Zavrieť

Porady

Forex a dane

Ahoj, neviete mi niekto poradit, potreboval by som vediet ako sa zdanuju, resp. zauctuju operacie na Forexe (obchodovanie s devizami). Nikde v zakonoch som nedokazal najst o tomto zmienku, aky je to druh prijmu. Ci sa pri tom postupuje podla paragrafu 6 (nakladanie s majetkom), 7 (kapitalove prijmy), alebo 8 (ostatne prijmy). A ci sa z tohoto druhu prijmu platia odvody socialne a pod.

Dakujem
Usporiadat
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Fanatik, to bude asi iný label . Ale skús sa opýtať priamo na DU - majú tam všade takú kanceláriu "pre styk s verejnosťou" kde ti poradia - len si daj presne vyložiť že ktoré paragrafy a prípadne aj prečo. Dá sa zadať aj písomný dotaz na DR SR - možno aj mailom, neviem, adresa je Nová ulica č. 13, 975 04 B.Bystrica. V živote som termín Forex nepočula, som rada že si tu takto obzor rozširujeme :p
0 0
fanatik00 fanatik00

fanatik00 je offline (nepripojený) fanatik00

Ak si chces rozsirit obzor, tak Forex je skratka z "Foreign Exchange". V podstate je to nieco ako obchodovanie s akciami, ale miesto akcii sa kupuju/predavaju cudzie meny. Da sa o tom vselico najst na internete. Moj problem je ze co som sa pytal uctovnikov co poznam, tak tiez sa v tom moc nevyznaju a nevedeli mi poradit. Asi skusim ten danovy urad, ale obavam sa ze tiez budu na mna len tak kukat ze co sa ich to pytam
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
na urade na teba zavolaju rovno ujov v bielych plastoch

by ma zaujimalo ako chces uctovat forexy
zivnostnikovi?
alebo mas o.c.p.?
zisk alebo stratu? - vlastne co sa pytam, vsak podla statistiky vyse 95% obchodnikov na forexe maju stratu...
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Po rýchlom uvažovaní si myslím, že to nie je predmetom dane z príjmu.
Vychádzam však z predpokladu, že to nerobíš na živnosť /a že to nezakladá titul na vznik živnosti- to teraz neviem narýchlo posúdiť/.

Malo by to byť v §7- príjmy z kapitálového majetku, tak ako je to napr. u úrokov. Nie je to tam, čo má aj logiku... kto by skontroloval, kto, kedy a aké príjmy dosiahol z kurzových rozdielov u fyzických osôb nepodnikateľov....
Takéto príjmy vznikajú ľuďom /ale aj straty/ bez potreby obchodovania na forexe...

Ešte by som na tvojom mieste skontroloval zákon o CP, či náhodou nejakým spôsobom nedefinuje devízy používané na "obchodovanie" ako cenné papiere... čo asi nie....

Ak to robíš s majetkom v podníkaní /napr. na živnosť/, vtedy to spadá pod §6 - nakladanie s obchodným majetkom
0 0
fanatik00 fanatik00

fanatik00 je offline (nepripojený) fanatik00

Richard: dakujem, je to zaujimavy nazor, mozno ze su nase zakony trochu pozadu za medzinarodnymi a toto nemaju zadefinovane. Mam zivnostensky list, ale na ine cinnosti, zivnost to nie je a nie som ani o.c.p. Nepouzivam na to peniaze zarobene v zivnosti, ale neviem ci nahodou sa to neberie tak ze cely majetok zivnostnika je brany ako majetok v podnikani? Obchodujem cez americku brokersku firmy a mam u nej zalozeny ucet ako fyzicka osoba - nepodnikatel.

Inac mozno by bolo jasnejsie keby som popisal princip tohoto obchodovania ako funguje v tomto pripade:

Zadam brokerovi prikaz na nakup povedzme 1000 EUR za USD pri kurze 1.30. Broker mi pozicia 1300 USD za urcity urok, nasledne za tieto (uz moje) peniaze kupi 1000 EUR. Tych 1000 EUR mi vsak nevyplati, ale si ich odo mna pozicia a plati mi z nich urok. Po urcitom case zadam prikaz na ukoncenie obchodu. Broker zameni pri aktualnom kurze (napr. 1.31) 1000 EUR za 1310 USD, vratim mu povodnych 1300 USD a mne zostane 10 USD (v pripade ze ze je kurz v moj neprospech, treda nizsi ako povodny, tak mu musim doplatit rozdiel ja). Okrem toho este dostanem od neho urok za to ze som mu pozical EUR a zaplatim mu urok za nim pozicane USD. Takze teoreticky sa tam nepouziva ziadny moj kapital (naklady 0), ovsem prakticky ho broker pozaduje ako 'zaruku' za pozicane peniaze.

Dufam ze to vysvetlenie nie je moc zamotane

Shaman: nie som o.c.p. ani nemusim byt, pretoze obchodujem na vlastne triko a nie ako sluzba ci sprostredkovanie. Mas pravdu, Forex je hrozne rizikovy a preto som donho nevrhol vsetok svoj majetok, len sa ucim na par dolarikoch a moje zisky a straty sa rataju na US centy Mozno z toho nieco bude a mozno aj nie. V kazdom pripade by som sa rad naucil aj danovu a odvodovu stranku veci aby som vedel ci sa to vobec oplati. Totiz tento vyssie popisany sposob generuje nechutne velky penazny obrat, aby mal clovek zisk/stratu 1 USD denne musi zaobchodovat radovo tisice USD denne a to este ak mu obchody vychadzaju kombinovane (zisky aj straty) tak ich musi urobit omnoho viac. Dufam ze sa z toho neplati DPH
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Viem co je forex
aj ja som obchodoval
Akurat ze neobchodujes tisice ale stotisice denne... predpokladam, ze robis eur/usd
DPH si ani netusim ako by sa tam dala zakomponovat
Ale neviem si predstavit co povies kontrole, ze na zaklade ktoreho predmetu podnikania uskutocnujes danu cinnost. A uz vobec si neviem predstavit, ze ta pochopia a uznaju ti to.

Pretoze FOREX spada pod obchodovanie na kapitalovom trhu a tieto cinnosti mozu vykonavat len subjekty s devizovou licenciou alebo ocp.
No moznoze sa da najst nejaka diera. Ak je, chcem o nej vediet aj ja

Podla mna by si to vobec nemal pliest do zivnosti...
Naposledy upravil Shaman : 03.02.05 at 08:29
0 0
fanatik00 fanatik00

fanatik00 je offline (nepripojený) fanatik00

Zivnostnik som na ine ucely, ani to nechcem pliest, ale ked clovek podava danove priznanie ako fyzicka osoba typ B, tak niekam tie prijmy musi zapisat. Ak si obchodoval tak asi mas nejake skusenosti s tym? Nevies nieco konkretne poradit?
Obchodovat na forexe sa da aj bez zivnostaku a bez podniku, napr. popri zamestnani, to nie je predmet zivnosti. A robi to ludia aj na Slovensku.
Ak to bude mat vyznam chcem to neskor robit ako s.r.o. ovsem tam myslim treba urobit fintu ze si to nedat ako hlavnu cinnost (resp. vobec si to nedat ako cinnost) a robit s tym ako nakladanie s majetkom.
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
posli mi tvoje icq do SS a hodime rec ;-)
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
ešte by som si prehodnotil, či sa dajú devízy považovať za nehnuteľný majetok... zisky z jeho predaja môžu byť zdanené...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Zdaňovať sa to určite zdaňuje-ak to priznáš.Napr.Bartolemei finance po skončení kal.roku pošle výsledok tvojich obchodov na miestne príslušný DU.V rámci EU si na to DU začínajú dávať pozor aby im ľudia nenosili peniaze do bánk iných štátov a tam nezdaňovali príjmy.
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

to som dost dobre nepochopil, ja si predsa mozem zaniest peniaze do ktorehokolvek statu a tam ich zdanit, nie?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Pokiaľ si cudzinec príp.si Slovák a máš dlhodobý pobyt v zahraničí tak áno.Inak platíš dane na Slovensku aj keď pochádza zdroj príjmu zo zahraničia.
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

a co taky i:deal tatra banky? to je podobne a zdanuje sa normalne, a vobec nemusis mat povolenie na obchodovanie na kapitalovych trhoch
0 0
fanatik00 fanatik00

fanatik00 je offline (nepripojený) fanatik00

eoneon
a co taky i:deal tatra banky? to je podobne a zdanuje sa normalne, a vobec nemusis mat povolenie na obchodovanie na kapitalovych trhoch
No ak mas miliony Minimalna velkost obchodu na i:deal je 1 mil SK. To ako obchodujem teraz tiez nemusim mat povolenie a mozem robit obchody aj pod 1 Sk.
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

a co riziko krachu obchodnika, u ktoreho mas peniaze? banka je predsa len z tohto hladiska bezpecnejsia, s tym milionom mas pravdu, no ja ho mam
0 0
fanatik00 fanatik00

fanatik00 je offline (nepripojený) fanatik00

No vidis, tak ja ho nemam. A keby som aj mal, tak ho nevrazim cely do forexu. Samotne obchodovanie mi pride ako ovela vacsie riziko nez to ze krachne moj broker. To ovsem neznamena ze som si vybral nejakeho zaprdeneho brokera z Panamy ale seriozneho s viacrocnou historiou, aspon podla mna. Okrem toho, aj brokeri podliehaju dozoru uradu pre financny trh (resp. jeho obdobam v inych krajinach) a vklady klientov drzia na bankovych uctoch znamych bank. No a nakoniec, kedze na i:deal je minimalna velkost obchodu 1 mil, tak s jednym milionom by som mohol urobit iba jeden obchod, ziadne kombinacie, co teraz dost vyuzivam.
0 0
pacho pacho

pacho je offline (nepripojený) pacho

Pani vidim ze to tu utichlo tak dufam ze to tu trosku rozprudim.
Forexove obchody spadaju pod derivaty. Cize ak obchodujes ako FO tak to zdanujes podla §8 pism k. Pocul som taky nazor ze zdanujes vsetky ziskove obchody bez ohladu na stratove. Cize ak si mal ziskovych obchodov za 1000 usd a stratovych 1500 usd tak si v strate 500 usd ale aj tak musis tych 1000 zdanit. Ja viem je to na hlavu ale vraj je to tak a mam z toho trosku aj zmatok. Vstci brookery maju povinnost posielat reporty z uctov na prislusne organy. Saxo ale napriklad posiela len pociatocny stav uctu a koncovy stav uctu a mapu obchodov neposiela. Dokazne bremeno preukazania nadobudnutia prijmu je ale na danovnikovy takze tu mapu im pri kontrole nakoniec ukazete sami.
Ak sa tomu niekto rozumie tak by to tu mohol trosku ozrejmit lebo mam v tom gulas a zaroven strach ze mi pride dodanenie aj ked som vlstne v strate. Dik moc
0 0
gumy gumy

gumy je offline (nepripojený) gumy

trebalo by sa priamo opytat napr na saxo podpore

ked som sa tam regol, tak mi napisali aj nejaky link .. alebo dokonca aj cislo na osobneho poradcu

skuste to tak alebo myslim saxo ma aj vlastne forum .. urcite aj ine ..

a este by som sa chcel opytat to, co som sa opytal uz v inej teme na forex.com je vraj registracia zadarmo a je tam pociatocnych 30 dni zadarmo .. len skusanie obchodov a tak ... ma zaujima ci je to naozaj zadarmo a preco musim zadavat pri registracii potom vsetky udaje aj t. cislo ci mi nahodou nezavolaju .. ako asi sa stalo zo saxa, ale som nedvihal lebo o bolo anglicke cislo ... pritom neviem ci by mi to dali zacvakat nahodou, ze to je moje poradenstvo .. a tak
0 0
fx_guru fx_guru

fx_guru je offline (nepripojený) fx_guru

Ja sa zivim Forexom, ale dane som z toho este neplatil. Tiez si o tom musim nieco zistit, kym banka nezacne byt zvedava, ked zrazu presuniem par melonov od brokera. Pytal som sa viacerych "obchodnikov", ale tych dane akosi tiez netrapia, asi nevyhravaju na Forexe take sumy co ja, tak s tym problem nemaju.

A s tym, ze treba zdanovat len ziskove obchody to je TOTALNY NEZMYSEL, pretoze ja mam do mesiaca priemerne 200 ziskovych a 400 stratovych obchodov, som scalper. Tie ziskove su cca 2.4 krat vacsie ako stratove. To by naozaj nemalo zmysel obchodovat s danami.

Mimochodom 95% obchodnikov preraba (vraj uz viac ako 97%), ale zaroven maju obcas velke ziskove obchody, ked sa podari. To maju danit? Ked som zacinal na forexe, vyrobil som na silnom trende z 1000 USD --> 20 tisic USD za par dni a potom klesol naspat. To mam zdanit?
Naposledy upravil fx_guru : 16.10.07 at 13:22
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Ahojte,

opat ozivujem tuto temu...

moj sef uzatvaral v priebehu tohto roka forex obchody. Robil to vo svojom mene ako fyzicka osoba ale zial i v mene spolocnosti, t.j. za pravnicku osobu. V oboch pripadoch mal obchody ziskove i stratove, v celkovej bilancii mam pocit ze ako fyzicka osoba je v zisku, pravnicka osoba pre dnesny den zatial v strate. Teraz ma nahana s otazkou, akym sposobom sa to ma alebo nema zdanovat, a to v pripade fyzickej i pravnickej osoby.

Vie mi v tomto niekto poradit? Dakujem za kazdu informaciu...

P.S. Este doplnim, sef sa uz radil s nejakym ekonomom, ten mu tvrdil ze ako fyzicka osoba ma zdanovat zisky, ale straty ze vysledok danoveho nijako neovplyvnia (niekto to tu uz v diskusii predo mnou pisal..)
0 0
Načítať ďalšie