Zavrieť

Porady

Registratúra

rommy rommy

rommy je offline (nepripojený) rommy

Ahoj poraďáci, jaj aj sa bojím opýtať na registratúru, viem že tu toho bolo popísaného veľa. Ale stále neviem či je treba dať si schváliť reg.poriadok a plán(právnicka osoba). Čítala som že od 1. mája by mala výjsť novela zákona, ktorá by mala definovať tých čo sú povinný si ho dať schváliť, ale zaťial som ju nikde nenašla (hľadala som na jaspi). Neviem mám dať firme schváliť ten vzorový plán a poriadok? Nehnevajte sa na mňa za otázku
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Registratúrny plán sa dá aj dopĺňať alebo upravovať, všetko musí ísť cez štátny archív, oni majú aj tlačivá takže aj keď niečo budeš mať na opýtanie, oni ti kľudne poradia, vraj sú dokonca ochotní aj prísť na inšpekciu do firmy, ak chceš. ak potrebuješ poradiť viac, napíš.[/quote]

Čiže môžem rozumieť tomu tak, že ak časom zistím, že som ten plán urobila zle, môžem urobiť zmenu a dať si ju schváliť v príslušnom archíve? A čo s vyraďovaním dokumentácie?
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
JAJA11 Pozri príspevok
Registratúrny plán sa dá aj dopĺňať alebo upravovať, všetko musí ísť cez štátny archív, oni majú aj tlačivá takže aj keď niečo budeš mať na opýtanie, oni ti kľudne poradia, vraj sú dokonca ochotní aj prísť na inšpekciu do firmy, ak chceš. ak potrebuješ poradiť viac, napíš.
Čiže môžem rozumieť tomu tak, že ak časom zistím, že som ten plán urobila zle, môžem urobiť zmenu a dať si ju schváliť v príslušnom archíve? A čo s vyraďovaním dokumentácie?[/quote]
Ahoj, JAJA11. Ak ti príslušný archív plán schválil, po uplynutí nejakej doby (napr. 1 rok) zistíš že je neaktuálny, resp. treba ho doplniť/zmeniť. Čo znamená, že nie Ty si ho urobila zle ale, že je potrebné ho aktualizovať. Zmneny predsa v podnikoch/organizáciách/spoločnostiach nastávajú relatívne často, je to prirodzený vývojový proces a tomuto procesu sú prispôsobované aj interné normy. Niektoré je potrebné zrušiť, niektoré doplniť, resp. zmeniť. Registratúrny poriadok a plán je jednou z nich. Tiež podlieha tým zmenám. Vypracovaný nový plán dám opäť schváliť a potom postupujem podľa neho dovtedy, kým je aktuálny. Po čase opäť prichádzajú zmeny.
Zamestnanci archívov sú však veľmi prístupní otázkam týkajúcich sa tejto oblasti a v maximálnej miere sú ochotní vysvetliť a poradiť (v minulosti to tak nebolo!). Je možné jednoznačne ti poradiť v tejto oblasti, dovoľ mi však poukázať na moju skúsenosť, že vždy a všade je všetko inak.
Tzn., že ak ti jednoznačne poviem: vypracuj nový plán a daj si ho schváliť, v archíve ti môžu povedať, že to nie je potrebné, ak došlo, podľa ich úsudku, k nepodstatným zmenám. Alebo opačne. Vyraďovanie si ešte nerobila? Máš ešte všetky písomnosti od vzniku spoločnosti?
0 0
KatkaBS KatkaBS

KatkaBS je offline (nepripojený) KatkaBS

Ďakujem za odpoveď, no mňa by skôr zaujímalo to, že by sme sa vôbec neriadili tou registratúrou. Toho času, naša firma podľa zákona NEMÁ povinnosť registratúry, tak by sme sa tomu radi vyhli. Dá sa to?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

KatkaBS Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, no mňa by skôr zaujímalo to, že by sme sa vôbec neriadili tou registratúrou. Toho času, naša firma podľa zákona NEMÁ povinnosť registratúry, tak by sme sa tomu radi vyhli. Dá sa to?
Na stránkach ministerstva vnútra je aj návod pre menšie firmy, toho sa treba držať. Viesť evidenciu však treba aj preto, že pri vyraďovaní Vás archív môže skontrolovať a v tej chvíli musí byť všetko podľa zákona. (http://www.civil.gov.sk/p19/p19-03.shtm)
0 0
macana macana

macana je offline (nepripojený) macana

otázka : čo v prípade, ak zistím, že položky, ktoré mám zapísané v registratúrnom pláne isté osoby vôbec nedodržujú. Musím ich od nich vyžadovať? napr. naši ázijskí manažéri vôbec nerobia zápisnice z rokovaní, ktoré majú každý mesiac. Vôbec ich ani netrápi, že ja mám túto položku uvedenú v registratúrnom denníku. Keď som sa na to pýtala v archíve, povedli mi, že keď raz príde kontrola, budú od nás vyžadovať všetky položky, ktoré v tom pláne máme. Treba v takom prípade robiť nové zmeny reg. plánu? alebo čo v prípade, ak jeden mesiac zápisnicu robiť budú a na druhý nie? oni sú totiž strašne nedisciplinovaní a nekoordinovaní.
Naposledy upravil macana : 16.11.07 at 12:03
0 0
anaman anaman

anaman je offline (nepripojený) anaman

22 rokov sa venujem tvorbe interných predpisov firiem, personálny audit a audit firemných procesom , návrhy oragnizačných štruktúr a pod. ...viac
macana, Vy máte zo zákona povinnosť vypracovávať RP a RPL a predkladať ho na schválenie archívu?
Ak Vám takáto povinnosť zop zákona 503/2007 nevyplýva, je PR a RPL iba Vašou internou normou, ktorú si vypracovávate a schvaľujete podľa Vašich interných predpisov. Aj aktualizácie si robíte podľa potreby a to aj bez požehnania archívu. Čo sa týka RPL a položiek, ktoré sú v ňom uvedené ale sa nepoužívajú. Toto bola častá otázka na archívoch, keď som konzultovala registratúrne plány. Treba tu vychádzať z významu slova "PLÁN" to znamená, že na začiatku obdobia ja predpokladám, tj. plánujem, že také vecné skupiny sa v bežnom období budú v mojej organizácii vyskytovať. Nie je však povinnosťou aby sa aj bežnom období skutočne vyskytovali! Ak by som do plánu uvádzala iba položky, ktoré mám nebol by to už plán ale "ZOZNAM".
0 0
macana macana

macana je offline (nepripojený) macana

Dakujem velmi velmi pekne za radu ANAMAN... super. I am happy.
Naposledy upravil macana : 16.11.07 at 12:12
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Možno blbá otázka. Pre istotu som smernicu s registratúrou aj registratúrnym plánom vypracovala všetkym sro-čkam, ktoré účtujem, ale neboli (tie registratúrne plány) dávané na schválenie archívu. Teraz si nie som istá, či sú tie firmy povinné robiť registratúru alebo nie. Všetko sa jedná o jednoosobové spoločnosti (jedna má 2 spoločníkov), založené súkromnými osobami, ich "papiermi" t.j. dokumentmi sú účtovná dokumentácia, mzdová dokumentácia, (vrátane zmlúv)...

Vie mi niekto poradiť?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

calawen Pozri príspevok
Možno blbá otázka. Pre istotu som smernicu s registratúrou aj registratúrnym plánom vypracovala všetkym sro-čkam, ktoré účtujem, ale neboli (tie registratúrne plány) dávané na schválenie archívu. Teraz si nie som istá, či sú tie firmy povinné robiť registratúru alebo nie. Všetko sa jedná o jednoosobové spoločnosti (jedna má 2 spoločníkov), založené súkromnými osobami, ich "papiermi" t.j. dokumentmi sú účtovná dokumentácia, mzdová dokumentácia, (vrátane zmlúv)...

Vie mi niekto poradiť?
Viesť evidenciu má povinnosť každá firma, menším firmám stačí registratúrny plán, poriadok nemusí byť. V prípade likvidácie dokladov z firmy, treba oznámiť archívu , že budú zničené a čakať 30 dní. Ak sa archív neozve, môžete doklady zlikvidovať. pritom treba rozlíšiť ich archívnu hodnotu. Tie ktoré majú archívnu hodnotu A, nesmiete zrušiť.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

JAJA11 Pozri príspevok
Viesť evidenciu má povinnosť každá firma, menším firmám stačí registratúrny plán, poriadok nemusí byť. V prípade likvidácie dokladov z firmy, treba oznámiť archívu , že budú zničené a čakať 30 dní. Ak sa archív neozve, môžete doklady zlikvidovať. pritom treba rozlíšiť ich archívnu hodnotu. Tie ktoré majú archívnu hodnotu A, nesmiete zrušiť.






Vďaka, na stránke http://www.spisy.sk/typologia-povodc...gistratur.html som zistila, že všetky firmy spadajú pod pojem malí podnikatelia, t. j. nemusia mať schválený registratúrny plán a poriadok.
3 0
Denisa Mislanova Denisa Mislanova
anaman Pozri príspevok
macana, Vy máte zo zákona povinnosť vypracovávať RP a RPL a predkladať ho na schválenie archívu?
Ak Vám takáto povinnosť zop zákona 503/2007 nevyplýva, je PR a RPL iba Vašou internou normou, ktorú si vypracovávate a schvaľujete podľa Vašich interných predpisov. Aj aktualizácie si robíte podľa potreby a to aj bez požehnania archívu. Čo sa týka RPL a položiek, ktoré sú v ňom uvedené ale sa nepoužívajú. Toto bola častá otázka na archívoch, keď som konzultovala registratúrne plány. Treba tu vychádzať z významu slova "PLÁN" to znamená, že na začiatku obdobia ja predpokladám, tj. plánujem, že také vecné skupiny sa v bežnom období budú v mojej organizácii vyskytovať. Nie je však povinnosťou aby sa aj bežnom období skutočne vyskytovali! Ak by som do plánu uvádzala iba položky, ktoré mám nebol by to už plán ale "ZOZNAM".
mala poznamka - 503/2007 je od 01.03.2011 zruseny...
0 0
ibarc ibarc

ibarc je offline (nepripojený) ibarc

Prosím Vás, viete mi poradiť, či vyraďovanie utajovaných písomností musí byť urobené v rámci vyraďovacieho konania všetkých registratúrnych záznamov (ktoré stačí urobiť raz za 5 rokov) alebo musí byť vyraďovanie utajovaných písomností urobené osobitne?

Ďakujem pekne!
0 0
milka1619 milka1619

milka1619 je offline (nepripojený) milka1619

Prosím poradiť, kde nájdem zoznam dokladov, ktoré majú trvalú dokumentárnu hodnotu - znak A?

Sme sro - jeden konateľ a zároveň aj spoločník - máme zamestnancov. Neviem či máme povinnosť mať vypracovaný reg. plán a schválený archívom. Čo som prečítala niektoré príspevky - vyzerá to, že nemáme túto povinnosť.

Druhá firma - FO - podniká na základe ŽL - má zamestnancov.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

nemáte povinnosť - ste pôvodcovia patriaci do III. kategorie

628/2002 Z. z.Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov

§ 4
Pôvodca záznamu

(1) Pri hodnotení pôvodcu záznamu sa prihliada na význam pôvodcu záznamu z hľadiska jeho pôsobnosti, činnosti a vplyvu v oblasti jeho pôsobenia.

(2) Registratúrne záznamy sa podľa pôvodcu registratúry hodnotia takto:

a) registratúrnymi záznamami pôvodcu I. kategórie sú tie, ktoré vznikli z činnosti štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy3) a ďalších orgánov verejnej správy,4)

b) registratúrnymi záznamami pôvodcu II. kategórie sú tie, ktoré vznikli z činnosti pôvodcov registratúry určených ministerstvom,

c) registratúrnymi záznamami pôvodcu III. kategórie sú tie, ktoré vznikli z činnosti iných pôvodcov registratúry; tieto registratúrne záznamy spravidla nemajú trvalú dokumentárnu hodnotu.

pozri aj http://www.minv.sk/?sprava-registratury
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať