Zavrieť

Porady

Blok z ERP nad 50 tisíc vč. DPH

Dobrý deň,
nakúpila som tovar v hotovosti za 67 tisíc vč. DPH. Mám len blok z ERP. Môžem si uplatniť DPH, alebo musí byť aj faktúra?
Vďaka za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Podľa § 71, ods. 5 je za faktúru považovaný aj doklad z ERP, ale len do max. výšky 50 000,- Sk. Pri sume 67 tis. Sk táto podmienka nie je dodržaná, teda treba od dodávateľa si vyžiadať faktúru.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    BUK Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    nakúpila som tovar v hotovosti za 67 tisíc vč. DPH. Mám len blok z ERP. Môžem si uplatniť DPH, alebo musí byť aj faktúra?
    Vďaka za odpoveď.
    Určite si vyžiadaj faktúru. Pred nedávnom sme na porade preberali problém - že to niekomu z tohto dôvodu vyhodili z DPH. Neriskovala by som.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Ale predajca môže predať tovar cez ERP za viac ako 50.000,- konečnému zákazníkovi v maloobchode, áno ? Netreba zákazníkovi faktúru.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Konečný spotrebiteľ, občan, stačí mu doklad z ERP. Z pohľadu DPH je potrebné urobiť FA nad sumu 50 tis.sk, aby bol nárok na odpočítanie....

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    (5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

    Veľa podnikateľov u nás nechce FA. A preto, aby doklad z ERP bol do 50 tis. Sk, aj keď berú viac, im rozdelíme na viac ERP (ak ide o 1 ks tovaru, nad 50 tis. Sk, nedá sa rozdeliť, vtedy robíme FA...)
    Naposledy upravil betka : 12.07.07 at 05:51

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    jess Pozri príspevok
    Ale predajca môže predať tovar cez ERP za viac ako 50.000,- konečnému zákazníkovi v maloobchode, áno ? Netreba zákazníkovi faktúru.
    V tomto však dochádza k nesprávnemu postupu zo strany dodávateľa - ak je suma vyššia ako 50000,-Sk je povinný vystaviť faktúru.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Orsz Pozri príspevok
    V tomto však dochádza k nesprávnemu postupu zo strany dodávateľa - ak je suma vyššia ako 50000,-Sk je povinný vystaviť faktúru.
    Podľa akého predpisu?

    Osobne si myslím, že odberateľ, alebo zákazník by mal vedieť, či kupuje tovar ako súkromná osoba, alebo ako podnikateľ, navyše platiteľ DPH a pri platení by mal požiadať o vyhotovenie faktúry za takýto nákup nad 50 tisíc.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Orsz Pozri príspevok
    V tomto však dochádza k nesprávnemu postupu zo strany dodávateľa - ak je suma vyššia ako 50000,-Sk je povinný vystaviť faktúru.
    Ja hovorím o maloobchode - predaj konečnému zákazníkovi - obyčajnému občanovi
    Keď napr. na maloobchodnej predajni nie je pracovník s PC a faktúrami, tak ako predavači predajú 1 tovar, ktorý má hodnotu viac ako 50.000,- ? Ako sa to potom má riešiť ?

    Vidím tu len takýto postup : zákazník kúpi bicykel za 60.000,-, predavači mu vystavia príjmový doklad o sume, že prijali a dodatočne sa vypíše a pošle faktúra na adresu zákazníka.

    Ale čo v takom prípade, keď zákazník neplatí v hotovosti, ale chce platiť kartou ? Potom mi nebude sedieť ERP/kredit s predaným tovarom, keďže to bude zaevidované aj v ERP aj vo vystavených faktúrach.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Jess, ja by som to riešenie s rozdelením sumy na dva bloky až tak nešťastné nevidela, ale povedz mi, ako bude znieť doklad napríklad za nákup stroja, ktorý stojí 70 tisíc s DPH? Ako tento stroj rozdelíš na dve časti ak podnikateľ potrebuje tento zaradiť do majetku spoločnosti a odpisovať ho?
    Naposledy upravil Beata : 12.07.07 at 10:56
    človiečik Vladimír Ozimý
    ale tam píšu len v prípade ak jeden kus je nižší ako 50000 sk inak sa to nedá...

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Beata Pozri príspevok
    Jess, ja by som to riešenie s rozdelením sumy na dva bloky až tak nešťastné nevidela, ale povedz mi, ako bude znieť doklad napríklad za nákup stroja, ktorý stojí 70 tisíc s DPH? Ako tento stroj rozdelíš na dve časti ak podnikateľ potrebuje tento zaradiť do majetku spoločnosti a odpisovať ho?
    Bea, ale mňa ani program nepustí rozdeliť 1 položku na 2 !!! Iné by bolo nablokovať ručne, ale my máme pc prepojenú s fiškálom.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    jess Pozri príspevok
    Bea, ale mňa ani program nepustí rozdeliť 1 položku na 2 !!! Iné by bolo nablokovať ručne, ale my máme pc prepojenú s fiškálom.
    Ale jasné, však hovoríme o tom istom Prepáč, ja som vlastne chcela reagovať na príspevok od betky, v ktorom píše, že rozdeľujú na dva bloky ak niekto kupuje viac tovaru za celkovú sumu viac ako 50 tisíc s DPH. Ale som neprečítala poriadne v zátvorke, že ak je to jeden kus tovaru za viac ako 50 tisíc s DPH, tak robia FA. Takže škrtám svoj predošlý príspevok a ospravedlňujem sa, že tu kvákam

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.