Zavrieť

Porady

Povinné Zákonné Poistenie a plnenie...

Povinné Zákonné Poistenie a plnenie a plnenie škodovej udalosti.
Ahojte.
Vyskytol sa mi big problém.
Konečne, včera 28.3.2007, mi došli peniažky na účet od Wüstenrot poisťovne zo škody spôsobenej mne dňa 5.12.2006.
Nehovoriac, že je to kopec vybavovačiek, to nebudem spomínať, každý pozná.

Mám ojazdené auto, 10 ročné, 1598cm3, opel vectra-b.
Tak som teda uplaňoval škodu zo zákonnej poistky vinníka.
V servise som zaplatil 19.400,- a od poistovne mi prišlo 11.400,-
Vie mi niekto citovať zákon, alebo niečo, kde je uvedené,
že poisťovňa si môze uplatniť amortizáciu až 70% a to aj v prípade nevinného ? teda mňa.
Ďakujem pekne.
Usporiadat
kovixxx kovixxx

kovixxx je offline (nepripojený) kovixxx

Dobry Den!

Vie mi niekto povedat, kde najdem ten Metodicky pokyn k znaleckemu standardu na vypocet vysky skody? Hladal som to na nete, ale nenasiel som nic

Pred pár mesiacmi som mal aj ja skodovu udalost, narazil do mna jeden pán. Od positovne som potom dostal list, kde mi rekapitulovali udalost takto:

Naklady na opravu poskodeneho vozidla ma vyslo na 2255 EUR.
Zhodnotenie vozidla vplyvom opravy (cize amorticazia asi): 346 EUR
Vyska skutocnej skody: 1908 EUR (tuto ciastku mi preplatili).

Ja som prvym majitelom vozidla, a auto ma stalo ako nove 1.119.179 Sk, cize 37.149 EUR. Kupene bolo v roku 2003. Ako som to tu na fore cital, ak cena opravy nepresahuje 10% novej ceny vozidla, tak mam pravo na celu ciastku (cize na tych 2255 EUR) od poistovne, a ziadnu amortizacnu cast mi nemohli odratat. Je to pravda? Vie mi niekto pomoct, ako si mam nepreplatenu ciastku "vymahat" od poistovne? A ci ma to vyznam sa do toho pustit? Vopred dakujem za pomoc.

Peter
0 0
romcos romcos

romcos je offline (nepripojený) romcos

Ahoj,
podľa potvrdených informácií, áno.
Len si prosím ťa odlož to vyúčtovanie od poisťovne a upozroni ich na to písomne, že žiadaš celú sumu vyplatiť a ak nie, tak to budeš vymáhať súdnou cestou. Žiadna poisťovňa takýto spor nevyhrala.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

romcos Pozri príspevok
Ahoj,
podľa potvrdených informácií, áno.
Len si prosím ťa odlož to vyúčtovanie od poisťovne a upozroni ich na to písomne, že žiadaš celú sumu vyplatiť a ak nie, tak to budeš vymáhať súdnou cestou. Žiadna poisťovňa takýto spor nevyhrala.
Práveže vyhrá, keďže je auto staršie ako 5 rokov tak poisťovňa uplatní amortizáciu a poškodenému vyplatí poistné plnenie bude odzrkadlovať skutočnú výšku škody a nie reálne náklady na opravu vozidla.

Ak by to bolo tak, že žiadna poisťovňa takýto spor nevyhrá, tak by sa už dávno plnilo PZP v nových cenách a cena PZP by nebola taká nizka!!! v západných častiach Europy sa plní v nových cenách bez amortizácie, avšak cena PZP je dokonca vyššia ako cena havarijného poistenia...
0 0
romcos romcos

romcos je offline (nepripojený) romcos

Ja som v minulosti na to doplatil, kde mi amortizáciu rátali aj na lak a prácu, čo nemôžu, iba na náhradné diely a ako som písal, podľa sumy, do ktorej sa oprava udiala.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

kovixxx Pozri príspevok
Dobry Den!

Vie mi niekto povedat, kde najdem ten Metodicky pokyn k znaleckemu standardu na vypocet vysky skody? Hladal som to na nete, ale nenasiel som nic

Pred pár mesiacmi som mal aj ja skodovu udalost, narazil do mna jeden pán. Od positovne som potom dostal list, kde mi rekapitulovali udalost takto:

Naklady na opravu poskodeneho vozidla ma vyslo na 2255 EUR.
Zhodnotenie vozidla vplyvom opravy (cize amorticazia asi): 346 EUR
Vyska skutocnej skody: 1908 EUR (tuto ciastku mi preplatili).

Ja som prvym majitelom vozidla, a auto ma stalo ako nove 1.119.179 Sk, cize 37.149 EUR. Kupene bolo v roku 2003. Ako som to tu na fore cital, ak cena opravy nepresahuje 10% novej ceny vozidla, tak mam pravo na celu ciastku (cize na tych 2255 EUR) od poistovne, a ziadnu amortizacnu cast mi nemohli odratat. Je to pravda? Vie mi niekto pomoct, ako si mam nepreplatenu ciastku "vymahat" od poistovne? A ci ma to vyznam sa do toho pustit? Vopred dakujem za pomoc.

Peter
Ak je auto rok výroby 2003,tak amortizácia z pzp ide VŽDY- neviem, aké tabuľky beriete,ale určite sa mýlite-amortizácia pri aute staršom ako tri roky ide dole vždy...
0 0
kovixxx kovixxx

kovixxx je offline (nepripojený) kovixxx

Takze na tie peniaze mozem aj zabudnut vsak? Ale je to poriadna blbost, ze na skodovu udalost doplati ten, kto nie je vinnikom Nevidim tu logiku...
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

kovixxx Pozri príspevok
Takze na tie peniaze mozem aj zabudnut vsak? Ale je to poriadna blbost, ze na skodovu udalost doplati ten, kto nie je vinnikom Nevidim tu logiku...
Z tohto dôvodu sa oplatí mať havarijné poistenie aj na staršie najmä kvôli tomu keď do Vás niekto nabúra treba každú škodu riešiť z havarijnej poistky, tam sa amortizácia neuplatňuje a nech si rozdiel medzi amortizáciou a novými cenami znášajú poisťovne medzi sebou!!!

Ono to nie je tak, že na škodu vždy doplatí poškodený, v PZP sa hradí skutočná výška škody t.j. ak Vám niekto doničí auto z roku 2003 nemôžete od neho chcieť aby Vám zaplatil tak ako keby Vám zničil nové auto, veď ste ho už 7 rokov používali a aj opotrebovali - problém je v tom, že staré náhradné diely je problém zohnať, preto sa montujú nové a cenový rozdiel je vlastne zhodnotenie vozidla (i keď pri predaji, je to skôr minus, nakoľko auto sa považuje, za už nabúrané...)

Romcos: amortizáciu určite na prácu nemohli rátať, nakoľko toto je neobhajiteľné z dôvodu, že pracovný výkon mechanika je rovnaký časovo aj odborne či opravuje nové alebo jazdené vozidlo!
0 0
kovixxx kovixxx

kovixxx je offline (nepripojený) kovixxx

Mám aj havarijne poistenie na auto...ale povinne a havarijne asi nemozem s kombinovat.

Mozem sa spytat, ako mam postupovat pri dalsej buracke, aby som si mohol z minimalizovat vydavky ako poskodeny? Len aby som bol pripraveny, ak sa najde dalsi blazon, kto do mna nabura Dakujem
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

kovixxx Pozri príspevok
Mám aj havarijne poistenie na auto...ale povinne a havarijne asi nemozem s kombinovat.

Mozem sa spytat, ako mam postupovat pri dalsej buracke, aby som si mohol z minimalizovat vydavky ako poskodeny? Len aby som bol pripraveny, ak sa najde dalsi blazon, kto do mna nabura Dakujem
-panebože kovixko, prečo si nešiel z havarijnej???Tam by sa ti vyplatilo komplet všetko v nových cenách- mínus spoluúčasť, nejakých 5%...sám si obral o peniažky...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

kovixxx Pozri príspevok
Mám aj havarijne poistenie na auto...ale povinne a havarijne asi nemozem s kombinovat.

Mozem sa spytat, ako mam postupovat pri dalsej buracke, aby som si mohol z minimalizovat vydavky ako poskodeny? Len aby som bol pripraveny, ak sa najde dalsi blazon, kto do mna nabura Dakujem
Ale dá sa to kombinovať- ty si to nahlásiš z tvojho kaska a vinník z pzp a neprišiel by si ani o bonus...
Júúúj,zaslúžil by si si pár poza ušiská...
0 0
kovixxx kovixxx

kovixxx je offline (nepripojený) kovixxx

Stanislav 1975 Pozri príspevok
-panebože kovixko, prečo si nešiel z havarijnej???Tam by sa ti vyplatilo komplet všetko v nových cenách- mínus spoluúčasť, nejakých 5%...sám si obral o peniažky...
Ja viem, ale ak si uplatnim nahradu skody z havarijnej, tak by sa aj vyrazne zvysilo rocne poistne, nie? No a vtedy som si myslel ze pri havarijnom sa zrata dole amortizácia... (takto sa mi zdalo byt logicke - ja som na vine, nepreplati vsetko poistovna | Iny je na vine, vsetko preplati jeho positovna... mylil som sa )

Ja som uplny zaciatocnik v takychto veciach, a nikto mi zatial nevedel povedat/poradit co a ako v pripade havarie... Preto som sa zacal s tymto zaoberat, aby som nabuduce vedel ako mám postupovat pri skodovej udalosti.
0 0
kovixxx kovixxx

kovixxx je offline (nepripojený) kovixxx

O akom bonuse hovoris?
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

kovixxx Pozri príspevok
O akom bonuse hovoris?
že sa ti nezvýši poistka na havarijnej...
0 0
kovixxx kovixxx

kovixxx je offline (nepripojený) kovixxx

Vysvetlil by si mi to prosim ta?
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

kovixxx Pozri príspevok
Vysvetlil by si mi to prosim ta?
no že by sa ti nezvýšilo poistné na havarijnej,za to že si hlasil škodu...
0 0
kovixxx kovixxx

kovixxx je offline (nepripojený) kovixxx

Takze ak do mna nekito nabura, dam si vyplatit skutocnu skodu z jeho povinnej poistky, a ostatne si uplatnim z havarijnej? Alebo jak?
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

kovixxx Pozri príspevok
Takze ak do mna nekito nabura, dam si vyplatit skutocnu skodu z jeho povinnej poistky, a ostatne si uplatnim z havarijnej? Alebo jak?
nie petre-daš si škodu vyplatit z tvojej havarijnej poistky a on to nahlási z jeho zakonnej kvoli bonusu
0 0
kovixxx kovixxx

kovixxx je offline (nepripojený) kovixxx

Tak bud som na to uz fakt az tak unaveny, alebo stale nechapem :S No zajtra si to este raz precitam, a uvidim ci to pochopim
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

kovixxx Pozri príspevok
Tak bud som na to uz fakt az tak unaveny, alebo stale nechapem :S No zajtra si to este raz precitam, a uvidim ci to pochopim
kolko platíš havarijnu a zakonnu spolu?
0 0
kovixxx kovixxx

kovixxx je offline (nepripojený) kovixxx

Okolo 6000 je zakonna, a 28.000 havarijna... vela co?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať