Zavrieť

Porady

Dôchodca a dan

Dobrý deň, prosím Vás ako je to s dôchodcami pri ročnom zúčtovaní. Doniesol mi potvrdenie zo Soc.poistovne o výške dôchodku a má ho viac ako 80 832,- Sk.Budem mu robiť danové priznanie a do DP dávam len príjem zo závislej činnosti alebo sa niekde uvádza aj dochodok. Nie je mi to jasné. Nezdan. ciastku si neuplatnuje, ked má nad 80832,- Sk dôchodok. dAkujem
Usporiadat
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Evanka, ďakujem za cenné rady, príspevky si vyhľadávam, nie som tu po prvý krát, prv než zadávam tému hľadám a pátram, niekedy príspevok zadám, nikto nereaguje, medzi tým dodatočne niečo nájdem nemyslím, tým len na porade. Nehnevaj sa, ale nie som ten prípad, čo hneď s každou somarinou tu vyčapí otázku.

Len je tu viacero názorov, ja som si zákon kukla, čo keď k tomu nemám praktický príklad, tak je mi to ozaj niekedy aj na nič.

Robím to pre svokra, tak hladám, kde sa dá.

Ak ťa to hnevá, tak prepáč.

Ale ešte jedna otázka, mal príjem z dohody 940 eur, daň zrazenú 178,60 môžem, príjmy z dôchodku nebudem v DP uvádzať, má nárok na vrátenie a odpočet NZČD?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

dara Pozri príspevok
môže sa dôchodcovi odpočítať aj celá NZDČ?
Ak je napríklad invalidný dôchodca, má nárok na celú nezdaniteľnú časť, alebo ak nie je poberateľom starobného dôchodku počas celého roka, tiež má nárok na celú sumu NČD.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

no ja čím viac to tu čítam tým mám v tom riadny zmatok. Urobila som to tak, že som zaškrtla v DP typ A, políčko, že bol poberateľom starobného dôchodku, uviedla som na riadok 32, čiastku tých 940 plus príslušné riadky k tomu aj s vypočítanou daňou, bez nároku na odpočet a na riadku 54 som zmenila sumu na 0, tak, aby mi hodilo daň do preplatku a mohla byť vrátená, je to tak správne?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

dara Pozri príspevok
Evanka, ďakujem za cenné rady, príspevky si vyhľadávam, nie som tu po prvý krát, prv než zadávam tému hľadám a pátram, niekedy príspevok zadám, nikto nereaguje, medzi tým dodatočne niečo nájdem nemyslím, tým len na porade. Nehnevaj sa, ale nie som ten prípad, čo hneď s každou somarinou tu vyčapí otázku.

Len je tu viacero názorov, ja som si zákon kukla, čo keď k tomu nemám praktický príklad, tak je mi to ozaj niekedy aj na nič.
Robím to pre svokra, tak hladám, kde sa dá.
Ak ťa to hnevá, tak prepáč. Myslím, že som ti dosť trpezlivo odpovedala, tak neviem prečo myslíš, že ma to hnevá. Ale skutočne niektoré otázky sú tu zodpovedané nespočetne krát.
Ale ešte jedna otázka, mal príjem z dohody 940 eur, daň zrazenú 178,60 môžem, príjmy z dôchodku nebudem v DP uvádzať, má nárok na vrátenie a odpočet NZČD?
Áno. má nárok na vrátenie dane, na odpočítanie NČD iba ak nie je poberateľom starobného dôchodku počas celého roka, ako som už písala...
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

dara Pozri príspevok
no ja čím viac to tu čítam tým mám v tom riadny zmatok. Urobila som to tak, že som zaškrtla v DP typ A, políčko, že bol poberateľom starobného dôchodku, uviedla som na riadok 32, čiastku tých 940 plus príslušné riadky k tomu aj s vypočítanou daňou, bez nároku na odpočet a na riadku 54 som zmenila sumu na 0, tak, aby mi hodilo daň do preplatku a mohla byť vrátená, je to tak správne?
r.32......940
r.34......940
r.36......940
r.44......940
r.45.....178,60
r.54.....0,00
r.56.....0,00
r.62.....178,60
r.65... - 178,60

oddiel XI x žiadam o vrátenie.....
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

dakujem moc, mam to rovnako)), moc si mi pomohla, dobru noc prajem
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Dobrý deň, aj ja nadviažem na tému Dôchodca a daň.Usmernite ma prosím , ak by som mala niečo zle. Jedná sa mi o kamarátkinu mamku.Ona je na starobnom dôchodku.Už dlhšiu dobu. Keďže jej starobný dôchodok je nižčí ako NČZD - vychádza jej k uplantniu nejaká tá časť. Ale ide mi o to, že ona si chce z termínovaného vkladu požiadať o vrátenie úrokov.
Termín.vklad založený v roku 2008
Úroky predpoklad pripísané v deň skončenia v roku 2009.
Čiže predpoklad je napr
úroky napísali 7000 Sk prepočet zaokrúhlim matematicky
predpokaldaná daň 1330 Sk zaokúhlim a prepočítam konverz.kurzom

A moja úvaha :

DP typ B
nezaškrtla som , že je dôchodkyňa , aj keby jej vyšlo , že má k uplatneniu NČZD
príjem - úrok je oddiel VII
predpokladaná daň §43 r.99

Je moja úvaha správna? Vlastne pre vlastné ubezpečenie, môže si z termiňáku zal.v roku 2008 , ale vyplateného v roku 2009 požiadať o vrátenie?

Ďakujem za predbežné info.Andrea
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Tak toto ma dnes vytočilo - odpoveď účtovnej poradkyne hneď na prvú divácku otázku, ďalej som sa ešte nedostala, lapám po dychu http://www.stv.sk/videoarchiv/relacia/fokus/ zo dňa 3.3.2009. Myslela som, že je to omylom zaradené v téme zdravie, ale zrejme to ani veľký omyl nebude.
Naposledy upravil abel : 11.03.10 at 09:48 Dôvod: opravujem slovo daňová na účtovná
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Predýchavam, vypočula som už aj odpoveď na druhú otázku. Ja idem okopávať krumple, ja postupujem úplne, úplne opačne.
Naposledy upravil abel : 14.03.10 at 13:30
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Stačilo mi vypočuť si na tú prvú otázku a v rámci zachovania duševného zdravia som nepokračovala .
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

zle som si šťukla, ospravedňujem sa
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
maska2 Pozri príspevok
Dobrý deň, aj ja nadviažem na tému Dôchodca a daň.Usmernite ma prosím , ak by som mala niečo zle. Jedná sa mi o kamarátkinu mamku.Ona je na starobnom dôchodku.Už dlhšiu dobu. Keďže jej starobný dôchodok je nižčí ako NČZD - vychádza jej k uplantniu nejaká tá časť. Ale ide mi o to, že ona si chce z termínovaného vkladu požiadať o vrátenie úrokov.
Termín.vklad založený v roku 2008
Úroky predpoklad pripísané v deň skončenia v roku 2009.
Čiže predpoklad je napr
úroky napísali 7000 Sk prepočet zaokrúhlim matematicky
predpokaldaná daň 1330 Sk zaokúhlim a prepočítam konverz.kurzom

A moja úvaha :

DP typ B
nezaškrtla som , že je dôchodkyňa , aj keby jej vyšlo , že má k uplatneniu NČZD
príjem - úrok je oddiel VII
predpokladaná daň §43 r.99

Je moja úvaha správna? Vlastne pre vlastné ubezpečenie, môže si z termiňáku zal.v roku 2008 , ale vyplateného v roku 2009 požiadať o vrátenie?

Ďakujem za predbežné info.Andrea


Prosím poradíte mi????
0 0
Eliška Eliška

Eliška je offline (nepripojený) Eliška

Ak bol úrok z termínového vkladu pripísaný a daň z úrokov zrazená v r.2009, môže si uplatňovať vrátenie dane z úrokov v dan.priznaní za r.2009.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Chcela by som nadviazať na túto tému, otec je starobný dôchodca, mal príjem z dohody nižší ako 2012,5 a následne z neho zrazenú zrážkovú daň, ktorú si uplatní.
Napadla am ale ešte jedna vec, môže si zároveň uplatniť aj NZČ na manželku keďže je nezamestnaná má len smiešny príjem z dôhod, ktoré sú vyplacané do výšky povolenej ÚP, neviem presne koľko to je.
Mohol by si teda zároveň aj uplatniť čiastku 4025 - manželkine príjmy z dohody? Manželke spravil DP zamestnávateľ u ktorého pracuje na dohodu.
Na seba si NZČ uplatniť nemôže, dôchodok bol vyšší ako 4025 €.
Vopred ďakujem za odpoveď,
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Na manželku si môže uplatniť nezdaniteľnú položku len vo výške rozdielu 4025,70 a jej príjmom.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
mimaemma Pozri príspevok
Chcela by som nadviazať na túto tému, otec je starobný dôchodca, mal príjem z dohody nižší ako 2012,5 a následne z neho zrazenú zrážkovú daň, ktorú si uplatní.
Napadla am ale ešte jedna vec, môže si zároveň uplatniť aj NZČ na manželku keďže je nezamestnaná má len smiešny príjem z dôhod, ktoré sú vyplacané do výšky povolenej ÚP, neviem presne koľko to je.
Mohol by si teda zároveň aj uplatniť čiastku 4025 - manželkine príjmy z dohody? Manželke spravil DP zamestnávateľ u ktorého pracuje na dohodu.
Na seba si NZČ uplatniť nemôže, dôchodok bol vyšší ako 4025 €.
Vopred ďakujem za odpoveď,
Ešte ma napadlo, že na čo chceš uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, keď príjem dôchodcu je nižší ako 2012,85, tak aj tak mu vrátia zrazenú daň.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Nie, otcov dôchodok je vyšší ako 4025 €, uplatním mu len zrazenú daň z dohody, ktorá spĺňa podmienku je nižšia ko 2015,5 €.
Mama ni ej na dôchodku, je nezamestnaná a jej príjem odhadujem do 1300 € ročne, takže som myslela, že by si otec na ňu uplatnil aj rozdiel 4025-1300 cize cca 2725 €.. to robí daň okolo 518 €.
Uvažujem správne?
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Asi som napísala blbosť, veď mu to nemajú z čoho vrátiť, keďže daň bola zaplatená a odvedená iba z dohody :-)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mimaemma Pozri príspevok
Asi som napísala blbosť, veď mu to nemajú z čoho vrátiť, keďže daň bola zaplatená a odvedená iba z dohody :-)
No občas sa aj také chybičky stanú. Ten postup čo si opísala by si mohla uplatniť ak by otcov príjem bol vyšší ako 2012,85 €.
0 0
beatar beatar

beatar je offline (nepripojený) beatar

Dochodkyna mala v roku prijem zo zavislej cinnosti vo vyske 1900eur, kde ma zrazenu preddavkovu dan a prijem z dohod vo vyske 400 eur, kde je zrazena zrazkova dan. Chcem jej do DP A uviest len prijem zo zavislej cinnosti a ziadat spat len preddavkovu dan a prijem z dohod povazovat za vysporiadanu dan, aby neprekrocila limit 2012,85 eur. Uvazujem spravne? Mozem to takto urobit alebo musim za prijem povazovat zav.cinnost+dohody spolu 2200 - v tom pripade by sa jej neoplatilo podat DP. ????????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať