Zavrieť

Porady

denný priemer pre náhradu príjmu za nemoc

Ahojte, prosím Vás ako vypočítam prvý priemer pre náhradu príjmu za nemoc, keď pracovník nastúpil 28.5.2007 a od 5.6.2007 začal maródovať, nemám tam denný priemer pre náhradu príjmu za nemoc, neviem si ho vypočítať. Ďakujem za pomoc.
Usporiadat
jamaat jamaat

jamaat je offline (nepripojený) jamaat

Musela som odstrániť jedno w v linku, inak mi to nechcelo uverejniť. Tak si ho tam prosím doplňte.
Díky.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jamaat Pozri príspevok
Mám splnené 270 dní poistenia osobitne za SZČO, aj za zamestnanie. (Bola som zamestnaná do októbra 2007, takže mi to tak natesno vychádza). Na MD by som mala nastúpiť v apríli, predpokladaný termín pôrodu je 21.5.2009. Nedá mi to, chcem vám ešte poslať link na ten výpočet z poradne Soc. poisťovne: ww.socpoist.sk/31/361s?prm2=21836
Tak kuknite na to. Ja viem, že z účtovného a mzdového hľadiska je to správne tak, ako ste to uviedli. Lenže SP všade hovorí o kalendárnych dňoch a aj tých prvých 10 PN sa zadáva v kalendárnych dňoch. Neberte to prosím tak, že sa chcem s vami škriepiť. Len ma štve, že som si overovala dopredu aj 3 krát u rôznych zdrojov, čo a ako mám robiť kvôli materskej a nakoniec to aj tak takto dopadne. Našťastie v konečnom dôsledku by som prišla len o cca 300 Sk mesačne, keďže sa mi ráta aj poistenie SZČO. Za 9 mesiacov je to však 2700 Sk a na materskej poteší aj to.
Ešte raz :
Do nástupu na PN si odrobila 2 dni z 22, t.j. tvoja mzda bola 1005/22x2= 91,36 €. Tento výpočet sa robí podľa Zakonníka práce (nie podľa Socialnej poisťovne). Vymeriavacím základom je mzda a tá do nástupu na PN (za 2 pracovné ale 4 kalendárne dni) bola teda 91,36€. Lenže DVZ sa počíta cez kalendárne dni, t.j. DVZ bude 91,36/4 = 22,84. Pri PN aj pri materskej sa pritom platia kalendárne dni, t.j. pri PN budeš mať prvé 3 kalendárne dni zaplatené 25% z 22,84, potom za každý kalendárny deň 55% z 22,84. Pri materskej budeš mat za každý kalendárny deň 55% z 22,84€, t.j. za31-dňový mesiac dostaneš 31x0,55x22,84€. V skutočnosti viac, keďźe ako uvádzaš, si poistená aj ako SZČO.
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Ahojte, môžte mi pomôcť? Zamestnankyňa nastúpila do PP 18.9.2009, odpracovala 18.9. a 21.9.09. Od 22.9.09 ostala na OČR. V zmluve má dhodnuté 6 Eur na hodinu brutto. Mám výpočet PDVZ správny?
Môj výpočet: 6 Eur/hod. * 8 hodín * 9 dní (ktoré by odpracovala, keby nebola na OČR)/13 (počet kalendárnych dní od nástupu na PP do konca septembra) = 33,2300 (PDVZ). Je to takto správne?? Ďakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Rozhod.obdobie na výpočet DVZ je od 18.9 do 21.9.2009, takže musíš vypočítať výplatu za toto obdobie.
6*8x2dni = 96 € je hrubá mzda
96 : 4 kalend.dni = 24 € je DVZ
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Ale ja počítam pravdepodobný vymeriavací základ a v tom čase, keď sa zanášali papiere na sociálku som nevedela ako bude vyzerať mzda. Musím tam poslať opravené papiere a preto to chcem urobiť poriadne, len neviem, či to robím správne. A teraz som na pochybách po Tvojom príspevku.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nepočítaš pravdepodobný VZ. Postupuješ podľa zákona, ktorý Ti určuje rozhodujúce obdobie pre výpočet VZ .
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Ale v čase keď ona nastúpila na OČR som nevedela či bude na OČR do konca mesiaca, alebo nie. Preto ten PDVZ. Lebo do PP nastúpila 18.9. 09 a na OČR ostala už 22.09.09.
Tak ako sa píše v zákone § 57: (1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak

a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie. Ale neviem, či som to správne pochopila.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Machulka Pozri príspevok
Ale v čase keď ona nastúpila na OČR som nevedela či bude na OČR do konca mesiaca, alebo nie. Preto ten PDVZ. Lebo do PP nastúpila 18.9. 09 a na OČR ostala už 22.09.09.
Tak ako sa píše v zákone § 57: (1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak

a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie. Ale neviem, či som to správne pochopila.
nesúhlasím, pravdepodobný VZ sa použije iba v prípade, ak by neodpracovala ani jeden deň.
V tvojom prípade bude VZ obdobie 18.9.-21.9.09
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Machulka tu máš zákon (presne Tvoj prípad) - výpočet prísp. č. 65
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Andyke Pozri príspevok
Rozhod.obdobie na výpočet DVZ je od 18.9 do 21.9.2009, takže musíš vypočítať výplatu za toto obdobie.
6*8x2dni = 96 € je hrubá mzda
96 : 4 kalend.dni = 24 € je DVZ
A ešte sa chcem opýtať, prečo delíš 96:4 kalend.dni?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Machulka Pozri príspevok
A ešte sa chcem opýtať, prečo delíš 96:4 kalend.dni?
pretože nemocenské aj náhrada príjmu sa vypláca za kal. dni, DVZ musíš vypočítať za 1 kal. deň.
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Takže tie kalendárne dni sú od 18.9.-21.9.09? Pochopila som to správne??
Ešte raz veľká vďaka za pomoc
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Ďakujem Vám Andyke a veronikasad. Veľmi ste mi pomohli.
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Ešte jedna otázočka: Do Potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia na nemocenskú dávku, napíšem do RO v mesiaci september 96 Eur. Je to OK?
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Ďakujem.
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
A predsa ešte nedám pokoj. Zamestnankyňa má dohodnutú hodinovú mzdu 6 Eur/hod. Nakoľko mi nastupuje na materskú dovolenku zamestnankyňa od 9.11.09 vypisujem potvrdenie zamestnávateľa na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku a stojím na bode 3. kde sa zadáva prerušenie povinného nemocenského poistenia pre moju zamestnankyňu.
Ak som správne pochopila, tak do tohto bodu sa zadáva prerušenie len od 11. dňa OČR, teda mňa sa to netýka, nakoľko ona bola na OČR 9 dní. PN sa neuvádza. Viď nižšie.
Do prac.pomeru nastúpila od 18.9.09. Odpracovala 18.9.-21.9.od 22.09.09 do 30.09.09 bola na OČR. Potom odpracovala 1.10.09-7.10.09. Potom PN od 8.10.09 do 8.11.09 a od 9.11.09 Materská dovolenka.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Orsz Pozri príspevok
Je to správne.
Poradíte?

pracovník pracuje od 1.1.09, plat mesacne 165,97 (polovičný úväzok)
na PN bol od 11.11. do 16.11.09, TJ 3 pracovne dni (25% nahrada)
beriem do uvahy obdobie od 1-10/2009, tj. 304 kalendarnych dni, kde bol prijem 10x165,97 €, tj mi vysiel vymeriavaci zaklad na den 5,46 €. Je to správne?
DAKUJEM
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

mirhu Pozri príspevok
Poradíte?

pracovník pracuje od 1.1.09, plat mesacne 165,97 (polovičný úväzok)
na PN bol od 11.11. do 16.11.09, TJ 3 pracovne dni (25% nahrada)
beriem do uvahy obdobie od 1-10/2009, tj. 304 kalendarnych dni, kde bol prijem 10x165,97 €, tj mi vysiel vymeriavaci zaklad na den 5,46 €. Je to správne?
DAKUJEM
Priemer je 5,4596 €. Počítaj na štyri desatinné miesta.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirhu Pozri príspevok
Poradíte?

pracovník pracuje od 1.1.09, plat mesacne 165,97 (polovičný úväzok)
na PN bol od 11.11. do 16.11.09, TJ 3 pracovne dni (25% nahrada)
beriem do uvahy obdobie od 1-10/2009, tj. 304 kalendarnych dni, kde bol prijem 10x165,97 €, tj mi vysiel vymeriavaci zaklad na den 5,46 €. Je to správne?
DAKUJEM
náhrada príjmu sa vypláca za kal. dni :
prvé 3 dni 25 % DVZ
od 4. dňa 55 % DVZ
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Aňuška Pozri príspevok
Priemer je 5,4596 €. Počítaj na štyri desatinné miesta.
cize spravne som to vyratala takmer
25% je teda 1,3649?

Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať