Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Ahoj chcem sa len uistiť, či som to správne pochopila, FO osoba má v podnikaní zahrnuté 2 os.mot.vozidlá. 1 vozidlo má zdv.obj.motora 1364 cm3 = roč.sadzba dane je 3190Sk a 2 vozidlo má zdv.obj.motora 1590cm3 = roč.sadzba dane je 4070 Sk (sadzby sú pre BA kraj. a tie sa nemenili) Daň. povinnosť za obe tieto autá mu vychádza 7260Sk. Preto postupujem ešte podľa predpisov účinných do 30.11.2007, lebo daň.povinnosť u 1 vozidla vznikla 22.3.2005 a u 2 vozidla vznikla 16.1.2002. Takže podľa mňa daň. priznanie nepodáva, lebo sa nič nezmenilo, len do konca januára 2008 zaplatí daň. Je to správny postup? Ďakujem
0 0
est est

est je offline (nepripojený) est

do konca januára 2009, nie 2008! a už v Eurách...
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

smith Pozri príspevok
Z hľadiska dane z MV konateľ bez prac.zmluvy sa považuje za zamestnanca.
A spolocnika (nie konatela) mozem takisto povazovat za zamestnanca?
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

smith Pozri príspevok
Z hľadiska dane z MV konateľ bez prac.zmluvy sa považuje za zamestnanca.
Kde v zákone je to napísané ? v zákone som našiel len výraz zamestnanec.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zákon o cestovných náhradách

§ 1
Predmet úpravy


(1) Tento zákon upravuje poskytovanie cestovných náhrad, náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru") a pri výkone práce v zahraničí

a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 1)
b) členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to dohodnuté,
d) osobám, o ktorých to ustanovuje tento zákon.

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

Daň z MV sa platí za MV používané zamestancom pri pracovných cestách ...
Za zamestnancov sa považujú všetci, ktorí poberajú príjmy zo závislej činnosti (§5 Zákona o dani z príjmov)
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V § 5 Zákona o dani z príjmov nájdeš aj toto :
(2) Príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len "zamestnanec") od platiteľa týchto príjmov (ďalej len "zamestnávateľ") alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Takýmito príjmami sú aj príjmy, ktoré poberá osoba, na ktorú prešlo zo zamestnanca právo na tieto príjmy.

tzv. legislatívna skratka .
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Martina CF Pozri príspevok
To mi je jasné, že ak zamestnanec používa súkromné vozidlo pri PC, zamestnávateľ je povinný platiť DzMV. Len v zákone sa píše, že je to za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. A to ma trošku metie

Čo som bola na seminári k DP, daňový poradca potvrdil tvoj postreh. Ak zamestnanec uvedie že použil auto, ktorého nie je držiteľom, zamestnávateľ nemusí platiť daň. Zrejme prišlo k omylu, ktorý si náši vážení poslanci nevšimli, takže sa asi môžeme tešiť na opravu.
Ale zatiaľ to platí tak, ako je uvedené v zákone. Zamestnávateľ je povinný platiť DzMV za použitie auta zamestnancom, len ak je zamestnanec zapísaný ako držiteľ uvedeného auta. Takže ak použije auto v ktorého dokladoch je uvedená manželka, zamestnávateľ daň neplatí. Či to bude platiť aj na konci roka, keď budeme podávať daňové priznanie k DzMV však nie je isté.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Čo by ste poradili začínajúcej SZČO - v roku 2007 paušálne výdavky, v roku 2008 plánuje prejsť na JU ... ale ešte nie je na 100% rozhodnutá ...
Splniť si oznamovaciu povinnosť týkajúcu sa dane zMV do 31.1., alebo to stačí urobiť aj neskôr, v priebehu roku 2008 (keď už bude vedieť, či paušál, alebo JU)?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Katy a R Pozri príspevok
Čo by ste poradili začínajúcej SZČO - v roku 2007 paušálne výdavky, v roku 2008 plánuje prejsť na JU ... ale ešte nie je na 100% rozhodnutá ...
Splniť si oznamovaciu povinnosť týkajúcu sa dane zMV do 31.1., alebo to stačí urobiť aj neskôr, v priebehu roku 2008 (keď už bude vedieť, či paušál, alebo JU)?
Oznámiť najneskôr do 30 dní od prvého použitia na účely dosiahnutia, zabezpečenia a udržania príjmov.
Chcem tým povedať, že keď oznámi 30.septembra, nemal by si účtovať cesty do konca augusta, resp. ak áno, nech sa potom nečuduje pokute 2000 Sk.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ďakujem krásne .. je mi jasné, že je pokuta pri neskorej registrácii, len som si nebola istá, že či to môžem urobiť aj v priebehu roka, keď npr. prvé 2-3 mesiace necestujem ... tak stačí oznámiť aj v marci
chcela som dať na vaše rady a išla som do učtovnej kancelárie ... že odborne prekonzultujem učtovné problémy...odišla som s dlhým nosom..
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=Katy a R;625411]Ďakujem krásne .. je mi jasné, že je pokuta pri neskorej registrácii, len som si nebola istá, že či to môžem urobiť aj v priebehu roka, keď npr. prvé 2-3 mesiace necestujem ... tak stačí oznámiť aj v marci Áno. Bolo už zodpovedané.
chcela som dať na vaše rady a išla som do učtovnej kancelárie ... že odborne prekonzultujem učtovné problémy...odišla som s dlhým nosom..
Smola.
Je možno praktickejšie prelúskať doterajšie príspevky k téme, ako sa spoliehať na to, že niekto zopakuje odpoveď aj práve na tento môj príspevok. Je to možno časovo náročnejšie a menej pohodlné, ale ja to aspoň tak robím. V prípade, že sa seknem, tak zadám tému, ktorú už niekto niekedy riešil - ospravedlňujem sa , ale ... stane sa

[/]
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Marianna01 Pozri príspevok
Ja som už ohľadom DzMV diskutovala s pracovníčkami DU. Boli veľmi milé - ak sa mi chce, mám si prísť pre "tlačivo" na oznámenie o vzniku príp. zániku daň. povinnosti, ale to si ho vytvorili na podateľni sami, lebo ich otravovalo, že musia klientov posielať domov s dlhým nosom. Alebo, ak sa mi nechce tam chodiť, mám si oznámenie vymyslieť - tak som vymyslela:

Oznamujem Vám, že dňom 01. 01. 2008 mi vzniká daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel. ŠPZ predmetného MV: xx-xxx xx. S pozdravom...

Samozrejme, v hlavičke DIČ, aby si to vedeli zaradiť. Bolo to OK, potrebujú mať hlavne dátum vzniku/zániku a ŠPZ. Tož toľko...
Prosím Vás ako som tu všetko prečítala, mám z toho chaos.

Povinnosť oznámiť vznik/zánik daňovej povinnosti sa má vykonať aj u vozidiel, ktoré sú prihlásené už v predchádzajúcich obdobiach a bolo k nim pravidelne podávané DP?

Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dara Pozri príspevok
Prosím Vás ako som tu všetko prečítala, mám z toho chaos.

Povinnosť oznámiť vznik/zánik daňovej povinnosti sa má vykonať aj u vozidiel, ktoré sú prihlásené už v predchádzajúcich obdobiach a bolo k nim pravidelne podávané DP?

Ďakujem
NIe, oznamovacia povinnosť vzniká pri zmene v DP, teda vznik novej a zánik starej Dp k MV.
Naposledy upravil Tweety : 29.01.08 at 06:35 Dôvod: gramat.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Twetty ďakujem Ti pekne.

Ešte sa uistím, daň sa bude za rok 2008 platiť do 31.01.2009?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Áno do 31.1.2009
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dara Pozri príspevok
Twetty ďakujem Ti pekne.

Ešte sa uistím, daň sa bude za rok 2008 platiť do 31.01.2009?
Ak nepresahuje 20000.-, tak áno.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ahojte, prečítala som si tu veľa príspevkov ohladne DzMV, chcela by som sa Vás pre istotu ešte spýtať na môj prípad, či som to všetko správne pochopila..Môj prípad je takýto: Firma je s.r.o., v majetku firmy nemáme žiadne auto, ale náš zamestnanec firmy FO nie je živnostník, používa svoje súkromné auto na služobné cesty, čiže čo plynie pre našu firmu? Firma podá daň.priznanie z mot.voz.do 31.1.2009 aj zaplatí daň za mesiace, v ktorých sa konali služ.cesty..Zamestnancovi vyplácame cest.náhrady - náhradu za km, aj paušálnu náhradu 6,20Sk/km.
Treba podať na daň.úrad aj oznámenie o používaní jeho súkr.vozidla? Myslím, že v tomto prípade nie, čo si o tom myslíte? Vie mi dať niekto info na moje otázky, moc díky.
Naposledy upravil jenny7 : 29.01.08 at 06:56
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

jenny7 Pozri príspevok
Ahojte, prečítala som si tu veľa príspevkov ohladne DzMV, chcela by som sa Vás pre istotu ešte spýtať na môj prípad, či som to všetko správne pochopila..Môj prípad je takýto: Firma je s.r.o., v majetku firmy nemáme žiadne auto, ale náš zamestnanec firmy FO nie je živnostník, používa svoje súkromné auto na služobné cesty, čiže čo plynie pre našu firmu? Firma podá daň.priznanie z mot.voz.do 31.1.2009 aj zaplatí daň za mesiace, v ktorých sa konali služ.cesty..Zamestnancovi vyplácame cest.náhrady - náhradu za km, aj paušálnu náhradu 6,20Sk/km.
Treba podať na daň.úrad aj oznámenie o používaní jeho súkr.vozidla? Myslím, že v tomto prípade nie, čo si o tom myslíte? Vie mi dať niekto info na moje otázky, moc díky.
Pochopila si zákon, máš to správne.
0 0
renata renata

renata je offline (nepripojený) renata

Po preštudovaní témy sa chcem vrátiť k tomu, čo nebolo doriešené:
1. v preddavkoch počítať so základnou sadzbou, alebo EURO 3,4?
2. ako rozumiete termínu: "správcovi dane, ktorý je miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla"? - miesto evidencie sa myslí DÚ, na ktorom je vozidlo evidované pre DzMV?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§ 86 Oslobodenie od dane

(1) Od dane z motorových vozidiel je oslobodené vozidlo

a) v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaný vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) diplomatických misií a konzulárnych úradov, ak je zaručená vzájomnosť.

(2) Vyšší územný celok môže vo všeobecne záväznom nariadení 44) podľa miestnych podmienok znížiť daň na vozidlo používané

a) ako vozidlo záchrannej zdravotnej služby, 45) vozidlo banskej záchrannej služby, vozidlo horskej záchrannej služby, vozidlo leteckej záchrannej služby a vozidlo požiarnej ochrany,
b) ako vozidlo pravidelnej autobusovej dopravy v rozsahu výkonu vo verejnom záujme,
c) ako vozidlo používané výhradne v poľnohospodárskej výrobe a v lesnej výrobe,
d) na podnikanie, ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5. 45a)

(3) Pri súbehu znížení dane podľa odseku 2 sa uplatní zníženie dane výhodnejšie pre daňovníka.

(4) Vozidlo používané podľa odseku 2 môže vyšší územný celok vo všeobecne záväznom nariadení 44) podľa miestnych podmienok oslobodiť od dane.

(5) Zníženie dane a oslobodenie od dane uplatňuje daňovník v daňovom priznaní.


Miesto evidencie vozidla = dopravný inšpektorát.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať