Zavrieť

Porady

Povinné Zákonné Poistenie a plnenie...

Povinné Zákonné Poistenie a plnenie a plnenie škodovej udalosti.
Ahojte.
Vyskytol sa mi big problém.
Konečne, včera 28.3.2007, mi došli peniažky na účet od Wüstenrot poisťovne zo škody spôsobenej mne dňa 5.12.2006.
Nehovoriac, že je to kopec vybavovačiek, to nebudem spomínať, každý pozná.

Mám ojazdené auto, 10 ročné, 1598cm3, opel vectra-b.
Tak som teda uplaňoval škodu zo zákonnej poistky vinníka.
V servise som zaplatil 19.400,- a od poistovne mi prišlo 11.400,-
Vie mi niekto citovať zákon, alebo niečo, kde je uvedené,
že poisťovňa si môze uplatniť amortizáciu až 70% a to aj v prípade nevinného ? teda mňa.
Ďakujem pekne.
Usporiadat
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

kovixxx Pozri príspevok
Okolo 6000 je zakonna, a 28.000 havarijna... vela co?
poslal som ti ss- dáme to dolu o dosť...
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

vážení diskutujúci, kedy sa už konečne prestanete správať ako ovce ktoré slepo akceptujú TABUĽKY POISŤOVNE, a konajú podľa skúseností známych a dobrých kamarátov, a začnete brať za bernú mincu právny poriadok a aktuálne predpisy upravujúce náhradu škody?
Skúste pochopiť, že výšku škody Vám počíta ten, kto ju má vyplatiť, takže má exemplárny pomer k veci, a aj v realite to podľa toho vyzerá - vyplatí absolútne minimum, a čaká či sa klient ozve. Ozve sa 20%, a na súd to dokope len zlomok z týchto 20%. Týmto vytrvalcom potom s úsmevom zaplatia čo im patrí. Na takomto pojednávaní som bol minulý týždeň. Súdne konanie trvalo 4 roky, klient sa súdil o 2 000 eur. Po štyroch rokoch poisťovňa zaplatila takmer trojnásobok tejto sumy. Nepoznám žiadny právny predpis, ktorý by hovoril o tabuľkách poisťovne. Ak ho niekto pozná nech dá vedieť. hovoriť o oprávnenosti amortizácie lebo auto má už viac ako 3 roky je totálne zjednodušený a nepoužiteľný pohľad na vec, a čudujem sa, že ho tu prezentuje človek, ktorý má k poisťovni zrejme dosť blízko.
0 0
kovixxx kovixxx

kovixxx je offline (nepripojený) kovixxx

Hmm. Takze podla teba by som mal sancu na tie svoje peniaze? Aj ked je to mensia suma, ale aj tak by sa mi zisla, a nerad by som tym "podporoval" poistovne. Ak mi das na seba kontakt, porozpraval by som ti celu historku...nie je dlha ))
0 0
Fery66 Fery66

Fery66 je offline (nepripojený) Fery66

Dobry deň...chcel by som sa spytať PREBOHA čo mam robiť,ked do mna nacuval jeden pan,policajtoch k tomu nevolali a je tomu už tyždeň,ja som bol odcestovany...mam Audi A6 r.v. 2005 cena noveho vozidla je 2900000sk...a nemam havarijnu poistku
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Fery66 Pozri príspevok
Dobry deň...chcel by som sa spytať PREBOHA čo mam robiť,ked do mna nacuval jeden pan,policajtoch k tomu nevolali a je tomu už tyždeň,ja som bol odcestovany...mam Audi A6 r.v. 2005 cena noveho vozidla je 2900000sk...a nemam havarijnu poistku
aj ked niesom pán Preboha ale odpoviem ja- ak to vinník nenahlási a nebola tam polícia-tak nemáš nárok na plnenie z pzp...
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

Fery66 Pozri príspevok
Dobry deň...chcel by som sa spytať PREBOHA čo mam robiť,ked do mna nacuval jeden pan,policajtoch k tomu nevolali a je tomu už tyždeň,ja som bol odcestovany...mam Audi A6 r.v. 2005 cena noveho vozidla je 2900000sk...a nemam havarijnu poistku
na odpoveď je udaných málo informácií, máte akýkoľvek písomný doklad o uznaní viny od vinníka?, bol vinník oznámiť na svojej poisťovni že Vám spôsobil škodu na aute? viete či má zákonnú poistku? v ktorej poisťovni? sú svedkovia nehody? atď.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

Stanislav 1975 Pozri príspevok
aj ked niesom pán Preboha ale odpoviem ja- ak to vinník nenahlási a nebola tam polícia-tak nemáš nárok na plnenie z pzp...
trochu to upresním - nárok máte, ale bude problém ho preukázať, tak ako to požaduje príslušný právny predpis. Ak sa nehoda stala napr. na mieste, ktorý je monitorovaný kamerovým systémom, tak takýto záznam je veľmi užitočná vec....
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

preboha Pozri príspevok
trochu to upresním - nárok máte, ale bude problém ho preukázať, tak ako to požaduje príslušný právny predpis. Ak sa nehoda stala napr. na mieste, ktorý je monitorovaný kamerovým systémom, tak takýto záznam je veľmi užitočná vec....
Ak to vinník nenahlási-tak poškodený nedostane ani euro...
0 0
Fery66 Fery66

Fery66 je offline (nepripojený) Fery66

vinnika poznam a tvrdil mi že to nahlasil,ale veľmi tomu neverim,nebolo by najlepšie sa s nim dohodnuť a isť s nim do jeho poisťovne?
Mam aj svedkov nehody...
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ak to vinník nenahlási-tak poškodený nedostane ani euro...
ale ja som sa dočítal vo VPP, že poškodený má priamy nárok na náhradu škody voči poisťovni, takže aj keď si poistený nesplní oznamovaciu povinnosť, viem získať úhradu škody - poznám viaceré prípady.
Mám dokonca aj inú skúsenosť - klient Allianzu vypísal oznámenie o PU, ale uviedol, že sa necíti zodpovedný za vznik škody, a výslovne nechce aby poisťovňa plnila - vypísaním oznámenia si iba splnil svoju zákonnú povinnosť, ale v zápale práce to likvidátorovi "ušlo" a vyplatil plnenie.......
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

Fery66 Pozri príspevok
vinnika poznam a tvrdil mi že to nahlasil,ale veľmi tomu neverim,nebolo by najlepšie sa s nim dohodnuť a isť s nim do jeho poisťovne?
Mam aj svedkov nehody...
Na jeho poisťovni viete telefonicky zistit, či škoda je hlásená, alebo nie. Ak áno, zrejme sa ohlási technik, ktorý pofotí auto. Ak sa nikto neozýva ,asi to hlásené nebude...
V každom prípade doporučujem jednať rýchlo, inak to nem dopadne dobre.
0 0
martina104 martina104

martina104 je offline (nepripojený) martina104

Dobry den,
potrebovala by som poradit. Dna 7.2.2010 sme mali nehodu, kde my sme boli poskodeni. Vinnik nehody nam sposobil skodu na nasom aute, ktore sme zakupili 10.09.2009 NISSAN QASHQAI 1,5 dci. Nehodu riesime cez nasu havarijnu poistku, nakolko predbezna cena opravy bola stanovena na 14 tis. eur. Nakolko manzel dochadza kazdy den do prace 40 km a cez vikend do skoly do Ceskej republiky boli sme nuteni si zapozicat nahradne vozidlo. Myslite ze mam narok vymahat si sumu za zapozicanie vozidla od poistovne vinnika (komunalna poistovna). Taktiez som sa vo vasej diskusii docitala, ze ste radili:
"Ak požiadate( písomne) zaplatia aj znehodnotenie vozidla opravou, nakoľko Vaše auto je zánovné, takže okrem preplatenia opravy budete maťniekoľko sto eur "navyše"
doporučujem dôkladne prečítať par. 442 až 3 obč.zákonníka."
Mozete mi poradit na co mam vlastne narok, riesim takuto zalezitost prvy krat a naozaj neviem na koho sa obratit. Velmi pekne dakujem za pomoc.
Martina
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

nooo, ak trebaopravovať auto nákladom 14 000 EUR, je dobré pouvažovať aj o tom, či auto nepredáte v havarovanom stave, a nekúpite druhé - takéto riešenie má výhodu v tom, že je rýchle. oprava auta za 14 000 EUR bude trvať minimálne niekoľko týždňov, a Váš nárok na preplatenie požičovného bude úmerný času opravy vozidla ( pozor, ale nie celkovému času ktorý bude auto v servise - čakanie na náhradné diely, prestoje atp.) Na druhej strane, takto masívne opravené auto bude mať po oprave nižšiu cenu než by malo rovnaké - nehavarované - auto. tento rozdiel sa nazýva znehodnotenie vozidla opravou, dá sa vyčísliť v peniazoch, a nie sú to zanedbateľné sumy. O znehodnotenie treba písomne požidať. doporučujem nechať si výšku znehodnotenia vypočítať znalcovi. Cenu za posudok (znalečné) poisťovňa takisto na požiadanie preplatí - jedná sa o nutný vedľajší náklad, ktorý ste museli vynaložiť, aby ste zistili aká škoda Vám vlastne vznikla.
0 0
martina104 martina104

martina104 je offline (nepripojený) martina104

dakujem za odpoved. No, nakolko som nevedela, ze sa da predat v havarovanom stave, auto sa uz opravuje. Co sa tyka tej ziadosti o znehodnotenie, to musim poziadat poistovnu vinnika? A znalca si mozem zabezpecit ja alebo tiez musim on poziadat vinnikovu poistvnu? A nakolko sa auto uz opravuje, nebude tam problem vypracovat znalecky posudok i teraz?
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

martina104 Pozri príspevok
dakujem za odpoved. No, nakolko som nevedela, ze sa da predat v havarovanom stave, auto sa uz opravuje. Co sa tyka tej ziadosti o znehodnotenie, to musim poziadat poistovnu vinnika? A znalca si mozem zabezpecit ja alebo tiez musim on poziadat vinnikovu poistvnu? A nakolko sa auto uz opravuje, nebude tam problem vypracovat znalecky posudok i teraz?
s vypracovaním znaleckého posudku by nemal byť problém, nakoľko existujú fotky ako aj podrobný rozpis poškodených dielov, takže rozsah škody a tým spôsobené znehodnotenie vozidla by nemal byť problém zistiť... znalca si samozrejme zabezpečujete Vy (nakoľko žiadna poisťovňa nebude hľadať spôsoby ako vyplatiť čo najviac a ešte k tomu nie vlastnému klientovi...)... a čo sa týka znehodnotenia resp. uplatnenia si totho nároku musíte o to žiadať poisťovňu vinníka...
aká bola obstarávacia cena nového auta? kedže škoda je 14000 Eur, nebola to pomaly totálna škoda?
0 0
martina104 martina104

martina104 je offline (nepripojený) martina104

obstaravacia cena bola 25.300 Eur. Likvidator mi napisal, ze pokial by sa mala hodnota navysit, tak uz to bude riesit ako totalku. No ja si myslim, ze po dokonceni opravy ta cena pojde este dolu, nakolko toto bola predbezna kalkulacia.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

moja skúsenosť je taká, že predbežný odhad vychádza z toho, čo je bezpečne zistené ako poškodené, a konečný účet býva so železnou pravidelnosťou vyšší - navýšenie ide na vrub skrytých závad, ktoré sa objavia po detailnom rozobratí auta, po naštartovaní, kedy zistia čo všetko ešte nefunguje napriek tomu, že to vyzerá opticky nepoškodené. Servis má občas tendenciu ísť na "hranu" s cenou opravy, a obščas sa stane že to zle odhadnú, je z toho totálka a to je absolútna katastrofa pre klienta, pretože auto je opravené, a poisťovňa pošle 1/3 z ceny opravy. Doporučujem "postrážiť" servis, aby nemali tendeciu špekulovať a meniť veci, ktoré to nepotrebujú. dobré je aj požiadať servis, aby odložili všetky vymenené diely do ukončenia prípadu poisťovňou. Strážením samozrejme treba poveriť človeka, ktorý autám rozumie
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Ahojte, priateľ tiež spôsobil haváriu a bolo tam i ublíženie na zdraví. Bude trestne stíhaný, to je jasné. Chcem sa spýtať, z našej zákonnej poistky poškodenému poisťovňa preplatí aj ušlú mzdu atď? ten náš poškodený (spoluvinník - ale podľa zákona poškodený) si odkladá bločky od benzínu, bločky od liekov, od čistiarne a podobne a vraví, že to od nás vysúdi na občiansko právnom súde .. Má na to nárok? Aká je jeho šanca, že to od nás vysúdi?napr aj rozdiel medzi tým, čo mu preplatí posiťovňa a čo bola jeho skutočná škoda ? Je to strašný špekulant a pritom aj on na ceste urobil chybu...
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

M&G Pozri príspevok
Ahojte, priateľ tiež spôsobil haváriu a bolo tam i ublíženie na zdraví. Bude trestne stíhaný, to je jasné. Chcem sa spýtať, z našej zákonnej poistky poškodenému poisťovňa preplatí aj ušlú mzdu atď? ten náš poškodený (spoluvinník - ale podľa zákona poškodený) si odkladá bločky od benzínu, bločky od liekov, od čistiarne a podobne a vraví, že to od nás vysúdi na občiansko právnom súde .. Má na to nárok? Aká je jeho šanca, že to od nás vysúdi?napr aj rozdiel medzi tým, čo mu preplatí posiťovňa a čo bola jeho skutočná škoda ? Je to strašný špekulant a pritom aj on na ceste urobil chybu...
nemusíte si robiť z veci ťažkú hlavu, všetko čo mu podľa zákona patrí zaplatí poisťovňa. V občiansko právnom konaní nevysúdi nič. Ak máte pocit, že haváriu "spoluspôsobil" treba to uviesť v oznámení pre poisťovňu a trvať na tom, aby to aj polícia uviedla do zápisu.
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

ďakujem, mám pocit, že ten chlap nás chce vyžmýkať do posledného centu .. za chvíľu si dá preplatiť aj slipy, čo si do nich šprtol ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať