Zavrieť

Porady

LEASING AUTO OMEGA

Máme auto na leasing 36 splátok doklad Leasingová zmluva

nadobúdacia cena je 1.200.000,-
Základ zdan.plenie 1.008.403,40
DPH 19% 191.596,60
---------------------------------
poplatok za prevod 100,-
DPH 19% 19,-
-----------------------------------
leasingová cena 1.306.651,20
Základ zdan.plnenia 1.098.026,50
DPH 19% 208.624,70

Doklad zálohová faktúra

záloha za zmluvný poplatok 658.887,50
---------------------------------------
Splátky leasingu

75.687.50
Poprosila by som niekoho ako zaúčtovať tieto platby nemám skúsenosť
Usporiadat
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

super, všetko som si to prepočítala až do ukončenia leasingu, pekne to sadlo.
Len stále nechápem, prečo si nemôžem urobiť predpis na celú sumu splátky 51 111,2 ale musí byť znížený o sumu istiny.
Mám 2 leasingy na N1, tie mi sedia od začiatku na 100%, jeden je z 2006 a jeden zo začiatku 2008, len tam nemám to prekliate poistenie, a práve to mi robí od začiatku problém.
A to tuším nemáš účtovanie podľa Cenigovej?
A veľmi srdečne ti dakujem za obrovskú pomoc, lebo už som bola z toho zúfalá.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

janaGT Pozri príspevok
super, všetko som si to prepočítala až do ukončenia leasingu, pekne to sadlo.
Len stále nechápem, prečo si nemôžem urobiť predpis na celú sumu splátky 51 111,2 ale musí byť znížený o sumu istiny.
Mám 2 leasingy na N1, tie mi sedia od začiatku na 100%, jeden je z 2006 a jeden zo začiatku 2008, len tam nemám to prekliate poistenie, a práve to mi robí od začiatku problém.
A to tuším nemáš účtovanie podľa Cenigovej?
A veľmi srdečne ti dakujem za obrovskú pomoc, lebo už som bola z toho zúfalá.
Predpis si nemôžeš urobiť na celú sumu splátky, lebo istinu máš už naúčtovanú na 474 ako dlhodobý záväzok z prenájmu a tak by si si ju tam zdupľovala.
Takto int. dokladom dostaneš mesačný predpis finančného výnosu, DPH a poistného na 474 a úhradou splátky sa Ti to vlastne vynuluje + sa Ti zníži alikvótna časť istiny, ale to sa už opakujem.
Skús si nakresliť "šibeničky" a uvidíš.

Ďakujem za ocenenie. Tebe je radosť poradiť.
Na rozdiel od iných, ktorí si odpoveď prečítajú a potom sa odhlásia bez akejkoľvek reakcie, ale to som už naozaj mimo témy...
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

janaGT Pozri príspevok
A to tuším nemáš účtovanie podľa Cenigovej?
Účtovanie mám podľa Postupov účtovania PÚ.
Pozri § 30a.
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
prosím vás o radu, ako správne zaúčtovať leasingovú splátku, keď mesačne dostaneme na faktúre. Teraz robím, vlastne kontrolujem minulý rok po účtovníčke, ktorá nezvládla dokončiť rok. Budeme mať veľa opra. DPH priznanie, a určite budeme mať kontrolu , a chcem urobiť tak, aby bolo všetko v OK. Ja to tak správne ? Ona takto zaúčtovala:
fa na splátky: 474/321 suma bez DPH
474/343 DPH
321/221 uhrada faktúry ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dobsony Pozri príspevok
prosím vás o radu, ako správne zaúčtovať leasingovú splátku, keď mesačne dostaneme na faktúre. Teraz robím, vlastne kontrolujem minulý rok po účtovníčke, ktorá nezvládla dokončiť rok. Budeme mať veľa opra. DPH priznanie, a určite budeme mať kontrolu , a chcem urobiť tak, aby bolo všetko v OK. Ja to tak správne ? Ona takto zaúčtovala:
fa na splátky: 474/321 suma bez DPH
474/343 DPH
321/221 uhrada faktúry ?
Máš finančný prenájom ? Máš splátkový kalendár ? Tak je tu podrobne uvedený postup od Aljok, môžeš ho použiť (číslo 41, 43).
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
liba2 Pozri príspevok
Máš finančný prenájom ? Máš splátkový kalendár ? Tak je tu podrobne uvedený postup od Aljok, môžeš ho použiť (číslo 41, 43).
ďakujem , už som to na 99 % pochopila, ale ešte neviem ako to budem opravovať. Dúfam že sa mi to podarí, zoberiem splátkový kalendár a na základe toho skúsim opraviť, aby to sedelo.
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
Prosím Vás o pomoc: Byývalá účtovníčka takto zaúčtovala leasing splátky: 840,34 eur 474/321 bez DPH
159,66 eur 343/321 DPH.
1000 eur 321/221 uhradu splátky.
A teraz moja prosba, ako mám to opravovať aby to bolo správne zaúčtované,
čiastky zaúčtovať takto ?
-840,34 474/321
-159,66 343/321
-1000 321/221
int doklad platba podla splát.kalendára:
702,75 474/221 istiny
136,84 562/ 221 fin.činnosť
159,52 343/221 DPH z ist.a fin.činnosti
0,89 548/221 .
Bude takto správne ?
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
dobsony Pozri príspevok
Prosím Vás o pomoc: Byývalá účtovníčka takto zaúčtovala leasing splátky: 840,34 eur 474/321 bez DPH
159,66 eur 343/321 DPH.
1000 eur 321/221 uhradu splátky.
A teraz moja prosba, ako mám to opravovať aby to bolo správne zaúčtované,
čiastky zaúčtovať takto ?
-840,34 474/321
-159,66 343/321
-1000 321/221
int doklad platba podla splát.kalendára:
702,75 474/221 istiny
136,84 562/ 221 fin.činnosť
159,52 343/221 DPH z ist.a fin.činnosti
0,89 548/221 .
Bude takto správne ?
Prosím....
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Pozri tento príspevok:http://www.porada.sk/516282-post2.html
Je tam všetko vrátane odvolávok na paragrafy.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

dobsony Pozri príspevok
prosím vás o radu, ako správne zaúčtovať leasingovú splátku, keď mesačne dostaneme na faktúre. Teraz robím, vlastne kontrolujem minulý rok po účtovníčke, ktorá nezvládla dokončiť rok. Budeme mať veľa opra. DPH priznanie, a určite budeme mať kontrolu , a chcem urobiť tak, aby bolo všetko v OK. Ja to tak správne ? Ona takto zaúčtovala:
fa na splátky: 474/321 suma bez DPH
474/343 DPH
321/221 uhrada faktúry ?
liba2 Pozri príspevok
Máš finančný prenájom ? Máš splátkový kalendár ? Tak je tu podrobne uvedený postup od Aljok, môžeš ho použiť (číslo 41, 43).
dobsony Pozri príspevok
Prosím Vás o pomoc: Byývalá účtovníčka takto zaúčtovala leasing splátky: 840,34 eur 474/321 bez DPH
159,66 eur 343/321 DPH.
1000 eur 321/221 uhradu splátky.
Problém je v tom, že ak bol (do r.2009) leasing v Eur, v splátkovom kalendári bol rozpis splatok, ale bolo napísané:

Tento platobný kalendár nie je daňovým dokladom !

Na každú leasingovú splátku posielala leasingova spoločnosť faktúru.

Takúto situáciu sme mali vo firme aj my a riešili sme to takto:
Keďže všetky došlé faktúry evidujeme cez podsystém Financovanie, tak sme zahrnuli do evidencie aj túto došlú faktúru a likvidovali sme ju
474/321 istina
343/321 Dph
562/321 úroky
321/221 úhrada
(aj auditor to videl )

Viem, že to nebolo podľa postupov,
ale zaujímalo by ma ako Ste učtovali leasing ak bol v CM a nepostupovalo sa podľa splátkového kalendára, ale prichádzali faktúry.
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
azla Pozri príspevok
Problém je v tom, že ak bol (do r.2009) leasing v Eur, v splátkovom kalendári bol rozpis splatok, ale bolo napísané:

Tento platobný kalendár nie je daňovým dokladom !

Na každú leasingovú splátku posielala leasingova spoločnosť faktúru.

Takúto situáciu sme mali vo firme aj my a riešili sme to takto:
Keďže všetky došlé faktúry evidujeme cez podsystém Financovanie, tak sme zahrnuli do evidencie aj túto došlú faktúru a likvidovali sme ju
474/321 istina
343/321 Dph
562/321 úroky
321/221 úhrada
(aj auditor to videl )

Viem, že to nebolo podľa postupov,
ale zaujímalo by ma ako Ste učtovali leasing ak bol v CM a nepostupovalo sa podľa splátkového kalendára, ale prichádzali faktúry.
Aj ja som velmi zvedavá na vaše riešenia. Lebo neviem ako ďalej v oprave.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

dobsony Pozri príspevok
Aj ja som velmi zvedavá na vaše riešenia. Lebo neviem ako ďalej v oprave.
Tvoje doklady nevidím, takže Ty si musíš v prvom rade určiť či sa jedná skutočne o finančný prenájom podľa ZoDP §2/s.

Ak áno, tak musíš vedieť či je Tvoj splátkový kalendár daňový doklad.
Ak áno, tak účtuješ podľa príspevku č. 2 v tejto téme a faktúry si iba priložíš k splátkovému kalendáru.
Ak splátkový kalendár nie je daňový doklad, tak účtuješ na základe faktúr.
Pozri príspevok, ktorý pridala azla.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Automobil na leasing sa hned pri obstarani zaraduje do majetku?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Majka Pozri príspevok
Automobil na leasing sa hned pri obstarani zaraduje do majetku?
Áno.
Je to od 1.1.2004, odkedy platia nové postupy účtovania majetku formou finančného prenájmu.
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
Aljok Pozri príspevok
Tvoje doklady nevidím, takže Ty si musíš v prvom rade určiť či sa jedná skutočne o finančný prenájom podľa ZoDP §2/s.

Ak áno, tak musíš vedieť či je Tvoj splátkový kalendár daňový doklad.
Ak áno, tak účtuješ podľa príspevku č. 2 v tejto téme a faktúry si iba priložíš k splátkovému kalendáru.
Ak splátkový kalendár nie je daňový doklad, tak účtuješ na základe faktúr.
Pozri príspevok, ktorý pridala azla.
ďakujem a príjemný a pekný deň každým.
0 0
ynna ynna

ynna je offline (nepripojený) ynna

AHojte. Chcela by som vas velmi pekne poprosit o radu. Pozerala som do Cenigovej ale bohuzial odpoved som nenasla. Vo feb nasa spolocnost uhradila poslednu splatku lizingu a 474 mala zostat nulova + majetok odpisany. Bolo by tomu tak keby neprisla vyzva od lizingovky a nasledne aj faktura na kupnu cenu auta - ide o 1000 sk = 33,14 Eur bez dph. Tychto 1000 sk nebolo zaradenych na zaciatku lizingu cez 042 do majetku a neboli ani odpisovane. Poradite mi prosim ako to teraz zauctovat aby to bolo spravne? Predpokladam ze pojde o nedanove naklady. AKo by ste to riesili vy? Pozerala som do Cenigovej ale v prikladoch uvadza len pripad kedy na zaciatku rata s hodnotou kupnej ceny na 042. Cize ich krasne pocas troch rokov lizingu odpise do nakladov.
Velmi pekne dakujem.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

ynna Pozri príspevok
AHojte. Chcela by som vas velmi pekne poprosit o radu. Pozerala som do Cenigovej ale bohuzial odpoved som nenasla. Vo feb nasa spolocnost uhradila poslednu splatku lizingu a 474 mala zostat nulova + majetok odpisany. Bolo by tomu tak keby neprisla vyzva od lizingovky a nasledne aj faktura na kupnu cenu auta - ide o 1000 sk = 33,14 Eur bez dph. Tychto 1000 sk nebolo zaradenych na zaciatku lizingu cez 042 do majetku a neboli ani odpisovane. Poradite mi prosim ako to teraz zauctovat aby to bolo spravne? Predpokladam ze pojde o nedanove naklady. AKo by ste to riesili vy? Pozerala som do Cenigovej ale v prikladoch uvadza len pripad kedy na zaciatku rata s hodnotou kupnej ceny na 042. Cize ich krasne pocas troch rokov lizingu odpise do nakladov.
Velmi pekne dakujem.
V postupoch nájdem účtovanie "ako sa má".
Kúpna cena vozidla mala vstupovať do obstaravacej ceny. Keďže nevstupila, účtovala by som to ako opravu chyby.
Či je to chyba významná, alebo nie stanovuje si účtovná jednotka sama,(vychádzajúc z obratu).
Podľa môjho názoru čiastka 1000,- Sk je chyba nevýznamná aj pri firme s malým obratom.
Ak by sa bolo správne účtovalo, bola by sa táto hodnota (33,14 Eur) dostala
do účtovníctva týmto zápisom:
042/474
022/042
následne by boli odpisy (o hodnotu 33,14/36) v každom mesiaci vyššie
551/082

Došlú fa by som zaúčtovala ......042,343/474
úhrada fa.....................................474/221

ďalej............................................ 022/042
odpis............................................5 51/082
Pri účte 551 použijem nedaňovú analytiku.

(....takto by som to riešila ja )
0 0
ynna ynna

ynna je offline (nepripojený) ynna

Azla. Dakujem velmi pekne. Naozaj si mi velmi pomohla, lebo tiez som mala podobny umysel a teraz si ma len este viac utvrdila.
Este raz dakujem. Mimochodom podla internych smernic je to naozaj nevyznamna chyba. Este raz vdaka.
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

azla Pozri príspevok
V postupoch nájdem účtovanie "ako sa má".
Kúpna cena vozidla mala vstupovať do obstaravacej ceny. Keďže nevstupila, účtovala by som to ako opravu chyby.
Či je to chyba významná, alebo nie stanovuje si účtovná jednotka sama,(vychádzajúc z obratu).
Podľa môjho názoru čiastka 1000,- Sk je chyba nevýznamná aj pri firme s malým obratom.
Ak by sa bolo správne účtovalo, bola by sa táto hodnota (33,14 Eur) dostala
do účtovníctva týmto zápisom:
042/474
022/042
následne by boli odpisy (o hodnotu 33,14/36) v každom mesiaci vyššie
551/082

Došlú fa by som zaúčtovala ......042,343/474
úhrada fa.....................................474/221

ďalej............................................ 022/042
odpis............................................5 51/082
Pri účte 551 použijem nedaňovú analytiku.

(....takto by som to riešila ja )

A ak by išlo o osobné MV čo s DPH pri kúpnej cene?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Pre Tatiana:
Dph, na ktorú nie je nárok na odpočet sa naúčtuje na účet 548 (daňovo uznaný náklad)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať