Zavrieť

Porady

Energeticky pasívny dom

Vzhľadom k tomu, že je u nás veľmi slabá informovanosť o energeticky pasívnych domoch, chcel by som, aby sa v rámci tejto diskusnej témy rozprúdila debata o použiteľnosti tohoto systému.
Usporiadat
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

bettylou Pozri príspevok
Zdravím, vie mi niekto poradiť kde sa dajú popozerať projekty energeticky pasívnych prípadne nízkoenergetických domov. Zaujímala by ma architektúra a z čoho sa dá u nás vybrať. Ďakujem
Zatial som bola len na ..., ale tam toho vela nie je
Katalógy pasívnych domov sú takmer zbytočné. V tomto prípade sa nedá dom vyberať "Jéééj, tento je pekný"... K zásadám návrhu patrí napr. to, že treba dodržať orientáciu ku svetovým stranám (pokiaľ to aspoň trochu ide). Preto je katalógov tak málo. Môžu však slúžiť na inšpiráciu.

My sa pokúšame o EPD, v mojom profile je odkaz. Nebude však vyzerať ako krabica od topánok (ako EPD v Nemecku či Rakúsku), ale ako bežný dom. Preto Vás chcem upozorniť na to, že aj v katalógoch Euroline, Prodom atď môžete nájsť dom kompaktného tvaru, ktorý sa dá postaviť ako EPD. Len treba dať dostatok izolácie, trojsklá a riadené vetranie s rekuperáciou.

Držím palce.
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

makii Pozri príspevok
Nadzar stavitelia....
jedina otázka....prečo nestaviat pasivny dom z ytongu????v jendoduchosti je krasa a cena....tiez by nebola extremne vyssia oproti obycajnemu domu....
pekný den...
Na to, aby sme u steny z Ytongu dosiahli U=0,1 (požiadavka pre EPD), musela by byť hrubá 1,2 metra.

Z Ytongu Lambda by musela mať 87 cm...

To sa určite oplatí...
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
kde v okolí košíc, príp Spišskej Novej Vsi by som sa mohla nakontaktovať na projektanta ktorý má skúsenosti s projektovaním pd?
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

Bettylou:
Na stránke IEPD kontakty na projektantov, ale najbližšie sú v BB kraji...
Skúste cez Google, mne vyhodil firmy na drevostavby, možno by vedeli postaviť aj v prevedení pasív: Brilantdom, DND Trade, JFK development...
Neviem, ako to bude s cenou... Obávam sa, že projekt sa môže vyšplhať na 150.000-200.000 Sk, lebo bude akože špeci... My sme dali za projekt EPD 40.000 Sk - veľa sme si naštudovali a navrhli sami a ani projektant nebol špecializovaný na EPD.
Najlepšie by bolo asi spýtať sa na stránke IEPD niektorého člena - architekti sa predsa medzi sebou poznajú...
0 0
makii makii

makii je offline (nepripojený) makii

Jarka Č. Pozri príspevok
Na to, aby sme u steny z Ytongu dosiahli U=0,1 (požiadavka pre EPD), musela by byť hrubá 1,2 metra.

Z Ytongu Lambda by musela mať 87 cm...

To sa určite oplatí...
no vidis a keby si len rozum pouzivala....ja som sa nepýtal ze z cisteho ytongu....vsetci tu vravite o super drevených EPD ale preoc ho neorbit z ytongu???? 25ytong staticka cast...a mineralna vlna s kolmým vlaknom ako izolacia...tiez volab pre tyhc co chcu mat murovany dom a nie drevarnicku...
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

makii Pozri príspevok
no vidis a keby si len rozum pouzivala....ja som sa nepýtal ze z cisteho ytongu....vsetci tu vravite o super drevených EPD ale preoc ho neorbit z ytongu???? 25ytong staticka cast...a mineralna vlna s kolmým vlaknom ako izolacia...tiez volab pre tyhc co chcu mat murovany dom a nie drevarnicku...
Ja rozum používam. Tak ste sa mali vyjadriť, že sendvič. Ytong 25 + izolácia 30 je fajn. Kuknite napr.: stavba.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=5432
alebo tehla 25 + izolácia 30, napr. stavba.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=5432 .
3w si vložte.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

makii Pozri príspevok
no vidis a keby si len rozum pouzivala....ja som sa nepýtal ze z cisteho ytongu....vsetci tu vravite o super drevených EPD ale preoc ho neorbit z ytongu???? 25ytong staticka cast...a mineralna vlna s kolmým vlaknom ako izolacia...tiez volab pre tyhc co chcu mat murovany dom a nie drevarnicku...
Neviem ci by taky dom presiel blowerdoor testom, lebo drevodom zvnutra komplet uzavries parozabranou, takze nikde "neprefukuje" a kedze je este poriadne zaizolovany, netreba prakticky kurit.

Teraz urcite niekto napise, ze to je potom ako byvat v igelitke. Ale nieje, dom je normalne vetrany a vzduch je v nom urcite cerstvejsi ako v beznom dome, kedze v pasivnom sa vetra ovela castejsie.
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

AndrejG Pozri príspevok
Neviem ci by taky dom presiel blowerdoor testom, lebo drevodom zvnutra komplet uzavries parozabranou, takze nikde "neprefukuje" a kedze je este poriadne zaizolovany, netreba prakticky kurit.

Teraz urcite niekto napise, ze to je potom ako byvat v igelitke. Ale nieje, dom je normalne vetrany a vzduch je v nom urcite cerstvejsi ako v beznom dome, kedze v pasivnom sa vetra ovela castejsie.
Samozrejme, že ytongáč alebo tehlový prejde testom vzduchotesnosti - tá je zaručená vnútornou úpravou stien - omietkou. Murované domy dosahujú oveľa lepšie výsledky v testoch tesnosti oproti drevostavbám. My v drevostavbe nebudeme parozábranu lepiť vôbec (bude len prekrytá na spojoch) - tiež sa budeme snažiť o tesnosť pomocou stierky a omietky.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Jarka Č. Pozri príspevok
Samozrejme, že ytongáč alebo tehlový prejde testom vzduchotesnosti - tá je zaručená vnútornou úpravou stien - omietkou. Murované domy dosahujú oveľa lepšie výsledky v testoch tesnosti oproti drevostavbám. My v drevostavbe nebudeme parozábranu lepiť vôbec (bude len prekrytá na spojoch) - tiež sa budeme snažiť o tesnosť pomocou stierky a omietky.
Omietka nezabezpeci tesnost...a okrem ineho prepusta vlhkost, takze si znicite izolaciu, ked nedate parozabranu, teda jedine ze mate v stenach polystyren, ale to urcite nemate.

p.s. Nemam informacie, ze by si murovane domy davali robit testy vzduchotesnosti.
0 0
makii makii

makii je offline (nepripojený) makii

AndrejG Pozri príspevok
p.s. Nemam informacie, ze by si murovane domy davali robit testy vzduchotesnosti.
Kedže aj murované domy a tým myslim ytong alebo tehla sa stavaju v pasívnej špecifikácii tak sa robia....
0 0
makii makii

makii je offline (nepripojený) makii

AndrejG Pozri príspevok
Neviem ci by taky dom presiel blowerdoor testom, lebo drevodom zvnutra komplet uzavries parozabranou, takze nikde "neprefukuje" a kedze je este poriadne zaizolovany, netreba prakticky kurit.

Teraz urcite niekto napise, ze to je potom ako byvat v igelitke. Ale nieje, dom je normalne vetrany a vzduch je v nom urcite cerstvejsi ako v beznom dome, kedze v pasivnom sa vetra ovela castejsie.
Tu už vela ludi vie ako sa to riesi v EPD co sa tyka vetrania...skor ide o to nezavrhovat murovane stavby a vraviet len o drevených EPD...ja chcem EPD ked sa nepodari splnit limit tak bude iba nizkoenergeticky...ale chcem murovaný a z ytongu...nie drevarnicku...
That´s all folks...
0 0
Pato_G Pato_G

Pato_G je offline (nepripojený) Pato_G

bbstudenec.cz
Fotky su uz trochu stare, pokial viem "domecek" je uz hotovy a myslim ze uz je tam aj moznost ubytovania a prehliadky s konzultaciu.
0 0
Pato_G Pato_G

Pato_G je offline (nepripojený) Pato_G

AndrejG Pozri príspevok
Neviem ci by taky dom presiel blowerdoor testom, lebo drevodom zvnutra komplet uzavries parozabranou, takze nikde "neprefukuje" a kedze je este poriadne zaizolovany, netreba prakticky kurit.

Teraz urcite niekto napise, ze to je potom ako byvat v igelitke. Ale nieje, dom je normalne vetrany a vzduch je v nom urcite cerstvejsi ako v beznom dome, kedze v pasivnom sa vetra ovela castejsie.
Je to pravda - vyskusal som na vlastnej kozi - nikdy by som si nemyslel ze sa budem dobre citit v miestnosti so zavretymi oknami s rekuperaciou (asi je to uchylka ale vetram vzdy a vsade) a prax ukazala ze nielenze som to vydrzal ale fakt som mal pocit ze som v miestnosti bez prievanu s otvorenymi oknami v teply podvecer napriek tomu ze bol koniec decembra a vonku -17C
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Pato_G Pozri príspevok
Je to pravda - vyskusal som na vlastnej kozi - nikdy by som si nemyslel ze sa budem dobre citit v miestnosti so zavretymi oknami s rekuperaciou (asi je to uchylka ale vetram vzdy a vsade) a prax ukazala ze nielenze som to vydrzal ale fakt som mal pocit ze som v miestnosti bez prievanu s otvorenymi oknami v teply podvecer napriek tomu ze bol koniec decembra a vonku -17C
Ano, ja to poznam...ja som doteraz zil bez rekuperacie a nejako mi to nechybalo...ale teraz ked ju mam a bezi dost casto v priebehu dna, staci ked ju na pol dna vypnem a hned citim taky divny vzduch vnutri...je to ale rovnaky vzduch aky som vzdy dychal a nevadil mi, ale teraz uz poznam hned ten rozdiel kedy sa vetra a kedy nie.
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

AndrejG Pozri príspevok
Omietka nezabezpeci tesnost...a okrem ineho prepusta vlhkost, takze si znicite izolaciu, ked nedate parozabranu, teda jedine ze mate v stenach polystyren, ale to urcite nemate.

p.s. Nemam informacie, ze by si murovane domy davali robit testy vzduchotesnosti.
Zdravím...
Je pravda, že u murovaných domov (postavených podľa normy + staršie) sa bežne nerobí BD test. Trend robiť tento test vlastne prichádza až teraz, keď sa ľudia snažia o poriadne izolované domy, u ktorých treba dodržať aj vzduchovú tesnosť, ak majú fungovať. Mám taký pocit, že EPD (aj na Západe) sa stavajú väčšinou ako drevostavby, preto také "haló" okolo tých výsledkov. U drevostavieb je totiž ťažké dodržať daný limit. Pozerala som viaceré tabuľky s výsledkami BD testov u murovaných aj drevených; u drevených bolo treba test opakovať a medzitým robiť opravy, hľadať netesnosti a lepiť a lepiť parozábranu. U murovaných bol výsledok OK už pri prvom meraní - vďaka omietke resp. sklotext. mriežke s lepidlom. Ak sa aj objavia trhliny, sú viditeľné a ľahko odstrániteľné.

K nášmu drevodomu: My parozábranu dávame len kvôli pare, aby sa nedostala do vlny. Ale nebudeme lepiť spoje. Vzduchovú tesnosť necháme na starosť tmelom, lepidlu a omietke.
__________________________________________________ ________________________
Dva parametrovo veľmi podobné domy, jeden murovaný, druhý drevo (uňho vzduchová tesnosť vyšla výnimočne dobre aj bez veľkého snaženia - vďaka omietkam):

3w.amper.ped.muni.cz/~svobodak/Projekty.html
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Aký máte názor alebo skúsenosti s Ytong Lambda? S čím sa dá, prípadne nedá kombinovať?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Jarka Č. Pozri príspevok
K nášmu drevodomu: My parozábranu dávame len kvôli pare, aby sa nedostala do vlny. Ale nebudeme lepiť spoje. Vzduchovú tesnosť necháme na starosť tmelom, lepidlu a omietke.
Pokial tie spoje neprelepite, tak sa do tej vlny dostane vlhkost na 100% a za par rokov mozete cely dom prerabat.
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

bettylou Pozri príspevok
Aký máte názor alebo skúsenosti s Ytong Lambda? S čím sa dá, prípadne nedá kombinovať?
Ako to myslíte, že S ČÍM ?
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Jarka Č. Pozri príspevok
Ako to myslíte, že S ČÍM ?
no, či sa dajú použiť aj prírodné izolácie na Ylambda, ako korok, celuloza ap. alebo len polystyrén, vlna, sklená vata atc..
Prípadne ktorý eko materiál je vhodný a cenovo prístupný na stavbu epd, aj keby to potom možno bol len ned ak by celkom na 100% nesplnil parametre
0 0
milossss milossss

milossss je offline (nepripojený) milossss

bettylou... planujeme stavat jednopodlazny PD z 250 ytong + 300 EPS... zatial mi to vychadza najidealnejsia kombinácia co sa tyka ceny i moznosti svojpomocnej vystavby... konkretnejsie info + vizualizacie mozem poslat mailom
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať