Zavrieť

Porady

splnomocnenie

Potrebujem napísať splnomocnenie na prevzatie nejakého dokumentu; čo musí toto splnomocnenie obsahovať? Inštitúcia vyžaduje aj overenie od notára, môže mi to dať overiť aj niekto iný, alebo si to musím dať overiť sama?
Ďakujem za pomoc!
Usporiadat
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
zk24 Pozri príspevok
Mám. A myslím práve od teba

To, že mám GPM u jedného správcu dane a chcem tam ďalšiu PM na el.podateľnu, musím sa sama priznať že mám GPM alebo oni to jednoducho zistia a nevytvoria mi väzbu pre el.podateľnu?
Tú ktorú máš generálnu si doložila na DÚ ? Alebo len v prípade potreby im ju predložíš ? Na registrácii na DÚ toto nemusia ani vedieť, že tam máš aj generálnu PM. PM som posielala viacerým, už ani neviem presne komu.... Máš dobrý vzor, s tým nie sú problémy.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Economic Pozri príspevok
Tú ktorú máš generálnu si doložila na DÚ ? Alebo len v prípade potreby im ju predložíš ? Na registrácii na DÚ toto nemusia ani vedieť, že tam máš aj generálnu PM. PM som posielala viacerým, už ani neviem presne komu.... Máš dobrý vzor, s tým nie sú problémy.
No vlastne ani neviem či som im ju predkladala. Nepamätám sa Ale tuším ju chceli, keď som pre prvého klienta vytvárala väzbu na elektronickú komunikáciu (bez ZEP ešte, na Dohodu). Myslím, že som ju odovzdala asi

A teraz k tomu istému správcovi som získala klienta, ktorého potrebujem tiež naväzbiť ku mne. Sľúbili v stredu, že to naväzbia a že najneskôr vo vštvrtok mi príde mail s potvrdením o vytvorení väzby. Dnes neprišiel, tak rozmýšľam, že či tú žiadosť o väzbu zamietli (zistili že mám u nich už GPM), alebo na to proste ešte len nemali čas... Blíži sa čas súhrnného výkazu, tak musím s tým pohnúť.

Ak zistia, že mám GPM u nich už, tak aký bude postup? Budú ticho a nič nespravia, alebo mi pošlú domov list so zamietnutím? Prípadne s pokutou, že som si dovolila predložiť druhú PM?

Skúšala som to bez toho aby som im povedala, že už mám u nich GPM. Hlavne preto, že tento nový klient, od ktorého mám PM na el.doručovanie, bude tento mesiac meniť sídlo. Teda to zrušenie GPM je veľká škoda, lebo keď ho budem musieť zrušiť, týždeň na to zmení druhý klient sídlo a ja ostanem bez PM pre prvého klienta (ktorého neviem kedy najbližšie stretnem - cudzinec).
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
zk24 Pozri príspevok
No vlastne ani neviem či som im ju predkladala. Nepamätám sa Ale tuším ju chceli, keď som pre prvého klienta vytvárala väzbu na elektronickú komunikáciu (bez ZEP ešte, na Dohodu). Myslím, že som ju odovzdala asi

A teraz k tomu istému správcovi som získala klienta, ktorého potrebujem tiež naväzbiť ku mne. Sľúbili v stredu, že to naväzbia a že najneskôr vo vštvrtok mi príde mail s potvrdením o vytvorení väzby. Dnes neprišiel, tak rozmýšľam, že či tú žiadosť o väzbu zamietli (zistili že mám u nich už GPM), alebo na to proste ešte len nemali čas... Blíži sa čas súhrnného výkazu, tak musím s tým pohnúť.

Ak zistia, že mám GPM u nich už, tak aký bude postup? Budú ticho a nič nespravia, alebo mi pošlú domov list so zamietnutím? Prípadne s pokutou, že som si dovolila predložiť druhú PM?

Skúšala som to bez toho aby som im povedala, že už mám u nich GPM. Hlavne preto, že tento nový klient, od ktorého mám PM na el.doručovanie, bude tento mesiac meniť sídlo. Teda to zrušenie GPM je veľká škoda, lebo keď ho budem musieť zrušiť, týždeň na to zmení druhý klient sídlo a ja ostanem bez PM pre prvého klienta (ktorého neviem kedy najbližšie stretnem - cudzinec).
Ale to že tam máš GPM, neznamená, že by Ti mali zamietnuť PM na elektronické podávanie... To sú dve rôzne veci. V takomto prípade GPM neruš. Obe sú platné a každá na inú vec.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Economic Pozri príspevok
Ale to že tam máš GPM, neznamená, že by Ti mali zamietnuť PM na elektronické podávanie... To sú dve rôzne veci. V takomto prípade GPM neruš. Obe sú platné a každá na inú vec.
Aha, no ja som chápala z tých predchádzajúcich diskusií, že ako náhle mám GPM u jedného správcu dane, už mi nevezmú žiadnu inú PM.... Že ak mám iba PM na nejaké konkrétne veci, tak môžem mať hocikoľko. Ale ako náhle mám GPM, už nemôžem mať nič iné (môžu mať iba daňoví poradcovia). Asi som to teda nepochopila správne.

Takže v tom prípade, nemajú dôvod mi to nejako zamietnuť. Tak dúfam, že to zajtra bude, inač ich idem urgovať... O týždeň je 20-teho...
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
zk24 Pozri príspevok
Aha, no ja som chápala z tých predchádzajúcich diskusií, že ako náhle mám GPM u jedného správcu dane, už mi nevezmú žiadnu inú PM.... Že ak mám iba PM na nejaké konkrétne veci, tak môžem mať hocikoľko. Ale ako náhle mám GPM, už nemôžem mať nič iné (môžu mať iba daňoví poradcovia). Asi som to teda nepochopila správne.

Takže v tom prípade, nemajú dôvod mi to nejako zamietnuť. Tak dúfam, že to zajtra bude, inač ich idem urgovať... O týždeň je 20-teho...
Podľa môjho názoru žiadny problém !
1 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Economic Pozri príspevok
Podľa môjho názoru žiadny problém !
ja som mala s tymto problem tiez.... u jedneho klienta mam generálnu plnú moc a nechceli ma na elektronicke podavanie pridat dalsieho klienta na tomto DU.... presne s tym istym odvododnenim ako pise zk24, ze ak mam na jednom DU generálnu plnu moc a nie som danovy poradca ani advokat, nemozem nasledne posielat elektornicky ... ja som riesila na dohodu... sami si ma v systeme nasli...

takze tak ci tam beham za klientom a davam podpisovat... a uvazujem nad zrusenim plnej moci, nakolko tam uz mam aj dalsieho klienta... budem rada ak budete informovat ci sa vam to podarilo...
Dakujem
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Sarlotka Pozri príspevok
ja som mala s tymto problem tiez.... u jedneho klienta mam generálnu plnú moc a nechceli ma na elektronicke podavanie pridat dalsieho klienta na tomto DU.... presne s tym istym odvododnenim ako pise zk24, ze ak mam na jednom DU generálnu plnu moc a nie som danovy poradca ani advokat, nemozem nasledne posielat elektornicky ... ja som riesila na dohodu... sami si ma v systeme nasli...

takze tak ci tam beham za klientom a davam podpisovat... a uvazujem nad zrusenim plnej moci, nakolko tam uz mam aj dalsieho klienta... budem rada ak budete informovat ci sa vam to podarilo...
Dakujem
Ono je to všetko o poučení pracovníčok na registrácii. Plná moc na elektronické podávanie je o úplne niečom inom a na základe §-17a ako nejaká generálna plná moc na základe iného §-u /číslo teraz presne z hlavy neviem/ . Toto keď sa im vysvetlí, tak nemôže to byť problém. Oni si niekedy radi zamieňajú niektoré pojmy, no treba im to poriadne vedieť zdôvodniť. Ja mám v PM uvedené na základe §-u 17a je plná moc udelená a že je to len na elektronické podávanie. Nebol s tým ani raz problém. Ešte je tam dôležitá veta, ktorá tam podľa poučenia registrátoriek nesmie chýbať /to sa týka konateľa alebo FO v prípade SZČO :
Zároveň vyhlasujem, že súhlasím, v zmysle § 23 ods. 6a/ Zákona č. 511/1992 Zb. so sprístupnením daňového tajomstva v zmysle udelenej plnej moci
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Economic Pozri príspevok
Ono je to všetko o poučení pracovníčok na registrácii. Plná moc na elektronické podávanie je o úplne niečom inom a na základe §-17a ako nejaká generálna plná moc na základe iného §-u /číslo teraz presne z hlavy neviem/ . Toto keď sa im vysvetlí, tak nemôže to byť problém. Oni si niekedy radi zamieňajú niektoré pojmy, no treba im to poriadne vedieť zdôvodniť. Ja mám v PM uvedené na základe §-u 17a je plná moc udelená a že je to len na elektronické podávanie. Nebol s tým ani raz problém. Ešte je tam dôležitá veta, ktorá tam podľa poučenia registrátoriek nesmie chýbať /to sa týka konateľa alebo FO v prípade SZČO :
Zároveň vyhlasujem, že súhlasím, v zmysle § 23 ods. 6a/ Zákona č. 511/1992 Zb. so sprístupnením daňového tajomstva v zmysle udelenej plnej moci
nesúhlasím. ak nie si advokát alebo daňový poradca platí toto:
ak mám gpm na zastupovanie jedného klienta na dú tak platí:
- elektronicky môžem podávať dokumenty so zep len tomu klientovi, od ktorého mám gpm. nikomu inému s toho istého dú.

ak chcem podávať elektronicky dokumenty na jednom dú 100 ďalším klientom, treba zrušiť gpm toho jedného klienta a mať pm od 100 + 1 klientov na doručovanie el. prostriedkami na tom jednom dú.

platí:
§9/3
(3) Daňový subjekt, jeho zákonný zástupca alebo jeho opatrovník sa môže dať zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí a ktorý koná v rozsahu plnomocenstva udeleného písomne s úradne overeným podpisom alebo ústne do zápisnice u správcu dane. Ak nie je rozsah plnomocenstva presne vymedzený, považuje sa toto plnomocenstvo za všeobecné. V tej istej veci môže mať len jedného zástupcu. Zástupca koná osobne, ak z obsahu plnomocenstva nevyplýva, že za zástupcu môže konať aj iná osoba; na takéto konanie udelí zástupca inej osobe plnomocenstvo s úradne osvedčeným podpisom. Konanie inej osoby v rozsahu udeleného plnomocenstva sa považuje za konanie zástupcu.

a §10/2

(2) Zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane, ak nejde o blízke osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát alebo ak ide o spoločného zástupcu, alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami (§ 17a).
1 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Economic Pozri príspevok
Ono je to všetko o poučení pracovníčok na registrácii. Plná moc na elektronické podávanie je o úplne niečom inom a na základe §-17a ako nejaká generálna plná moc na základe iného §-u /číslo teraz presne z hlavy neviem/ . Toto keď sa im vysvetlí, tak nemôže to byť problém. Oni si niekedy radi zamieňajú niektoré pojmy, no treba im to poriadne vedieť zdôvodniť. Ja mám v PM uvedené na základe §-u 17a je plná moc udelená a že je to len na elektronické podávanie. Nebol s tým ani raz problém. Ešte je tam dôležitá veta, ktorá tam podľa poučenia registrátoriek nesmie chýbať /to sa týka konateľa alebo FO v prípade SZČO :
Zároveň vyhlasujem, že súhlasím, v zmysle § 23 ods. 6a/ Zákona č. 511/1992 Zb. so sprístupnením daňového tajomstva v zmysle udelenej plnej moci
a môžem sa ešte opýtať, mne totiž ešte povedali nasledovné, môže ma daný klient poveriť na elektronicke podavanie na základe dohody, ale krycie listy, ktore sa následne nosia na DU po elektronickom zaslane bez ZEP musí podpísať daný klient a nie ja...
a toto mi prekáža , že musím zhánať klienta... vyriešenie tento situácii by mi velmi pomohlo...
dakujem
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Sarlotka Pozri príspevok
a môžem sa ešte opýtať, mne totiž ešte povedali nasledovné, môže ma daný klient poveriť na elektronicke podavanie na základe dohody, ale krycie listy, ktore sa následne nosia na DU po elektronickom zaslane bez ZEP musí podpísať daný klient a nie ja...
a toto mi prekáža , že musím zhánať klienta... vyriešenie tento situácii by mi velmi pomohlo...
dakujem
Riešenie je asi ZEP
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

citam este raz ten zakon 511/1992 uz asi po 20 krat...

ja podavam na zaklade §20 (dohoda bez ZEP)

a dokonca teraz ked citam :
mam dohodu na základe §20 ods. 8 (posielam elektronicky a nosim do piatich dni krycie listy na DU)
ale podla mna by som nemusela vdaka tomuto §20 ods 4
Podanie urobené telegraficky, telefaxom, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ak nie je podpísané zaručeným elektronickým podpisom6aa) alebo urobené v súlade s dohodou podľa odseku 8, treba doručiť aj v písomnej forme, a to do piatich pracovných dní od jeho odoslania, inak sa nepovažuje za doručené.

no v dohode v cl. 7 je pisane o sposobne overenia podania urobeneho el. prostriedkami - dorucenou prvou stranou pisomnosti

ešte § 17a chapem
Správca dane je oprávnený doručovať písomnosti aj elektronickými prostriedkami za podmienok podľa tohto zákona a osobitného predpisu.6aa)

(2) Ak daňový subjekt chce, aby mu správca dane doručoval písomnosti elektronickými prostriedkami, je povinný elektronicky správcovi dane oznámiť všetky údaje potrebné na takéto doručovanie, a to najmä meno a priezvisko fyzickej osoby, daňové identifikačné číslo, jej trvalý pobyt alebo miesto podnikania, ak je odlišné od trvalého pobytu, obchodné meno alebo názov právnickej osoby, daňové identifikačné číslo a jej sídlo. Takéto oznámenie musí byť podané podľa vzoru uverejneného na internetovej stránke daňového riaditeľstva, internetovej stránke colného riaditeľstva a musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom.6aa)

(3) Písomnosť doručovaná elektronickými prostriedkami sa považuje za doručenú v deň, keď správca dane prijme potvrdenie od daňového subjektu o jej prevzatí podpísané zaručeným elektronickým podpisom.6aa) Takéto doručenie sa považuje za doručenie do vlastných rúk.

(4) Ak daňový subjekt nepotvrdí prijatie písomnosti podľa odseku 3 do troch pracovných dní odo dňa odoslania písomnosti elektronickými prostriedkami, písomnosť sa považuje za nedoručenú. V takom prípade správca dane doručí písomnosť daňovému subjektu na adresu na doručovanie poštou (§ 17).

tento paragraf chapem ked mne spravca dane zasiela dokumenty ZEP nie ked ja posielam spravcovi dane...
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

srska Pozri príspevok
nesúhlasím. ak nie si advokát alebo daňový poradca platí toto:
a §10/2

(2) Zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane, ak nejde o blízke osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát alebo ak ide o spoločného zástupcu, alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami (§ 17a).
mne to este neda ja §10 ods2 chapem :

zastupovat mozem sucasne 1 danovy subjekt na plnu moc (nie som advokat, ani dan. poradaca, ani nejde o blizke osoby) a viacero na elekt. podavanie podla §17a

takze v pripade ZEP naozaj mozem mat aj plnu moc aj viacero klientov na ZEP ako pise zk24
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

zk24 Pozri príspevok
Riešenie je asi ZEP
ano, uz to tak chapem aj ja... zacnem sa asi zaoberat ZEP....

dakujem za pomoc
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Sarlotka Pozri príspevok
mne to este neda ja §10 ods2 chapem :

zastupovat mozem sucasne 1 danovy subjekt na plnu moc (nie som advokat, ani dan. poradaca, ani nejde o blizke osoby) a viacero na elekt. podavanie podla §17a

takze v pripade ZEP naozaj mozem mat aj plnu moc aj viacero klientov na ZEP ako pise zk24
toto je len čiastočná pravda.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Sarlotka Pozri príspevok
mne to este neda ja §10 ods2 chapem :

zastupovat mozem sucasne 1 danovy subjekt na plnu moc - napr. na DÚ BA II (nie som advokat, ani dan. poradaca, ani nejde o blizke osoby) a viacero na elekt. podavanie podla §17a - napr. na DÚ BA VI

takze v pripade ZEP naozaj mozem mat aj plnu moc aj viacero klientov na ZEP ako pise zk24 ale nie na jednom DÚ
v texte
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

zk24 Pozri príspevok
Mám. A myslím práve od teba

To, že mám GPM u jedného správcu dane a chcem tam ďalšiu PM na el.podateľnu, musím sa sama priznať že mám GPM alebo oni to jednoducho zistia a nevytvoria mi väzbu pre el.podateľnu?
zistia to - registrátor to v systéme vidí
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Economic Pozri príspevok
Ale to že tam máš GPM, neznamená, že by Ti mali zamietnuť PM na elektronické podávanie... To sú dve rôzne veci. V takomto prípade GPM neruš. Obe sú platné a každá na inú vec.
nesúhlasím a citujem z mp dr sr:

Koľko daňových subjektov môže zástupca zastupovať u jedného správcu dane a vylúčenie zástupcu zo zastupovania daňového subjektu

Daňový poradca alebo advokát môže na základe plnomocenstva zastupovať u jedného správcu dane neobmedzené množstvo daňových subjektov. Iná osoba ako advokát alebo daňový poradca môže u jedného správcu dane zastupovať viacero daňových subjektov len v nasledovných prípadoch (§10 ods. 2 zákona o správe daní) :
- ak zastupuje blízke osoby
- ak zastupuje daňové subjekty ako ich spoločný zástupca
- ak je splnomocnený na doručovanie písomností elektronickými prostriedkami
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Keď pojdem na DÚ odniesť odmietnutie GPM (zrušenie), na základe ktorého mám vytvorenú väzbu pre el.komunikáciu jedného klienta, tak mi automaticky zrušia túto väzbu a musím zasa znova písať žiadosť o vytvorenie väzby klienta pod moje číslo používateľa s priložením teraz novej PM na el.doručovanie?

To je také otravné, hlavne keď viem, že druhý klient, kvôli ktorému toto teraz všetko robím bude koncom októbra meniť sídlo na iný DÚ....

Paragraf, ktorý toto zakazuje je postavený na .... ani nemôžem povedať že na hlavu, lebo toto ani nemá hlavu.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

§§ 9/3 +10/2 +17a sú síce ťažko pochopiteľné ale spolu s §§ 20/8 a 38/4 sú podmienky podávania jednoznačne vysvetlené v mp drsr a tak isto to bude platiť od 01.01.2012 keď sa pôjde podľa novely 563/2009
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

mohli by ste mi prosím niekto poslať vzor ako má vyzerať splnomocnenie spoločnosti osobe, ktorá má spoločnosť zastupovať vo všetkých záležitostich ohľadne DU, vrátane uzatvorenia dohody o poskytovaní elektronických služieb?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať