Zavrieť

Porady

Projekt domu

Tak po príliš dlhom zaváhaní sme sa s manželom (aj takmer celou rodinou ) rozhodli si postaviť dom. Keďže sme úplne na začiatku a práve hľadáme nejaký vhodný projekt, prosím Vás o pomoc. Keďže vás je tu dosť, ktorý ste stavali či prerábali, mohli by ste mi dať nejaké tipy, na čo dávať pozor, čo si všímať a aké kritériá by mal spĺňať projekt. Jedna skúsenosť je viac ako niekoľko katalógov doma.
Ide mi hlavne o umiestnenie izieb vzhľadom na svetové strany, vo vzťahu k iným izbám, koľko kúpeliek (vaní, sprchových kútov), WC treba, ak by to mal byť poschodový, kde najlepšie umiestniť schodisko a pod.
Budem rada aj akýmkoľvek navigovaniam na odborné stránky.
Vopred vďaka každému.
Naposledy upravil Gabi03 : 27.07.07 at 13:28
Usporiadat
Lion Topoľčany Lion Topoľčany

Lion Topoľčany je offline (nepripojený) Lion Topoľčany

Jedna rada na úvod-dobre si treba premyslieť aký veľký dom bude. Poznám zopár ľudí, pustili sa bezhlavo do veľkého domu, urobili ledva hrubú stavbu a dom zostal nedokončený-aj deti už medzitým odrástli...Najdôležitejšie je odhadnúť, na čo si ako pár trúfame. A názory na tzv.dvojgeneračné domy sú
tiež rôzne-ale so skúsenosti viem, že deti málokedy zostávajú v dospelosti
pri rodičoch. A závisí aj na veku detí v rodine, napr. môj švagor postavil svojpomocne po niekoľkých rokoch veľký dom a práve, keď sa nasťahoval,
jeho dcéra mala 17.rokov a v 18.odišla na vysokú školu do zahraničia a pravdepodobne sa už do svojej "detskej" izby na trvalo nevráti.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ďakujem.
Práve veľkosť bude asi prvoradé a najväčšie rozhodnutie. Zatiaľ sa môžeme spoliehať len na skúsenosti iných. Nakoľko sme zatiaľ bezdetný, teraz ťažko povedať, či budeme mať jedno, dve alebo viac detí. A prispôsobiť počet detí domu, .... to asi nie je správne uvažovanie. Okrem toho raz za čas mávame návštevy, ktoré u nás prespávajú. ...
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Gabi, ak chceš pošlem ti jeden katalóg domov, sú tam presné projekty, ako by mal byť riešený dom. je ich tam cca 100. Hm?
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Pošli mi adresu cez SS a v pondelok ti to pojde
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Je to bratislavská firma. Majú naozaj pekné domčeky a mnoho mojich známych si u nich dávalo robiť projekty a nemali žiadne problémy.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Je to bratislavská firma.
Nie je možné uviesť názov? Ďakujem.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Tiez sme sa rozhodli stavat a nakupila som hadam vsetky katalogy rodinnych domov, kt. boli v stanku ale absolutne ani jeden jediny nam nesedel. Tak sme zvolili cestu individualneho projektu a sme maximalne spokojni. Sice domcek je zatial len na papieri a zatial este vybavujeme veci okolo stavebneho povolenia. A rovnako sme zatial bezdetni, tak sme zvolili jednu vacsiu detsku izbu (vhodna aj pre dve deti) a pripadne ak by chceli mat osobitne izby ked odrastu, tak mame aj domacu kancelariu, kt. by ustupila "detskej" izbe.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

AndreaS, môžem sa spýtať, na koľko vás vyšiel vypracovanie takéhoto projektu? Predpokladám, že je o niečo drahší ako katalógové projekty, ale koľko to je?

To s jednou väčšou detskou izbou je minimálne na zamyslenie.
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Mária27 Pozri príspevok
Je to bratislavská firma.
Nie je možné uviesť názov? Ďakujem.

Nechcem robiť reklamu, ale euroline slovakia
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

euroline ma aj internetovu stranku, da sa tam myslim aj farba domu menit

gabi: poradenstvo pri vypracovavani projektu, vypracovanie projektu pre uzemne rozhodnutie, potom pre stavebne povolenie, stavebny dozor, plus vseliake ine poradenstvo, "behanie" po uradoch v nasom mene, vypracovanie inzinierskych sieti - tak toto vsetko vyjde cca 120tis s dph (bez kolkov). Aj mne vyleteli oci, ked sme sa dopatrali k tejto sume, ale na druhu stranu mam dom maximalne prisposobeny nielen pozemku a mojim poziadavkam na byvanie ale aj na nase financne moznosti a absolutne bez starosti (lebo ja fakt netusim kde mam s cim ist a v akej postupnosti sa co vybavuje). A z mojej predstavy o klasickom bungalove s krovom mame nakoniec "strudlu" s plochou strechou ale dnes sme do toho domu absolutne zalubeni, ak sa to tak da nazvat a nevieme sa dockat, kedy bude hotovy.
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Hej, majú stránku a dajú sa tam vyfarbovať domky podľa tvojich predstáv. Niekedy si tým krátim čas .-)
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Ozaj Gabi, dnes som dala na poštu ten katalóg. Euroline má sice www stránku, ale ja osobne si radšej pozriem takéto veci v tlačovej forme.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

M&G Pozri príspevok
Ozaj Gabi, dnes som dala na poštu ten katalóg. Euroline má sice www stránku, ale ja osobne si radšej pozriem takéto veci v tlačovej forme.
Ďakujem. V podstate si už musíme pohnúť s tým výberom.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

My sme dom stavali pred 10-timi rokmi, vtedy nás sólo projekt od projektanta vyšiel na 50.000,- Sk a to ešte aj vybavil všetky potrebné povolenia... (v tom čase to bola slušná suma).
Nakoľko sme s manželom boli tzv. "blokové" deti, nemali sme o stavbe ani potuchy.
Jedna vec je, ako to na papieri vyzerá, druhá je skutočnosť.
Samotní stavbári povedia, že najlepší je tretí dom - vychytáš už všetky
muchy.
My sme s projektom ako takým spokojní, ale mal niekoľko drobných závad - Treba si pozrieť nielen plošné rozmery, ale aj výšky, lebo náš architekt trošku "šetril" a výšky izieb v našom dome sú ako v bloku. Má to výhody aj nevýhody - výhoda - menej m3, menší prietor na vykurovanie. Ale súčasne sme mali problém s uchytením záclon a závesov, nakoľko okná máme od stropu po zem, nebolo kde uchytiť "garniže" a pod. zariadenia, nakoľko strop bol príliš blízko hornej línie okien, takže by sa nedali otvárať. V niektorých miestnostiach sme to riešili "vkladaním" tunelov do stropov....v konečnom dôsledku to vyzerá veľmi efektne, ale treba to všetko zaplatiť ... Dom je ale veľmi dobre riešený - nie klasické pravouhlé tvary, je rôznoúrovňový - schody v spálni...žiaden nevyužitý priestor...

Veľký pozor na stavebné práce - najmä na dobre urobené izolácie.

Náš dom má veľmi veľa celopresklených plôch na južnej strane, je teda veľmi svetlý, v zime bomba - krásne prehreje miestnosti, pekne vyniknú niektoré obrazy ... v lete by bodla klíma. Na prízemí a v kúpelniach máme podlahové kúrenie, tiež dobrý bod.
Nie všetky okná je nutné mať otváravé - ide to do ceny. My napr. máme v ob. miestnosti takmer kompletne 2 steny presklené neotváravé.
Ani krb nie je na zahodenie. V zime ušetríme na kúrení, a to si pritom robíme príjemné posedenie a ešte aj vyhrejeme dom.

Ak by ste uvažovali s krbom, teplovzdušné prieduchy vyvedené do miestností a takto ho vyhrievať hoci len príležitostne je super.

Treba tiež myslieť na ostatné úpravy mimo domu. Budúci rok sa chystáme prerábať plot, lebo plot sme nedomysleli - šetrili sme, alebo same už skôr nemohli ísť do vyšších čísel Chcela som omietku krásnej banánovej farby, teraz to vyzerá hrozne - opadaná omietka, miestami aj obklad po toľkých zimách.........voda si cestičku ľahko nájde.

Takže netreba tu asi tiež šetriť, možno v prvotnom momente ušetríte, ale neskôr to bude opäť pýtať peniažky. Môžte to mať doživotné a takmer bez údržby.
My sme sa teraz rozhodli pre takmer kompletne celokamenný plot, je to síce drahé, ale bezúdržbové.... Však deti už máme odrastené - 18 a 19, tak, hypotéka na dom je splatená, tak teraz "budeme teraz robiť na plot".

Súčasne s plotom riešime aj nový gril zabudovaný do "kamenného" altánku pre príjemné posedenie v lete v chladnom priestore, v zime nenaprší...Doteraz sme ho mali pod holým nebom, a občas bolo treba rýchlo "grilovačku" skončiť a dokončovať to v dome, takže upraceš toho viac.

Držím palce k dobrému projektu, dobrým stavbárom a tiež k dobrým susedom.
0 0
my_lan my_lan

my_lan je offline (nepripojený) my_lan

Zdravím Vás.
Po niekoľkých rokoch dokončujem náš rodinný dom, takže moje dojmy sú pomerne "čerstvé".
Ako už bolo povedané, je veľmi dôležité si uvedomiť čo chcete postaviť - "veľký" rodinný dom alebo rodinný dom racionálny z hľadiska využívania a hospodárny z hľadiska prevádzky. Myslím, že ak nemáte extrémne situovanú polohu pozemku, tak sa dá vybrať štandardný projekt. Okrem bežne dostupných projektov by som prešiel zopár projektových kancelárií a požiadal o ich doterajšie projekty. Je rozdiel vytvoriť projekt úplne nový alebo "oprášiť" už vytvorený. Cena za projekt vo výške 120 tis. Sk dnes možno nie je až tak veľa, ale dať za projekt povedzme 30 tis. Sk a 90 tis. Sk použiť na tepelnú izoláciu domu je trochu rozdiel.
A tu by som chcel poradiť
1. neviem či chcete stavať svojpomocne ( napr. ako ja ) alebo budete mať stavbu na "kľúč". Jedno i druhé má výhody. Viac-menej, v prvom prípade by som odporúčal mať k dispozícii min. 1 mil. Sk. Dá sa aj za menej, ale stavba sa bude predlžovať a predražovať. V druhom prípade požiadať firmu o prezentáciu jej doterajších stavieb a hlavne hovoriť s ich investormi - už bývajúcimi.
2. odporúčam projekt s plným využitím podkrovného priestoru
3. investujte do tepelne kvalitných materiálov na murivo a okná;
okná resp. presklenie nerobte zbytočne veľké
4. odporúčam prírodný materiál - drevo - na podlahy
5. nezabudnite na záhradu - pokúste sa ju navrhnúť už pri projekte rodinného domu a počítať s ňou ako s ďalším obytným priestorom
6. spravidla najvýhodnejšie svetové strany pre bytové kvety sú východ, juhovýchod a západ
7. pri kalkulácii nákladov na stavbu počítajte s tým, že ich výška môže len rásť

Poznámka na záver.
So svojou stavbou som sa z hľadiska terénu musel vojsť do pôdorysu 7,5 x 11 m. V tomto dome mám halu s rozmerom 35 m2 s pripojeným menším kuchynským priestorom, 3 podkrovné izby s rozlohou cca 12 m2, 1 WC na prízemí a 1 v podkroví, 1 nadštandarnú kúpeľňu v podkroví.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

my_lan Pozri príspevok
2. odporúčam projekt s plným využitím podkrovného priestoru
3. investujte do tepelne kvalitných materiálov na murivo a okná;
okná resp. presklenie nerobte zbytočne veľké
5. nezabudnite na záhradu - pokúste sa ju navrhnúť už pri projekte rodinného domu a počítať s ňou ako s ďalším obytným priestorom
6. spravidla najvýhodnejšie svetové strany pre bytové kvety sú východ, juhovýchod a západ
Vďaka za príspevok, ale mám pár otázok.
Najprv: ideme stavať svojpomocne. Muž je celkom šikovný a toľkým ľuďom, ktorým pomáhal... by mohli aj oni sami postaviť.
K tomu bodu 2. Prečo celý podkrovný. Práve som vyberala, kde by boli iba 2 izby plus kúpelka. Prosím vysvetliť dôvody.
bod 3. prečo nie veľké okná, aspoň teda na tej juhovýchodnej strane?
bod 5. ako si myslel ďalší obytný priestor v záhrade?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

K tej cene za projekt len tolko ze platime nielen za sluzby ale aj za meno. Teda istu znacku. Uz som to tu raz pisala, ale ked som dala urobit prvy projekt zacinajucemu architektovi a este k tomu bez cerveneho razitka, tak doslova nakreslil co som povedala - ten projekt tu je aj niekde "prilepeny" a to bolo fakt nieco otrasne. Nepremyslene a absolutne neprakticke.

Tak sme zvolili cestu isteho uspechu a spokojnosti aj za vyssiu cenu.

A co sa tyka okien, tak my mame v obyvacke celu juznu stranu LEN presklenu a rohy prilahlych miestnosti su rovnako od zeme po strop presklene. Toto je len z juznej strany. Sever mame len take male dlhe uzke okna. Samozrejme mame k tomu navrhnute vonkajsie rolety a v obyvacke klimu a dva krby (vnutri aj vonku).
0 0
my_lan my_lan

my_lan je offline (nepripojený) my_lan

Ahoj Gabi.
Po prvé - je výborné že manžel pozná a je zručný. Už teraz ste ušetrili peknú kopu peňazí . V priebehu stavby som sa učil i ja - na začiatku som nevedel chytiť tehlu do ruky, na konci som si sám postavil krb. V priebehu porobil obklady, dlažby, drevené podlahy a pod. Viem o čom hovorím.
K tomu ďalšiemu.
Plným využitím podkrovia som myslel jeho plné využitie - vrátane napr. kúpeľne, ktorú mám i ja v podkroví vedľa spálne. Často bohužiaľ vidieť domy - postavené pred pár rokmi, kde by sa do ich podkrovia vošiel ďalší nadštandardný byt. Čo to robí s nákladmi na stavbu je samostatná kapitola. Pre porovnanie - naše mesačné náklady na plyn (vykurovanie) sú 1.300 Sk, mojich známych 6.000 Sk. To už je na zamyslenie.

K oknám - mám halu a v nej veľký presklený priestor (cca 2 x 2 m) s orientovaním na juh a do záhrady,. Napriek tomu, že izolačné vlastnosti okien sú veľmi dobré, dnes by som tento rozmer určite, aspoň čiastočne zmenšil. Všetko je to otázka tepelnej priestupnosti a tiež pekného vzhľadu. Mimochodom, vzhľadom na výšku slnka je v hale príjemný chládok a v zime máme halu pekne presvetlenú.
K záhrade - odporúčam uvažovať, samozrejme v závislosti na situovaní pozemku, ako o vonkajšom obytnom priestore. Skúste ho logicky spojiť so stavbou domu - chce to len trošku citu. Mám na mysli priestorové usporiadanie záhradných stavieb pre posedenie (pergola, altánok?), záhonov - rastlín, kvetov. Tieto veci je lepšie riešiť pri projekte stavby domu. S tým totiž súvisia i výkopové práce, navážky a pod.

Prajem pri výbere projektu domu dobrú voľbu a jeho úspešnú realizáciu.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Aj ja som nedavno dostaval. Vsetko je otazka penazi, kolko ste ochotni a schopni investovat. Neplytvajte aj keby ste mali penazi dost. Ujasnite si, ako a naco bude dom sluzit. Nerozmyslajte nad tym, ci raz budu s Vami zit deti, alebo podobne. Take plany sa nemusia vydarit, skoda investicii. Kazde riesenie musi mat alternativu. Ak mate jedno dieta, postavite dom s tromi detskymi izbami, co keby bolo treba, pocitajte stym, co ak nebude treba. Tie dve izby neskor mozete prenajimat, pouzivat na podnikanie a podobne. Pripravte sa ale na to. Pocitajte s tym, ze dom by ste casom mohli vyuzivat ako dve samostatne jednotky, to je zvlast vchod, instalacie. Nezastavajte cely priestor podkrovia. Pripravte ho tak, aby sa mohlo dorobit podla potreby. Ak ste u niekoho na navsteve a paci sa Vam nieco, nemusite to hned napodobnovat. Zit v dome trvale a prist do tohoisteho domu na navstevu je rozdiel. Jeden velky obyvaci spojeny priestor na prizemi a oddelena nocna cast v podkrovi je pekne, ale denne sa venovat rodine s tromi detmi ak jedno je chore, druhe Vam chce pomahat v kuchyni a tretie sa chce ucit na terase a nedajboze este starym rodicom zijucim v samostanej casti niekde v pristavbe je narocne. V rodine staci oddelit izby a priestory dverami a na jednej urovni. Chodenie po schodoch nie je prijemne. Snazte sa nevytvarat bariery. Dom nie su saty. Nemeni sa tak lahko ako moda. Nemajte velke oci, Kazdy zastavany a nevyuzivany priestor je drahy, ak sa musi vykurovat a osvetlovat. Projekt je jedna vec a skutocnost druha. Ujasnite si zakladne veci a nezaoberajte sa malchernostami. Projektant sa snazi nakreslit podrobnosti, ktore casom zistite, ze by bolo lepsie urobit inak. Zbytocne mu za to zaplatite. Menit projekt v zasadnych veciach nosnych casti je zlozite, ale drzat sa projektu pri instalaciach nie je potrebne. Chytry stavebnik riesi take veci za pochodu. Pred projektovanim nevahajte navstevovat aj cudzich ludi a nevahajte ich poziadat, aby Vam ukazali ich dom a poradili. Pytajte sa apozerajte vsade kade chodite. Ak to nemate daleko, vo Viedni su arealy BLAUE LAGUNE napriklad v Shopping City Sud, kde su postavene hotove domy, ako ukazky, zariadene, otvorene pre verejnost. Tam Vam mozu tiez dobre poradit aj ked vedia, ze od nich dom nekupite. Dohliadajte na maximum prac sami. Neverte reciam ake je vyhodne dat si vsetko urobit firmam. Nie su vsetci zli, ale sam sebe nikto neuskodi. Ak budu len trocha chciet, nahovoria Vas na co chcu. Uvedomte si, ze oni sa tomu venuju cely zivot dennodenne. Bezny clovek stavia casto len jeden dom za zivot.
Nebojte sa zacat. Nedokonci sa len to, co sa nikdy nezacne.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Len som chcela, že pozor na tie celopresklené plochy- aj my to máme podobne ako píše andreaS, v prísp. 11, kompletne presklená južná a čiastočne západná strana (len v ob. hale) ale v murovaných kútoch vznikajú tepelné mosty, t.j. tieto miesta nie je možné "vyhriať" kúrením, preto napr. u nás v týchto miestach opadáva pri zemi omietka - v zime to plesnivie.

Dnes by som už nevolila okná z hora nadol, lebo napriek tomu, že máme ob. halu pomerne veľkú (cca 8x10 m), a nemáme tam veľa nábytku, predsa sa ťažšie zariaďuje, pretože pred tie okná nechcem dávať zariadenie, aby vynikli a priestor ostal "vzdušný", ale kam dať aspoň nejakú komodu na čiernu techniku a pod....

Tiež sa stotožňujem s prísp.19 od my_lan, v časti ďalšieho vonkajšieho obytného priestoru, či už pergola, altánok, menšia murovaná stavba - na posedenie, grilovanie a pod.. Príjemné posedenie s priateľmi a pritom dom ostáva čistý (nie, že by k nám chodili nejaké zveri..., ale ...nanosí sa zvonku...
Naposledy upravil atka4 : 31.07.07 at 11:45
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať