Zavrieť

Porady

vypĺňanie nového daňového priznania k DPH

ahojte, keďže sa Daňovému riaditeľstvu podarilo vykúzliť nové daňové priznanie k DPH a po naštudovaní jedného zavesili na stránku nové, tak by sme sa mohli povenovať novinkám, ktoré nám pripravili.

máte niekto naštudované čo a ako s novým priznaním od budúceho mesiaca?

ešte nemám celkom naštudované poučenie, ale viem že oprava ZD sa už nebude vykazovať na separátnych riadkoch - konečne - budú tam preddavky (§78a) ... a čo ešte? Nemáte to niekto náhodou pekne usporiadané a nechcete pomôcť upratať si to aj ostatným?

vopred veľmi pekne ďakujem
Usporiadat
Kirk Kirk

Kirk je offline (nepripojený) Kirk

Potreboval by som informáciu:
Pribudlo aj potvrdenie o podani daňového priznania k DPH. Je povinnosť dať si ho potvrdiť? To znamená, že už nestačí posielať DP poštou, ale musím tam ísť osobne?

Dakujem
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Anja111 Pozri príspevok
Informácia k novému tlačivu DPH
? riadky 18 a 19 obsahujú údaje o prípadných opravách odpočítanej dane,
? riadky 20,21,22,23 sú len vybrané údaje z riadkov 18 a19 a neodporúčame v týchto riadkoch uvádzať opravy odpočítanej dane.
Celkom nerozumiem, čo sa tým myslí?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Rozalka Pozri príspevok
Celkom nerozumiem, čo sa tým myslí?
Prepájam aktuálne témy:
http://www.porada.sk/t65818-tarchopis.html
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Jana Acsová Pozri príspevok
Ďakujem, medzitým som si už prešla aj uvedenú tému a som ešte zmätenejšia, ešte že mám podané všetky priznania ...
Takže do r. 18 a 19 sa má uviesť len to, načo skutočne mám nárok, do r. 20 a 21 tuzemské nákupy - všetky, bez rozdielu, či mám nárok na odpočet alebo nemám. Prečo potom v Poučení - v bode 35 a 36 sa uvádza: "výška odpočítateľnej dane ... " ? Alebo odpočítateľná znamená "tá, ktorú som si mohla odpočítať, ale neodpočítala"?
Zrejme je to len o slovíčkach, keď DRSR pracovisko Trnava "neodporúča"?
Čo je to za pokyn od DRSR, keď uvádza toto slovo? Pokyn by mal stanoviť jasné stanovisko. Podľa "neodporúčania" je pravdepodobné, že r. 20-23 slúžia len ako štatistický údaj. Ich nesprávne vyplnenie nemá za následok nesprávne vyčíslený výsledný vzťah.
Dôležitý je údaj v r. 18 a 19, lebo tento je podstatný pre výpočet výsledného vzťahu.
Naposledy upravil Rozalka : 24.11.07 at 10:37 Dôvod: viď nasledujúci príspevok
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Rozalka Pozri príspevok
Takže do r. 18 a 19 sa má uviesť len to, načo skutočne mám nárok, do r. 20 a 21 tuzemské nákupy - všetky, bez rozdielu, či mám nárok na odpočet alebo nemám.
Nie, nie ... toto nie je uvažovanie správnym smerom. Na riadku 18 dávame VŠETKU odpočítavanú DPH v sadzbe 10 % vrátane opráv dane (dobropisov, ťarchopisov), podobne na riadku 19 VŠETKU odpočítavanú DPH v sadzbe 19 %. T.j. na týchto riadkoch bude všetka DPH "zjednodušene na vstupe", t.j. záznamy podľa § 70 musia na tieto riadky nadväzovať.

Tieto riadky nie sú súčtové pre riadky 20-23. Na riadkoch 20 a 21 uvádzame tuzemské dodávky bez dobropisov a ťarchopisov a na riadkoch 22 a 23 dovoz, rovnako bez opráv dane.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Jana Acsová Pozri príspevok
Nie, nie ... toto nie je uvažovanie správnym smerom. Na riadku 18 dávame VŠETKU odpočítavanú DPH v sadzbe 10 % vrátane opráv dane (dobropisov, ťarchopisov), podobne na riadku 19 VŠETKU odpočítavanú DPH v sadzbe 19 %. T.j. na týchto riadkoch bude všetka DPH "zjednodušene na vstupe", t.j. záznamy podľa § 70 musia na tieto riadky nadväzovať.

Tieto riadky nie sú súčtové pre riadky 20-23. Na riadkoch 20 a 21 uvádzame tuzemské dodávky bez dobropisov a ťarchopisov a na riadkoch 22 a 23 dovoz, rovnako bez opráv dane.
Doteraz napísané:
Takže do r. 18 a 19 sa má uviesť len to, načo skutočne mám nárok, do r. 20 a 21 tuzemské nákupy - všetky, bez rozdielu, či mám nárok na odpočet alebo nemám - tu som mala na mysli uplatnenie KOEFICIENTOM, teda v r. 20 a 21 dám v plnej sume, nie je to správna úvaha?

Chápem dobre: v r. 18 a 19 LEN SKUTOČNÝ ODPOČET (= odpočítaná DPH )
súčet nových r. 18 + 19 = doterajší r. 22 bez r. 21+-25 +-26
súčet nových r. 20 + 21 = doterajší r. 18
súčet nových r. 22 + 23 = doterajší r. 17

JE TO SPRÁVNE?
ÚVAHA NIE JE CELKOM V PORIADKU?
ABY TO NEMÝLILI, PROSÍM PREČÍTAŤ AŽ DO KONCA.
Naposledy upravil Rozalka : 24.11.07 at 12:00 Dôvod: doplnila som posledné 2 riadky
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Rozalka Pozri príspevok
Doteraz napísané:
Takže do r. 18 a 19 sa má uviesť len to, načo skutočne mám nárok, do r. 20 a 21 tuzemské nákupy - všetky, bez rozdielu, či mám nárok na odpočet alebo nemám - tu som mala na mysli uplatnenie KOEFICIENTOM, teda v r. 20 a 21 dám v plnej sume, nie je to správna úvaha?
Nie. Takto bolo postavené staré daňové priznanie. Do nového nedávame DPH, ktorú nemôžeme z nejakých dôvodov uplatniť (koeficientovanie, repre, M1 atď.). Dávame iba DPH ktorú si nárokujeme zo štátneho rozpočtu ... t.j. uvádzame na vstupe v daňovom priznaní -riadok 18 v sadzbe 10 % (všetka uplatnená k odpočítaniu), riadok 19 v sadzbe 19 % DPH (všetka uplatnená k odpočítaniu).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A v riadkoch 20-23 sa uvádzajú čiastky z riadkov 18 a 19 a to iba:
- tuzemské dodávky,
- dovoz.
Takže opäť iba DPH nárokovaná zo ŠR.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zjednodušene:

Nové DP: riadok 18 a 19 obsahuje DPH v členení podľa sadzieb, ktorú sme na starom DP uvádzali na riadkoch 18, 25 bežného zdaňovacieho obdobia.

Pre zjednodušený príklad abstrahujem od dodania nového dopravného prostriedku, ročného vysporiadania koeficientu a úpravy odpočítanej dane pri ivestičnom majetku. Ale to sa tiež premietne na riadkoch 18 a 19.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Jana Acsová Pozri príspevok
Zjednodušene:

Nové DP: riadok 18 a 19 obsahuje DPH v členení podľa sadzieb, ktorú sme na starom DP uvádzali na riadkoch 18, 25 bežného zdaňovacieho obdobia.

Pre zjednodušený príklad abstrahujem od dodania nového dopravného prostriedku, ročného vysporiadania koeficientu a úpravy odpočítanej dane pri ivestičnom majetku. Ale to sa tiež premietne na riadkoch 18 a 19.
Janka, toto všetko mi je jasné, a preto prosím ešte dojasniť: ak nemám dodanie nového DP, ročné vysporiadanie koeficientu, úpravu odpočítanej dane pri IM, potom r. 18 a 19 bude oproti r. 20-23 rozdielny len a len z dôvodu dobropisov/ťarchopisov?
Je to veľká chyba, ak som dobropisy uviedla aj do r. 21?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Rozalka Pozri príspevok
Je to veľká chyba, ak som dobropisy uviedla aj do r. 21?
Tak toto nie som oprávnená posúdiť. Ak podľa dôvodovej správy k zrušeniu riadkov 23,24 a 25 viedlo to, že ich daňové subjekty nevyužívali ... spravte si úsudok sama. Poznám daňové kontroly, ktoré sú prístupné dialógu a poznám aj presný opak.

Rozalka Pozri príspevok
Janka, toto všetko mi je jasné, a preto prosím ešte dojasniť: ak nemám dodanie nového DP, ročné vysporiadanie koeficientu, úpravu odpočítanej dane pri IM, potom r. 18 a 19 bude oproti r. 20-23 rozdielny len a len z dôvodu dobropisov/ťarchopisov?
... plus odpočítanie dane viažuce sa k samozdaneniu dodaných služieb z EÚ, nadobudnutiu tovaru ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
No vidím, že nové daňové priznanie dáva zabrať softvéristom aj účtovnej praxi ...
Preto ešte upozorním:
SLEDUJTE si vyhotovovanie evidencie podľa § 70. Po zmene formy DP sa podľa môjho názoru vyššie požiadavky kladú práve na evidenciu vedenú k riadku 18 a 19 DP.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Ja mám otázku - kde v DP vykázať 14% daň, ktorá platila v roku 2003 - jeden dodávateľ mi totiž poslal 8.10.07 dobropis-opravu na variabilnu zložku z roku 2003 a použil vtedy platnú DPH. Uviedla som ju v r.18 ako zníženú DPH - len mi tam vychádza znamienko mínus - pretože to bol dobropis - čo s tým? Môže to tam byť, alebo to mám uviesť v r.19 pri 19%DPH? Poradí mi niekto? Ďakujem.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Orsz Pozri príspevok
Ja mám otázku - kde v DP vykázať 14% daň, ktorá platila v roku 2003 - jeden dodávateľ mi totiž poslal 8.10.07 dobropis-opravu na variabilnu zložku z roku 2003 a použil vtedy platnú DPH. Uviedla som ju v r.18 ako zníženú DPH - len mi tam vychádza znamienko mínus - pretože to bol dobropis - čo s tým? Môže to tam byť, alebo to mám uviesť v r.19 pri 19%DPH? Poradí mi niekto? Ďakujem.
Pred prvú číslicu treba dať znamienko "+" - teda zvyšuješ svoju povinnosť.
Aj ja by som dala do r. 10%
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Rozalka Pozri príspevok
Pred prvú číslicu treba dať znamienko "+" - teda zvyšuješ svoju povinnosť.
Aj ja by som dala do r. 10%

Vďaka Rozalka. Neviem, či tam dať to "+", keďže v tlačive je predvolené mínus v zelenej kolonke - preto som myslela, že by tam bolo to pôvodné "-" a ja dám to číslo ako -180 (to je príklad). Alebo myslíš, že mám natvrdo v kolonke opraviť to ich "-" na mnou požadované "+"?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Orsz Pozri príspevok
Vďaka Rozalka. Neviem, či tam dať to "+", keďže v tlačive je predvolené mínus v zelenej kolonke - preto som myslela, že by tam bolo to pôvodné "-" a ja dám to číslo ako -180 (to je príklad). Alebo myslíš, že mám natvrdo v kolonke opraviť to ich "-" na mnou požadované "+"?
NIE, NIE, v pokynoch sa vyslovene píše, že máš dať "+" pred prvú číslicu.

V matematike =--> {mínus (mínus)} je logicky (plus), ale tu to neplatí.
Naposledy upravil Rozalka : 24.11.07 at 12:53
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Jana Acsová Pozri príspevok
Tak toto nie som oprávnená posúdiť. Ak podľa dôvodovej správy k zrušeniu riadkov 23,24 a 25 viedlo to, že ich daňové subjekty nevyužívali ... spravte si úsudok sama. Poznám daňové kontroly, ktoré sú prístupné dialógu a poznám aj presný opak.

... plus odpočítanie dane viažuce sa k samozdaneniu dodaných služieb z EÚ, nadobudnutiu tovaru ...
Ja viem, som ako starý pokazený gramofón, ale po niekoľkonásobnom prečítaní mi to vychádza tak, že v riadku 18 a 19 mám údaje upravené aj o koeficient, ale v riadku 20 na 21 uvádzam celú DPH, ktorú si voči mne uplatnil
iný platiteľ (konkrétne v týchto riadkoch) v tuzemsku, bez ohľadu na to, či uplatňujem koeficient alebo nie. Prosím o vyvedenie z omylu.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Rozalka Pozri príspevok
NIE, NIE, v pokynoch sa vyslovene píše, že máš dať "+" pred prvú číslicu.

V matematike =--> {mínus (mínus)} je logicky (plus), ale tu to neplatí.
Rozalka, doteraz boli výkazy predsa postavené na matematických výpočtoch. prečo by teraz urobili výnimku? Aj to mínus pre niečo píšu. Inak pozerám tie pokyny - a to plus vlastne uvediem tam, kde oni uviedli mínus, teda nie priamo pred číslo- pretože ak odpočítanú daň zvyšujem, nebudem predsa písať mínus znova pred číslo - je to tam blbo napísané, ale musí to mať matematickú logiku.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Inak kto pracuje s MRP-Win, tým že zrušili kód na opravu základu dane - nie je v tomto softvéri možné rozlíšiť údaje v r.18 a 19 a v r. 20 - 21. Do riadkov 20 a 21 bude písať komplet sumu aj s dobropismi a ťarchopismi. Alebo som niečo prehliadla ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
MRP umožňuje korektné spracovanie evidencie aj daňového priznania. Máme to odskúšané v praxi.
Do softvéru bol doplnený typ dokladu:
- bežný daňový doklad (rozumej klasická faktúra).
- dobropis (rozumej s opravou ZD)
- ťarchopis (rozumej s opravou ZD)
Je potrebné typ dokladu uvádzať.

Identifikovali sme jednu chybu: nesprávna lícna strana priznania (prvá s identifikačnými údajmi). Nie je úplne podľa vzoru, takže nedoporučujem zatiaľ odovzdávať na DÚ tlačivo vyhotovené softvérom.
0 0
Načítať ďalšie