Zavrieť

Porady

Energeticky pasívny dom

Vzhľadom k tomu, že je u nás veľmi slabá informovanosť o energeticky pasívnych domoch, chcel by som, aby sa v rámci tejto diskusnej témy rozprúdila debata o použiteľnosti tohoto systému.
Usporiadat
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

vsetecna otazka, ktora vsetkych zaujima:
Mohol by niekto z Vas dvoch - obyvatelov passivhaus-u prezradit, kolko vlastne stal ich konkretny pasivny dom a kolko stal projekt stavby?
Ved niekto sa uz spytat musi...
0 0
hemko hemko

hemko je offline (nepripojený) hemko

deli. Pozri príspevok
vsetecna otazka, ktora vsetkych zaujima:
Mohol by niekto z Vas dvoch - obyvatelov passivhaus-u prezradit, kolko vlastne stal ich konkretny pasivny dom a kolko stal projekt stavby?
Ved niekto sa uz spytat musi...
Dobrá otázka.Aj ja by som rád vedel odpoveď.
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

deli, jednoduchsie je odpovedat na cenu projektu. myslim, ze mozes pocitat s cenou medzi 100 a 150 tisic, u nas to bolo v prvej polovici intervalu.

cena domu je trosku zlozitejsi problem - cenu, ktoru by som ti povedal len tazko mozes s niecim porovnat (pr. schodisko moze stat 50 aj 500 tisic, podlahy tak isto a tak dalej)

zaujimavejsie by bolo skor porovnanie hrubej zaizolovanej stavby s oknami + cena TZB - jednoducho veci, co odlisuju EPD od bezneho domu...
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

spaspa Pozri príspevok
deli, jednoduchsie je odpovedat na cenu projektu. myslim, ze mozes pocitat s cenou medzi 100 a 150 tisic, u nas to bolo v prvej polovici intervalu.
naozaj? Pocitala som takych 300-400 tisic. Ta cena bola aj s riesenim detailov, prepoctami tepelnych mostov a PHPP?
Dakujem za uprimnost, ocenujem.
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

spaspa Pozri príspevok
cena domu je trosku zlozitejsi problem - cenu, ktoru by som ti povedal len tazko mozes s niecim porovnat (pr. schodisko moze stat 50 aj 500 tisic, podlahy tak isto a tak dalej)

zaujimavejsie by bolo skor porovnanie hrubej zaizolovanej stavby s oknami + cena TZB - jednoducho veci, co odlisuju EPD od bezneho domu...
pokracuj...
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

deli, ta cena je za cely navrh vratane vsetkych kalkulacii + autorsky dozor, ktory je v tomto pripade dost casty...
0 0
Joco3 Joco3

Joco3 je offline (nepripojený) Joco3

Na nasom trhu sa iba tento rok objavilo kurenie,ktore ma velmi zaujima.Kedze boli problemy s plynom a aj momentalna kriza,hladal som nejake nove riesenia.A nasiel som akumulacny vykurovaci system,ktory salave teplo prostrednictvom elektromagnetickych vln s vlnovym rozsahom meni na infracervene ziarenie.Infracervene kurenie je znama vec,ale Rakusania vymysleli akumulacny system,co znamena ,ze sa "radiator" naakumuluje napr.na 70 stupnov /to trva cca dve hodiny/ a potom chladne,ale ked klesne teplota na nastavenu uroven /napr. o 10 stupnov/, uz iba dokuruje podla potreby/radovo minuty/.Je to na elektrinu a velmi sa tym znizia naklady.Vraj az o 50-70 oproti inym druhom kurenia.A tie „radiatory“ su vlastne akesi dosky ,ktore sa mozu zavesit na stenu a salaju teplo.Podobne jako tie „ infraradiatory“.Cely dom ,byt,izbu alebo iny priestor, riadi riadiaca jednotka,ktorej zapojenie je bezproblemove.Ozaj sa vyplati na to pozriet.Ak nemas kurenie,doporucujem o tom popremyslat a ak mas ,tak tiez lebo je to novy trend a uspora nakladov.
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

Joco,

dakujem za info. sice sme stavali EPD aby sme kurenie nemuseli riesit, ale nikdy nevies :-)
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

deli, prebrazdil som rozpocet a dospel som k sume cca 4,1 M Sk bez dane za dom (vratane zakladania) v ktorom su vsetky instalacie, vzduchotechnika, steny su dokoncene po malovanie, su v tom okna (jedno posuvne 4 x 2 metre - ktore je pre epd skor problem ako terno, zato penazenke skoci na krk...) a vstupne dvere, ktore maju trosku vyssie naroky ako bezne.tiez je v tom zahrnuta praca, kedze my sme k stavbe neprispievali...

co som nezahrnul je sanita - zariadovacie predmety, podlahy a dlazby, schodisko, interierove dvere, tienenie a solarne zariadenie.

v cene nie je ani garaz...
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

vdaka, spaspa, tvoje info urcite mnohym stavbnikom pomozu. Tvoj dom je predpokladam dvoj-podlazny a aka je jeho zastavana plocha, resp. uzitkova plocha miestnosti? Aby sme vedeli, aky velky dom to je...
Este raz prepac za zvedavost.

to Joco: a kolko ten reklamny vyrobok "zerie" elektriny?
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

zastavana plocha je 8 x 12 = 96 m2, uzitkovu plochu predpokladam okolo 150 m2 (nemam pri sebe projekt)...
0 0
JuBo JuBo

JuBo je offline (nepripojený) JuBo

Cena nášho domu nie je tajomstvom, no už v priebehu jeho výstavby ceny veselo rástli a v priebehu dvoch rokov "odskočili" v priemere o 15 %; od roku 2008 som rast cien stavebných materiálov nesledoval. Takže dvojpodlažný dom (136 m2 od novobanskej fy Drevstav Slovakia) s pergolou a podterasovou pivnicou s trojsklovými oknami a tromi špeciálnymi dverami fy MAKROWIN, systémom riadeného vetrania od fy ATREA, OSB doskami v interiéri a sadrošom na stropoch (+ maľovka), sanitárnou keramikou, laminátovými a keramickými podlahami nás vyšiel na 3,1 mil. Sk aj so základmi. Základy sme spáchali svojpomocne, stavbu som si dozoroval sám, pretože som nenašiel nikoho, kto by bol ochotný stráviť na nej nepretržite 5 dní - tak rýchlo prebehla hrubostavba. Skutočne kvalifikovaný stav. dozor bude zrejme ešte niekoľko rokov problémom. Zároveň som nafotografoval celý priebeh výstavby, montáže systému riadeného vetrania a elektroinštalácií (použili sme systém "nissot" od brnenského Mikrosetu), ktorý zjednodušil inštaláciu aj ovládanie el. osvetlenia, ohrevu teplej vody aj vetrania. Máme pripravený prívod pre solárny systém, ale momentálne o ňom neuvažujeme - kým nebude aspoň časť jeho ceny dotovaná, nemá to pre nás praktický význam. zaujímavejšie by bolo tepelné čerpadlo, využívané dvomi alebo tromi domácnoťami, keďže jeho produkciu nedokážeme sami "spotrebovať".
Predpokladám, že v súčasnosti by výstavba nášho domu stála asi o 20, možno 25 % viac, t. j. asi 3,72 mil. Sk123 481 €.
Pekný deň!
Juraj
0 0
vxyz vxyz

vxyz je offline (nepripojený) vxyz

tak ako som uz niekde povedal - vsetko ma svoju cenu aj dom.

co sa tyka pasivnych domov - OK, len nesmiete otvorit rano okno

preto sa treba zamysliet nad tym, ci nie je rozumnejsie zit nizkoenergeticky a v pohode, ako vo vzduchotesnej konzerve.

pre tych ktori vlastnia NPD - ak ste okno otvorili zabudniete na cislo 15, ale mate uzasny NED, plati to aj pre tych ktori si do NPD dali namontovat komin

hod do googla - difuzne otvorena skladba steny a studuj!!

zdravim
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

vxyz, sksume poprepajat suvislosti...

okno rano otvarate zvacsa na to aby ste vyvetral. v epd, to robit nemusim, kedze som vetral celu noc a vzduch v dome je cerstvy, rovnako, ako bol cerstvy celu noc, na rozdiel od domu bez ventilacnej jednotky - predpokladam, ze ked v nom spite tak okno neotvarate - najma v tychto mesiacoch...

zaver je ze v nom zijem v pohode a navyse nizkoenergeticky, teda tak ako ste si dali za ciel vo vasom prispevku. len oproti vam usetrim cestu k niekolkym oknam x2 pri ich otvarani a zatvarani, mozno viac krat za den....

otazka komina: myslim ze je uplne jedno ci si niekto dal do EPD namontovat komin, alebo nie, pokial mu vysiel blower door test, a ma teda zaruku, ze ventilacia domu bude fungovat spravne pri stratach ako boli projektovane....

kazdopade je pritomnost komina v epd komplikacia (koli vzduchotesnosti) ktoru je, pokial viem, mozne riesit, ale stoji to peniaze navyse...
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
chcem sa opytat, ti co mate epd
Ako ste riešili privod kablov od TV, satelit, prip tel linky?
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

ak je treba previest kable cez stenu, tak su k dispozicii prechodky, ktore sa nalepia vzduchotesne na stenu (na vzduchotesnu rovinu) a vo vnutri prechodky, kadial prechadza kabel sa este utesnia penou (akou penou presne neviem).

pri tomto rieseni mozes priviest akykolvek kabel cez stenu - ovladanie zaluzie, osvetlenie, tv, telefon... len treba na to mysliet uz pri navrhu
0 0
milossss milossss

milossss je offline (nepripojený) milossss

spaspa Pozri príspevok
su to spotreby v kWh, nedopatrenim som tam vynechal h.
tepelna strata domu je 2,4 kW.

rocna spotreba asi bude nizsia, ak budeme predpokladat ze mame pred sebou teplejsiu cast roka, v ktorej navyse vieme pouzit kolektory na ohrev TUV.

pouzivam sadzbu D11, nizka sadzba 2,72 sk s danou, 20 hodin denne, vysoka sadzba 11 sk s danou zvysne 4 hodiny. za den potrebujeme asi 1 kWh vo vysokej sadzbe
ahoj spaspa...
v prvom rade chcem pozdravit, fandim nadsencom a priaznivcom a este viac odvazlivcom, ktori maju zaujem byvat pasivne ako ty, dufam, ze coskoro sa pridame )
mam len jednu otazocku pre zaciatok. pises, ze tepelna strata domu je 2,4 kw. pri akej exterierovej teplote??
dakujem za odpoved..
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

strata je kalkulovana pre rozdiel teplot int/ext podla normy (ČSN 06 0210 Výpočet tepelných strát budov pri ústrednom vykurovaní - predpokladam) myslim ze v norme je rozdiel teplot medzi interierom a exterierom 31 alebo 32 stupnov. v nasom pripade - vnutri 21, takze 2,4 kW pri teplote -10 C, samotny vypocet bol predpokladam urobeny v PHPP
Naposledy upravil spaspa : 03.02.09 at 11:02
0 0
milossss milossss

milossss je offline (nepripojený) milossss

spaspa.. dakujem... nakolko existuje niekolko teplotnych pasiem, konkretne strata objektu bude zavisiet od umiestnenia stavby.. i ked je na povazenie, ci pocas vykurovacej sezony bude stale -15 alebo +3 stupne..
0 0
spaspa spaspa

spaspa je offline (nepripojený) spaspa

milosss na co najpresnejsie vypocitanie teplenych strat sluzi PHPP http://www.iepd.sk/?a=66 (doeditoval som moj predosly prispevok).

v PHPP su vdaka ludom z IEPD uz aj klimaticke data Slovenska (neviem presne aka podrobna siet, a ci ide o historicke data, alebo nejaku extrapolaciu - viem len ze boli doplnene v r 2008). myslim ze PHPP je velmi precizny nastroj na kalkulaciu teplenych strat objektov (ak nie najpreciznejsi, aky je k dispozicii).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať