Zavrieť

Porady

Pletenie-štrikovanie

Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Chcem sa obrátiť na mladé maminky alebo babinky. Keďže mám vnúčika a to mimo republiky, privítala by som nejaké modely na platenie. Po rokoch beriem opäť ihlice do ruky a štrikujem, nakoľko v predajniach sú tieto výrobky moc predražené. Vlnu sa ešte podľa mňa stále oplatí kúpiť. Na nete v slovenčine je maximálne na predaj alebo burza použitých vecí ale popisy na pletenie chýbajú. Niečo som našla na českých stránkach ale možno aj na Porade máme šikulky čo vedia nejaký fajn postup a bezplatne by ho tu prilepili. Budem vďačná, veď aspoň trošku vypadnem z účtovníctva a ekonomiky a poštrikujem si... Vnúčik je krásny, milý a tak sa rada pustím do práce. Ďakujem Vám za nápady.
Naposledy upravil arizona : 29.04.11 at 19:45
Usporiadat
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Mám ešte jednu otázku. Týka sa to síce háčkovania, ale možno sa to uvádza aj pri pletení. Keď mám návod na nejaký háčkovaný pulover, čo pre mňa znamená v návode uvedená hustota vzoru? Napr. je uvedená hustota vzoru: "16 ok začátku a 8,5 ř. = 10x10 cm". Mám si to vôbec všímať? A keď píšu háčik č. 5, znamená to priemer háčiku? Lebo som počula, že háčiky sú číslované inak ako ihlice. Neviem, či to môžem brať aj tak, ak je na priadzi uvedené číslo ihlice tak taký istý môžem použiť aj háčik - priemer.
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

mirčiak Pozri príspevok
Mám ešte jednu otázku. Týka sa to síce háčkovania, ale možno sa to uvádza aj pri pletení. Keď mám návod na nejaký háčkovaný pulover, čo pre mňa znamená v návode uvedená hustota vzoru? Napr. je uvedená hustota vzoru: "16 ok začátku a 8,5 ř. = 10x10 cm". Mám si to vôbec všímať? A keď píšu háčik č. 5, znamená to priemer háčiku? Lebo som počula, že háčiky sú číslované inak ako ihlice. Neviem, či to môžem brať aj tak, ak je na priadzi uvedené číslo ihlice tak taký istý môžem použiť aj háčik - priemer.
Hustota slúži na vyskúšanie, či budeš mať výsledný výrobok rovnakých rozmerov ako je v návode. Preto je dobré si na začiatok skúsiť upliesť ten "vzor" - napr. tých 16 očiek a 8,5 riadkov a to by ti malo dať 10 x 10 cm pleteniny. Podľa toho zistíš, či náhodou nemáš pridať nejaké očká a riadky alebo ubrať.
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Je to tam aj na to, že ak by si chcela použiť iný druh bavlny ktorá môže byť od odporúčanej o niečo tenšia alebo naopak zasa hrubšia. A keď si spravíš tento vzorník tak si aj spotrebu ľahko vypočítaš podľa kociek na strihu, ktoré tiež sú obyčajne o rozmeroch 10x10 alebo 5x5 cm. Ja som volakedy tieto vzorníky mala zošité ako knižku a slúžila mi ako katalóg keď som bola nerozhodná kde akú vzorku použiť. Škoda ..... vyhodila som ho.
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
Ja tiež rada pletiem, ale nie svetre a pod., ja len uplné drobnosti, napr. teraz som si plietla na vajíčka vyfuknuté čiapočky, vajíčku dala oči a ústa a je velkonočná ozdôbka. škoda len že neviem sem nahodiť fotky (resp.som to nejako neštudovala uplne ako sem niečo dať), už som aj rozmýšľala, čo by sa dalo vymyslieť napr. na vianočnú výzdobu z vlny-nemá niekto nejaké nápady. už som aj zisťovala na nete, ale stále mi dalo okenné výzdoby do okien a pletené nič.
(už som našla ako sa pridávajú prílohy, tak večer nahodim velkonočnu inšpiráciu-nejaku fotečku)
Naposledy upravil katarina.j : 13.04.11 at 07:27
1 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Hmmm vďaka za rady. A čo tá veľkosť háčika? Môžem použiť na priadzu taký priemer ako uvádzajú na priadzi odporúčanú hrúbku ihlíc? Alebo pri háčikoch je to inak?
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Myslím, že sama uvidíš, ako sa Ti s vlnou robí, ak máš vzor moc nahustený a zle sa Ti háčkuje, tak skús väčší háčik. Ak je vzor naopak riedky a očká vyťahané, tak použi menší háčik.
Ja to robím tak.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Napríklad vlna Dora má napísané ihlice č. 3 - 3,5 a ja háčkujem háčikom 2,5.
A aby som vás trošku navnadila, odfotila som práve štvorčeky, ktoré teraz vyrábam a neviem sa od nich odtrhnúť .
Bude to deka alebo prehoz do spálne, alebo len tak na kreslo, zababušiť sa, keď bude chladno... ešte ma čaká kopec štvorčekov, ale už len tieto farby sa budú striedať, zháčujem nakoniec tou smotanovou
Tá tmavá farba nie je moc vidieť, je to taká baklažánová.
Snímek 003.jpg  
8 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Napríklad vlna Dora má napísané ihlice č. 3 - 3,5 a ja háčkujem háčikom 2,5.
A aby som vás trošku navnadila, odfotila som práve štvorčeky, ktoré teraz vyrábam a neviem sa od nich odtrhnúť .
Bude to deka alebo prehoz do spálne, alebo len tak na kreslo, zababušiť sa, keď bude chladno... ešte ma čaká kopec štvorčekov, ale už len tieto farby sa budú striedať, zháčujem nakoniec tou smotanovou
Tá tmavá farba nie je moc vidieť, je to taká baklažánová.
Fúúúha veľmi pekne to vypadá, držím palce. A vďaka za rady.
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
katarina.j Pozri príspevok
Ja tiež rada pletiem, ale nie svetre a pod., ja len uplné drobnosti, napr. teraz som si plietla na vajíčka vyfuknuté čiapočky, vajíčku dala oči a ústa a je velkonočná ozdôbka. škoda len že neviem sem nahodiť fotky (resp.som to nejako neštudovala uplne ako sem niečo dať), už som aj rozmýšľala, čo by sa dalo vymyslieť napr. na vianočnú výzdobu z vlny-nemá niekto nejaké nápady. už som aj zisťovala na nete, ale stále mi dalo okenné výzdoby do okien a pletené nič.
(už som našla ako sa pridávajú prílohy, tak večer nahodim velkonočnu inšpiráciu-nejaku fotečku)
Tak pripájam moje výtvory-veľkonočné vajíčka.... (ak by to nevyšlo, ospravedlnujem sa, ale idem to nahodit po prvý krát)
Snímka0310.jpg  
Snímka0314.jpg  
Snímka0326.jpg  
1/1
9 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

katarina.j tie Tvoje výtvory sú krásne, šibači budú mať radosť....alebo tvoji chlapci
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

katarina.j Pozri príspevok
Tak pripájam moje výtvory-veľkonočné vajíčka.... (ak by to nevyšlo, ospravedlnujem sa, ale idem to nahodit po prvý krát)
velmi pekné,ešte krajšie ako tieto http://mojerecepty.sk/vejce-s-cepickami.html
Tieto motívy sa velmi už nevyskytujú,si šikovná a zručná-možeš ist na výstavy predvadzat rozné velkonočné techniky.
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
trisestri Pozri príspevok
velmi pekné,ešte krajšie ako tieto http://mojerecepty.sk/vejce-s-cepickami.html
Tieto motívy sa velmi už nevyskytujú,si šikovná a zručná-možeš ist na výstavy predvadzat rozné velkonočné techniky.
Dakujem...inak niekto preferuje viac papier - nie su škaredé ani tieto-vidíš dobrý nápad, ako zabaviť decká...len nejako im stále prasknú vajíčka
Práve dnes doniesol syn zo školy vajíčko čo ozdobovali- látkami - vystrihli rôzne tvary (trojuholnik, koliesko, kocku) a to nalepili na vajíčko, tiež to bolo zaujímavé...no na to, že som mu dala 3 vajíčka a doniesol AŽ jedno pochopitelne druhé vajíčko dala učitelka tomu-kto nemal a tretie to bolo také velké (na výšku cca 10cm) si vzala p.učiteľka, lebo také vajíčko este nevidela a je krásne.... no netrafí ma....ja fukam jak debil pre druhých....a to mi syn povedal, že vela detí nemalo vajíčka....tak som sa pýtala manžela, či ženy v BA nevedia, čo je to vyfuknut vajíčko....kto vie....v čom bol problém s vajičkami....
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
jozka56: Dakujem, tak snažila som sa trosku...to som našla na nete a prispôsobila si to po svojom...trocha....mimochodom, mojim chalanom "postačia eura" a nie vajíčka...ale nie, oni sa potešia kinderku (kinder-vajíčku) alebo čokoládke....vdaka, že mám skromné deti....
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Odpoveď pre katarínu j.: v lenivosti bol problém !!!
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Aké sú zlaté tie vajíčka s čiapkami !!! To je perfektný nápad!
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Katarína.j, veľmi chutné vajíčka, pekná práca
0 0
culinka culinka

culinka je offline (nepripojený) culinka

Poradí mi prosím niekto, či existuje nejaký časopis, kde sú návody na štrikovanie?
0 0
melbak melbak

melbak je offline (nepripojený) melbak

nepises, co konkretne potrebujes, ale jeden tip mam www.garnstudio.com
2 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

culinka, skús zájsť do antikvariátu tam nájdeš určite lacnejšie, ale určite sú aj v PNS stánkoch...
1 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Vonku leje a leje a ja tu sedím a čítam. Niekedy som ponerne veľa štrikovala, ale už to nerobím. Ale vidím, že tu máte také milučké drobnôstky a pre inšpiráciu na háčkovanie Vám prihodím výtvor mojej rodiny z Moravy, ktorý som dostala majlom.
P1000678.jpg  
P1000679.jpg  
P1000685.jpg  
P1000134.jpg  
1/1
6 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať