 000,-
428 v sume 10 201,43

No a najväčšia pikoštka, čo so zostatkom na 211 v sume cca 5500000 ,-, ktorý je absolútne nereálny, a pravdepodobne súvisí aj s vykázanými rozdielmi na 311, 321.

Všetky vykázané rozdiely preúčtovať na príslušný nákladový a výnosový účet 588 a 688, resp. použiť preúčtovanie voči 428/429. Ďakujem za akýkoľvek názor poraďákov.
Ešte poznámočka: Nikdy tam nebola urobená žiadna inventúra, ničoho.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

YVETTE Pozri príspevok
Prešla som všetky témy ohľadom opravy účtovníctva a potrebovala by som poradiť. Prevzali sme účtovníctvo po predošlých účtovníčkach, ktoré tam narobili poriadnu paseku. Máme povolený odklad na podanie DP za r. 2007. K 1.1.2007 sme dostali "nejaké" počiatočné stavy účtov, ale po ich rekonštrukcii sme dospeli k rozdielom, ktoré potrebujeme zaúčtovať, aby sme od roku 2007 pracovali s reálnymi stavmi účtov.......
........Všetky vykázané rozdiely preúčtovať na príslušný nákladový a výnosový účet 588 a 688, resp. použiť preúčtovanie voči 428/429.
Toto zvýraznené je len posledná možnosť až potom, keď na 110% budete mať istotu o správnych sumách rozdielov.
Všetky zistené rozdiely treba preúčtovať na osobitný analytický účet k danému synt. účtu.
Dôvod vzniknutých rozdielov hľadať v predchádzajúcich rokoch podľa okruhov (napr. 022 a 082 podľa inventárnych kariet).
Postupovať od najjednoduchších prípadov (napr. účty 421 a 428) po zložitejšie a vylučovacou metódou sa postupne môžu meniť zostatky na ostatných účtoch.
Zistené nesprávnosti postupne opravovať.
Odsúhlasovať zostatky pohľadávok s odberateľmi aj dodávateľmi.
Na konci roka 2008 vykonať riadnu inventarizáciu všetkého.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať