Zavrieť

Porady

Storno faktúry

Ahojte poradaci,
dňa 22.03.2007 bola vystavená odb. faktúra. Bola vsak vystavená omylom, k zákazníkovi sa ani nedostala, takže si ju neuplatnil ani vrámci DPH. No my sme DPH odviedli. Kedže ju zákazník nedostal, nemôžem vystaviť dobropis. Poradili mi, aby som vystavila storno faktury k danej faktúre. Ja chcem vediet s akým dátumom vystavenia a s akým dátumom danovej povinnosti to mam urobit. Na to, že bola vystavená omylom sme dosli 26.4. To storno mam dat este do marca a podat dodatočné DP, alebo to už zahrniem v apríli? Dík.
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Áno, zamotali ste sa.
Faktúra, ktorú ste vystavili je v podstate zálohová faktúra, teda nie na základe dodanej služby, alebo po čiastkovom plnení. Táto faktúra nie je vystavená na základe vzniku daňovej povinnosti. Vy nemáte povinnosť odviesť DPH a potenciálny odberateľ nemá pávo na odpočet dane.

Teraz je dôležité čo ste uviedli v texte faktúry, ako ste pomenovali uvedené dátumy. Ak ste v texte uviedli, že je požadovaná úhrada vopred teda záloha, nemusíte robiť nič (predpokladám, že faktúra nebola uhradená), jednoducho faktúru zaúčtujete 311/324 a interným dokladom 324/311 túto faktúru stornujete. Pri dátumoch by nemal byť text deň dodania, respektíve daňová povinnosť, lebo to nie je pravda.

Ak faktúra vyzerá ako doklad s daňovou povinnosťou urobil by som to, že opravím text faktúry a opravenú by som poslal odberateľovi. Odberateľovi by to nemalo vadiť ak neodpočítal daň. Ak daň odpočítal čierny peter je v jeho rukách, lebo vedome odpočítal daň a nemal. Podľa zákona o DPH sa môže odpočítať daň na základe vystavenej faktúry iba ak vznikla daňová povinnosť a povinnosť podľa všetkého nevznikla.

Oni vybabrali s Vami, teraz musíte Vy vybabrať s nimi. Palica má dva konce.

apo
Naposledy upravil apo : 15.06.10 at 05:56
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dara Pozri príspevok
vsak ano, ale musel vratit aj peniaze, lebo celkovo zle vysla vysledna suma. dodavatel ma co v takomto pripade uviest do dobropisu? pytam sa, aby my sme to mali v poriadku
napr.
dobropis k faktúre č....... /oprava sadzby DPH/

ZD -100 DPH 20%.......-20, spolu............-120
ZD 100 DPH 19%...... 19, spolu .............119
=====================================
k úhrade........................................... ... -1
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
JANULA999 Pozri príspevok
Prosím, Vás mám problém, vystavili sme faktúru a odoslali ju firme, ale obchod nakoniec neprebehol lebo vznikli nejaké komplikácie. Ako mám postupovať keď chcem stornovať - čiže zrušiť faktúru. Ale za touto faktúrou nasledujú ostatné. Prosím poraďte. Díky moc.
vystavuješ faktúru na základe dodania služby, resp. tovaru, takže tvoje zadanie nesedí.
Ak to bola neoprávnene vystavená faktúra, tak urobíš dobropis, ale mala by si opraviť DP DPH v tom mesiaci, v ktorom sa chyba stala.
Ak to bola proforma faktúra, tak nemusíš robiť nič.
Číselný rad kludne dodrž, inak dbp. môžu mať iný číselný rad, napr. prefix 3-
1 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

kira Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosila by som o váš odbornejší názor. Odberateľovi sme fakturovali softwér aj so servisným obdobím na 12 mesiacov ešte v r.2009. Máme to v nákladoch (DF)i výnosoch(OF) rozdelené na r. 2009 a 2010. Ak by sa zmenila koncepcia zmluvy- dôvodom by bola ich nepripravenosť a následné nenainštalovanie programu, mohla by som vystaviť dobropis v r. 2010 povedzme na 95% vystavenej fa z r. 2009? Tých 5% zostane ako poskytnutie hot line. Možno to nieje dobrý nápad a preto vás žiadam o vaše názory. Ďakujem
Zrejme ste vopred vyfakturovali inštaláciu softvéru a ročnú podporu, ale doposiaľ ste za to nedostali úhradu a asi ani nikdy nedostanete. Teraz chceš zmeniť situáciu tak, že k žiadnej inštalácii akože nedošlo, lebo odberateľ nepripravil podmienky pre inštaláciu a ide sa to dobropisovať. Zmenou zmluvy nič nevyriešiš, s inými partnermi máš predsa iné - pôvodné zmluvy. ibaže by to bola jediná vaša zmluva.
No tak, to bude po takmer roku fakt ťažké. Hlavne ak vo vašich nákladoch /DF/ bol nákup licencie od autora pre vášho klienta a implementačné výpravy za klientom. Koncepciu zmluvy je po tomto ťažko meniť. Nato treba skôr návrh odstúpenia jednej strany od zmluvy pre nedodržanie, alebo zmenu pôvodných podmienok a nevyužívanie diela, prijatie návrhu druhou stranou a dohodnutie vyrovnacích podmienok, vrátane dobropisovania celej fakturácie a nová fakturácia sankcií. Podľa nich odberateľ zaplatí buď márne náklady na prípravu obchodu alebo zmluvnú pokutu za odstúpenie. Hot line k nerealizovnej inštalácii sú aj tak iba márne náklady. Ak je z povahy veci a zmluvných termínov zrejmé, že tieto fakty museli byť známe ešte pred podaním daňového priznania, tak by to malo byť predmetom dodatočného priznania za rok 2009, inak 2010.
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
kira Pozri príspevok
... preto vás žiadam o vaše názory...
Dobre by bolo vedieť aj celkový výsledok transakcie - či vôbec príde k realizácii dodávky - v roku 2010 alebo neskoršie, aký je postoj odberateľa - či trvá ešte na zmluve, či uhradil vôbec faktúru,... - režim DPH, a pod.

Ak ste vykázali v roku 2009 z titulu tohoto obchodu vyššie výnosy a základ dane (a zaplatili daň), je tu i možnosť aplikácie §17, ods. 29 ZoDP....
1 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Keď ste dostali vo februári dobropis k fa z 12/2010, tak ide o opravu základu dane a tiež to treba samozdaniť opačne mínusom. Ciže na výstupe mínus, na vstupe mínus. Vo februári.
Pozri §25 ZDPH, tam sa hovorí aj o zahraničných dodaniach a opravách.
1 0
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

Vystavíš opravnú faktúru - dobropis podľa § 25 ods. 1 písm. a). DPH si uplatníš v období, v ktorom opravnú faktúru vystavíš. Do KV ti pôjde do oddielu C1.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dátumom 26.4.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
oprava základu dane sa robí v období kedy je vystavený doklad na strane vystavovateľa a na strane dodavateľa v den prijatia...keďže si neuplatnil dph na vstupe neuplatní ju ani na výstupe poslal by som oznam o jednostrannom storne a vystornoval by som fa k 26.4. a týmto dátumom si uplatnil aj dph
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
vždy som pomalší ako Tweety hehe
0 0
johanka1981 johanka1981

johanka1981 je offline (nepripojený) johanka1981

Este doplním, že dodanie tovaru nebolo vôbec uskutočnené. Nejaká dobra dusa vo firme len odklikla faktúru. Takže ked som to dobre pochopila, vystavím storno s dátumom 26.4. a DPH vysporiadam až v apríli. Dobre som pochopila? Nemusim teda dávat dodatočné DP za marec?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Opravu ZD urobte s dátumom 26.4. A do textu dajte dobropisujeme Vám FA (opravujeme V8m FA) zo Dna ........ č. xy, z titulu nedodania tovaru (tovar nebol dodaný).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
johanka1981 Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
dňa 22.03.2007 bola vystavená odb. faktúra. Bola vsak vystavená omylom, k zákazníkovi sa ani nedostala, takže si ju neuplatnil ani vrámci DPH. No my sme DPH odviedli. Kedže ju zákazník nedostal, nemôžem vystaviť dobropis.
Dôvodom na vystavenie dobropisu nemôže byť skutočnosť, či ste zákazníkovi faktúru predložili, alebo nie. Dobropis môže byť aj interný a môže sa týkať napríklad iba opráv, ktoré nie sú nevyhnutne spojené s faktúrou navonok (môže sa napríklad jednať o dodanenie v prípade použitia dodávok na osobnú spotrebu a podobne).

Nakoľko pojem dobropis nie je pojem definovaný v zákone, pre účely tohto príspevku si ním označme faktúru k oprave základu dane podľa § 25. Ak opravujeme základ dane podľa § 25, vystavíme teda dobropis, pričom rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane a daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa doklad o oprave základu dane vyhotoví - v prípade tuzemskej dodávky. Je však dôležité si uvedomiť, že sa musí jednať o prípady keď dôjde:
- k úplnému alebo čiastočnému zrušeniu dodávky,
- k zníženiu ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
- k zvýšeniu ceny tovaru alebo služby.
Na vystavenie dobropisu sa vzťahuje aj ustanovenie § 75 ods. 7 v zmysle ktorého musí byť na dobropise uvedené číslo pôvodnej faktúry, teda dodávky, u ktorej dodatočne dochádza ku zmene (zrušenie dodávky, zníženie alebo zvýšenie ceny).

johanka1981 Pozri príspevok
Este doplním, že dodanie tovaru nebolo vôbec uskutočnené.
A preto ... nedochádza k oprave základu dane podľa § 25 a mali by ste podať dodatočné daňové priznanie. Doklad, ktorý vystavíte nie je dobropisom v zmysle spomínaného ustanovenia a preto ak ho budete vystavovať, dátum dodania by mal byť rovnaký ako pri pôvodnej dodávke. Na tento prípad sa jednoznačne viaže podanie dodatočného daňového priznania. Nejedná sa o opravu už uskutočnenej dodávky, ale o chybu. A chybu je potrebné opraviť.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Preto sa nemôžem stotožniť s ani jedným riešením uvedeným v odpovediach na otázku zadávateľky. Ak riešime, že k dodávke nedošlo ... nevyrieši to ani sprievodný list s vysvetlením.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
johanka1981 Pozri príspevok
Este doplním, že dodanie tovaru nebolo vôbec uskutočnené. ... Nemusim teda dávat dodatočné DP za marec?
Odpoveď na takto položenú otázku znie: Ak budete robiť opravu daňovej povinnosti, môžete tak urobiť iba cez DDP. To však v zmysle § 39 ods. 3 nie je v tomto prípade povinnosťou ... nakoľko sa jedná o zníženie daňovej povinnosti. Povinnosť sa viaže na jej zvýšenie.

Čiže dodatočné daňové priznanie podať môžete, ale nemusíte.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová Pozri príspevok
Čiže dodatočné daňové priznanie podať môžete, ale nemusíte.
Nepodanie DDP však nie je samozrejme vo Váš prospech. Uvádzam to len ako jedno z možných zákonných riešení na ilustráciu a pochopenie Vášho prípadu.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

No dobre, ale ak je vystavená zálohová faktúra, zaplatená, teda aj odvedené DPH a toto sa zruší o niekoľko mesiacov, je v tomto prípade tiež nutné podať dodatočné DP, alebo sa urobí storno a vysporiada sa to vrámci najblizsieho DP? Ak urobím dodatočné vznikne mi vlastne preplatok dane, mám žiadať o jeho vrátenie? Ako potom postupuje DÚ? Ak však urobím opravu v ďalšom DP, iba sa mi zníži odvod a mám to vysporiadané vlastne hneď. Tak čo je správne? Stále sa jedná o zaplatenú zálohovú faktúru, ktorá sa teraz ruší.
Naposledy upravil Fany : 03.07.07 at 08:10
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Prosim, nikto mi neodpovie? Aspoň či mám urobiť storno, alebo dobropis a keď to v DP neuvediem v r. 23,24, ale sa o to zníži r.01,02, bude to veľká chyba?
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Ako riešiť nasledujúci prípad.
Firma vystavila v roku 2005 faktúru za nasadenie testovacieho systému (inštalácia servera, inštalácia klientov, zaškolenie, telefonické konzultácie, náklady na cestu). Pri odsúhlasovaní pohľadávky odberateľská firma nedala k 31.12.2005 a k 31.12.2006 námietku.
V roku 2007 táto firma potrebuje nový produkt a pri podmienke úhrady faktúry z roku 2005 vyšlo najavo, že odberateľská firma si ju vôbec nezaevidovala medzi došlé faktúry, nemá ju v účtovníctve a neuplatnila si z nej DPH. Z ich stanoviska vyplýva, že to brali ako testovaciu verziu, ktorú po odskúšaní neplánovali ďalej využívať a tak sa rozhodli, že o nej nebudú účtovať.
Kedže nová zákazka je pre dodávateľskú firmu vzhľadom na celkovú výšku fakturácie zaujímavá, navzájom sa dohodli, že faktúra z roku 2005 bude stornovaná. K stornu faktúry je priložený text:
" Dodanú službu uvedenú na faktúre považujeme za úkon, ktorý sme vykonali v rámci našej akvizičnej činnosti pre podporu predaja nášho produktu..."

Je možné DPH zo storno faktúry - dobropisu - dokladu o oprave základu dane uplatniť v období vystavenia dokladu o oprave základu dane alebo je potrebné urobiť dodatočné daňové priznanie za obdobie pôvodne vystavenej faktúry?

Je možné chápať podľa textu k storno faktúre, že došlo k úplnému zrušeniu charakteru pôvodnej dodávky a potom podľa príspevku č.7 v tejto téme, by nebolo potrebne podať dodatočné daňové priznanie, ale urobiť iba opravu v období, kedy bola urobená oprava základu dane?
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ahojte, potrebujem súrnu radu:
V decembri 2006 sme obdržali faktúru, sme platcovia dph. Fasktúra išla do nákladov, dph sme odpočítali.
Teraz v júni 2007 prišla na faktúru dobropis.- Ako ho mám naúčtovať? Môžem odúčtovať náklady a dph, nevadí, že bolo uplatnené v r 2006?
Ďakujem za pomoc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať