Zavrieť

Porady

Dovoz tovaru z CR a dph

Dobry den,

som absolutny zaciatocnik tak ospravedlnte mozno hlupe otazky.

chcem dovazat tovar z Ceska na ktory maju v cr 5% dan.
dodavatel tovaru v CR je zivnostnik - platca DPH,
ja ako prijimatel som zivnostnik - neplatca DPH.

1. akym sposobom alebo za ake peniaze dovazam tovar ?

1a.) za cenu bez dph v CR a pripocitavam nasu DPH k tovaru v SR.
alebo
1b.) za cenu s DPH v CR a do ceny uz nasu DPH nepripocitavam.

ak by som bol platca dph.

priklad
2.) priveziem tovar za 100.000 CZk bez dph
preratam podla aktualneho kurzu na Sk = 100.000 x (1.26) = 126.000 Sk
priratam dph = 126.000 Sk x 1.19 = 149.940,- Sk

3.) tu dph musim ja dopredu niekam odviest - zaplatit ?
alebo az v danovom priznani odvediem dph ? (napr. stvrtrocne)?

4.) co je v tomto pripade vyhodnejsie ? byt platitel dph alebo nie ?

viem ze musim sa prihlasit ako platitel ked doveziem
tovar za viac ako 420tis Sk bez dph ale nestavam sa platitelom
len akosi jednorazovo zaplatim dph ?
az pri prekroceni 1.5 mil za 12 mes. sa stavam platitelom nastalo ?

5.) alebo by bolo najvyhodnejsie zalozit sro.?

dakujem za vysvetlenie.
Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Prosim surne o radu.

S. r. o., neplatitel DPH so sidlom v SR kupuje material/tovar od firmy - platitela DPH so sidlom vo Svajciarsku, ktory si uvadza korespondencnu adresu Praha, CR a ma slovenske IC DPH.

S. r. o. kupuje a následne predáva svojim klientom kontaktné šošovky.

Hrozi nam (slovenskej s. r. o., kupujuci) registracia podľa § 7?

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

Ide o nadobudnutie tovaru z ineho clenskeho statu?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
posuvam

Co znamena to "nadobuda v tuzemsku"? Ona si pre ten tovar nechodi do zahranicia. Ten tovar jej dorucia. Predtym ta firma mala sidlo v SR, v sucasnosti sa vlastne nic nezmenilo, len taky "detail", ako je sidlo spolocnosti (Svajciarsko).
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Lianka Pozri príspevok
Prosim surne o radu.

S. r. o., neplatitel DPH so sidlom v SR kupuje material/tovar od firmy - platitela DPH so sidlom vo Svajciarsku, ktory si uvadza korespondencnu adresu Praha, CR a ma slovenske IC DPH.

S. r. o. kupuje a následne predáva svojim klientom kontaktné šošovky.

Hrozi nam (slovenskej s. r. o., kupujuci) registracia podľa § 7?

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

Ide o nadobudnutie tovaru z ineho clenskeho statu?
Pokiaľ správne chápem, tak švajč. firma má slov.IC DPH SKxxxxxxx.
Takže Vám dodáva tovar v tuzemsku §8. Nejde o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl.štátu § 11.

Lianka Pozri príspevok
posuvam

Co znamena to "nadobuda v tuzemsku"? Ona si pre ten tovar nechodi do zahranicia. Ten tovar jej dorucia. Predtym ta firma mala sidlo v SR, v sucasnosti sa vlastne nic nezmenilo, len taky "detail", ako je sidlo spolocnosti (Svajciarsko).
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného šl.štátu definuje §11.

Zjednodušene povedané ak nakupujete tovar v inom členskom štáte od osoby identifikovanej pre daň v inom šl.štáte (od platiteľa dane v niekt štáte EU mimo SR) a dovážate ho na územie SR, uskutočňujete nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu.
Pri prekročení obratu "nadobudniútia" 13941,45 eur v kal.roku Vám vzniká registračná povinnosť podľa §7. Pri takejto registrácii budete v iných čl.štátoch nakupovať tovar s oslobodením od DPH ( pokiaľ sa preukážete IC DPH) a v tuzemsku DPH z tovaru odvediete do štátneho rozpočtu. Nárok na uplatnenie odpočtu DPH Vám pri tejto registrácii nevzniká.


Váš prípad to však nie je. Váš dodávateľ je platiteľom dane v zmysle našich predpisov a vy sa správate tak akoby ste nakupovali od inej slov firmy.
Naposledy upravil Milan Benka : 30.07.09 at 04:28 Dôvod: syntaktická chyba
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Milan Benka, dakujem velmi pekne za zrozumitelne vysvetlenie. Potesili ste ma .
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať