Zavrieť

Porady

solarne systemy na ohrev TUV

user P406
dobry den, vsetkym.
mate niekto nejake skusenosti s ohrevom TUV pomocou solarnych systemov? Nakolko sa rozbiehaju tieto aktivity aj tu na SVK, mozno by ste vedeli poradit. V madarsku to zevraj bezi na panelakoch vo velkom. U nas chcu dat symbolicke dotacie. SVB ako pravnicke osoby to nemozu dostat, ale zase vyrobcovia tepla ano. My sme napojeny na mestsku kotolnu ce vymenicku u nas vo vhode. Cena za GJ je na r.2007 709,50Sk a ma ist hore, lebo panelaky sa zatepluju zavratnym tempom v Puchove. V lete berieme 8C vodu zo zeme od vodarov a ta sa zohrieva. Mame dobre situaovanu strechu na juh, juhozapad, sikminu 45C. Takze celkom dobre podmienky. Akurat nemame spolocne priestory na zberne nadoby cca 2000litrov kde by sa "nabijali" tieto bojlere. Tieto priestory by sme museli postavit za bytovkou. Pod nami maju totiz podnikatelia obchody.
Predbezne som ratal na 35 ludi. cena investicie 400000Sk, mozno viac 500000Sk. Este mi ziadna finalna suma neprisla. Pri 12 bytoch a 2 obchodoch by to cinilo cca 30 000Sk az 36tis. sk. Lepsie ako na rodinny barak, tam by to vyslo aj na 80tis. Sk.
P.S. rocne objednavam 95GJ na TUV.
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ak máte výmeničku tepla na teplú úžitkovú vodu možno by to šlo.
Na tých 95% zabudni. Budeš rád ak to dostaneš na 50%.

Všetko sa to musí prepočítať a až potom uvidíš koľko kolektorov budeš potrebovať a aké miesto zaberú. Zisti akú spotrebu teplej vody máš denne a z toho potom vychádzaj v návrhu na kolektory podľa ich výkonu. Zistíš koľko ich budeš potrebovať cenu a potom sa uvidí či do toho pôjdete. Nie sú to len kolektory (zásobníky teplej vody, čerpadlo, riadiaci systém, rozvody) ale je to najväčšia položka.
No a návratnosť potom uvidíš sám. Je to podľa ceny 1m3 TUV.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot


Ak by sa niekomu zdalo, že príspevky nejak nenadväzujú na seba, je to preto, lebo som spojil dve príbuzné témy.
0 0
Madam Kurie Madam Kurie

Madam Kurie je offline (nepripojený) Madam Kurie

Predseda SVB
Ďakujem pekne. Som rad že sa to trocha pohlo ďalej. Pravdaže som "teoretizoval" pri tých 95%. Dnes je slnečný deň a v Prievidzi som na jednom dome postrehol novotu - rúrkové kolektory. Bolo 10:30 hod. slnečno a na rúrkach biely povlak inovate. To nieje dobrá vizitka. Možno ešte neboli zapojené ... Možno sú to tie z Číny ... Ale v tak slnečný deň by sa srieň tak dlho na skle držať nemal. S výmenníčkou tepla sa naozaj začalo vážne uvažovať. Náklady na kotlíky a komín asi presiahnu rentabilitu. Máme mať odbornú prehliadku a následne výpočet. Porovnáme obe varianty a rád na tomto mieste budem informovať získané informácie.
Naposledy upravil Madam Kurie : 30.11.07 at 16:29
0 0
Madam Kurie Madam Kurie

Madam Kurie je offline (nepripojený) Madam Kurie

Predseda SVB
... ešte ďalšiu otázočku. Dostal som rôzne ponuky na audit , projekt, či inú platenú obhliadku. Montáž panelov nie je náročná..., ale dostal som ponuku na vypracovanie projektu za 60 000 Sk. Je to normálna suma za také niečo , alebo za tú sumu sa dá urobiť projekt na rodinný dom ?
0 0
ajale ajale

ajale je offline (nepripojený) ajale

zivnostnicka na materskej
My mame dobre skusenosti so solarnymi ohrievacmi, ked budeme stavat dom, uz chceme aby bol jeho sucastou. Musia byt na vhodnom mieste, pretoze aj na miestach ako je Negevska pust ked prisla zima < 5-10 stupnov> zvykli sa tieto kolektori rozstrhnut. Ale tam ich mavaju vacsinou na strechach domov. Ale 100% je to setric energie. Pol hodiny slnka a bola voda na osprchovanie sa.
0 0
Madam Kurie Madam Kurie

Madam Kurie je offline (nepripojený) Madam Kurie

Predseda SVB
Zistil som , že jeden dom v ktorom majú solárny ohrev (78kolektorov ) to májú urobené tak , že predohrievajú studenú vodu pred samotným ohrevom v centrálnom systéme. Ročnú úsporu vykázali niečo cez 50 %
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Však o tom som písal. Aj my predohrievame studenú vodu pred samotným ohrevom. Ale teraz v lete (2007) sa v niektorých dňoch zapol ohrev až večer. Z kolektorového ohrevu šla do systému voda 41°C (bol však malý odber) čo síce nezodpovedá norme ale nikto si v tom auguste nesťažoval, že má málo teplú vodu.
0 0
Maxx Púchov Maxx Púchov

Maxx Púchov je offline (nepripojený) Maxx Púchov

Rád by som reagoval. Nebudem tu hovoriťlen o solároch ako takých, ale o tom, že na návrhu dotácii pre alternatívne vykurovacie systémy pracoval pre ministerstvo človek, ktorý je riaditeľom firmy, čo vyrába drevné pelety (mimochodom tiež alternatívne palivo). Je pochopiteľné, že sa tu priam tlačí otazka, či si niekto neprihrieval polievku. Ku solárom poviem len tolko. Životnosť solárneho systému je 30 rokov a počas životnosti si vyžaduje asi dve revízie ( výmena tekutiny v paneloch a celková obhliadka, prípadne výmena niektorých častí ). Návratnosť systému je pri stávajucích cenách tak 10 ( to chcem vidieť toho slováka, čo pôjde do takejto investície. Každý radšej peniaze prechlastá ). Pokiaľ sa niekomu nepodarí získať peniaze s fondov EU, tak len ťažko dôjde k realizáci takého vykurovania bytového domu. Mňa skôr zaujíma tá možnosť vykurovania alternatívnym palivom, ale aby to pochopili hlavne centrálny výrobcovia. Výroba tepla zemným plynom v špičke ( keď vykurujú všetky domácnosti a výrobcovia tepla. Takže v zime o teplotách pod nulou ) je veľmi nákladná. Vtedy by sa malo dokurovať nejakou alternatívou. Tu však treba položiť otázku, či je vôľa lacnejšie výrábať a následne dodávať teplo. V DCA je kotolňa na drevnú štiepku. No kto prišiel s takým inteligentným nápadom, tak to musela byť riadna "víkendová akcia" . Dokiaľ nebola taká MEGAPEC v okolí, cena štiepky bola 400 Sk za jednotku. Dnes je to 1500 a rastie! Región má málo výrobcov komodoty. Bordelu sa v lesoch nájde hromada, ale kto by tam nahnal nezamestnaných??? A videli ste okolie ciest II. a III. triedy? To sú haldy kríčia, ktoré rastú do vozovky! Ale cestárov nájdete počas leta postávať s autom odparkovaným vedľa cesty a z kabíny vozidla ide zvuk, akoby tam naozaj pílili drevo .Nuž povedal by som, že každý hľadá ako ušetriť, len tí ktorí to robiť majú a sú kompetentní, tak stále hladia na niečo iné...
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Možno by trochu pomohlo aj tepelné čerpadlo s predohrevom studenej vody.
0 0
Madam Kurie Madam Kurie

Madam Kurie je offline (nepripojený) Madam Kurie

Predseda SVB
Z tepelnými čerpadlami to je problematickejšie. Horizontálny systém vyžaduje veľkú plochu, Vertikálny aspoň vlhkú pôdu vo vrte.
Systém vzduch - vzduch nie je tak efektívny.
Hlučnosť kompresora tiež robí neplechu.
S tou návratnosťou 10 rokov je to diskutabilné. Terajšia investícia sa zefektívňuje
stúpajúcimi cenami v ďalších rokoch iných zdrojov tepla. Po splatení úveru je tam markantný skok úspor.
Tých 50 % je určite potom cítiť. U nás máme „pred projekt„ so 6 ročným splatením úveru.
Skúsenosti budú časom. Rozhodnúť sa pre Solárny systém chce aj trocha ducha presvedčenia o správnosti. Nie je to o zbohatnutí. Na vyše to nikoho nebude nič stáť.
Úver sa bude splácať z FO a 50 % z terajšej platby za TUV.
0 0
Madam Kurie Madam Kurie

Madam Kurie je offline (nepripojený) Madam Kurie

Predseda SVB
Tu je odkaz na celkom fajn stránku o Solárnych systémoch : http://www.apexeuro.sk/
0 0
Maxx Púchov Maxx Púchov

Maxx Púchov je offline (nepripojený) Maxx Púchov

Servus brácho! Vidím že stále ti nedá spávať tá cena od teplárov. Nuž poviem pravdu, že sa ti nedivím. Čo sa týka solárov na Slovensku , tak si myslím, že sem príde lepšie ponuky. Kúpite kompletný balík aj s lízingom za dobrú cenu. Sami si určíte cenu splátky. Dôležité je, aby si človek uvedomil, že solár má životnosť 30 rokov. Je jasné, že po 30 rokoch bude solár na inej úrovni. Veď dnes vieme zachytiť len 15% slnečnej energie a to kua málo ! Prídu nové technológie a to bude potom bomba. Odhad nárastu cien za energie sa pohybuje niekde na 10 násobku dnešných cien do desiatich rokov. To sú čísla z Eu parlamentu. Žiasne jedna baba povedala. Poďme si porovnať ceny energií vonku. Všetko sa začína vyrovnávať a toto nebude zaostávať. Kto vykuruje tepelným čerpadlom (elektrinou) platí daň 1 Cent a už má byť 2 centy, pretože sa to považuje za plýtvanie energiou. Solár bol pred nedávnom komfort a dnes ľudia, ktorí investujú do firiem a vedia peniaze otočiť za 3 - 4 roky, si dávajú solár na svoje domy. Oni vedia prečo. My máme solár a špekulovali sme všeliako, veď vieš. Tie štúdie sa nerobia pre nič, za nič. Ak sa solár vráti do 10 rokov pri dnešných cenách, tak je to dobrá ( nie super ) investícia.
0 0
mrsinko mrsinko

mrsinko je offline (nepripojený) mrsinko

Ahoj Ivi, dokumenty som si stiahol na stranke http://www.univenta.sk/download/
0 0
ludovit69 ludovit69

ludovit69 je offline (nepripojený) ludovit69

prave dnes som sa vratil z uspesneho rokovania z vyrobcom sol.systemov na ohrev TUV dospeli sme k uspesnym zaverom od druhej pol.septembra zaciname dovazat tieto systemy ktore vyhovuju nasim klimatickym podmienkam do -55stupnov s 9 rocnou zarukov aj na slovensko ale este nevieme ako funguju u nas dotacie ked niekto vie nech odpovie
0 0
ludovit69 ludovit69

ludovit69 je offline (nepripojený) ludovit69

100 eur za 1 m2 nainštalovaných slnečných kolektorov v rozsahu najviac 8 m2 plochy
vrátane v rodinnom dome,
b) 50 eur za 1 m2 nainštalovaných slnečných kolektorov v rozsahu nad 8 m2 plochy
v rodinnom dome,
c) 100 eur za 1 m2 nainštalovaných slnečných kolektorov v bytovom dome; najvyššia dotácia
je v rozsahu najviac 3 m2 na každý byt v bytovom dome.
(5) Dotáciu na využívanie biomasy možno poskytnúť na kúpu a inštaláciu jedného kotla
0 0
l.bawor l.bawor

l.bawor je offline (nepripojený) l.bawor

zdravim..mam firmu na predaj a montaz trubicovych kolektorov ktore su vysokovykonne aj v jarnych a jesennych mesiacoch..cize su efektivne a navratnost je vyzsia..ak este mate zaujem vieme k Vam prist a poradit a v pripade zaujmu aj nieco zrealizovat..0948048886
0 0
angels1 angels1

angels1 je offline (nepripojený) angels1

Ahoj
Mas aj web adressu?
Dakujem
0 0
angels1 angels1

angels1 je offline (nepripojený) angels1

Ahoj Ludovit69
Mas web stranku?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať