Zavrieť

Porady

dnes vystavim fakturu, dodam tovar bud.rok

Nas zakaznik si chce od nas kupit tovar, ktory mu vsak vieme dodat az v novom roku. Bol by vsak rad, keby sme mu vystavili fakturu este v tomto roku. Je to z pohladu DPH v poriadku (odvediem DPH v tomto roku)?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
brikina Pozri príspevok
Nas zakaznik si chce od nas kupit tovar, ktory mu vsak vieme dodat az v novom roku. Bol by vsak rad, keby sme mu vystavili fakturu este v tomto roku. Je to z pohladu DPH v poriadku (odvediem DPH v tomto roku)?
Ak nenastane zdaniteľné plnenie (dodanie tovaru), tak by si nemal vystavovať ostrú faktúru. Maximálne len zálohovú, ak ti nabehne úhrada potom vyhotovíš doklad na odvedenie dph do ŠR.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

brikina Pozri príspevok
Nas zakaznik si chce od nas kupit tovar, ktory mu vsak vieme dodat az v novom roku. Bol by vsak rad, keby sme mu vystavili fakturu este v tomto roku. Je to z pohladu DPH v poriadku (odvediem DPH v tomto roku)?
NIe, nie je, ak nenastanie dodanie tovaru, nemáte dôvod vystaviť faktúru, ak chce vopred za dodanie zaplatiť, môže, ale potom musíte k prijatému preddavku vystaviť do 15. dní faktúru s dph, ktorú musíte aj DÚ odviesť.
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

takze prakticky:

Ja vystavim zalohovu fakturu na plnu cenu tovaru, dňa 13.11.2007
zakaznik ju zaplati v plnej vyske dna 15.11.2007. Ja vystavim riadnu fakturu dna 20.11.2007 (co je do 15 dni). Za november odvediem z tejto faktury DPH. Tovar dodam v januari 1/2008.
Je to v zmysle vsetkych moznych i nemoznych zakonov?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
brikina Pozri príspevok
takze prakticky:

Ja vystavim zalohovu fakturu na plnu cenu tovaru, dňa 13.11.2007
zakaznik ju zaplati v plnej vyske dna 15.11.2007. Ja vystavim riadnu fakturu dna 20.11.2007 (co je do 15 dni). Za november odvediem z tejto faktury DPH. Tovar dodam v januari 1/2008.
Je to v zmysle vsetkych moznych i nemoznych zakonov?
Nebude to riadna faktúra, ale zálohová s odpočtom dph. Riadna faktúra sa vystaví až dňom dodania tovaru, kde zohľadníš aj prijatú zálohu.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Tweety Pozri príspevok
NIe, nie je, ak nenastanie dodanie tovaru, nemáte dôvod vystaviť faktúru, ak chce vopred za dodanie zaplatiť, môže, ale potom musíte k prijatému preddavku vystaviť do 15. dní faktúru s dph, ktorú musíte aj DÚ odviesť.
Ja teda neviem, ale máme aj faktúry - zálohové a sú s DPH, riadne uplatňovné u odberateľa a riadne odvedené u dodávateľa (DPH), a pri riadnej faktúre uvedené: neuhrádzať, uhradené zálohovo číslom fa xy.

A dňom úhrady musíte DPH odviesť - teda ak uhradí v roku 2007 - odvod v roku 2007 a u odberateľa uplatnenie do 2007, viď: "......, musí vystaviť faktúru s dph k dátumu prijatia zálohovej platby. §9 odst.4 Zákon o dph."


http://www.porada.sk/t35335-zalohova-fa-dph.html

Ale celé to je zrejme o nákladoch a tam si asi odberateľ neuvedomuje, že do nákladov si tovar dať nemôže ak mu nebol dodaný....

0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
brikina Pozri príspevok
takze prakticky:

Ja vystavim zalohovu fakturu na plnu cenu tovaru, dňa 13.11.2007
zakaznik ju zaplati v plnej vyske dna 15.11.2007. Ja vystavim riadnu fakturu dna 20.11.2007 (co je do 15 dni). Za november odvediem z tejto faktury DPH. Tovar dodam v januari 1/2008.
Je to v zmysle vsetkych moznych i nemoznych zakonov?

Podľa mňa je to v poriadku, ale ako som hovorila, takýto tovar odberateľovi nepôjde do nákladov.
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

smith Pozri príspevok
Nebude to riadna faktúra, ale zálohová s odpočtom dph. Riadna faktúra sa vystaví až dňom dodania tovaru, kde zohľadníš aj prijatú zálohu.
Ak som ta dobre pochopila - ty myslis, ze by sa mala vystavit zalohova faktura, po platbe faktura s Dph (s napisom neuhradzat, bolo to uz uhradene) a potom pri dodani tovaru este jedna faktura? to mi veru nedava logiku - alebo som ta zle pochopila
Ozaj tu zalohovu fakturu mozem vystavit aj s DPH?
0 0
lili1 lili1

lili1 je offline (nepripojený) lili1

Vystavíš zálohovú faktúru sumu spolu s DPH ale na zálohovej faktúre nepíšeš DPH 19 %, len tam dáš záloha xy. Potom ak ti zaplatia zálohu tak vystavíš faktúru o úhrade zálohy kde rozpíšeš základ dane x a sumu DPH y. Pri dodaní tovaru na rok sa vystaví ostrá faktúra, daňový doklad a tam vyúčtuješ - suma xy, zaplatená záloha xy a zostáva k úhrade 0.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Aby sa brikina nezamotala:
1., vystavíš "zálohovú FA"
2., zálohová FA je uhradená, ale tovar nedodaný: vystavíš doklad slúžiaci pre potreby DPH z dôvodu prijatého preddavku
3., po dodaní tovaru vystavíš tkzv. "riadnu FA" so všetkymi náležitosťami - s nulovou hodnotou. Táto bude slúžiť pre účely dane z príjmu.
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

lili1 Pozri príspevok
Vystavíš zálohovú faktúru sumu spolu s DPH ale na zálohovej faktúre nepíšeš DPH 19 %, len tam dáš záloha xy. Potom ak ti zaplatia zálohu tak vystavíš faktúru o úhrade zálohy kde rozpíšeš základ dane x a sumu DPH y. Pri dodaní tovaru na rok sa vystaví ostrá faktúra, daňový doklad a tam vyúčtuješ - suma xy, zaplatená záloha xy a zostáva k úhrade 0.
a obidve tie faktury maju normalne cislo faktury(rozne, podla poradia), to znamena, ze cela operacia - dodanie tovaru je len jedna, ale faktury budem mat dve. Jedna so sumou xy, druha s nulou. Bola by velka chyba, keby ta druha faktura pri dodani tovaru nebola vystavena? - to uz teoretizujem
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

ekopo Pozri príspevok
Aby sa brikina nezamotala:
1., vystavíš "zálohovú FA"
2., zálohová FA je uhradená, ale tovar nedodaný: vystavíš doklad slúžiaci pre potreby DPH z dôvodu prijatého preddavku
3., po dodaní tovaru vystavíš tkzv. "riadnu FA" so všetkymi náležitosťami - s nulovou hodnotou. Táto bude slúžiť pre účely dane z príjmu.
Co ma rozumiet pod tym dokladom?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ekopo Pozri príspevok
Aby sa brikina nezamotala:
1., vystavíš "zálohovú FA"
2., zálohová FA je uhradená, ale tovar nedodaný: vystavíš doklad slúžiaci pre potreby DPH z dôvodu prijatého preddavku
3., po dodaní tovaru vystavíš tkzv. "riadnu FA" so všetkymi náležitosťami - s nulovou hodnotou. Táto bude slúžiť pre účely dane z príjmu.
1. súhlas
2.súhlas
3. vystavíš riadnu fa na fakturovanú sumu tovaru, na nej odpočítaš prijatú zálohu, ak fakturovaná suma a prijatá záloha sú v rovnakej výške, táto faktúra bude v konečnej sume k úhrade O.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
brikina Pozri príspevok
a obidve tie faktury maju normalne cislo faktury(rozne, podla poradia), to znamena, ze cela operacia - dodanie tovaru je len jedna, ale faktury budem mat dve. Jedna so sumou xy, druha s nulou. Bola by velka chyba, keby ta druha faktura pri dodani tovaru nebola vystavena? - to uz teoretizujem
Áno bola by to veľká chyba. Totiž nemala by si zúčtované zálohy, a tým pádom ani v tržbách, resp. výnosoch by sa ti to neobjavilo.
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

1. súhlas
2.súhlas - čo to je za doklad? Nejaky moj interne vytvoreny, len na učely DPH?
3. vystavíš riadnu fa na fakturovanú sumu tovaru, na nej odpočítaš prijatú zálohu, ak fakturovaná suma a prijatá záloha sú v rovnakej výške, táto faktúra bude v konečnej sume k úhrade O.[/quote]

Ak som to teda uz teraz konecne pochopila, do výnosov mi to pôjde az v roku 2008.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

2. Áno, len na účely dph,
3. presne tak, výnos roku 2008.
0 0
Vlasta Vlasta

Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

brikina Pozri príspevok
Co ma rozumiet pod tym dokladom?
Je to faktúra, ale v texte rozpíšeš, že sa jedná o prijatú platbu v členení základ dane + DPH.
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

Vlasta Pozri príspevok
Je to faktúra, ale v texte rozpíšeš, že sa jedná o prijatú platbu v členení základ dane + DPH.
no dobre, a tato faktura bude mat normalne poradove cislo vramci vsetkych nami vystavenych faktur? A pri robeni danoveho priznania si musim dat nan pozor aby som to nezobrala do trzieb? Nejak sa motam, ze?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Vlasta Pozri príspevok
Je to faktúra, ale v texte rozpíšeš, že sa jedná o prijatú platbu v členení základ dane + DPH.
Táto faktúra je však vystavená len pre účely DPH. V účtovníctve pôjde stále o zálohu a konečnú faktúru budeš vystavovať v roku 2008 po dodaní tovaru. To znamená , že k 31.12. 2007 bude na účte 324.
O tejto zálohovej faktúre sa neúčtuje /spôsob zavedenia do záznamovej evidencie DPH je daný softom/. Doporučujem zvoliť separátne číslovanie zálohových faktúr, resp. faktúr určených pre účely DPH.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
evina Pozri príspevok
Táto faktúra je však vystavená len pre účely DPH. V účtovníctve pôjde stále o zálohu a konečnú faktúru budeš vystavovať v roku 2008 po dodaní tovaru. To znamená , že k 31.12. 2007 bude na účte 324.
Len nevieme či ide o JÚ, alebo PÚ.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

smith Pozri príspevok
Len nevieme či ide o JÚ, alebo PÚ.
Máš pravdu. v mojej mysli stále prevláda PÚ - ale aj v JÚ bude táto záloha figurovať vo VNEOZD k 31.12.2007
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať