Zavrieť

Porady

Povinné Zákonné Poistenie a plnenie...

Povinné Zákonné Poistenie a plnenie a plnenie škodovej udalosti.
Ahojte.
Vyskytol sa mi big problém.
Konečne, včera 28.3.2007, mi došli peniažky na účet od Wüstenrot poisťovne zo škody spôsobenej mne dňa 5.12.2006.
Nehovoriac, že je to kopec vybavovačiek, to nebudem spomínať, každý pozná.

Mám ojazdené auto, 10 ročné, 1598cm3, opel vectra-b.
Tak som teda uplaňoval škodu zo zákonnej poistky vinníka.
V servise som zaplatil 19.400,- a od poistovne mi prišlo 11.400,-
Vie mi niekto citovať zákon, alebo niečo, kde je uvedené,
že poisťovňa si môze uplatniť amortizáciu až 70% a to aj v prípade nevinného ? teda mňa.
Ďakujem pekne.
Usporiadat
maruška123 maruška123

maruška123 je offline (nepripojený) maruška123

Ja by so Ti poradila najprv si nájsť znalca čo by Ti vypočítal skutočnú výšku škody, pretože poisťovne počítajú podľa Abacusu a súd by bral do úvahy znalca, ktorý počíta podľa iného programu a ver mi výška škody by vyšla úplne iná ako poisťovni, zastupovala som poisťovňu na súdoch kedysi a veľa sporov sme prehrali práve preto, že súd pozeral na výpočet znalca a nie poisťovne, ja by som to určite skúsila súdnou cestou, avšak najprv by som si našla znalca čo by mi to vypočítal, ináč koľko znalcov toľko výpočtov, a ešte čo sa týka výšky poistiek PZP ja vypovedám poistku každý rok a vždy je tá cena novej poistky nižšia akokeby som si nechala tú starú, na tento rok mám octaviu 1600 za 3500 sk a 1900 octaviu za 3700 Sk len musíte nájsť dobrého poisťováka, aj v rámci jednej poisťovne Vám dajú rôzne ceny za to isté auto....
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

romcos Pozri príspevok
To áno, to bude riešiť súd, a boli tam aj policajti ?
zo zákona máš nárok na skutočnú škodu ( paragraf 442 obč. zákonníka) je jedno, či ju zaplatí ten kto ti rozbil auto alebo poisťovňa, vždy musí platiť "skutočnú škodu" - jej výpočet je presne stanovený, a poisťovňa veľmi dobre vie, ako sa počíta. Znalci takisto počítajú presne podľa stanovenej metodiky,a jediné rozdiely vyplývajú z toho, že sa jedná o ODHAD ceny vozidla atp. - ale je to odhad kvalifikovaný, takže by sa všetci znalci mali zhodnúť na výsledku +- 10%. Poisťovňa používa svoj program na stanovenie výšky plnenia, ale tento nie je v súlade so zákonom - sranda no nie?. Skutočná škoda MUSÍ BYŤ (zákon)určená na základe paragrafu 442 OZ, a príslušných súvisiacich predpisov (znalecký štandard na výpočet výšky škody). Súčasťou tohto predpisu je aj metodický pokyn č.1 (alebo2?) ktorý hovorí, že k zhodnoteniu vozidla opravou príde, ak cena opravy presiahla 10% z novej ceny vozidla. Ak tvoje vozidlo stálo ako nové napr. 400 000 SK, a oprava nepresiahla 10% (40 000 Sk) nemali ti odrátať žiadnu amortizáciu, lebo tvoje vozidlo opravili sumou pod 40 000 SK tj. oprava predstavovala menej ako 10% oproti novej cene vozidla.
Inými slovami, mal si dostať všetko do koruny. Reklamovať môžeš ako nervózny naštvaný klient po telefóne ,ale nepochodíš. Reklamovať musíš kvalifikovane - písomne, a s uvedením dôvodu - napr. odvoláš sa na horeuvedený metodický pokyn k znaleckému štandardu, a požiadaš o vysvetlenie (postupovali ste podľa platných predpisov, zákonných noriem, alebo nie?). Na záver treba povedať, že k tejto diskusii iba maruška 123 povedala niečo použiteľné. týmto ju samozrejme pozdravujem.
0 0
romcos romcos

romcos je offline (nepripojený) romcos

preboha Pozri príspevok
zo zákona máš nárok na skutočnú škodu ( paragraf 442 obč. zákonníka) je jedno, či ju zaplatí ten kto ti rozbil auto alebo poisťovňa, vždy musí platiť "skutočnú škodu" - jej výpočet je presne stanovený, a poisťovňa veľmi dobre vie, ako sa počíta. Znalci takisto počítajú presne podľa stanovenej metodiky,a jediné rozdiely vyplývajú z toho, že sa jedná o ODHAD ceny vozidla atp. - ale je to odhad kvalifikovaný, takže by sa všetci znalci mali zhodnúť na výsledku +- 10%. Poisťovňa používa svoj program na stanovenie výšky plnenia, ale tento nie je v súlade so zákonom - sranda no nie?. Skutočná škoda MUSÍ BYŤ (zákon)určená na základe paragrafu 442 OZ, a príslušných súvisiacich predpisov (znalecký štandard na výpočet výšky škody). Súčasťou tohto predpisu je aj metodický pokyn č.1 (alebo2?) ktorý hovorí, že k zhodnoteniu vozidla opravou príde, ak cena opravy presiahla 10% z novej ceny vozidla. Ak tvoje vozidlo stálo ako nové napr. 400 000 SK, a oprava nepresiahla 10% (40 000 Sk) nemali ti odrátať žiadnu amortizáciu, lebo tvoje vozidlo opravili sumou pod 40 000 SK tj. oprava predstavovala menej ako 10% oproti novej cene vozidla.
Inými slovami, mal si dostať všetko do koruny. Reklamovať môžeš ako nervózny naštvaný klient po telefóne ,ale nepochodíš. Reklamovať musíš kvalifikovane - písomne, a s uvedením dôvodu - napr. odvoláš sa na horeuvedený metodický pokyn k znaleckému štandardu, a požiadaš o vysvetlenie (postupovali ste podľa platných predpisov, zákonných noriem, alebo nie?). Na záver treba povedať, že k tejto diskusii iba maruška 123 povedala niečo použiteľné. týmto ju samozrejme pozdravujem.
Super ďakujem. A platí to aj v tom prípade, keď moje auto má 10 rokov? Viem, že cena ohodnotenia, poslendá, keď som chcel uzavrieť havarijnú, bola min. 700000,- Sk. Ďakujem
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

platí, lebo nová cena je nnova cena aj po 20 tich rokoch
0 0
romcos romcos

romcos je offline (nepripojený) romcos

preboha Pozri príspevok
platí, lebo nová cena je nnova cena aj po 20 tich rokoch
Ďakujem za pomoc, cez víkend sklepem list, lebo ako poznám poisťovňu, tak e-mail neakceptujú :-)

Vie mi niekto poradiť je možné to reklamopvať po roku ?
Ďakujem
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

romcos Pozri príspevok
Ďakujem za pomoc, cez víkend sklepem list, lebo ako poznám poisťovňu, tak e-mail neakceptujú :-)

Vie mi niekto poradiť je možné to reklamopvať po roku ?
Ďakujem
peniaze Ti neprišli pred rokom, ale iba minulý mesiac - dovtedy si nemohol tušiť, že Ťa vybavia s použitím amortizácie - nebudeš reklamovať po roku, ale po mesiaci OK?
0 0
romcos romcos

romcos je offline (nepripojený) romcos

preboha Pozri príspevok
peniaze Ti neprišli pred rokom, ale iba minulý mesiac - dovtedy si nemohol tušiť, že Ťa vybavia s použitím amortizácie - nebudeš reklamovať po roku, ale po mesiaci OK?

Ďakujem pekne. Vrhám sa na to.
0 0
mina12 mina12

mina12 je offline (nepripojený) mina12

Oplati sa napisat v prvom kole staznost a presetrenie likvidacie, ze na zaklade coho ti znizili poistne plnenie a treba argumentovat tym, ze napriek tomu, ze auto je 10 rocne, je v dobrom technickom stave... z PZP (povinne zml.poistenie) sa hradi tzv. skutocna skoda. ALE, skutocnu skodu ti moze stanovit ZNALEC - odbornik z odboru doprava cestna. Poistovne robia vypocet na zaklade programu ABACUS nie ZNALECKEHO STANDARDU a tu mozu byt velke rozdiely v neprospech klienta:-( sudit sa OPLATI, len je to invensticia (6% sudny poplatok zo zalovanej sumy plus naklady na znalecky posudok) ale ak vyhras, mas to aj s urokmi a trovami.
0 0
kakao kakao

kakao je offline (nepripojený) kakao

Oceňujem profesionálnu odpoveď. Ale mám dotaz. Do akého termínu po vzniku poistnej udalosti alebo po preplatení plnenia od poisťovne možno namietať proti spôsobu výpočtu poisťovne?
Mne totiž taxikár vo februári 2007 nabúral zaparkované auto r.v. 2000. Poisťovňa Kooperatíva výšku plnenia vypočítala v apríli 2007. Opravovni zaplatili menej o zhruba 10000Sk s odvolaním sa na amortizáciu a na predražený materiál. Tento rozdiel som samozrejme musel doplatit servisu.Taxikár odmieta tento rozdiel uhradit. Mám ešte šancu túto moju škodu vysúdiť od poisťovne alebo od taxikára?
0 0
mina12 mina12

mina12 je offline (nepripojený) mina12

pre kakao - staznost na postup likvidacie mozes podat v pohode kedykolvek (zalobu vzhladom na hrozbu premlcania treba stihnut do 2 rokov od vystavenia faktury). z mojich osobnych skusenosti kooperativa "vedie" v rebricku vypoctov skutocnej skody a su neuveritelne v neprospech poskodeneho..ak si si to dal robit v autorizovanom servise, nemozu namietat proti cenam! mas viac moznosti- vypytat si od koop vypocet plus foto a dat to posudit odbornikovi, tiez si pozistovat, za kolko robia v inych znackovych servisoch a ODOVONIT tu staznost! 7 rocne auto nie je stare! Ak ti nevyhoveju, mas minimalne 80% sancu vyhrat spor a mozes zalovat aj priamo poistovnu (aj taxikara). znalci vo vseobecnosti neuznavaju vypocty poistovne prave preto ze nie je pouzity znalecky standart, ale moze sa stat ze narazis na znalca, ktory im da za pravdu, ale je to velmi mala pravdepodobnost. sudny spor je v zasade vsak dlha zalezitost, stoji vela namahy (vydavkov), zrejme sa to nezaobide bez znaleckeho posudku, ale ja by som isla do sporu az ked by som mala doveryhodne odborne vyjadrenie nejakej nezavislej institucie o vyske skody, ktora by dala konkretne vyhrady k vypoctu skody poistovne.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

pre "kakao" amortizácia vozidla je vec výsostne individuálna pre každé auto, takže v tvojom pripade mohla poisťovňa postupovať oprávnene, alebo neoprávnene. Ak chceš presnú odpoveď, potrebujem hrubý popis opravy ( čo sa opravovalo, čo vymenilo, bol použitý autorizovaný servis, celková cena opravy, značka a typ vozidla, nová cena vozidla, počet kilometrov).
Robím znalca z odboru doprava cestná
0 0
bradaty bradaty

bradaty je offline (nepripojený) bradaty

preboha Pozri príspevok
pre "kakao" amortizácia vozidla je vec výsostne individuálna pre každé auto, takže v tvojom pripade mohla poisťovňa postupovať oprávnene, alebo neoprávnene. Ak chceš presnú odpoveď, potrebujem hrubý popis opravy ( čo sa opravovalo, čo vymenilo, bol použitý autorizovaný servis, celková cena opravy, značka a typ vozidla, nová cena vozidla, počet kilometrov).
Robím znalca z odboru doprava cestná
dobry den preboha,

poslite mi na Vas kontakt, prosim cez SS alebo mailom na bradaty(zavinac)zoznam.sk alebo 0903349180
Vasu radu by som dost potreboval. Popis situacie:

moje auto 11-rocna Opel Vectra 1.6, klima, 140000 km bolo zo zadu 'mierne' naburane, ostala pojazdna, vraj opravitelna. vinnik znamy, kooperujuci.

Poistovna PZP sa zatial nejako nevyjadrila k nahrade, pozaduje kalkulaciu opravy z "nejakeho servisu" (asi ci vyhlasia totalku), a na informacie je dost skupa.

Na zozname poskodenych veci odporucenych k vymene su diely za 70000 (cena novych). Ci treba vsetko menit tazko posudit, urcite sa zozenu aj diely z vrakoviska

V podstate mi ide o minimalizaciu financnej skody. (a poistovni o presny opak)
0 0
roliko123 roliko123

roliko123 je offline (nepripojený) roliko123

Kto bol poškodený na zdraví pri dopravnej nehode, prosím ozvite sa mi na 0907 548 403, 0911 205 595. Chcem pomôcť. Ďakujem.
0 0
nesztor nesztor

nesztor je offline (nepripojený) nesztor

Dobrý deň!
Kúpil som Audi A4 Avant 1.9 TDI r.v.1997 a najlacnejšia ročná zákonná pistka ma vyšla v Generali 4.900.-Sk/rok.
Chcem sa spýtať,či je to korektná ponuka a či je to dobrá poisťovňa. Jazdím už 8 rokov a chvála Bohu som ešte nemal poistnú udalosť a tak prosím o radu,lebo neviem o tom nič.
Ďakujem za odpoveď!
Gejza Farkaš
0 0
suskob suskob

suskob je offline (nepripojený) suskob

Dobry den, prosim vas vie mi niekto poradit, mal som nehodu pri ktorej nme bola sposobena skoda ,bol som v poistovni a ta mi povedali aby som si dal auto opravit do autorizovaneho servisu co snimy spolupracuju , tak som tam auto odniesol ale nevedia mi povedat ze zhruba kolko bude amortizacia na moje auto.Prosim o radu ,auto je skoda fabia comby r.v.10.2004 a nabehane km 35000. oni tvrdia ze to je az do 30%. skoda je odhadovana na cca.120000sk a je to z povineho rucenia .dakujem
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

suskob Pozri príspevok
Dobry den, prosim vas vie mi niekto poradit, mal som nehodu pri ktorej nme bola sposobena skoda ,bol som v poistovni a ta mi povedali aby som si dal auto opravit do autorizovaneho servisu co snimy spolupracuju , tak som tam auto odniesol ale nevedia mi povedat ze zhruba kolko bude amortizacia na moje auto.Prosim o radu ,auto je skoda fabia comby r.v.10.2004 a nabehane km 35000. oni tvrdia ze to je az do 30%. skoda je odhadovana na cca.120000sk a je to z povineho rucenia .dakujem
30% amortizácia je vo Vašom pípade absolútna hlúposť, treba dávať pozor, kto Vám to povedal (obchodník - likvidátor atp.) Ak technicka hodnota Vašho auta bude v rozmedzi 40 - 60 % musíte dostať všetko do koruny - za predpokladu, že auto bolo pred nehodou v štandardnom stave, platné STK atp.
Pozor, autorizovaný servis nemusí byť pre vás dobrá voľba, a to že je to zmluvný servis poisťovne pre Vás neznamená absolútne nič - žiadnu výhodu, iba istotu, že sa Vám zvýši celková cena opravy vďaka vyšej cena za prácu.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

preboha Pozri príspevok
30% amortizácia je vo Vašom pípade absolútna hlúposť, treba dávať pozor, kto Vám to povedal (obchodník - likvidátor atp.) Ak technicka hodnota Vašho auta bude v rozmedzi 40 - 60 % musíte dostať všetko do koruny - za predpokladu, že auto bolo pred nehodou v štandardnom stave, platné STK atp.
Pozor, autorizovaný servis nemusí byť pre vás dobrá voľba, a to že je to zmluvný servis poisťovne pre Vás neznamená absolútne nič - žiadnu výhodu, iba istotu, že sa Vám zvýši celková cena opravy vďaka vyšej cena za prácu.
Preboha,preboha, na 4 ročné auto už ide amortizácia, takže tvoje info, že musia dať všetko do koruny, je nepresná a zmatočná...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

preboha Pozri príspevok
30% amortizácia je vo Vašom pípade absolútna hlúposť, treba dávať pozor, kto Vám to povedal (obchodník - likvidátor atp.) Ak technicka hodnota Vašho auta bude v rozmedzi 40 - 60 % musíte dostať všetko do koruny - za predpokladu, že auto bolo pred nehodou v štandardnom stave, platné STK atp.
Pozor, autorizovaný servis nemusí byť pre vás dobrá voľba, a to že je to zmluvný servis poisťovne pre Vás neznamená absolútne nič - žiadnu výhodu, iba istotu, že sa Vám zvýši celková cena opravy vďaka vyšej cena za prácu.
Na škodovku, rok výroby 2004 odhadujem amortizáciu tak na cca.15-20%. Ale prečo ideš cez pzp? Treba to hlásiť jednoznačne z kasko poistenia...
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

neviem presný dátum pridelenia prvej SPZ, ale ak bola pridelená napr. 1.7.2004, tak pri udanom jazdnom výkone 35 000 km je technická hodnota vozidla POČÍTANÁ podľa príslušnej vyhlášky cca55%, čo znamená, že opravou vozidla v akomkoľvek rozsahu ( 50 000 alebo 100 000 Sk) nedôjde k zhodnoteniu vozidla, pretože táto vyhláška výslovne uvádza" k zhodnoteniu vozidla opravou nedôjde, ak technická hodnota vozidla k rozhodnému dátumu je v rozpätí 40 - 60%" - takže nie je možné v tomto prípade hovoriť o amortizačnej zrážke u vozidla poraďáka (suskob). výnimku tvoria niektoré diely - napr. pneumatiky. Prostý odhad výšky amortizačnej zrážky je pre "suskob" nepoužiteľný. Ak bude nať suskob záujem, môže sa u mňa prihlásiť - dostane presný výpočet technickej hodnoty, od ktorého sa odvíja prípadná amortizácia, prípadne ďalšie NOW HOW potrebné k tomu, aby dostal čo mu patrí. Môj predchádzajúci komentár k tomuto prípadu považujem určite za korektný, inak by som si nedovolil uviesť ho na porade.
0 0
suskob suskob

suskob je offline (nepripojený) suskob

Dobry den, pekne Vam dakujem za rady, a auto ma prve pridelenie SPZ 11.2004. A o tejto amortizacii ma informoval pracovnik ktory my obhliadal auto v alianz poistovni. dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať