Zavrieť

Porady

Zálohová FA + DPH

Mám zaevidovanú zálohovú faktúru spolu s DPH za nesiac jún. Úhrada tejto faktúry bola až v mesiaci september. V mesiaci jún som mal nárok na odpočet DPH, alebo až po obdržaní faktúry (nie zálohovej) v mesiaci október
Usporiadat
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

ricsi
Mám zaevidovanú zálohovú faktúru spolu s DPH za nesiac jún. Úhrada tejto faktúry bola až v mesiaci september. V mesiaci jún som mal nárok na odpočet DPH, alebo až po obdržaní faktúry (nie zálohovej) v mesiaci október
Trošku nezrozumiteľne napísané, ale dúfam,že som dobre pochopila.

Na základe zálohovej faktúry zaplatíš za nákup tovaru alebo služby vopred, pred uskutočnením dodania. Zálohovú faktúru si obdržal v mesiaci jún, ale zálohu si zaplatil až v septembri.
Zákon o dph v § 19 ods.4 hovorí "Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby." Teda ak príjme dodávateľ zálohu pred dodaním tovaru alebo služby - v tvojom prípade v septembri, a k dodaniu tovaru alebo služby v danom mesiaci nedošlo, tak je povinný odviesť DPH z prijatej zálohovej platby a vystaviť faktúru, na základe ktorej si DPH môžeš odpočítať v septembri, ak si faktúru obdržal do termínu na podanie daňového priznania za mesiac september.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Súhlasím s Lucy len trochu doplním. Je to problém, na ktorý sa snažím upozornňovať stále, ale aj ja sa s ním denodenne stretávam.

1. Zálohová faktúra /predfaktúra, proforma faktúra/ sa nikdy nevystavuje s DPH. O takejto faktúre sa nikdy neúčtuje a vystavuje sa len pre účely zaplatenia celej alebo určitej časti platby predom. Principiálne takáto faktúra ani nemusí byť vystavená, suma úhrady sa môže dohodnúť aj ústne.....
2. Na základe prijatej platby sa vystaví daňový doklad /faktúra/, v ktorej je rozpis DPH a obsahuje všetky náležitosti podľa paragrafu 71 zákona o DPH. Z hľadiska účtovníctva ide však stále len o zálohu /324, 314/ a takáto faktúra slúži pre účely záznamovej evidencie pre DPH.
3. Ak nie je dodávka uskutočnená v tom istom mesiaci vystavuje sa faktúra súhrnná /konečná/, v ktorej sa uhradená časť zálohy-ntto aj DPH odpočítava...

Platitelia DPH si neuvedomujú, že ak vystavia doklad s uvedením DPH sú ju aj povinní odviesť, aj keď na doklad 3x napíšu, že sa jedná o nedaňový doklad, pričom samozrejme na vstupe takúto DPH nemôžeme odpočítať.

Uvedené sa týka pre dodávku tovarov/služieb v tuzemsku.

Pre zadávateľa otázky - ak máš vystavenú zálohovú faktúru s DPH a napr. ešte k tomu aj s júnovými dátumami, nemáš nárok na odpočet. Ak Ti dodávateľ nevystavil v septembri daňový doklad, nemáš takisto nárok na odpočet DPH. K dodaniu podľa toho čo píšeš došlo až v októbri, avšak na tomto doklade by mala byť uhradená záloha odpočítaná, t.j. celková DPH ponížená, resp. nula. Ty by si si teoreticky mohol odpočítať DPH na základe súhrnnej faktúry obdžanej v októbri /problém odvodu DPH je na strane dodávateľa/, na ktorej neviem, či vôbec urobili odpočet uhradenej zálohy, avšak upozorňujem, že doklady nie sú vystavené v zmysle platného zákona o DPH....
Naposledy upravil evina : 05.11.06 at 08:24
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Evina, plne s tebou súhlasím. V praxi je to mnohokrát presne tak ako píšeš.

O polnoci sa mu už nevládala meditovať o celej problematike A zadávateľ otázky neposkytol všetky presné informácie
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

SZČO - platca DPH - vykonáva zámočnícke práce. Od odberateľa na začiatku mesiaca dostane zálohu a na konci mesiaca fakturuje celkom odpracované hodiny.
1. Dňom prijatia zálohy je povinný dodávateľ vyhotoviť faktúru na výšku zálohy, kde je rozpísaný základ a DPH
2. Na Konci mesiaca sa vystaví daňový doklad na celú dodanú službu, kde je odpočítaná zálohová platba - základ a DPH.

Chcem sa poradiť či je správny postup, lebo odberateľ nesúhlasí s tým, že SZČO mu vystavuje dve faktúry na jeden mesiac. Žiada, aby sa po prijatí zálohovej platby faktúra nevystavovala. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zužu
SZČO - platca DPH - vykonáva zámočnícke práce. Od odberateľa na začiatku mesiaca dostane zálohu a na konci mesiaca fakturuje celkom odpracované hodiny.
1. Dňom prijatia zálohy je povinný dodávateľ vyhotoviť faktúru na výšku zálohy, kde je rozpísaný základ a DPH
2. Na Konci mesiaca sa vystaví daňový doklad na celú dodanú službu, kde je odpočítaná zálohová platba - základ a DPH.

Chcem sa poradiť či je správny postup, lebo odberateľ nesúhlasí s tým, že SZČO mu vystavuje dve faktúry na jeden mesiac. Žiada, aby sa po prijatí zálohovej platby faktúra nevystavovala. Ďakujem.
V priebehu jedného zdaňovacieho obdobia nie je potrebné vystavovať zvlášť fa k prijatej zálohe.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Iba v prípade, že by dátum dodania bol nasledujúci mesiac? napr. záloha
2.10. a dodanie služby 2.11.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Tweety
V priebehu jedného zdaňovacieho obdobia nie je potrebné vystavovať zvlášť fa k prijatej zálohe.
Poopravím:
§ 75
Vyhotovenie faktúry

(1) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby rovnakého druhu alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.


Teda nie zdaňovacieho obdobia, ale kalendárneho mesiaca. V zmysle §77 Z DPH môže byť zdaňovacím obdobím aj kal. štvrťrok.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Ďakujem veľmi pekne
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Práve mi priniesli faktúru za služby aj predfaktúru. Na predfaktúre je dátum vyhot.aj dodania 31.10.2006 a je tam cena bez dph +dph, a je na nej tiež uvedené daňový doklad. (my sme im zálohu uhradili bez dokladu 3.11.)
Faktúra je tiež z 31.10 a je na nej uvedená cena bez dph + dph mínus záloha bez dph + dph. K úhrade určitá suma. Čo s tým teraz?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Najka
Práve mi priniesli faktúru za služby aj predfaktúru. Na predfaktúre je dátum vyhot.aj dodania 31.10.2006 a je tam cena bez dph +dph, a je na nej tiež uvedené daňový doklad. (my sme im zálohu uhradili bez dokladu 3.11.)
Faktúra je tiež z 31.10 a je na nej uvedená cena bez dph + dph mínus záloha bez dph + dph. K úhrade určitá suma. Čo s tým teraz?
Bez akého dokladu?
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Bez zálohovej faktúry. Poslali sme im peniaze, a dnes mi doniesli tú predfaktúru aj faktúru
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
A služba bola dodaná kedy?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Podľa platby daňová povinnosť vzniká v 11/06, takže pre uvedenie zdaniteľného plnenia 31.10.2006 musí byť dôvodom dodanie služby. Ale prečo potom predfaktúra ?
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Najka
Práve mi priniesli faktúru za služby aj predfaktúru. Na predfaktúre je dátum vyhot.aj dodania 31.10.2006 a je tam cena bez dph +dph, a je na nej tiež uvedené daňový doklad. (my sme im zálohu uhradili bez dokladu 3.11.)
Faktúra je tiež z 31.10 a je na nej uvedená cena bez dph + dph mínus záloha bez dph + dph. K úhrade určitá suma. Čo s tým teraz?

Poradí niekto?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Najka
Práve mi priniesli faktúru za služby aj predfaktúru. Na predfaktúre je dátum vyhot.aj dodania 31.10.2006 a je tam cena bez dph +dph, a je na nej tiež uvedené daňový doklad. (my sme im zálohu uhradili bez dokladu 3.11.)
Faktúra je tiež z 31.10 a je na nej uvedená cena bez dph + dph mínus záloha bez dph + dph. K úhrade určitá suma. Čo s tým teraz?
Najka, čo s tým - no nič iné ako dať to do poriadku, t.j. požiadať ich o vystavenie dokladov v súlade so zákonom.
Prvá daňová povinnosť nastala 3.11. a nevieme /nepíšeš/, kedy vlastne došlo k dodaniu služby. Predfaktúra je to isté ako zálohová faktúra-samozrejme nesmie byť vystavená s DPH a má zle vystavený dátum daňovej povinnosti. Postraš ich v zmysle môjho predchádzajúceho príspevku, že zaplatia DPH 2x , ak faktúru neopravia. Len predpokladám, že služba bola dodaná v 11/2006, tak požiadaj o vystavenie len súhrnnej faktúry s daňovou povinnosťou 11/20o6 s odpočtom zálohy, na ktorú nemusia vystaviť daňový doklad /ide o plnenie v jednom mesiaci/ a predfaktúru s dátumom 31.10.2006 im vráťte. Ak nebudú súhlasiť poslala by som im to písomne, že žiadate prerobiť doklady v zmysle platného zákona o DPH.
Naposledy upravil evina : 08.11.06 at 05:26
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

K dodaniu služby došlo v 10. mesiaci a keďže potrebovali peniaze, tak sme im ich poslali.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Najka
K dodaniu služby došlo v 10. mesiaci a keďže potrebovali peniaze, tak sme im ich poslali.
V kútiku duše som predpokladala takýto zádrhel /nakoľko neviem odkiaľ by si vymysleli dátum 31.10./
V takomto prípade nešlo o úhradu zálohy, veď dodanie bolo prvé, ale o normálnu úhradu záväzku.
Zrušila by som obe faktúry /dohoda s dodávateľom/ a vystavila faktúru, kde dátum vystavenia a dátum dodania = skutočný dátum dodania služby v 10. mesiaci a úhradu 3.11. /im muselo prísť na účet ešte neskôr/ by som považovala za úhradu tejto faktúry.
Naposledy upravil evina : 08.11.06 at 05:56
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

evina
V kútiku duše som predpokladala takýto zádrhel ....
Na túto tému som sa snažil už dávnejšie otvoriť diskusiu, ale mal som pocit, že iba mňa trápi tento neporiadok. Dal som aj dotaz cez web stránku DRSR ako postupovať, keď dodávateľ nesprávne vystaví faktúry spôsobom ako bolo vyššie uvedené (mal odviesť DPH 2x). Dodávateľ odviedol 1x, ale ja som 2x odpočítal. Očakával som z DRSR stanovisko, že dodávateľ je povinný vystaviť dobropis. ALE NIE, odpoveď z DRSR bola taká, že ja si môžem z jedného obchodu odpočítať DPH iba 1x.

Na poslednom odbornom seminári k DPH bolo zdôraznené, že faktúrou nie je to, čo má na sebe napísané FAKTÚRA, ale to čo má náležitosti faktúry. Ďalší dôležitý poznatok zo seminra, že deň dodania je povinnosť uvádzať iba v tedy ak je odlišný od dňa vystavenia faktúry. Na základe tohoto poznatku sa zálohové faktúry s vyčíslenou DPH a bez uverdenia dňa dodania majú považovať za faktúru a veselo odpočítať daň. Ak následne odpočítame zo zle vystavenej vyúčtovacej faktúry DPH ešte raz podľa DRSR sme pochybili my odberetelia a nie dodávateľ, ktorý porušuje zákon o DPH tým, že nesprávne vystavuje faktúry.

A teraz riešme ako postupvať voči takýmto dodávateľom. Problémy robia z mojich skúseností hlavne dodávatelia z veľkoskladov stavebných hmôt napríklad PREMAC, JJJ Bujdl. Do Premacu som písal listy už za niekoľko firiem ktorým robím účtovníctvo, aby opravili vystavené faktúry. V Premacu mi museli dokonca vystaviť STORNO DOBROPISU, lebo dobropis bol vystvený neoprávnene. Ich postup som pomenoval DAŇOVÝM FOLKLÓROM, lebo pre nich neplatí vôbec žiadne pravidlo v prípade požiadavky na úhradu zálohovej faktúry.

apo
Naposledy upravil apo : 08.11.06 at 08:07
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

apo
Na túto tému som sa snažil už dávnejšie otvoriť diskusiu, ale mal som pocit, že iba mňa trápi tento neporiadok. Dal som aj dotaz cez web stránku DRSR ako postupovať, keď dodávateľ nesprávne vystaví faktúry spôsobom ako bolo vyššie uvedené (mal odviesť DPH 2x). Dodávateľ odviedol 1x, ale ja som 2x odpočítal. Očakával som z DRSR stanovisko, že dodávateľ je povinný vystaviť dobropis. ALE NIE, odpoveď z DRSR bola taká, že ja si môžem z jedného obchodu odpočítať DPH iba 1x.
apo
Troška s Tebou teda podiskutujem na túto tému:
myslím, že tento neporiadok nás trápi všetkých, lebo sa s tým bohužiaľ stretávame denne a po toľkých rokoch existenxie DPH v našom živote ma to udivuje stále viac a viac.
S tými faktúrami celkom nesúhlasím ani ja s Tebou na 100% /napriek tomu neporiadku a osvete, ktorú sa snažím šíriť/, za svoju faktúru je zodpovedný dodávateľ /to je pravda/ , ale odberateľ je zodpovedný za jej správne zaúčtovanie aj z hľadiska skutočnej reality-teda vecného /. Máme možnosť dodávateľovi faktúru vrátiť a nezaplatiť, inou formou sa s ním dohodnúť, teda riešiť situáciu tak, aby som predovšetkým ja mala v poriadku zaúčtovanie a odpočet DPH/nemôžem zaúčtovať a ani zaevidovať akýkoľvek doklad/. Problém odvodu DPH bude správca riešiť s dodávateľom .....


apo

Na poslednom odbornom seminári k DPH bolo zdôraznené, že faktúrou nie je to, čo má na sebe napísané FAKTÚRA, ale to čo má náležitosti faktúry. Ďalší dôležitý poznatok zo seminra, že deň dodania je povinnosť uvádzať iba v tedy ak je odlišný od dňa vystavenia faktúry. Na základe tohoto poznatku sa zálohové faktúry s vyčíslenou DPH a bez uverdenia dňa dodania majú považovať za faktúru a veselo odpočítať daň. Ak následne odpočítame zo zle vystavenej vyúčtovacej faktúry DPH ešte raz podľa DRSR sme pochybili my odberetelia a nie dodávateľ, ktorý porušuje zákon o DPH tým, že nesprávne vystavuje faktúry.



apo
Tento problém , že "faktúra" môže byť aj príjmový doklad , aj zmluva, ak spĺňa náležitosti § 71 zákona o DPH sme tu rozoberali niekoľkokrát, nájdeš v príspevkoch. Pojem "faktúra" je v zákone pre mnohých riešený nešťastne, lebo majú pocit, že to fakt môže byť len "faktúra", hoci nikde v žiadnom zákone nenájdeš presne definovaný pojem faktúra
Možnosť písať dátumy na faktúre ako uviedli na seminári určuje priamo zákon:
§71e) dátum, keď bol tovar dodaný, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,

Ovšem táto možnosť v žiadnom prípade nemôže znamenať, že si môžem veselo odpočítavať zo zálohových faktúr DPH /z tých, kde je vyčíslená/, lebo viem, že som takú zálohu nezaplatil a samozrejme nedošlo ani k dodaniu, a teda nevznikla daňová povinnosť. Zodpovednosť za zle vystavený doklad má dodávateľ, ale voči štátu nie voči Tebe.


apo

A teraz riešme ako postupvať voči takýmto dodávateľom. Problémy robia z mojich skúseností hlavne dodávatelia z veľkoskladov stavebných hmôt napríklad PREMAC, JJJ Bujdl. Do Premacu som písal listy už za niekoľko firiem ktorým robím účtovníctvo, aby opravili vystavené faktúry. V Premacu mi museli dokonca vystaviť STORNO DOBROPISU, lebo dobropis bol vystvený neoprávnene. Ich postup som pomenoval DAŇOVÝM FOLKLÓROM, lebo pre nich neplatí vôbec žiadne pravidlo v prípade požiadavky na úhradu zálohovej faktúry.

apo
Áno tragédiou je, že zle vystavujú doklady väščinou veľké firmy a spoločnosti, čo považujem za dosť smutné a veľakrát nie sú ani ochotní diskutovať o prerobení dokladu, resp. pripustiť, že nie je správne doklad vystavený. Tu je každá rada drahá....a riešenie individuálne s každým dodávateľom....

Na záver, tak ako si štát chráni svoje peniažky musíme si aj my...tu nik nepomôže
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

evina
Na záver, tak ako si štát chráni svoje peniažky musíme si aj my...tu nik nepomôže
Dal som súhlas na Tvoj príspevok. Moja formulácia môžeme veselo odpočítavať daň bola tak trochu nadnesená, ccel som byť vtipný.


Mňa štve to, že problém je na mojej strane keď dodatočne zistím, že dodávateľ nesprávne vystavil doklad a musím podávať dodatočné priznanie. Následky z DDP vo forme sankcií znášam ja napriek tomu, že prvotná chyba sa stala u dodávateľa a nie u mňa. Ale je mi už jasné, že na tom nikto nič nezmení.

Takéto dodatočné priznania som zatiaľ robil dva:

Jedno bolo v dôsledku fakturácie od dodávateľa stavebnín kde po zálohovej faktúre nasledovalo plnenie po častiach v priebehu niekoľkých mesiacov s uvedením dátumu dodania pri každom čiastočnom dodaní tovaru, v rekapitulácií daní nebola odpočítaná DPH zo zálohovej faktúry a nebolo uvedené k úhrade 0 SK. Tieto doklady bez vedomosti o tom, že bola DPH odpočítaná zo zálohovej faktúry vyzerajú bezchybne.

Druhé DDP bolo keď som pri lízingu odpočítal DPH z faktúry kde bola hodnota DPH vyjadrená iba v EURO a nie až o mesiac kde bola DPH vyjdarená aj v SK. Prvá faktúra mala všetko čo má mať aj dátum dodania iba že DPH nebola v SK. No kto stravil chybu: JA, lebo som nemal DPH vyjadrenú v SK.

Takéto perličky sú na dennom poriadku. V PREMAC sa dali aspoň presvedčiť, že urobili chybu a po dlhom čase ale opravené doklady mi doručili. To že som skutočne aspon 10 hodín bádal čo PREMAC vystavenými faktúrami sledoval a následne ako napraviť ich chyby aby som ja nerobil DDP je moja strata. Ale ako sa hovorí: "Čo ma nezabije ma posilní".

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať