Zavrieť

Porady

susedske vztahy

ahoj,
poradte mi prosim niekto: byvam na dedine, susedny pozemok odkupil miestny podnikavec a chce tam zriadit pohostinstvo. Potrebuje k tomuto kroku suhlas susednych majitelov pozemkov? Co mozem podniknut, aby nedoslo k poruseniu mojich prav /obtazovanie hlukom, narusanim sukromia,znecistovanim.../ Ci musim len cakat, kym a cim nas bude obtazovat tato prevadzka a stazovat sa az potom, ked budem mat konkretne dovody ? Mozem sa nejako branit uz teraz, kedze s tymto zamerom nesuhlasim? Mimochodom na miestnej samosprave sa nedockam pochopenia, pretoze ide o clena miestneho zastupitelstva. Ake su moje moznosti? dik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Podnikateľ bude potrebovať súhlas v prípade ohlásenia napr. drobnej stavby... Ak ide o pozemok, určite budeš ku konaniu prizvaný.
    Môžeš mať námietky - ale pravdu povediac každá prevádzka dostane súhlas z úradu verejného zdravotníctva až po splnení všetkých zákonných podmienok, obťažovanie hlukom medzi ne patrí...
    Toto sa rieši otváracími hodinami (prevádzková doba) max. do 22-00, schvaľuje obecné zastupiteľstvo.

    maria65 je offline (nepripojený) maria65

    maria65
    dik moc, trochu ma ukludnilo, ze mam ake take pravne paky, aj ked mam kdesi v zaludku pocit zacinajucej vojny s veternymi mlymni ... jeho manzelka je druhy najdolezitejsi clovek v miestnej samosprave no a mierny stavebny ruch tam uz zacina a este nikto so mnou nic nekonzultoval - na spominanom pozemku stoji stara drevenica, skor vrak, tak neviem do akej miery tam budu prebiehat upravy a ake zakony pri nich dokazu obist...

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    maria65 Pozri príspevok
    dik moc, trochu ma ukludnilo, ze mam ake take pravne paky, aj ked mam kdesi v zaludku pocit zacinajucej vojny s veternymi mlymni ... jeho manzelka je druhy najdolezitejsi clovek v miestnej samosprave no a mierny stavebny ruch tam uz zacina a este nikto so mnou nic nekonzultoval - na spominanom pozemku stoji stara drevenica, skor vrak, tak neviem do akej miery tam budu prebiehat upravy a ake zakony pri nich dokazu obist...
    Stavebny urad moze v stavebnom povoleni urcit povinnosti, ktore je stavebnik povinny splnit a plnit (napr. na zaklade namietok suseda).

    pravnicka je offline (nepripojený) pravnicka

    pravnicka
    zo skúsenosti viem, že každý kto ide stavať, musí mať súhlas dotknutých súsedov. A úrad, ktorý udeluje súhlas - je stavebný úrad.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    maria65 Pozri príspevok
    ahoj,
    poradte mi prosim niekto: byvam na dedine, susedny pozemok odkupil miestny podnikavec a chce tam zriadit pohostinstvo. Potrebuje k tomuto kroku suhlas susednych majitelov pozemkov? Co mozem podniknut, aby nedoslo k poruseniu mojich prav /obtazovanie hlukom, narusanim sukromia,znecistovanim.../ Ci musim len cakat, kym a cim nas bude obtazovat tato prevadzka a stazovat sa az potom, ked budem mat konkretne dovody ? Mozem sa nejako branit uz teraz, kedze s tymto zamerom nesuhlasim? Mimochodom na miestnej samosprave sa nedockam pochopenia, pretoze ide o clena miestneho zastupitelstva. Ake su moje moznosti? dik
    Pretoze stavebnym uradom je obec (niektore obce maju zriadeny tzv. spolocny stavebny urad pre niekolko obci), pri vztahoch ake uvadzas sa zrejme v prvom kole priazniveho rozhodnutia nedockas.
    Pokial bude stavebne povolenie vydane napriek tvojim pripomienkam, mas moznost sa proti takemuto rozhodnutiu odvolat.
    Rovnako mas moznost odvolat sa aj vtedy, ak ta neprizvu ako ucastnika konania.
    Na zriadenie pohostinstva v drevenici - ruine hygiena asi suhlas neda, a prestavba ci zasadne upravy podliehaju stavebnemu povoleniu, nestaci suhlas s drobnou stavbou. Ak stav stavby nie je az taky zasadne zly, a stacia len opravy, bude tak ci tak potrebovat suhlas stavebneho uradu so zmenou ucelu stavby, pretoze v sucasnosti je to zrejme stavba urcena na byvanie a preto potrebuje dosiahnut zmenu ucelu na nebytovy priestor. Aj v tomto konani mas pravo byt ucastnikom konania a ucinne sa branit ci uz proti rozhodnutiu samemu, alebo proti tomu, ked ta ako ucastnika konania opomenu (=vynechaju).
    Ak s tym nesuhlasia ani ostatni susedia, bolo by uzitocne postupovat spolocne - sice kazdy za seba, ale s podobnymi argumentami, vyhradami a namietkami.

    nika17 je offline (nepripojený) nika17

    nika17
    Susedov suhlas/nesuhlas pre finalne rozhodnutie stavebneho uradu je bezpredmetne, posudi to podla zavaznych uzemne planovacich dokumentacii...Ak by ale namietky susedov boli prave vyznamne z pohladu napr.uzemneho planu, samozrejme stavebny urad uzemne rozhodnutie a povolenie nevyda.
    Naposledy upravil nika17 : 20.02.08 at 12:13
    ahoj..
    prosim vie mi niekto poradit, mam problem zo susedmi.....
    Bývame vRD v slepej ulici a uplne na konci.Náš dom má pred domom také malé parkovisko-zmestia sa tam 3autá(mala to byt otočka ale akosi už nieje).Každý na ulici ma chodník pred domom okrem nás(mi tam máme to malé parkovisko)a este dvoch susedov.Takže mi traja parkujeme naše autá vo dvore,lebo toto miesto pred nami je vždy obsadené JEDNYMI nasimi susedmi-oni majú tri autá, a dalsie 3autá majú ich nájomnici(susedia prenajímaju vrchne poschodie svojho domu)tý parkujú na chodníku pred domom TYCHTO susedov .Každý na ulici ma svoj velký dvor aj s garážou a nikomu nerobí problém ist s autom do dvora iba im.Dvor majú prazdny alebo si tam zaparkuju jedno svoje auto ale ostatné vzdy parkujú na ulici.Nechapem preco to takto robia-po dobrom sa snimi nedohodnete hned vam zacnu nadavat a vykrikovat ze to je verejne priestrantsvo .....Pride k nám návšteva tak musi parkovat vo dvore a ked sa k nam do dvora neymestia tak bohužial musi parkovat niekde na začiatku ulice ale hlavná vec že TY nasi susedia maju svoj dvor prázdny....
    Dufam ze ste ma aspon trochu pochopili je to dost komplikované..ale budem rada ked mi nekto k tomu nieco napise nejaku radu alebo vlastnu skusenost..dakujem

    robin78 je offline (nepripojený) robin78

    robin78
    macko1235 Pozri príspevok
    ahoj..
    prosim vie mi niekto poradit, mam problem zo susedmi.....
    Bývame vRD v slepej ulici a uplne na konci.Náš dom má pred domom také malé parkovisko-zmestia sa tam 3autá(mala to byt otočka ale akosi už nieje).Každý na ulici ma chodník pred domom okrem nás(mi tam máme to malé parkovisko)a este dvoch susedov.Takže mi traja parkujeme naše autá vo dvore,lebo toto miesto pred nami je vždy obsadené JEDNYMI nasimi susedmi-oni majú tri autá, a dalsie 3autá majú ich nájomnici(susedia prenajímaju vrchne poschodie svojho domu)tý parkujú na chodníku pred domom TYCHTO susedov .Každý na ulici ma svoj velký dvor aj s garážou a nikomu nerobí problém ist s autom do dvora iba im.Dvor majú prazdny alebo si tam zaparkuju jedno svoje auto ale ostatné vzdy parkujú na ulici.Nechapem preco to takto robia-po dobrom sa snimi nedohodnete hned vam zacnu nadavat a vykrikovat ze to je verejne priestrantsvo .....Pride k nám návšteva tak musi parkovat vo dvore a ked sa k nam do dvora neymestia tak bohužial musi parkovat niekde na začiatku ulice ale hlavná vec že TY nasi susedia maju svoj dvor prázdny....
    Dufam ze ste ma aspon trochu pochopili je to dost komplikované..ale budem rada ked mi nekto k tomu nieco napise nejaku radu alebo vlastnu skusenost..dakujem
    Mozno by stalo za zvazenie namontovat take zamky ako sa pouzivaju na parkoviskach, t.j. v strede parkovacieho miesta sa zodvihne kovova zabrana, ktoru je mozne zlozit na zem az po odomknuti klucom.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Tiež mám často pocit, že naše zákony napomáhajú vždy tým drzejším...
    -nepomôže obecný úrad s dobudovaním chodníka?
    -neskúšali ste ten kúsok pred vašim domom odkúpiť?
    -píšeš, že prenajímajú byty-skús pritlačiť na OÚ, aby ich "donútili" vytvoriť aj parkovacie miesta pre nájomníkov
    -nechystáte sa niečo prerábať? daj si naviesť "kopec štrku", alebo niečo iné-ved je to pred Tvojim domom,nie? susedia budú nútení riešiť parkovanie inak.A keď si to vyriešia,tak si "plac" pekne uprav a všetkým daj najavo, že si upravuješ pred svojim domom-trávička,kvietky a pod. Môžu sa ísť sťažovať...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.