Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

To bola bleskovka, ďakujem.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Milý poraďáci, prečítala som celú túto tému, ale aj tak mi nie je jasný môj problém: SZČO kúpil v roku 2005 auto na lízing, v roku 2006 začal podnikať, zaplatil cestnú dan na celý rok 2006. Má teda nárok účtovať o cestovných náhradách, prepočtom 6,20 za km aj ked je teda to auto na lízing? Niekde v inej téme som čítal, že ked je lízingované tak NIE. AK áno, musí dokladať aj bločky z PHM?
Je mi jasné, že si do nákladov nedáva opravy auta ani lízingové splátky, ide mi len o to PHM a ak je platcom dph, uplatňuje z PHm aj dph?
Ďakujem
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

lydinka
Milý poraďáci, prečítala som celú túto tému, ale aj tak mi nie je jasný môj problém: SZČO kúpil v roku 2005 auto na lízing, v roku 2006 začal podnikať, zaplatil cestnú dan na celý rok 2006. Má teda nárok účtovať o cestovných náhradách, prepočtom 6,20 za km aj ked je teda to auto na lízing? Niekde v inej téme som čítal, že ked je lízingované tak NIE. AK áno, musí dokladať aj bločky z PHM?
Je mi jasné, že si do nákladov nedáva opravy auta ani lízingové splátky, ide mi len o to PHM a ak je platcom dph, uplatňuje z PHm aj dph?
Ďakujem
Ak si SZČO zabezpečí automobil na lízing (na svoje IČO), nemá nárok na účtovanie náhrady 6,20 Sk. Opotrebenie vozidla (amortizáciu) si uplatňuje v odpisoch - zjednodušene povedané. Doklady o nákupe PHM si účtuje do výdavkov/nákladov, rovnako aj doklady o opravách. Platca si uplatní DPH z nákupu PHM i údržby (opravy, umyváreň, súčiastky....)okrem autopríslušenstva, v zákone z odpočtu vylúčeného.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Paula
Ak si SZČO zabezpečí automobil na lízing (na svoje IČO), nemá nárok na účtovanie náhrady 6,20 Sk. Opotrebenie vozidla (amortizáciu) si uplatňuje v odpisoch - zjednodušene povedané. Doklady o nákupe PHM si účtuje do výdavkov/nákladov, rovnako aj doklady o opravách. Platca si uplatní DPH z nákupu PHM i údržby (opravy, umyváreň, súčiastky....)okrem autopríslušenstva, v zákone z odpočtu vylúčeného.
Paului, ale on ho kúpil ako nepodnikateľ, a ani ho nemá zaradené v majetku, len ho používa v podnikaní
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
lydinka
Paului, ale on ho kúpil ako nepodnikateľ, a ani ho nemá zaradené v majetku, len ho používa v podnikaní
Nárok na náhradu 6,20 nemá a na PHM má.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Nepošle mi niekto vzor vyplneného cestovného príkazu pre služobné motor. vozidlo?
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Danila
Nárok na náhradu 6,20 nemá a na PHM má.
AHOJ, dnes bola na DU / Brezno, a pani kontrolka mi povedala, ze ma narok na nahradu 6,20/ a tak teraz fakt neviem co mam s tym robit.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
pozor treba si uvedomiť jednu závažnú vec a to auto kupované na leasing sa nestáva počas leasingu vašich vlastníctvom to jest nespĺňate podmienku uplatnenia si náhrad 6,20 ale na druhej strane benzín ktorý miniete na služobné cesty si do nákladov môžte dať, toď moj názor...samozrejme treba zaplatiť cestnú daň takže by som si to isto iste prepočital či sa mi to oplati pretože keď zaplatíte cestnú daň 4000 sk potrebujete benzín do nákladov, ktorý vám ušetrí viac ako 4000 sk na dani inak sa to neoplatí jestli se nepletu no ale samozrejme je tu aj druhý aspekt odvody
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Vladimír Ozimý
pozor treba si uvedomiť jednu závažnú vec a to auto kupované na leasing sa nestáva počas leasingu vašich vlastníctvom to jest nespĺňate podmienku uplatnenia si náhrad 6,20 ale na druhej strane benzín ktorý miniete na služobné cesty si do nákladov môžte dať, toď moj názor...samozrejme treba zaplatiť cestnú daň takže by som si to isto iste prepočital či sa mi to oplati pretože keď zaplatíte cestnú daň 4000 sk potrebujete benzín do nákladov, ktorý vám ušetrí viac ako 4000 sk na dani inak sa to neoplatí jestli se nepletu no ale samozrejme je tu aj druhý aspekt odvody
To auto kúpil podnikateľ na lízing ako FO nepodnikateľ, ani ho nezaradil do majetku firmy, len ho používa na prac. cesty, čiže zatiaľ je majetkom lízingovej spoločnosti. Na DU mi povedali, čo som písala vyššie.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

lydinka
To auto kúpil podnikateľ na lízing ako FO nepodnikateľ, ani ho nezaradil do majetku firmy, len ho používa na prac. cesty, čiže zatiaľ je majetkom lízingovej spoločnosti. Na DU mi povedali, čo som písala vyššie.
Inak aby som upresnila pani z DU - kedze auto nie je zaradené do majetku firmy, FO podnikateľ spíše zmluvu o nájme auta vlastne sám so sebou - teda s FO nepodnikateľom, a klasicky počíta pri pracovnej ceste 6,20 na km podľa tech. preukazu, za predpokladu, že FO zaplatila cestnú dan na rok 2006, čo v tomto prípade je uhradené.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lydinka
To auto kúpil podnikateľ na lízing ako FO nepodnikateľ, ani ho nezaradil do majetku firmy, len ho používa na prac. cesty, čiže zatiaľ je majetkom lízingovej spoločnosti. Na DU mi povedali, čo som písala vyššie.
Lydka, ak má auto na lízing ako súkromná osoba, jeho majetkom sa stane až po zaplatení poslednej splátky. Počas splácania má FO auto akoby zapožičané a nárok na 6,20 nie je, len na nákup PHM. Podobne je to ak si SZČO požičia auto od suseda, účtuje len o nákupe PHM a do nákladov si dá uhradené nájomné za auto.
Pekný večer...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lydinka
Inak aby som upresnila pani z DU - kedze auto nie je zaradené do majetku firmy, FO podnikateľ spíše zmluvu o nájme auta vlastne sám so sebou - teda s FO nepodnikateľom, a klasicky počíta pri pracovnej ceste 6,20 na km podľa tech. preukazu, za predpokladu, že FO zaplatila cestnú dan na rok 2006, čo v tomto prípade je uhradené.
To predsa nie je možné, veď sa jedná o tú istú osobu
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Manual
To predsa nie je možné, veď sa jedná o tú istú osobu
A to som citovala pani kontrolorku z DU.
Takže žiadna zmluva, len pri prac. ceste vypísať cesťák, vypočítať km a dokladovať bločkami PHM. A ak je SZČO platca dph, môže si v takomto prípade uplatnovať dph?
Ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

A viesť klasicky KJ, tachometer v aute aby súhlasil s KJ.
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

Manual
Lydka, ak má auto na lízing ako súkromná osoba, jeho majetkom sa stane až po zaplatení poslednej splátky. Počas splácania má FO auto akoby zapožičané a nárok na 6,20 nie je, len na nákup PHM. Podobne je to ak si SZČO požičia auto od suseda, účtuje len o nákupe PHM a do nákladov si dá uhradené nájomné za auto.
Pekný večer...
Súhlasím a ešte dodávam, že zveriť predmet zmluvy do užívania iného subjektu /subnájom/ je možné len po schválení leas. spoločnosťou. /okrem manželka, manžel, deti, zamestnanci/, takže nie len tak, že spíšem si s niekým zmluvu " na kolene".
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Ok, takže vám ďakujem - inak som asi trošku nepochopila "aby tachometer súhlasil " on ho predsa používa aj na súkr. účely, alebo zasa nerozmýšľam logicky?

A ešte niečo - - vždy som si myslela, že na DU by mali ovládať zákony najlepšie, ale na našom DU som sa už viackrát presvedčila, že to tak nie je.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Síce som sa ešte nestretla s kontrolovaním tachometra od DÚ, ale
proste v knihe jázd si budeš viesť cesty a udávať stav tachometra podľa skutočnosti. Ja mám vo firme auto, a keďže som poctivec, nosím so sebou malý notes a všetko si značím, aj kde som bola, urýchli mi to, keď si to raz za rok nahodím v PC do knihy jázd (vytvorila som si v exceli).
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Veď to je v poriadku, že využíva. Tak si zistí koľko % km z celkového počtu km najazdil za rok súkromne a cez UUO k 31.12. zníži VOD. Nemôže predsa dať celý nakup PHM ako VOzD aj keď jazdí súkromne.
Ak za rok nakúpi PHM za 20000 Sk a 25% km najazdil súkrome tak o 5000 Sk cez UUO zníži VOzD s odvôvodnením súkroné jazdy a v KJ by to mal mať tiež vyznačené. /alebo všetky písať ako služobné/
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Manual
Veď to je v poriadku, že využíva. Tak si zistí koľko % km z celkového počtu km najazdil za rok súkromne a cez UUO k 31.12. zníži VOD. Nemôže predsa dať celý nakup PHM ako VOzD aj keď jazdí súkromne.
Ak za rok nakúpi PHM za 20000 Sk a 25% km najazdil súkrome tak o 5000 Sk cez UUO zníži VOzD s odvôvodnením súkroné jazdy a v KJ by to mal mať tiež vyznačené. /alebo všetky písať ako služobné/
Ale v tomto prípade nestačí ponížiť len PHM, ale musí prepočítať aj cenu nájmného a krátiť z nákladov aj to - úmerne súkromným jazdám.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Jižiši, no čo by som ja robila bez tejto stránky
A hlavne bez vás poraďákov?
Ale ok, veľmi pekne ďakujem, už nikdy nepôjdem na konzultačné hodiny na DU, ale budem si radšej robiť konzultačky na PORADE. Inak ORZS, nemohla by si pripojiť cestovný príkaz v exceli? Pomohol by
ĎAKUJEM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať