Zavrieť

Porady

Pracovná zdravotná služba pre podnikateľov

Dobrý den prajem hovorí Vám niečo pojem Pracovná zdravotná služba pre podnikateľov. Je to čosi čo má mať každy podnikateľ dodržané, len este keby som tak vedela čo to je? Prosím pomôžte mi kde by som to mohla hľadať, jediné čo som našla je výkon pracovnej zdravotnej služby zo štatistického úradu kt. hovorí o povinnej zdravotnej prehliadke zamestnanca. Ale čo to znamená pre podnikateľa k tomu som sa este nedostala.
Usporiadat
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Priklaňam sa k názoru Tiki a Anklar, pretože pojem "zamestnávateľ" v tomto nepodarenom zákone kríva prinajmenšom na obidve nohy a asi by sa hodilo povedať že na všetky štyri, lebo takéto dielo vymyslieť by človeku nemalo prináležať.
Pridávam ´dalšie úvahy o pojmoch, ktoré som vyňurala ja:
- pojem zamestnávateľ definuje Zákonník práce, ktorý hovorí že zamestnávateľ je FO alebo PO zamestnávajúca aspoň jednu Fo v pracovno právnom vzťahu ... tento vzťah sa teda riadi výhradne Zákonníkom práce
- vznik pracovnoprávneho vzťahu ja naviazaný na vznik zmluvy (ja so sebou žiadnu zmluvu nemám)
- Ďalej zákonník práce upravuje induviduálne pracovno právne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce FO pre PO alebo FO
- závislá práca je definovaná ako vykonávanie práce vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, no ešte to aby mi bola akási JA nadriadená!) .....podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu, (za tú mzdu čo mi moja nadriadená JA vypláca môžem každý rok chodiť akurát tak na maltu.... ) na náklady zamestnávateľa
- Ďalej ! závislou prácou NIE JE PODNIKANIE ....
- atď atď.

pojem "samozamestnávateľ" bol tuším VYMYSLENÝ na úrade práce, kôli dotáciám pre novovzniknutých živnostníkov, ale jeho definícia sa nachádza nevedno v ktorom predpise....?

Vidím aj ja vernú podobu tohto paškvilu s bývalými registratúrnymi povinnosťami živnostníkov, a verím že to aj takisto skončí. Nemienim sa prispôsobovať tekémuto debilizmu. Čo sme cvičené opice?

howg
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Infarkt Pozri príspevok
Heh...ale zákon hovorí o ZAMESTNÁVATEĽOCH... nie o samozamestnávateľoch...
He-he, skvelé. Nahrávaš mi karty. Ď.
0 0
tiki tiki

tiki je offline (nepripojený) tiki

Inač neviem, či ste už čítali toto:

http://ekonomika.sme.sk/c/3613539/Pe...-akciovky.html

myslím, že ten článok dáva viac svetla do celého zákona a aspoň mne už je nad slnko jasnejšie prečo taký super zákon mamé

Cieľom nie je žmýkať malých živnostníkov, ale fajne sa nabaliť na veľkých podnikoch a najmä štátnych podnikoch a rôznych úradoch.

Keď sa nad tým zamyslíme tak všetci - celý národ, ktorý platí dane, necháme priamo (plateným prehliadok ako podnikatelia) a nepriamo (platením daní) zarobiť pár vyvoleným. Veď každý úradník v SR, či iný zamestnanec štátneho podniku (ako napríklad tá pošta) bude mať prehliadku, ktorú platíme všetci z našich daní nejakej VYVOLENEJ firmičke. Asi by mali začať točiť novu realityshow VYVOLENI v ktorej by boli predstavitelia firiem, ktoré sa na podobných zákonoch najviac nabalia
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

tiki Pozri príspevok
....Asi by mali začať točiť novu realityshow VYVOLENI v ktorej by boli predstavitelia firiem, ktoré sa na podobných zákonoch najviac nabalia

... a bude sa volať : realityshow VYVOLENÍ 77 .?..
0 0
tiki tiki

tiki je offline (nepripojený) tiki

Tanče Pozri príspevok
... a bude sa volať : realityshow VYVOLENÍ 77 .?..

Nie nie, tych vyvolenych je len par, zvysok je len do poctu aby ich nebolo malo aby sa zdalo ze vlastne maju ludia na vyber zo 77 subjektov

ale to ze iba par z nich ziska tie naj zakazky - statne podniky s najviac zamestnancami sa uz ani nedozvieme

Inac ked si to tak zoberieme tak kto vsetko bude musiet mat tu prehliadku co cvakne stat cze my:
uradnici, prof. vojaci, policajti, hasici, kadejaky poskokovia nasich genialnych zakonodarcov, cele ministerstva aj s upratovackami atd atd

Ma tak napada, ze ten kto nemal sancu sa nabalit na dialniciahc lebo povedzme si na rovinu tam trebalo mat aj veeela robosov a strojov, tak teraz ma moznost zarobit na zdravi fakt super biznis
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión- a tu si už čítal (a)? Tiež sa tam dajú nájsť všelijaké zaujímavé výpočty a všeličoooo iné
Naposledy upravil Tanče : 02.12.07 at 15:54
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
[quote=tiki;

A už vôbec nemôžeš uvažovať tak, že platíš odvody a podobne a preto si zamestnancom. Ak nebudem mať príjem nad nejakých 70 tis. (nejak tak je ta hranica, neviem presne teraz) tak do sociálky neplatím, znamená to, že vtedy prestávam byť ako SZČO zamestnancom?
A to, že stále platím zdravotnú je tiež nepodstatné, ak by sme z toho vychádzali tak zdravotnú si platí aj konateľa aj dobrovoľne nezamestnaní, čiže táto úvaha resp. dôkaz že SZČO je zamestnancom je blbosť. Zamestnancom môžeš byť len na základe pracovnoprávneho vzťahu. A ty ako SZČO nepodnikáš na základe pracovného práva ale na základe obchodného.[/quote]
tiki, ja uplne súhlasím s tvojím názorom, tú moju poznámku o tom že som sám sebe zamestnávateľom aj zamestnaným, bolo myslené veľmi odľahčene skôr na zasmiatie, aj keď sa mi velmi smiať nechce. Ale dnes som počul, že sa už začína čosi diať a vraj niektoré zväzy zamestnávateľov pripravujú návrh na zmenu tejto hovadiny, vraj sa to má týkať iba zamestnávateľov, ktorí majú kategooriu 3 a 4. čo by bolo velmi dobre. Ale o to som už písal inde.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

No a to som zvedavá, že ak to "náhodou" stihnú zrušiť, či vrátia prachy tým SZČO, čo už zaplatili.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Erika-ežka Pozri príspevok
No a to som zvedavá, že ak to "náhodou" stihnú zrušiť, či vrátia prachy tým SZČO, čo už zaplatili.
Pochybuješ ??? Tak robiš dobre
0 0
tiki tiki

tiki je offline (nepripojený) tiki

Niekedy je lepšie na všetko kašlať a čakať a zbytočne sa nenáhliť spĺňať podmienky nového a zjavne chybného (otazne, či ide o chybu alebo zámer) zákona.

Tiež ma napadá otázka, či ten nedostatok v zákone (to že už zákona nepovažuje SZČO za zamestnanca) je nedostatkom alebo zámerom. Či to nie je zámer mať tak spravený zákon a keď bude moc zle so SZČO (sa budú búriť a podobne) tak niekto z papalášov príde a povie, však zákon vám nič také neprikazuje mať prehliadky, to už je vaša chyba, že ste si to tak vyložili a prehliadky zaplatili. Aj toto je na zváženie.
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

[quote=tiki;581251]Inač neviem, či ste už čítali toto:

http://ekonomika.sme.sk/c/3613539/Pe...-akciovky.html

myslím, že ten článok dáva viac svetla do celého zákona a aspoň mne už je nad slnko jasnejšie prečo taký super zákon mamé

Hm, prečítala som si link a zamýšľam sa, v čom sú moji zamestnanci "lepší", keď my budeme platiť za hlavu 1 100,- Sk ročne + paušál 4 200,- a za zamestnanca pošty stačí platiť iba 650,- Sk ročne bez paušálu?
Začínam sa obávať, či zamestnanci pošty skutočne dostanú kvalitnú starostlivosť a v potrebnom rozsahu!!
0 0
tiki tiki

tiki je offline (nepripojený) tiki

blcha Pozri príspevok

Hm, prečítala som si link a zamýšľam sa, v čom sú moji zamestnanci "lepší", keď my budeme platiť za hlavu 1 100,- Sk ročne + paušál 4 200,- a za zamestnanca pošty stačí platiť iba 650,- Sk ročne bez paušálu?
Začínam sa obávať, či zamestnanci pošty skutočne dostanú kvalitnú starostlivosť a v potrebnom rozsahu!!
Nejak zle rátaš
Zákazka je za 110 mil. na 2 roky = 55 mil. na rok
Pošta mala k min. roku podľa článku 16 925 pracovníkov
Čiže 55 mil/ 16 925 = 3250 SK na pracovnika
0 0
jozefsk jozefsk

jozefsk je offline (nepripojený) jozefsk

Súhlasím,určité medzery sú v zákone asi vedome.Neviem však prečo
táto téma nie je viac v médiach,keď sa týka väčšiny národa.Za tisícku na vianoce pre dôchodcov sa idú pokakať ,ale že zamestnávateľ musí ročne za zamestnanca zaplatiť priemerne 5000 Sk za niečo čo už platí inde na základe iného zákona!!!A vôbec má ten paušál oporu v zákone?
0 0
niky32123 niky32123

niky32123 je offline (nepripojený) niky32123

no a toto celé o PZS platí odkedy? alebo už platí???
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Pekné popoludnie.
Čerstvo som sa vrátila zo seminára, zameraného na túto problematiku.Ak dovolíte, poinformujem Vás, čo som si zaznamenala. Prednášal zástupca jednej PZS:
- neuzavretie zmluvy môže mať negatívny dopad na dotácie
(už ktorí o dotáciu chcú požiadať. Komentár: PZS=lobby)
- lekári PZS budú určovať liečebné postupy pre všeobecných lekárov
(ha, ktorý bude lepší: všeobecný alebo z PZS?)
- živnostníci s malým počtom zamestnancov sú nezaujímaví, ujdú sa im vyššie ceny (!)
- cenovú ponuku od PZS dostaneme, až keď vyplníme jej dotazník.
- môže nastať voľba, že zostaneme u svojho lekára, PZS-ka si ho potom zazmluvní (Komentár: a platiť budeme dvojnásobne - ale, to tu už konštatované bolo - lenže, pozor, platbu pre takého lekára bude určovať PZS);
- ďalšia verzia, že nemusíme mať aj všeobecného lekára a potom všetko ide cez PZS;
- ak zostaneme u všeobecného lekára, ten bude platný iba pre 1. a 2. kategóriu. Ak má ZĽ zamestnancov aj v 3. a 4. kat., tých musí mať pod ochrannými krídlami výhradne PZS-ka;
- Dohodári - musia byť pod dohľadom PZS;
- Dohodári, napr. na práce na 12 dní alebo dokonca 3 dni - nevedel odpovedať.
- na otázku ktorá strana nesie akú mieru zodpovednosti, nasl. odpoveď: absolútnu mieru zodpovednosti nesie ZĽ.
- na tú istú otázku od ďalšieho účastníka: PZS preberá zodpovednosť len za to, ... nastal šum a odpoveď nebola dokončená.
- tretia tá istá otázka, odpoveď:
PZS preberá zodpovednosť len za to, čo bude špecifikované v zmluve medzi PZS a ZĽ;
Ak ZĽ bude mať zmluvu s PZS a, dopustí sa nevedomky chyby, PZS-ka ho zastúpi pred kontrolným orgánom - teda, že ho bude obhajovať;
- musia mať živnostníci zmluvy?
odpoveď: áno, jednoznačne.
- živnostníci: ak sa vám to až tak veľmi nepáči, nemusíte urobiť zmluvu s PZS, môžte si takúto zmluvu urobiť s lekárom, ktorý má kvalifikáciu na pracovné lekárstvo (zdvihnutý prst, slovo do vzduchu: "ak takého nájdu!")

Prednášajúci bol zasypaný otázkami a poznámkami, ktoré figurujú aj na Porade v 3 témach. Bol veľký šum, ľudia sa bavili viac medzi sebou, priamych otázok teda bolo málo.
Prednášajúci mal väčšinou sklonenú hlavu, lebo zasadačkou sa stále nieslo slovo lobby - (trefa do čierneho). Môj celkový dojem z neho bol taký, že prišiel totálne nepripravený, teda lepšie povedané, pripravený bol na to, že zástupcovia firiem s ním okamžite nadviažu kontakt s cieľom uzavretia zmluvy - ako to bolo úvodom seminára aj prezentované. Zostalo pri rozdávaní vizitiek a spoločnosť sa s frflaním rozišla.
Čo ma najviac zarazilo, lebo sa ma to týka je, že drobní živnostníci, ktorí nemajú zamestnancov, budú vystavení tým najvyšším cenám, lebo svoje cenové ponuky budú PZS-ky tvoriť v závislosti od počtu firiem a následne počtu ZC. Rozumej: ak by tento seminár bol dopadol tak, na čo bol manažér PZS-ky pripravený, tak prítomní zástupcovia tam na mieste mali možnosť prejaviť záujem. Ergo, jedným vrzom by potom išlo naraz o, príklad, 2000 ľudí. Táto PZS-ka by teda robila za rovnakú dojednanú cenu pre všetky prítomné spoločnosti. Ak sa však FO, PO s menším-väčším počtom zamestnancov ozýva jednotlivo, ceny vyskakujú hore.
Toľko môj referát.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Toľko môj referát...

... ktorý nevniesol ani o lúčik svetla viac do tejto problematiky

...ani samé PZS nevedia čo a ako...

Asik by sa trebalo obrátiť na Ústavný súd SR
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Infarkt Pozri príspevok
Toľko môj referát...

... ktorý nevniesol ani o lúčik svetla viac do tejto problematiky

...ani samé PZS nevedia čo a ako...

Asik by sa trebalo obrátiť na Ústavný súd SR
Ako konštatuješ: ani samé PZS-ky nevedia čo a ako! Ale veľmi dobre vedia, že peniaze im plynúť budú (a to je pre ne jediné smerodajné v ich činnosti?!), lebo táto povinnosť akosi asi nikoho neobíde a nenastane rozumná a prijateľná zmena.

Vystavujem sa síce riziku mastnej pokuty, ale budem čakať.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Nuž, anklar, pripadá mi to, že si nebola na seminári, ale na prezentácii PZS...
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Anja111 Pozri príspevok
Nuž, anklar, pripadá mi to, že si nebola na seminári, ale na prezentácii PZS...
Ďakujem, že si ma opravila. Samozrejme, že to bola prezentácia. Chystám sa na jeden seminár - asi mi to trčí v podvedomí, preto tá chyba. Ešte raz ďakujem a prosím, ospravedlňte ma všetci.
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

dík za informácie, ale si ma nepotešila..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať