Zavrieť

Porady

Energeticky pasívny dom

Vzhľadom k tomu, že je u nás veľmi slabá informovanosť o energeticky pasívnych domoch, chcel by som, aby sa v rámci tejto diskusnej témy rozprúdila debata o použiteľnosti tohoto systému.
Usporiadat
milossss milossss

milossss je offline (nepripojený) milossss

bettylou... aby som nezabudol, na ytong Lambda ani nepomyslam... radsej vacsiu vrstvu tepelnej izolacie, ako drahsi a nie prilis potrebny hruby nosny mur. funkcia muriva je len zabezpecit prenos statickeho zatazenia stavby, izolacnu funkciu ma plnit kontakny zateplovaci system..
0 0
milossss milossss

milossss je offline (nepripojený) milossss

Jarka.Č: ahoj, ako pokracujete s domcekom?? mam len jednu malicku pripomienku k tvojmu prispevku. nemyslim si, ze EPD sa v zahranici stavaju najma ako montovane drevostavby ( ak som dobre pochopil) vid napriklad v rakusku nedaleko od hranic so SR: *http:*//public.fotki.com/gerd/mawo_objekte
0 0
milossss milossss

milossss je offline (nepripojený) milossss

hviezdicky v odkaze prosim odstranit.... )
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
KEJKA Pozri príspevok
áno... tak toto ma zaujíma. Chcela by som postaviť en.pas. bungalov pre dvoch ludí s velkou spoločenskou miestnostou......
Jeden sme začali stavať keď to bude v akom takom štádiu poskytnem fotto.
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

bettylou Pozri príspevok
no, či sa dajú použiť aj prírodné izolácie na Ylambda, ako korok, celuloza ap. alebo len polystyrén, vlna, sklená vata atc..
Prípadne ktorý eko materiál je vhodný a cenovo prístupný na stavbu epd, aj keby to potom možno bol len ned ak by celkom na 100% nesplnil parametre
Bettylou, v podstate Milosss to už povedal za mňa. Ytong Lambda má príliš veľký tepelný odpor na to, aby sa dal zatepliť tak, aby to bolo OK z hľadiska rosného bodu. Preto na statickú zložku obvodovej steny dajte kľudne niečo menej izolujúce a lacnejšie - napr. obyčajný Ytong alebo tehlu hr. 25-30 cm. A na to poriadne zateplenie 25-30 cm. Už som o tom písala v starších príspevkoch v tejto diskusii. Plus Vám vnútim svoj článok Dýchanie stien na mojom blogu.

Ale aby som odpovedala na Vašu otázku: Ak by sa dali z hľadiska rosného bodu dostatočné hrúbky uvedených izolácií, môže byť. Ale zoberte do úvahy, že taký múr bude mať hrúbku 60-70 cm a 1 m2 vyjde cca od 1800 Sk vyššie. Ďalším problémom by bol spôsob ich uchytenia. Takže táto časť mojej odpovede je čiste teoretická.

Vám ide u izolácií na Váš domček o to, aby to bol niektorý z "eko" materiálov? Korok je drahý. Celulózu je asi najšikovnejšie zabudovať do drevostavby, myslím, že cenovo bude porovnateľná s miner. vlnou, možno trochu lacnejšia, neviem. Ide to aj na murovaný, len treba prirobiť konštrukciu, ktorá bude držať izoláciu: napr na stránke firmy Vuno sú príklady skladieb dodatočne izolovaných múrov.
Alebo ovčiu vlnu do drevostavby. Alebo izolačné dosky z rozvlákneného dreva zo Smrečiny, ale to je tiež drahé. Alebo slama - s ňou majú skúsenosti v združení Veronica Brno, p. Hollan. Možností je viac - pluralita núti sadnúť k zdrojom informácií a študovať. Jarka ani Milosss Vás nezachránia .
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

milossss Pozri príspevok
Jarka.Č: ahoj, ako pokracujete s domcekom?? mam len jednu malicku pripomienku k tvojmu prispevku. nemyslim si, ze EPD sa v zahranici stavaju najma ako montovane drevostavby ( ak som dobre pochopil) vid napriklad v rakusku nedaleko od hranic so SR: *http:*//public.fotki.com/gerd/mawo_objekte
Na blogu sú najčerstvejšie informácie. Ide to strašne pomaly.
pasivnydom . blog . cz (medzery vyhoďte)

Nehovorím, že EPD výlučne ako drevostavby, ale väčšinou. Usudzujem z toho, čo som prečítala. Myslím, že drevostavba má výhodu v ľahšom zabudovaní potrebnej hrúbky izolácie. Ale už končím svoju rozpravu o drevostavbách, lebo to niektorým polezie na nervy. Posuňme sa v debate ďalej konštruktívnym smerom.
Naposledy upravil Jarka Č. : 28.07.09 at 22:29
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

Jarka Č. Pozri príspevok
Bettylou, v podstate Milosss to už povedal za mňa. Ytong Lambda má príliš veľký tepelný odpor na to, aby sa dal zatepliť tak, aby to bolo OK z hľadiska rosného bodu. Preto na statickú zložku obvodovej steny dajte kľudne niečo menej izolujúce a lacnejšie - napr. obyčajný Ytong alebo tehlu hr. 25-30 cm. A na to poriadne zateplenie 25-30 cm. Už som o tom písala v starších príspevkoch v tejto diskusii. Plus Vám vnútim svoj článok Dýchanie stien na mojom blogu.

Ale aby som odpovedala na Vašu otázku: Ak by sa dali z hľadiska rosného bodu dostatočné hrúbky uvedených izolácií, môže byť. Ale zoberte do úvahy, že taký múr bude mať hrúbku 60-70 cm a 1 m2 vyjde cca od 1800 Sk vyššie. Ďalším problémom by bol spôsob ich uchytenia. Takže táto časť mojej odpovede je čiste teoretická.

Vám ide u izolácií na Váš domček o to, aby to bol niektorý z "eko" materiálov? Korok je drahý. Celulózu je asi najšikovnejšie zabudovať do drevostavby, myslím, že cenovo bude porovnateľná s miner. vlnou, možno trochu lacnejšia, neviem. Ide to aj na murovaný, len treba prirobiť konštrukciu, ktorá bude držať izoláciu: napr na stránke firmy Vuno sú príklady skladieb dodatočne izolovaných múrov.
Alebo ovčiu vlnu do drevostavby. Alebo izolačné dosky z rozvlákneného dreva zo Smrečiny, ale to je tiež drahé. Alebo slama - s ňou majú skúsenosti v združení Veronica Brno, p. Hollan. Možností je viac - pluralita núti sadnúť k zdrojom informácií a študovať. Jarka ani Milosss Vás nezachránia .
a doplnam este: izolacia z konope...
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

deli. Pozri príspevok
a doplnam este: izolacia z konope...
Áno, v SR to dodáva op-tim . sk .
A je 5-6 x drahší ako miner. vlna.
Naposledy upravil Jarka Č. : 29.07.09 at 17:12
0 0
Don133 Don133

Don133 je offline (nepripojený) Don133

Určite dosiahnuť pasívny dom je velmi obtiažne...jeden rok propagované materiály sú v dalšom roku už nahradené "vylepšenými" takže "méta" sa stále posúva....ale aj dobrá rekonštrukcia dokáže ušetriť slušné % energií, hoci má ďaleko k pasívnemu. Súhlasím, začať výpočtom pre použité materiály a potom skontrolovať termokamerou( na nových domoch som našiel termokamerou toľko "zákerných" chýb..aj na svojom, čo som ani nepredpokladal, ktoré nemožno vidieť z výpočtu. Väčšinu tu spomínaných materialov mám nafotených v termospektre na reálnej stavbe, takže kto by chcel vidieť ako to vyzerá môžem poslať foto Držím palce , aby sa podaril aspoň čiastočne pasívny dom.
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

Jarka Č. Pozri príspevok
Áno, v SR to dodáva op-tim . sk .
A je 5-6 x drahší ako miner. vlna.
neuveritelna cena V Cechach vychadza na 4-nasobok.... Zaujimave je aj to, ze existovali ludia, ktori chceli na SK pestovat konope a vyrabat z nej izolaciu... ale stroskotali na polnohospodaroch, ktori neboli ochotni ist do niecoho neodkusaneho. A tak mame polystyren na SK. V Belgicku, Taliansku sa bezne pouziva izolacia z konope a ten cenovy rozdiel nie je taky obrovsky...
skoda.... konope je na rozdiel od polystyrenu bez chemie, bez negativnych dosledkov v buducnosti, bez odpadu...
ale my radsej otvorime dalsie fabriky na polystyren....
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

deli. Pozri príspevok
neuveritelna cena V Cechach vychadza na 4-nasobok.... Zaujimave je aj to, ze existovali ludia, ktori chceli na SK pestovat konope a vyrabat z nej izolaciu... ale stroskotali na polnohospodaroch, ktori neboli ochotni ist do niecoho neodkusaneho. A tak mame polystyren na SK. V Belgicku, Taliansku sa bezne pouziva izolacia z konope a ten cenovy rozdiel nie je taky obrovsky...
skoda.... konope je na rozdiel od polystyrenu bez chemie, bez negativnych dosledkov v buducnosti, bez odpadu...
ale my radsej otvorime dalsie fabriky na polystyren....
Mozno sme my mudrejsi ako Taliani alebo Belgicania, ked neutracame za hovadiny. Teda urcite. Ked ti vadi chemia, potom by si si musela aj stravu pestovat sama doma...vlastne ani nie doma, nie niekde tisice kilometrov od najblizsej civilizacie.

p.s. Aj jogurty jeme z chemickeho balenia?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Inak co sa tyka odpadu, keby dal kazdy na stenu poriadnu hrubku a nie 5cm, tak by to netrebalo nikdy davat dole...teda aspon normalneho cloveka by to prezilo. Co ze 5-tkari to budu musiet za 5-10 rokov menit, to uz nieje chyba materialu.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Tí čo bývate v pasívnom dome,: Ako je to s dezinfekciou rekuperácie?
Ako často sa prevádza a akým sposobom, čím sa to dezinfikuje?
Projektant nás upozorňoval na živnú pôdu v rekuperačných zariadeniach pre plesne, bktérie atď.
Ako je to, aké máte skúsenosti?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Ja som este necistil, bolo mi povedane, ze staci raz za rok vymenit filter a cistit este menej casto...cistit to necham firme ktora to montovala, ale az ked si vsimnem, ze rozvody su nejako zanesene...zatial pol roka a nic

Ale nemam pasivny dom, iba NED.
0 0
milossss milossss

milossss je offline (nepripojený) milossss

Jarka Č.: no, zachranovat nikoho snad nemusime, staci mozno trosku poradit... )
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

deli. Pozri príspevok
neuveritelna cena V Cechach vychadza na 4-nasobok.... Zaujimave je aj to, ze existovali ludia, ktori chceli na SK pestovat konope a vyrabat z nej izolaciu... ale stroskotali na polnohospodaroch, ktori neboli ochotni ist do niecoho neodkusaneho. A tak mame polystyren na SK. V Belgicku, Taliansku sa bezne pouziva izolacia z konope a ten cenovy rozdiel nie je taky obrovsky...
skoda.... konope je na rozdiel od polystyrenu bez chemie, bez negativnych dosledkov v buducnosti, bez odpadu...
ale my radsej otvorime dalsie fabriky na polystyren....
K tej násobne vyššej cene: podľa toho, ktorú izoláciu s ktorou porovnávame. Ja som sa snažila podľa hodnoty lambdy. Ďalšia vec je, že na vlnu a eps sa dá získať množstevná zľava, na konope dovážané až z Talianska asi ťažko, alebo oveľa menšia. Tam sa pomyselné nožnice tiež otvárajú...
Aj keby bol rozdiel len 2-násobný, stále je to veľa. Žiaľ, tie eko a bio izolácie sú len pre ekofanúšikov, ktorí na to majú.
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

bettylou Pozri príspevok
Tí čo bývate v pasívnom dome,: Ako je to s dezinfekciou rekuperácie? Ako často sa prevádza a akým sposobom, čím sa to dezinfikuje? Projektant nás upozorňoval na živnú pôdu v rekuperačných zariadeniach pre plesne, baktérie atď. Ako je to, aké máte skúsenosti?
My zatiaľ nemáme praktické skúsenosti. Len plán... Zemný register sa dá v prípade potreby vyčistiť. (V diskusiách na tzb-info som zatiaľ čítala len odpovede, že rúry neboli špinavé ani napr. po 3-4-5 rokoch. Nikto sa nezmienil o plesni.) Čo sa týka rekup. jednotky - rekuperátor sa dá komplet umyť. Pred vstupom do jednotky je filter - vyprať alebo vymeniť. Plánujeme tento filter postriekať aktívnym striebrom, takže vzduch zo ZR, v ktorom sa mikroorganizmy vyskytujú vo vyššej koncentrácii ako vo vzduchu, sa po prejdení filtrom vyčistí. Napr. prípravok od firmy Ansil: Biostat Klimax.
Existuje aj ZR Rehau so zabudovanou vrstvou striebra (neodplaví sa kondenzátom), ale je 4x drahší ako náš z PVC rúr.
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
deli. Pozri príspevok
neuveritelna cena V Cechach vychadza na 4-nasobok.... Zaujimave je aj to, ze existovali ludia, ktori chceli na SK pestovat konope a vyrabat z nej izolaciu... ale stroskotali na polnohospodaroch, ktori neboli ochotni ist do niecoho neodkusaneho. A tak mame polystyren na SK. V Belgicku, Taliansku sa bezne pouziva izolacia z konope a ten cenovy rozdiel nie je taky obrovsky...
skoda.... konope je na rozdiel od polystyrenu bez chemie, bez negativnych dosledkov v buducnosti, bez odpadu...
ale my radsej otvorime dalsie fabriky na polystyren....
Ja zase poznám poľnohospodárov, čo chcú pestovať konopu a nevedia už dva mesiace zohnať odbyt, takže asi o chvíľu zasejú niečo iné. Ak niekto máte kontakt na tých ľudí, čo chcú vyrábať izoláciu, budem rád....
0 0
Galko Miroslav Galko Miroslav

Galko Miroslav je offline (nepripojený) Galko Miroslav

AndrejG Pozri príspevok
V skutocnom pasivnom sa vykuri izba zo slnka, telesnej teploty, televizora, atd. Treba mat vela deti a hned netreba kurit.
ehm... ako bola ta pesnicka od Slniecka: "vlastnym plynem budu moset setci, energeticku spotrebu kryt... " tolko citat..
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
k tomu Ytongu, všetci záujemci si kliknite na Ytong-Multipor a referencie vo Wiesbadene, už 6rokov stojí vzorový dom v Alzenau, článok o tom priniesol pred tromi rokmi časopis Stavebníctvo a bývanie. Už je tento materiál aj v Poľsku a na Slovensku a v cenníkoch ytongu. Bez kotiev, sieťky a strachu, že sa pri búrke počas práce izolácia navlhne... A nehoríí!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať