Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky % z príjmov

Prosím Vás, keď vyplňujem tabuľku č. 1 v oddieli VI živnostníkovi, kt. si uplatňuje výdavky % z príjmu, ktoré kolonky vyplňujem? Príjmy riadok 2,8,10 a výdaje len riadok 10 /tam dám súhrn výdavkov + zaplatené poistné?/
Program mi to vyplnil takto príjmy aj výdaje na riadkoch 1,8,10, ale zarazila ma tá poznámka pod tabuľkou. Tak ak máte niekto väčšiu istotu,prosím vás poraďte.
Usporiadat
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

OK Lentilka, o tom sa nebudem priečiť, ale povedz mi jeden dôvod, prečo by si chcela meniť súčtový riadok? Veď Ti to DÚ hneď vráti, že Ti to nesedí!!! A v tom som si viac než istá. A teraz mi presne napíš, v čom máš chaos, pokúsim sa Ti pomôcť. Nie je na tom nič zvláštne, ani zložité, len si treba správne vysvetliť zákon, hoci je to mnohokrát ťažké, ja viem.
Napíš presne čo Ti robí problém.
0 0
jozef35 jozef35

jozef35 je offline (nepripojený) jozef35

Dnes som bol na DU u spravkyne a suhlasim s Beatou. Pausalne vydavky+poistne =stl.2, r.2,8,10. Povedala, že jej by to počítač vyhodil ako nespravne vyplnene priznanie a volala by na opravu.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prečo je potom ale v DP B poučenie, že v prípade uplatňovania paušál.výdavkov sa zaplatené poistné uvádza úhrnom na r. 10? Nie je potom toto poučenie zavádzajúce? Asi ma z toho porazí, ja som takto vyplnila uz asi zo 10 DP.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Beata
OK Lentilka, o tom sa nebudem priečiť, ale povedz mi jeden dôvod, prečo by si chcela meniť súčtový riadok? Veď Ti to DÚ hneď vráti, že Ti to nesedí!!! A v tom som si viac než istá. A teraz mi presne napíš, v čom máš chaos, pokúsim sa Ti pomôcť. Nie je na tom nič zvláštne, ani zložité, len si treba správne vysvetliť zákon, hoci je to mnohokrát ťažké, ja viem.
Napíš presne čo Ti robí problém.
Súhlasím Beatka s Tebou . Dáva to logiku . Já som sa k tomu vyjadrovala už v predchádzajúcich príspevkoch
0 0
Lentilka Lentilka

Lentilka je offline (nepripojený) Lentilka

Beatka,ďakujem za ochotu.Mne stále vychádza, že by som mala vyplniť len riadok 10 a riadky 2 a 8 nechať prázdne a na konci DP poznačiť,že uplatňujem % paušálne výdavky. Vyplnenie DP chápem tak, že v riadku 2 a 8 sú len výdaje, a že tam výdaje na poistné nemajú byť zahrnuté. Nerada by som, aby mi DP vrátili. To mi odpísala aj z KROSU,ale oni robia softvér, nie sú daň.poradcami, a tak stále mi chýba istota, ako to má byť správne.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Beata
Práve som si prečítala Vaše príspevky o vypĺňaní DP u daňovníka, ktorý uplatňuje paušálne výdavky a vidím, že máte z toho chaos, preto prispejem aj ja mojím názorom a skúsenosťou.
Ak ste daňovníkom §6, odst. 1, pism. b) a uplatnili ste paušálne výdavky, tieto uvádzate v DP na riadku 2, 8 a 10, pričom na riadku 2 sú tieto výdavky zvýšené aj o sumu pripadajúcu na poistné a príspevky, ktoré je daňovník povinný platiť (§6 odst. 10). Je to presne tak, ako napísal Jano1961 vo svojom príspevku.
Takýto názor mám ja a aj to tak práve idem urobiť v jednom DP.
Robím to presne tak, ako Beata .

Prečítajtesi ten drobný text-vysvetlivky pod tabuľkou !
0 0
plummer plummer

plummer je offline (nepripojený) plummer

"
...ak danovnik uplatnuje vydavky percentom z prijmov, uvadza sa suma vydavku pri jednotlivych druhoch prijmov podla par. 6 ods. 10 zakona uhrnom na r.10 vratane preukazatelnej vysky zaplateneho poistneho a prispevkov.
"

- no ja som si ten uvedeny drobny text praveze precital a vobec mi z to z neho nie je jasne, skor mi to ale podla neho vychadza, ze by to malo byt tak ako pise Lentilka (teda vsetko prazdne, iba vysledna suma na r.10 vyplnena), je to vsak napisane velmi nejasne.

Ma niekto spolahlive info z DU ??
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Ak má podnikateľ nejakých zamestnancov, môže si dať aj poistné, ktoré platí za zamestnancov (obyčajne 35,2 %)? V tomto je aspoň u mňa zákon dosť nejednoznačný, ale zrejme áno, ale môžem sa mýliť. Čo myslíte poraďáci?
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
ricij
Ak má podnikateľ nejakých zamestnancov, môže si dať aj poistné, ktoré platí za zamestnancov (obyčajne 35,2 %)? V tomto je aspoň u mňa zákon dosť nejednoznačný, ale zrejme áno, ale môžem sa mýliť. Čo myslíte poraďáci?
Haló poraďáci moji milí, nedám Vám pokoj, kým sa na nejakej odpovedi nezhodneme....
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Ricij, ja si myslím, že aj odvody za zamestnancov sem patria, pretože zákon hovorí v §6 ods. 10: "Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť;..." Čiže ak zamestnávam, som povinná platiť poistné aj za zamestnancov.
Takto si to vysvetľujem ja. Čo hovoria ostatní kolegovia?
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Beata
Ricij, ja si myslím, že aj odvody za zamestnancov sem patria, pretože zákon hovorí v §6 ods. 10: "Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť;..." Čiže ak zamestnávam, som povinná platiť poistné aj za zamestnancov.
Takto si to vysvetľujem ja. Čo hovoria ostatní kolegovia?
Mno, vyžiadal som si odpoveď z daňovej poradne Trendu. Nájdete ju v prílohe. Možno niekomu pomôže.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Lentilka
Beatka,ďakujem za ochotu.Mne stále vychádza, že by som mala vyplniť len riadok 10 a riadky 2 a 8 nechať prázdne a na konci DP poznačiť,že uplatňujem % paušálne výdavky. Vyplnenie DP chápem tak, že v riadku 2 a 8 sú len výdaje, a že tam výdaje na poistné nemajú byť zahrnuté. Nerada by som, aby mi DP vrátili. To mi odpísala aj z KROSU,ale oni robia softvér, nie sú daň.poradcami, a tak stále mi chýba istota, ako to má byť správne.
Zaujali ma vase prispevky, tak som sa na to mrkla. Pokyn na vyplnanie danoveho priznania hovori: "Ak danovnik ulatnuje vydavky percentom z prijmov (§ 6 ods. 10 zakon), uvedie sa suma vydavku pri jednotlivych druhoch prijmov uhrnom na r. 10 tejto tabulky vratane preukazatelnej vysky zaplateneho poistneho a prispevkov."
Je to tam cierne na bielom, jasne ako dnesne slnecne rano.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

ricij
Mno, vyžiadal som si odpoveď z daňovej poradne Trendu. Nájdete ju v prílohe. Možno niekomu pomôže.
Mne ale nestačí ani táto odpoveď. Rada by som sa dozvedela, ako to skutočne je. Idem napísať na DÚ, hádam dostanem odpoveď v dohľadnej dobe
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Beata
Mne ale nestačí ani táto odpoveď. Rada by som sa dozvedela, ako to skutočne je. Idem napísať na DÚ, hádam dostanem odpoveď v dohľadnej dobe
Počkať, počkať, v maili mi ešte povedal, že to má odkonzultované s DR.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

ricij
Počkať, počkať, v maili mi ešte povedal, že to má odkonzultované s DR.
Pozde už som napísala na DÚ. Takže budeme to mať double. Ale veď neva, držíme sa predsa pravidla: "Dvakrát meraj a raz rež"
0 0
odklizec odklizec

odklizec je offline (nepripojený) odklizec

To jsem zvedav, jestli dostanes nejakou odpoved. Ja napsal na zilinsky DU a kaslou na mne jak na placaty kamen...
0 0
erybka erybka

erybka je offline (nepripojený) erybka

Ahojte, chcela by som sa spýtať, keď chcem za rok 2004 uplatniť paušál, doteraz sme mali jednoduché účto, čo mám robiť s odpismi na auto, s knihou jázd a bločkami za PHM? Odpisy už nedám do výdavkov, ale mám ich niekde evidovať? PHM sa už nikde neuvádza?
0 0
Zuzina Zuzina

Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

Jasné. Odpisy si napíš len pomyslene, aby si mohla v prípade účtovania skutočne vynaložených výdavkov v ďalších obdobiach pokračovať. PHM a podobne nesmieš uplatniť. Nikde neeviduješ, nakoľko pri paušál. výdavkoch vedieš evidenciu iba o príjmoch, pohľadávkach a zásobách.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Suhlasim so Zuzinou. Odpisy su uz zahrnute v pausali. V tom roku, kedy uplatnujes pausal nemozu byt odpisy prerusene.
0 0
erybka erybka

erybka je offline (nepripojený) erybka

Ďakujem Vám za pomoc!!!!! Ešte si musím prerátať, čo je výhodnejšie, ešte mám pár dní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať