Zavrieť

Porady

DPH zo služby v zahraničí

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Spoločnosť z ČR nám poskytla reklamné služby, ktoré boli poskytnuté v ČR, pretože tam bola reklama aj umiestnená. Fakturovali nám cenu bez DPH.
Je potrebné vykonať samozdanie, keď služba bola poskytnutá v ČR. Ďakujem.
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
drsr citujem:
Ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali a dodávateľ služby je povinný sa informovať na legislatívu príslušného štátu, v ktorom je miesto dodania služby, ohľadom splnenia si svojej registračnej povinnosti. Uvedená služba potom nie je predmetom dane z pridanej hodnoty v SR.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
lenkak Pozri príspevok
drsr citujem:
Ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali a dodávateľ služby je povinný sa informovať na legislatívu príslušného štátu, v ktorom je miesto dodania služby, ohľadom splnenia si svojej registračnej povinnosti. Uvedená služba potom nie je predmetom dane z pridanej hodnoty v SR.
Lenka ďakujem, ale neviem, či som na správnej stope? Myslíš, že za dodanie výpomocných služieb pre odberateľa registrovaného a s miestom podnikania na území SR, kde fakturácia je do 100 tis.CZK sme povinní sa zaregistrovať v ČR pre DPH, aj keď fakturujem slovenskej firme?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Skutočne už nik iný neriešil tento problém? Prosím...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
obaja sú slovenskými platcami, fakturovala by som potom s dph.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Posúvam a prosím...
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Vlastička, ak je váš odberateľ platitelom DPH len v SR a faktúruje pre odberateľa ČR, tak váš odberateľ prenáša daňovú povinnosť na odberateľa ČR. Tým pádom vášmu odberateľovi nevzniká povinnosť registrácie v ČR.
Keďže z tohto dôvodu vy nemôžete preniesť na vášho odberateľa daňovú povinnosť a miesto dodania služby je v ČR, podľa môjho názoru vám vzniká povinnosť registrovať sa k dph v ČR.
Potom vaša faktúra pre SR odberateľa by mala byť vystavená s českou dph.

Podobný problém, len z opačnej strany, je riešený aj v odpovedi DRSR (a tak isto by to malo platiť aj v ČR):

Otázka:
V prípade, že česká firma registrovaná k DPH v ČR vykonáva práce na stavbe t.j. na nehnuteľnosti v SR a fakturuje ich slovenskej zdaniteľnej osobe, vzniká českej firme povinnosť registrácie v tuzemsku? Ako by postupovala česká firma, keby fakturovala práce na nehnuteľnosti ďalšej českej spoločnosti?

Odpoveď:
V zmysle § 15 ods. 2 zákona miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak zahraničná osoba začne v tuzemsku vykonávať činnosť, ktorá je predmetom dane, je povinná v zmysle § 5 zákona o DPH bezodkladne podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I, Radlinského 37, 817 89 Bratislava 15. Zahraničná osoba sa nemusí registrovať v SR vtedy, ak sa daňová povinnosť prenáša podľa zákona na prijímateľa služby (§ 69 ods. 2).
Ak teda český dodávateľ (osoba identifikovaná pre daň v ČR) dodáva služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v SR pre slovenského odberateľa - zdaniteľnú osobu, český dodávateľ nie je povinný sa registrovať v SR, nakoľko daňová povinnosť je prenesená na prijímateľa služby podľa § 69 ods. 2 cit. zákona.
Ak český dodávateľ (osoba identifikovaná pre daň v ČR) dodáva služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v SR pre českého odberateľa, ktorý nie je registrovaný pre daň v SR, je povinný sa bezodkladne registrovať v SR v zmysle § 5 zákona o DPH, nakoľko vykonáva činnosť, ktorá je predmetom dane v SR.

ešte doplním link na českú daňovú správu ohľadom služieb:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-...l?year=#sluzby
Naposledy upravil mandula : 14.03.08 at 14:07
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

A mne nikto neporadi? prosiiim...
Ahojte, poraďte mi prosím ako sa určí miesto dodania pri službách dodávaných zo zahraničia - konkrétne:
1. opravy a udržiavanie kamiónov v EU
2. dialničné poplatky za užívanie dialníc v kraj. EU
- zahr. fa sú od dod. registrovaných pre DPH vo svojej krajine, faktúrky chodia bez DPH
Ďakujem
Naposledy upravil Aisha : 15.03.08 at 13:01
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
mandula Pozri príspevok
Vlastička, ak je váš odberateľ platitelom DPH len v SR a faktúruje pre odberateľa ČR, tak váš odberateľ prenáša daňovú povinnosť na odberateľa ČR. Tým pádom vášmu odberateľovi nevzniká povinnosť registrácie v ČR.
Keďže z tohto dôvodu vy nemôžete preniesť na vášho odberateľa daňovú povinnosť a miesto dodania služby je v ČR, podľa môjho názoru vám vzniká povinnosť registrovať sa k dph v ČR.
Potom vaša faktúra pre SR odberateľa by mala byť vystavená s českou dph.

Podobný problém, len z opačnej strany, je riešený aj v odpovedi DRSR (a tak isto by to malo platiť aj v ČR):

Otázka:
V prípade, že česká firma registrovaná k DPH v ČR vykonáva práce na stavbe t.j. na nehnuteľnosti v SR a fakturuje ich slovenskej zdaniteľnej osobe, vzniká českej firme povinnosť registrácie v tuzemsku? Ako by postupovala česká firma, keby fakturovala práce na nehnuteľnosti ďalšej českej spoločnosti?

Odpoveď:
V zmysle § 15 ods. 2 zákona miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak zahraničná osoba začne v tuzemsku vykonávať činnosť, ktorá je predmetom dane, je povinná v zmysle § 5 zákona o DPH bezodkladne podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I, Radlinského 37, 817 89 Bratislava 15. Zahraničná osoba sa nemusí registrovať v SR vtedy, ak sa daňová povinnosť prenáša podľa zákona na prijímateľa služby (§ 69 ods. 2).
Ak teda český dodávateľ (osoba identifikovaná pre daň v ČR) dodáva služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v SR pre slovenského odberateľa - zdaniteľnú osobu, český dodávateľ nie je povinný sa registrovať v SR, nakoľko daňová povinnosť je prenesená na prijímateľa služby podľa § 69 ods. 2 cit. zákona.
Ak český dodávateľ (osoba identifikovaná pre daň v ČR) dodáva služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v SR pre českého odberateľa, ktorý nie je registrovaný pre daň v SR, je povinný sa bezodkladne registrovať v SR v zmysle § 5 zákona o DPH, nakoľko vykonáva činnosť, ktorá je predmetom dane v SR.

ešte doplním link na českú daňovú správu ohľadom služieb:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-...l?year=#sluzby
Ďakujem za ochotu odpovedať a za radu.
A teraz výsledok telefonického zistenia od pracovníkov DÚ - odbor kontroly.
Ak si náhodou prečítajú túto tému, rada by som im vyslovila svoju vďaku za ochotu a promptnú odpoveď. A pre tých, ktorých sa tento problém dotýka, pripájam odpoveď:
- služby sú oslobodené od DPH podľa §15, ods.2, sú dodané do členského štátu,
- nie je povinnosť vzniku registrácie pre mňa ako dodávateľa služieb, registrovaný musí byť posledný dodávateľ českej firmy,
- do DP DPH sa táto suma neuvádza, je povinné mať ju v evidencii daňových dokladov.
Želám všetkým pekný večer.
0 0
heles heles

heles je offline (nepripojený) heles

ČR firma fakturuje SR firme prenájom vozidla, na fakture je uvedená aj DPH. Je to správne? Obidve firmy sú registrované pre DPH vo svojom čl.štáte. Nemalo by ísť o samozdanenie a ČR firma by nám nemala fakturovať prenájom vozidla bez DPH?
Prosím o radu.
0 0
heles heles

heles je offline (nepripojený) heles

prosím, nevie nik poradiť?
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

heles Pozri príspevok
ČR firma fakturuje SR firme prenájom vozidla, na fakture je uvedená aj DPH. Je to správne? Obidve firmy sú registrované pre DPH vo svojom čl.štáte. Nemalo by ísť o samozdanenie a ČR firma by nám nemala fakturovať prenájom vozidla bez DPH?
Prosím o radu.
Áno, faktúrujú vám správne. Má to byť s DPH ČR. Prikladám aj zo stránky DR SR:

Otázka:
Slovenská spoločnosť - platiteľ DPH v SR má zapožičané osobné auto z Nemecka od osoby registrovanej pre daň v Nemecku. Kde je miesto dodania služby v Nemecku alebo na území SR? Slovenská spoločnosť má vykonať samozdanenie a má nárok na odpočítanie dane?
Odpoveď:
Miesto dodania služby – nájom dopravného prostriedku sa určí podľa obdobného ustanovenia ako je § 15 ods. 1 zákona o DPH , t.j. miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva. V prípade, ak si slovenský platiteľ prenajme dopravný prostriedok od osoby identifikovanej pre daň v Nemecku , miestom dodania služby je Nemecko . Slovenskému platiteľovi nevzniká povinnosť samozdanenia prijatej služby, nemecký dodávateľ uplatní k cene služby nemeckú DPH.
Naposledy upravil mandula : 14.03.08 at 15:11
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Prečo mne nikto na moju otázku neodpovie?to fakt nikto zo skúsených poraďákov nevie odpoveď? prosím neobchádzajte môj príspevok...Ď
0 0
Oci Oci

Oci je offline (nepripojený) Oci

mandula Pozri príspevok
Áno, faktúrujú vám správne. Má to byť s DPH ČR. Prikladám aj zo stránky DR SR:

Otázka:
Slovenská spoločnosť - platiteľ DPH v SR má zapožičané osobné auto z Nemecka od osoby registrovanej pre daň v Nemecku. Kde je miesto dodania služby v Nemecku alebo na území SR? Slovenská spoločnosť má vykonať samozdanenie a má nárok na odpočítanie dane?
Odpoveď:
Miesto dodania služby – nájom dopravného prostriedku sa určí podľa obdobného ustanovenia ako je § 15 ods. 1 zákona o DPH , t.j. miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva. V prípade, ak si slovenský platiteľ prenajme dopravný prostriedok od osoby identifikovanej pre daň v Nemecku , miestom dodania služby je Nemecko . Slovenskému platiteľovi nevzniká povinnosť samozdanenia prijatej služby, nemecký dodávateľ uplatní k cene služby nemeckú DPH.
A slovenská spoločnosť si môže túto nemeckú DPH odpočítať v DP?
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Oci Pozri príspevok
A slovenská spoločnosť si môže túto nemeckú DPH odpočítať v DP?
Nemôže, to je cudzia daň - nemecká, ktorú zaplatil už niekto nemeckému DU, tak by to mohol vrátiť jedine nemecký DU. Dalo by sa to vrátiť cez tie rôzne organizácie, ktoré robia vrátenie dane zo štátov EU - už ma nenapadá ani jedna - napr. z nákupu PHM v zahraničí - EU vybavujú vracanie DPH.
0 0
Oci Oci

Oci je offline (nepripojený) Oci

tonkat Pozri príspevok
Nemôže, to je cudzia daň - nemecká, ktorú zaplatil už niekto nemeckému DU, tak by to mohol vrátiť jedine nemecký DU. Dalo by sa to vrátiť cez tie rôzne organizácie, ktoré robia vrátenie dane zo štátov EU - už ma nenapadá ani jedna - napr. z nákupu PHM v zahraničí - EU vybavujú vracanie DPH.
A ako má slovenská spoločnosť "naložiť" s touto cudzou daňou v účtovníctve? Môže to byť jej daňový náklad?
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Myslím, že to môže byť daňový náklad. Ak by si túto daň niekedy vymohol z DU toho štátu, tak v tom období, keď to vymôže to bude výnos. Tak sme to robili pred asi 2 rokmi, myslím že v tomto smere sa nič nezmenilo.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Oci Pozri príspevok
A ako má slovenská spoločnosť "naložiť" s touto cudzou daňou v účtovníctve? Môže to byť jej daňový náklad?
Pozrite aj:
http://www.porada.sk/449194-post21.html

Prípadne celú tému.
0 0
dule dule

dule je offline (nepripojený) dule

Ahojte ja som z tých Vašich otázok a odpovedí magor. Mám novú firmu a 1x sa stretávam so zahr. faktúrami.Môžem sa spýtať konkrétne na môj prípad?
Moja firma zabezpečuje prácu v Českej republike. Ludia, ktorí tú prácu vykonávajú nie sú zamestnanci ale živnostníci. Fa z Čiech za toto ubytovanie vypisujú v Kč aj s DPH. Je to správne? A môže si to vôbec moja firma dávať do nákladov ked to niesú zamestnanci?
Dakujem.
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

Chcela by som Vás poprosit o cennu radu . Mame software z nemecka. Z nemecka mi poslali len nieco ako potvrdenie objednavky. Za danovy doklad mozem povazovat len fakturu s nalezitostami podla nasho zakona o DPH? je tam napriklad nazov firmy, suma bez DPh ale nie je tam je IC DPH, sidlo. Mam od nich ziadat fakturu?
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Sme slovenská s.r.o., registrovaná ako slovenský platiteľ DPH, ale aj český platiteľ DPH v ČR (bez prevádzkarne v ČR). Chceme kúpiť reklamu na internetovej stránke v ČR od českého platiteľa. Môžme sa rozhodnúť pod akým DIČ kúpime reklamu? Podľa môjho názoru ak kúpime reklamu pod slovenským DIČ, faktúra by mala byť bez DPH a tu ju samozdaníme, ak pod českým DIČ, faktúra by mala byť s českou DPH a v ČR si DPH odpočítam. Poprosím Vás o Vaše názory. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať