Zavrieť

Porady

stravné lístky a účtovanie

proste ja
Poradí mi niekto, ako čo najjednoduchšie účtovať str.lístky v JÚ????

Príklad:
Nákup TR je na fa.
Suma, ktorú hradí zamestnanec, sa mu zráža z výplaty, ktorá ide na účet.
Zamestnávateľ prispieva 2,- zo SF (účet vedený v banke).

Som zistila, že to robím nejako na dlhé lakte a by ma zaujímalo, ako účtujete vy.

Ďakujem
Usporiadat
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

mám podobný problém -za obedy mi príde fa, ktorá je s DPH...
ako sa to má správne účtovať v JU ?
fa rozrátavam na 55% /zamestnávatel - VOZD +odpočet DPH-z 55% /+45 %/zamestnanec-VNZD-, ktoré mi zamestnanec uhradí/
Dnes mi bolo povedané, že zamestnancom by som to mala dávať s DPH...
AKO TO SPRÁVNE ROBIŤ ? PORADTE PROSÍM .
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ja to robím v JU nasledovne: Stravenka je v hodnote napr. 50,- Sk
Celú Fa z Vašej stravovacej zaúčtujem ako VOD.
Zamestnancovi predám stravenku za 20,- sk vystavím PPD a zaúčtujem ako POD.
Napíšem VPD - príspevok 2,50 Sk na stravenku zo SF ako VND.
Takže to mám zaúčtované 3 krokmi. V r. 2000 a v r. 2003 bola kontrola a v pohode. DPH zamestnancom neúčtujem.
Je viac spôsobov a v literatúre doporučujú hlavne tie "komplikovanejšie"
Pekný večer želám...
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ale ja nemám klasické stravenky-zamestnanci sa stravujú tak, že zo stravovacej jednotky nám nosia obedy-na konci mesiaca príde fa za celý mesiac-ale obsahuje DPH!
dnes som volala do poradcu podnikatela a tam mi bolo povedané, že zamestnancom mám dávať preplatiť sumu stravného aj s DPH -neviem ako!
Preto potrebujem poradiť ako to mám robiť .
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

no dnes asi nemám šťastie na rýchlu pomoc , alebo hej ?
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Manual... nakupuješ stravenky s DPH a tú si odpočítavaš ?
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

jeso k t tomuto tu boli už pokecy. Daj si hľadať napr.strav.lístky a nájdeš to. Inak: cenu lístka bez DPH - 55% daň.náklad, 45% nie. Zamestnanec - cena lístku 45% + cela DPH .
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

eviketa-dik
dala som si najskôr vyhladávanie, ale nejako som nepochodila, asi neviem dobre hladať
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Celu DPH hradi zamestnanec, cize je na vstupe aj na vystupe rovnaka.

Napr. nakup listka 100 + DPH 19.- SK
Na vstupe mam 55 % t.j 55,- Sk v JU rezia DPH 19.-
45 % t.j 45, Sk vydaj neovpl.zaklad dane
Na vystupe 45.- SK + DPH 19 spolu 64,- Sk hradi zamestnanec.
Stravne zrazim z vyplaty a prevediem mzdu na ucet. Vypis z uctu potom
uctujem danu sumu, napr. mzda 10000 - 1000 stravne = k vyplate 9000.-
Teda uctujem vypis /9000/ takto 10000,- vydaj - mzdy a 1000 ako prijem
neovpl. zaklad dane. Je to ovela zlozitejsie ako v PU ale inak sa to neda. Jednoduchsie by bolo prijimat tieto peniaze v hotovosti ale zamestnanci si to ziadaju zrazit zo mzdy. A kedze v JU uctujeme len o prijmoch a vydavkoch ja postupujem takto. Je to prehladne a vysledok vzdy spravny. Len stravne listky tzv. gastrolistky sa DPH tak neuctuje. lebo ich kupujeme bez DPH.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

dakujem-už som s tej stravy celkom zmorená
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Ja som to robila podľa Ing. Cenigovej nasledovne:
Cena lístka bola 67,20 + 12,80 = 80,- Sk
Zamestnávateľ prispieva 55% z ceny jedla, t.j. 44,- Sk
Zamestnanec za lístok zaplatí 23,20 + 12,80 DPH (čo je DPH z celého lístku)= 36,- Sk
(čo je vlastne 45% z ceny jedla).
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

VieraM
Celu DPH hradi zamestnanec, cize je na vstupe aj na vystupe rovnaka.

Napr. nakup listka 100 + DPH 19.- SK
Na vstupe mam 55 % t.j 55,- Sk v JU rezia DPH 19.-
45 % t.j 45, Sk vydaj neovpl.zaklad dane
Na vystupe 45.- SK + DPH 19 spolu 64,- Sk hradi zamestnanec.
Stravne zrazim z vyplaty a prevediem mzdu na ucet. Vypis z uctu potom
uctujem danu sumu, napr. mzda 10000 - 1000 stravne = k vyplate 9000.-
Teda uctujem vypis /9000/ takto 10000,- vydaj - mzdy a 1000 ako prijem
neovpl. zaklad dane. Je to ovela zlozitejsie ako v PU ale inak sa to neda. Jednoduchsie by bolo prijimat tieto peniaze v hotovosti ale zamestnanci si to ziadaju zrazit zo mzdy. A kedze v JU uctujeme len o prijmoch a vydavkoch ja postupujem takto. Je to prehladne a vysledok vzdy spravny. Len stravne listky tzv. gastrolistky sa DPH tak neuctuje. lebo ich kupujeme bez DPH.

V tomto prípade lístok stojí 100+DPH 19,- =119 Sk
a zamestnanec zaplatí 64,- Sk ?
Ved zamestnávatel potom zaplatí len 55,- Sk /119-64=55,- Sk/
Čím viac čítam o stravných lístkoch s DPH tým ma to viac pletie ...už vôbec neviem ako to mám robiť a to som si z porady vytlačila všetko o stravných lístkoch s DPH a že vraj JU je jednoduché...
Naposledy upravil jeso : 23.02.05 at 18:46
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

pokúste sa niekto k tomu vyjadriť -už som bezradná
ďakujem
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Ja mám iný spôsob účtovania. A tiež si myslím, že je správny. Podnikateľ nakúpi stravné lísktky, ktoré sú bez DPH napr. v hodnote 100,- Sk. Faktúru mu dám do nákladov celú. Následne fakturujem zamestnancom 45% z ceny lístka t. j. 45,- Sk + 19% ale z ceny 45 korún nie zo 100 korún a príjem zo stravných lístkov zaúčtujem ako ostatné príjmy. Veď zamestnanec nemôže predsa platiť DPH z mojich nákladov nie? A 55 % stravného lístka je môj náklad čiže právo na odpočítanie DPH mám. A ak ja zamestnancovi predávam ten stravný lístok len za 45 korún, nemôžem mu DPH účtovať zo 100 korún. Zatiaľ mi to pri kontrolách nevytkol žiaden daňovák takže to bude zrejme v poriadku. Lenže pre daňovákov je úplne v poriadku aj to, že im odvediete vyššiu DPH.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

evuša
Ja mám iný spôsob účtovania. A tiež si myslím, že je správny. Podnikateľ nakúpi stravné lísktky, ktoré sú bez DPH napr. v hodnote 100,- Sk. Faktúru mu dám do nákladov celú. Následne fakturujem zamestnancom 45% z ceny lístka t. j. 45,- Sk + 19% ale z ceny 45 korún nie zo 100 korún a príjem zo stravných lístkov zaúčtujem ako ostatné príjmy. Veď zamestnanec nemôže predsa platiť DPH z mojich nákladov nie? A 55 % stravného lístka je môj náklad čiže právo na odpočítanie DPH mám. A ak ja zamestnancovi predávam ten stravný lístok len za 45 korún, nemôžem mu DPH účtovať zo 100 korún. Zatiaľ mi to pri kontrolách nevytkol žiaden daňovák takže to bude zrejme v poriadku. Lenže pre daňovákov je úplne v poriadku aj to, že im odvediete vyššiu DPH.
ale pozor, DPH ktorú firma zaplatí za lístky pri nákupe sa musí vyinkasovať pri predaji lístkov zamestnancom celá-celú DPH musí zaplatiť zamestnanec
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

jeso
no dnes asi nemám šťastie na rýchlu pomoc , alebo hej ?
jeso prepáč, nejak som Ťa prehliadol. Ja nakupujem str. lístky vo Vašej stravovacej a tam je to bez DPH a účtujem to tak ako som uviedol vyššie.
Pekný večer Ti želám...
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
v mojej bývalej firme sa to tiež robilo takmer tak isto, ako píše evuša, ale s tým rozdielom, že DPH na výstupe sa musela rovnať DPH na vstupe, takže zo 45% str.lístka odviedol DPH zamestnanec a z 55% zamestnávateľ. tak sa to robilo minulý rok, teraz neviem, či sa niečo menilo... výpočet robila firemná daniarka.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Manual
jeso prepáč, nejak som Ťa prehliadol. Ja nakupujem str. lístky vo Vašej stravovacej a tam je to bez DPH a účtujem to tak ako som uviedol vyššie.
Pekný večer Ti želám...
Manual nič sa nestalo, asi som už len k prehliadnutiu -taká som nešťastná z tej stravy, že ani pekný večer nebudem mať...
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Ale ak nakupujete stravné lístky, tak tie sú spravidla nakupované bez DPH, čiže firma si na vstupe daň neuplatnuje. Ak tie stravné lístky predávate zamestnancom za určitú cenu, tak tú cenu musíte odaniť 19 %. Čiže na vstupe daň nie je, na výstupe je 19 % z ceny lístka za ktorú si ho zamestnanec kupuje. Podnikateľ má na vstupe len daň zo služby nie daň zo straveniek. A daň zo služby nemôže dať zaplatiť zamestnancovi.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

evuša
Ale ak nakupujete stravné lístky, tak tie sú spravidla nakupované bez DPH, čiže firma si na vstupe daň neuplatnuje. Ak tie stravné lístky predávate zamestnancom za určitú cenu, tak tú cenu musíte odaniť 19 %. Čiže na vstupe daň nie je, na výstupe je 19 % z ceny lístka za ktorú si ho zamestnanec kupuje. Podnikateľ má na vstupe len daň zo služby nie daň zo straveniek. A daň zo služby nemôže dať zaplatiť zamestnancovi.
evuša-ja nakupujem lístky aj s DPH
hodnota hlavného jedla -54,60 Sk
DPH 19 % -10,40 Sk
cena hlavného jedla =65,- Sk s DPH
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
evuša
Ale ak nakupujete stravné lístky, tak tie sú spravidla nakupované bez DPH, čiže firma si na vstupe daň neuplatnuje. Ak tie stravné lístky predávate zamestnancom za určitú cenu, tak tú cenu musíte odaniť 19 %. Čiže na vstupe daň nie je, na výstupe je 19 % z ceny lístka za ktorú si ho zamestnanec kupuje. Podnikateľ má na vstupe len daň zo služby nie daň zo straveniek. A daň zo služby nemôže dať zaplatiť zamestnancovi.
pokiaľ ja viem, tak sa to netýka poukážok typu TR, Vaša stravovacia, Sodehdo... tam sa zamestnancovi DPH na výstupe neúčtuje.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať