Zavrieť

Porady

hlasovanie pri zmene spravy

Ked je v zmluve o spoločenstve ..bod : Zhromaždenie rozhoduje o sprave alebo zmene spôsobu výkonu správy ...čo je týmto myslené čo je sprava ?
Lebo napadli sme to, že v tomto prípade ked sa rozohoduje o zmene spôsobu vykonu spravy je nutná 2/3 väčšina hlasov a ta nebola...bola horko ťažko nadpolovična väčšina a z toho 2 ludia hlasovali aj ked su len podnajomníci nie vlastníci bytov a / nemali notarsky overené splnomocnenie vlastníka / ako je v tomto prípade nutne .. ale bolo nam odpovedané že tu sa jedná o spôsob vykonu spravy nie o spravu .

- aké mame v tomto prípade vôbec možnosti ? ...podotýkam že členovia (dozornej ) rady neboli prítomní preto nemohli reagovať .
Usporiadat
miriel miriel

miriel je offline (nepripojený) miriel

aj tak si myslim, že v takejto formulacii určite mala byť predmetna mandatna zmluva prilohou zapisnice nie cenova ponuka ..myslim,že su to dve odlišné veci ..
su to sice slovné hračky ale v konečnom dôsledku velmi podstatné a predseda by mal ludom ozrejmiť k čomu sa hlasovaním vyjadruju nich ich takto dopliesť.
ja som na tech schôdzi upozornovala že nemôžu hlasovť za vykon spravy že to je niečo ine , ale teraz je to v podstate tak len to zmenili do zapisnice
0 0
hrvat hrvat

hrvat je offline (nepripojený) hrvat

miriel Pozri príspevok
aj tak si myslim, že v takejto formulacii určite mala byť predmetna mandatna zmluva prilohou zapisnice nie cenova ponuka ..myslim,že su to dve odlišné veci ..
su to sice slovné hračky ale v konečnom dôsledku velmi podstatné a predseda by mal ludom ozrejmiť k čomu sa hlasovaním vyjadruju nich ich takto dopliesť.
ja som na tech schôdzi upozornovala že nemôžu hlasovť za vykon spravy že to je niečo ine , ale teraz je to v podstate tak len to zmenili do zapisnice
Presne ako si napísala. Ludia na schôdzach nemajú jasno čo sú to formy správy, čo je to presne výkon správy, čo je dodávateľská činnosť, kto ich vykonáva, kto ich kedy môže vykonávať, aké sú kompetencie jednotlivých orgánov SVB. Je to velký problém aj tu na porade. Z príspevkov vidieť že minimálne polovica členov tu na Porade tomu nerozumie tiež.
Najdôležitejšie sú tie "slovíčka", lebo ak im rozumieš, tak sa vieš správne rozhodnúť, vieš ako máš konať, vieš ako to máš ľuďom vysvetliť a odôvodniť a vieš predchádzať prípadným škodám, vieš presne aké máš práva a povinnosti a hlavne prestaneš tápať a zamieňať si pojmy s dojmami, vieš uzatvoriť bezpečné a dobré zmluvy. Slovíčka sú na správcovskej činnosti, tak ako v každej profesionálnej činnosti najdôležitejšie. Pracujem v správe už 18 rokov a videl som mnohých poškodených a sklamaných vlastníkov, rovnako ako spokojných a zhodnocujúcich svoj dom, kde všetko fungovalo ako hodinky. Pretože tam bol systém a poriadok. Pretože boli za tým vedomosti a tí ľudia presne tým "zákonom a predpisom" rozumeli.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Jozef I Pozri príspevok
Možete mi niekto povedať ako ste prišli na tú mandátnu zmluvu? Ako to bude fungovať keď zákon pozná iba dve formy správy a to buď SVB alebo správca (FO aleo PO). Asi mi niečo ušlo v zákone, alebo je to nejaká okluka? Neviem ako prakticky sa potom realizuje fungovanie SVB? Prosím o vysvetlenie.
Aj tu to empaty výborne vysvetlil. http://www.porada.sk/t20423-zhromaze...tml#post498456
0 0
svb pribinova svb pribinova

svb pribinova je offline (nepripojený) svb pribinova

Adam xx Pozri príspevok
Trocha sa to pokúsim ešte raz nadefinovať, aj keď si myslím, že to už v predchádzajúcich príspevkoch bolo jasne vysvetlené.

Takže ak máte SVB a ak sa chcete nechať spravovať profesionálnou správcovskou spoločnosťou, tak musíte zrušiť SVB na základe súhlasu 2/3 väčšiny hlasov vlastníkov bytov a NP a zároveň uzatvoriť zmluvu o výkone správy. Toto je v zákone 182/1993 Z.z. definované ako zmena formy správy. Ak sa neskôr rozhodnete zmeniť len správcovskú spoločnosť (sprácu) za iného, teda zrušíte s pôvodným zmluvu a s novým ju opäť uzatvoríte, tak postačuje na to súhlas napolovičnej väčšiny vlastníkov. Ak sa v budúcnosti opäť rozhodneťe založiť spoločenstvo, tak to je znova zmena formy správy a potrebujete na to súhlas 2/3 vlastníkov.
Ak sa ako SVB v súčasnej situácii rozhodnete niektoré alebo všetky činnosti správy nakupovať, uzatvárate ako SVB tzv. mandátnu zmluvu, alebo i viac zmlúv. Pri výbere a uzatváraní takýchto zmlúv sa pri hlasovaní riadite buď zmluvou o spoločenstve alebo podľa § 14 zákona 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov, v podstate by však mal tiež postačovať súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých, resp. prítomných vlastníkov (hodinu po začiatku schôdze).
Takže ak som dobre rozumel ak všetky záležitosti vrátane účtovníctva robí predseda a spoločenstvo sa rozhodne zadať účtovníctvo inej osobe stačí na túto zmenu nadpolovičá väčšina majiteľov aj keď s tým predseda ako štatutár nesúhlasí???. To by sa predsa musela meniť aj zmluva o založení SVB konkrétne časť odmeny predsedovi a na to už treba 75% vlastníkov bytov nie???
Naposledy upravil svb pribinova : 19.09.07 at 12:39
0 0
hrvat hrvat

hrvat je offline (nepripojený) hrvat

svb pribinova Pozri príspevok
Takže ak som dobre rozumel ak všetky záležitosti vrátane účtovníctva robí predseda a spoločenstvo sa rozhodne zadať účtovníctvo inej osobe stačí na túto zmenu nadpolovičá väčšina majiteľov aj keď s tým predseda ako štatutár nesúhlasí???. To by sa predsa musela meniť aj zmluva o založení SVB konkrétne časť odmeny predsedovi a na to už treba 70% vlastníkov bytov nie???
Spoločenská zmluva sa meniť nemusí. Stačí podpísať zmluvu s externou účtovníckou firmou. Tú MUSÍ podpísať predseda SVB. Aj keby všetci vlastníci súhlasili a predseda ju nepodpíše, tak si nepomôžete.

Právne platná je jedine zmluva podpísaná štatutárnym zástupcom SVB. Ak by predseda nechcel, museli by ste predsedu odvolať a zvoliť si iného, inej cesty niet.

Predseda je skutočne ako písal Hasta jediný oprávnený konať za SVB a z jeho konania je zaviazané celé SVB a všetci vlastníci. A to nezávisle na tom, či mu to niekto schváli alebo nie.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať