Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

palčo Pozri príspevok
Dúfam, že moja posledná otázka z tejto témy: Náklady na pohonné hmoty si môžem uplatňovať aj počas lízingu a po splatení a prepísaní auta na mňa, si môžem uplatňovať ešte aj paušál 6,20Sk/km(podľa toho vzorca,čo už bol uverejnený)?

0 0
ellie ellie

ellie je offline (nepripojený) ellie

AdrianaA Pozri príspevok
No v tom §85 ods 2a. by ma fakt zaujímalo ako to bude s tou daňou. Máme zamestnanca, ktorý chodí na občasné pracovné cesty na aute svojej družky a nie je mi jasné, kto sa stáva v tomto prípade daňovníkom.
Minule som v radii pocuvala vyjadrenie pracovníčky z DR a povedala, že pokiaľ zamestnancovi, ktoremu sa vyplacaju cestovne nahrady za vozidlo, ktoreho nie je majitelom (nie je zapisany v TP) DAŇOVA POVINNOST ZAMESTNAVATELOVI NEVZNIKA.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

ellie Pozri príspevok
Minule som v radii pocuvala vyjadrenie pracovníčky z DR a povedala, že pokiaľ zamestnancovi, ktoremu sa vyplacaju cestovne nahrady za vozidlo, ktoreho nie je majitelom (nie je zapisany v TP) DAŇOVA POVINNOST ZAMESTNAVATELOVI NEVZNIKA.
To sa mi nezdá. Kto by potom platil daň z mot. vozidiel ? Majiteľ auta alebo nikto ?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

AdrianaA Pozri príspevok
To sa mi nezdá. Kto by potom platil daň z mot. vozidiel ? Majiteľ auta alebo nikto ?
Podľa toho, čo je písané v zákone, tak asi nikto.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

AdrianaA Pozri príspevok
To sa mi nezdá. Kto by potom platil daň z mot. vozidiel ? Majiteľ auta alebo nikto ?
Ono sa to naozaj nezdá, ale znenie zákona toto hovorí. Teda jednoznačne, každý zamestnanec môže ísť na služobnú cestu na cudzom vozidle, nikdy nie na svojom.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

JAJA11 Pozri príspevok
Ono sa to naozaj nezdá, ale znenie zákona toto hovorí. Teda jednoznačne, každý zamestnanec môže ísť na služobnú cestu na cudzom vozidle, nikdy nie na svojom.
Len mi je stále nejasné ako to bude v prípade manželov?
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

ano mate pravdu je to nedomyslený zakon a dokonca ani nemá oznamovaciu povinnosť
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

KvetkaK Pozri príspevok
Len mi je stále nejasné ako to bude v prípade manželov?
To nevie asi nikto, ale daňové riaditeľstvo sľúbilo "vykonávací predpis" , asi bude treba sledovať ich stránky.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
JAJA11 Pozri príspevok
To nevie asi nikto, ale daňové riaditeľstvo sľúbilo "vykonávací predpis" , asi bude treba sledovať ich stránky.
Moja kolegyna bola dnes na školení k dani z príjmov a školiteľ oznámil, že do konca štvťroka sa chystá novela práve k tejto nedoriešenej časti zákona. Bude platiť aj spätne? Načo sa to vlastne pýtam? Veď všetko je možné.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ja zase dúfam, že za vozidlá zamestnancov sa bude platiť za dni použitia vozidla, teda 1/365-tina
...no je možné že to zostane len zbožné želanie...
0 0
KVAKO KVAKO

KVAKO je offline (nepripojený) KVAKO

Pripájam vyjadrenie DRSR:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Novelou zákona došlo k viacerým zmenám a jednou zo zmien v časti dani z motorových vozidiel je aj zmena daňovníka ustanovená v § 84. Daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) novely zákona je zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
Aby daňovníkom dane z motorových vozidiel bol zamestnávateľ, musia byť splnené obidve podmienky vymedzené v citovanom ustanovení.
Pokiaľ nie je splnená jedna podmienka napr. ak zamestnanec na služobnú cestu použije vozidlo, v dokladoch ktorého ako držiteľ je zapísaná iná osoba, nie je jednoznačné, či v uvedenom prípade je zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 1 písm. c) novely zákona.
Nakoľko otázka určenia daňovníka dane z motorových vozidiel vo vyššie uvedenom prípade nie je jednoznačná, Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica požiadalo o usmernenie k danej veci Ministerstvo financií SR
Po obdržaní stanoviska MF SR Vás budeme v danej veci urýchlene informovať.
Váš dopyt:
Dobrý deň,
prosím o informáciu:
od 1.12.2007 bola novelou č. 538/2007 Z.z. novelizovaná daň z motorových vozidiel, ktorá sa dotýka aj definície daňovníka § 85
(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla
otázka:
V prípade, ak zamestnávateľ vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla a v dokladoch je ako držiteľ zapísaná iná osoba ako zamestnanec je zamestnávateľ povinný za použitie takéhoto vozidla vyčísliť daň z motorových vozidiel?
Takže predpokladám urýchlené riešenie v podobe: zdaňujte za všetky autá
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
Ahojte, snažila som sa to tu čítať no všetko sa nedá lebo je tu toho už hrozne moc.chcem sa opýtať ak zamestnanec použije motorové vozidlo vlastné ale v TP je zapísaná ako držiteľ firma (jeho s.r.o.) je to považované za jeho auto ako zamestnanca? teda musíme platiť aj my za neho dan?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ivánuška Pozri príspevok
Ahojte, snažila som sa to tu čítať no všetko sa nedá lebo je tu toho už hrozne moc.chcem sa opýtať ak zamestnanec použije motorové vozidlo vlastné ale v TP je zapísaná ako držiteľ firma (jeho s.r.o.) je to považované za jeho auto ako zamestnanca? teda musíme platiť aj my za neho dan?
Ak je v TP zapísaná firma, nie je to jeho vlastné auto. Ako vykáže kilometre vo firme, ktorej to auto patrí?
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
myslela som si to takto, ale ja sa rada uisťujem vo veciach..
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ivánuška Pozri príspevok
Ahojte, snažila som sa to tu čítať no všetko sa nedá lebo je tu toho už hrozne moc.
1. chcem sa opýtať ak zamestnanec použije motorové vozidlo vlastné ale v TP je zapísaná ako držiteľ firma (jeho s.r.o.) je to považované za jeho auto ako zamestnanca?
2. teda musíme platiť aj my za neho dan?
Viem že odpoveď si už dostala, ale vidím, že nemáš jasno v majetkových vzťahoch.
1. Všetko, čo je napísané na s.r.o., je vlastníctvom s.r.o.
Spoločník je vlastníkom spoločnosti (s.r.o.) ako celku; teda vozidlo ktorej držiteľom je s.r.o., nie je majetkom spoločníka.
2. Pokiaľ s.r.o. má vozidlo v obchodnom majetku a používa ho na podnikanie, je daňovníkom DzMV podľa § 85 ods.1 písm. a) . Ak toto vozidlo použije na pracovnú cestu zamestnanec (aj keď ide o spoločníka v jednej osobe), s.r.o. nie je daňovníkom podľa § 85 ods.2 písm.a) , lebo zamestnanec nepoužil svoje vlastné vozidlo, ale vozidlo s.r.o.
Naposledy upravil liba2 : 14.02.08 at 13:21 Dôvod: doplnenie odvolávky na §85
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
dakujem Vam, ....
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Dumám, dumám, ale jedna vec mi vŕta v hlave:
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
Tým vznikom daňovej povinnosti je myslené koniec roka, v ktorom som používal súkromné auto na podnikanie, alebo deň začiatku podnikania? To znamená, že keď začnem podnikať 1.marca 2008, dokedy mám oznámiť správcovi dane (daňovému úradu), že chodím za živnosťou na aute?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
palčo Pozri príspevok
Dumám, dumám, ale jedna vec mi vŕta v hlave:
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
Tým vznikom daňovej povinnosti je myslené koniec roka, v ktorom som používal súkromné auto na podnikanie, alebo deň začiatku podnikania? To znamená, že keď začnem podnikať 1.marca 2008, dokedy mám oznámiť správcovi dane (daňovému úradu), že chodím za živnosťou na aute?
Ďakujem za odpoveď.
Do 30 dní predsa, lebo daňová povinnosť ti vzniká prvým dňom použitia auta.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Vďaka.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Skúsim otázku z iného súdka:

Ako účtovať preddavky v PU?

342/221
alebo skôr takto, keďže sa to bude zúčtovávať v r. 2009 a daň súvisí s rokom 2008:

531/383?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať