Zavrieť

Porady

Oprava ročného koeficientu DPH v priebehu nasledujúceho roku.

Ahojte, postupujem správne alebo nie?

Koeficient, vypočítaný v poslednom zdaňovacom období roka, je zároveň odhadný koeficient pre nasledujúce zdaňovacie obdobie.
V prípade, že k daňovému priznaniu za posledné zdaňovacie obdobie robí daňovník opravné dodatočné priznanie a zmení ročný koeficient, takto zmenený koeficient sa od dátumu podania dodatočného priznania stáva ročným koeficientom pre nasledujúce zdaňovacie obdobia až do konca roka.

Príklad.
Ročný koeficient vypočítaný v 12/2006 je 0,98.
V daňových priznaniach 01 až 03/2007 je odpočet krátený koeficientom 0,98.
V 04/2007 je podané dodatočné priznanie za 12/2006 a na základe tohto dodatočného priznania je opravený aj ročný koeficient za rok 2006 na sumu: 0,77.
Od 04/2007 az do 12/2007 je odpočet krátený koeficientom 0,77.
K priznaniam 01 až 03/2007 nie je vytvorené dodatočné priznanie z dôvodu zmeny koeficientu za predchádzajúci rok, nakoľko v týchto priznaniach bol použitý v tom čase správne vypočítaný koeficient na rok 2007.
(pozn.: v konečnom dôsledku je výška koeficientu 0,98 a následne aj 0,77 len „predbežný“ koeficient a v 12/2007 sa vypočíta koeficient na rok 2007)

Moja otázka: je tento postup správny? Stretla som sa s názorom, že aj po dodatočnom priznaní za 12/2006, t.j. v období od 04/2007 má byť použitý „prvý vypočítaný koeficient na rok“, t.j. 0,98
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    mám zato, že zákon o DPH toto nerieši. Takže by som považovala za správne oba postupy. I keď správnejší je ten prvý - ktorý si použila Ty.
    človiečik Vladimír Ozimý
    každopádne ide o koeficient ktorý slúži ako predbežný..k zúčtovaniu dôjde až na konci roku ja by som to nemenil...

    Oprava ročného koeficientu DPH v priebehu nasledujúceho roku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.