Zavrieť

Porady

provízie za uzatváranie poistných zmlúv

jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

Dobrý deň ,

chcela by som sa s Vami poradiť, mám známeho, ktorý má príjmy zo závislej čiinosti a popri tom dostával v roku 2004 provízie z poisťovní za uzatváranie poistných zmlúv. Chcela by som sa opýtať , tieto provízie zahrniem v daňovom priznaní pod príjmy podľa par. 6 ako príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov ? Môže si k týmto príjmom uplatniť výdavky percentom z príjmov ? Ak tieto príjmy z provízii nepresiahnu 5-násobok životného minima sú oslobodené od dane ? Za Vašu pomoc Vám vopred ďakujem.
Usporiadat
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

samozrejme len som scela vediet ten prijem z SDS :-)) cize ajked bude mat 500,- aj tak uz musi podat DP, ano? DIk, dnes mi pomahas :-))
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Velettka Pozri príspevok
samozrejme len som scela vediet ten prijem z SDS :-)) cize ajked bude mat 500,- aj tak uz musi podat DP, ano? DIk, dnes mi pomahas :-))

§ 32
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník , ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

Áno musí lebo neposudzuje zvlášť príjem zo závislej činnosti a zvlášť príjem z podnikania. Posudzuje príjmy spolu


0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

ok takze prijem zo zavislej cinnosti + prijem s SDS = podanie DP k tym prijmom z SDS sa pouzije pausalne vydavky 40% (platné pre r. 2006?)
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Velettka Pozri príspevok
ok takze prijem zo zavislej cinnosti + prijem s SDS = podanie DP k tym prijmom z SDS sa pouzije pausalne vydavky 40% (platné pre r. 2006?)
áno môžeš uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%. Takže z tých 500,- Sk alebo 1500,- Sk v konečnom dôsledku žiadna veľká daň nebude
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

jasne si zlata, dakujem :-)) asi by somuz mala ist dnes domov :-)))
0 0
ehe ehe

ehe je offline (nepripojený) ehe

dobrý deň,chcela by som sa spýtať SZCO ktorý vykonáva sprostredkovanie poistenia v zmysl.zák. o poisťovníctave za rok 2OO5 účtoval v JU. Za rok 2006 by si chcel uplatniť výdavky percentom (40%) z príjmu a poist.ZP, SP. Prosím poradte mi. Ďakujem
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

mám daňovníka, ktorý má

1 zmluvu o vykonávaní činnosti výlučného sprostredkovateľa poistenia pre poisťovňu (exkluzívny obchodný zástupca) §269 ods 2 513/1991 Obch.zákonník - dala som §6 ods 1 c)
a
2. sprostredkovateľskú zmluvu §774 a nasl. Občiansky zákonník (pre DDS)- dala som §6 ods 2 d)

a v riadku 9 DP som z týchto príjmov odrátala výdavky 40%

mám to dobre? ďakujem
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

alex1 Pozri príspevok
mám daňovníka, ktorý má

1 zmluvu o vykonávaní činnosti výlučného sprostredkovateľa poistenia pre poisťovňu (exkluzívny obchodný zástupca) §269 ods 2 513/1991 Obch.zákonník - dala som §6 ods 1 c) - Prečo odst 1 písm.c/ ? patrí to do par. 6 ods 2 písm d - sprostredkovanie poistenia nie je živnosťou
a
2. sprostredkovateľskú zmluvu §774 a nasl. Občiansky zákonník (pre DDS)- dala som §6 ods 2 d) - správne

a v riadku 9 DP som z týchto príjmov odrátala výdavky 40%

mám to dobre? ďakujem
Odpovede červenou
0 0
TOKY TOKY

TOKY je offline (nepripojený) TOKY

Prečítala som všetky príspevky a dúfam, že uvažujem správne, ak príjmi obchodného zástupcu so ŽL a prideleným DIČ (poisťováka, ktorý má uzatvorenú zmluvu podľa § 652 Obchodného zákonníka) zaradím do riadku 03 DP (§ 6, ods. 1 písm. c)????
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Ako som už písala sprostredkovanie nie je živnosťou a v budúcnosti pri kontrole DÚ by mohli byť z toho problémy. Píšeš , že je výlučný sprostredkovateľ , teda by mal byť registrovaný v registri sprostredkovateľov NBS. Na živnostenskom úrade ani nevydajú živnosť, keď sa to týka sprostredkovania poistenia. Živnosť môže mať na sprostredkovanie obchodu v rozsahu voľnej živnosti, ale do tejto činnosti nespadá sprostredkovanie pre poisťovne. Táto činnosť sa riadi zákonom č. 340/2005 Z.z. o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Osoba, kto má príjem zo ZČ a zároveň za rok 2006 podpísala "Zmluvu o spolupráci pri sprostredkovaní starobného dôchodkového sporenia" z kade mala príjmy za sprostredkovanie je povinná podať DP B a tieto príjmy si uvedie v DP B v r. 3 VI. oddielu a uplatní si z nich 40% pauš. výdavky. Je tot akto správne: Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

certik Pozri príspevok
Osoba, kto má príjem zo ZČ a zároveň za rok 2006 podpísala "Zmluvu o spolupráci pri sprostredkovaní starobného dôchodkového sporenia" z kade mala príjmy za sprostredkovanie je povinná podať DP B a tieto príjmy si uvedie v DP B v r. 3 VI. oddielu a uplatní si z nich 40% pauš. výdavky. Je tot akto správne: Vopred ďakujem za odpoveď.
Príjmy zo sprostredkovania typ B tiadok 8 VI. oddiel - par. 6 ods 2 písm d - paušálne výdavky 40 %
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Milí poraďáci,

potrebujem od Vás pomoc pri účtovaní. Môj klient je riaditeľom pobočky istej nemenovanej poisťovne. Dostáva každý mesiac balík peňazí (na konci roka vyúčtovaný províznym výpisom). Je to však balík peňazí z ktorého on uhrádza nájom, telefón, prevádzkové náklady, administratívne sily a podobne. Okrem toho dostáva aj iné provízie pripísané na účet od iných spoločností, z ktorými má zmluvu, ale to sú jeho vlastné financie. Tieto provízie vlastné mu účtujem ako iný zdaniteľný príjem. Provízie v balíčku mu účtujem ako príjem za výrobky a služby. Myslíte, že by som ich mala pridať k ostatným. Ja si nemyslím lebo mandátna zmluva je stanovená tak, že mandatár bude vykonávať služby a ona mu za tieto služby platí. V živnosti má sprostred.služieb a obchodu. Prosím skúste vyjadriť svoj názor, či uvažujem správne.
A ešte nemáte niekto skúsenosť s účtovaním nepeňažného daru??? Musí sa zdaniť to mi je jasné, ale uvádza sa špeciálne aj v DP???

Prosíííííííííííííím veľmi súri.
ďakujem.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
zadňovanie nepeňažného daru? Pokiaľ viem zdanuje sa nepeňažný príjem ale nie dar...dar nie je daňový výdavok...no a čo sa týka tých služieb v obalsti finančného poradenstva...nie je to podľa všetkého živnosťou takže to ani v živnosti nemôže mať uvedené je to činnosť vyňatá zo živnostenského zákona uvádzal by som to ako službu všetko...ale v podstate to nič neovplyvní...
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Zle som to urobila. Už viem. Peňažný dar poisťovňa vysporiadala a odviedla daň. Ja ho zaúčtujem ako príjem neovplyvňujúci ZD a nepeňažný príjem iba uvediem v DP. Len neviem kde presne. A čo mám teraz robiť s tým balíčkom provízií? Mám či nemám ho dávať ako príjem zo živnosti. Mám všetky provízie uvádzať ako príjmy z činnosti sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou??
Ďakujem.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
a nehovoríte vy skôr o výhre ako o dare...no to je jedno...nepeňažný príjem predsa oceníte a uvediete ho podľa toho z čím súvisí...ak je to nepeňažný príjem súvisiaci s podnikaním tak ho pripočítate k príjmom dosiahnutým z podnikania ak je to niečo iné a ide o príjem podľa paragrafu 8 výhra, alebo niečo podobné tak to uvediete do tabulky pre tieto príjmy
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Mám či nemám ho dávať ako príjem zo živnosti. Mám všetky provízie uvádzať ako príjmy z činnosti sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou??
Ďakujem.[/quote]
Ja mám tiež takú klientku, tentokrát som to všetko dala ako prijem zo sprostredkovania, aj ked má živnost. Tiež dostáva balík penazí a z toho si hradí výdavky.
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Aj ja si myslím, že by to malo spadať všetko pod príjmy z činností sprostredkovateľov, len ich v analitike potriedim na spoločnosti. Teda provízie od tej ktorej spoločnosti. To čo provízie v balíku predstavujú je rozpísané v mandátnej zmluve, ktorý klient má. Teda vie, na čo tieto provízie má a môže použiť. Minulého roku som to síce dala ako príjmy zo živnosti, ale dúfam, že to nie je až taký problém. Sú to všetko príjmy podliahajúce dani tak dúfam, že z toho nebude problém. O ten nepeňažný príjem. Spoločnosť zorganizovala výlet (motivačný) a vyhlásila ho ako verejný prísľub. Teda odviadla daň ale môj klient je povinný uviesť túto skutočnosť vo výške akú mu poisťovňa uviedla na jeho osobu uviesť v DP. Len neviem kde.

Prosíííííííííím čítajte a odpovedzte.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Kelis Pozri príspevok
Aj ja si myslím, že by to malo spadať všetko pod príjmy z činností sprostredkovateľov, len ich v analitike potriedim na spoločnosti môže sa to tak urobiť . Teda provízie od tej ktorej spoločnosti. To čo provízie v balíku predstavujú je rozpísané v mandátnej zmluve, ktorý klient má. Teda vie, na čo tieto provízie má a môže použiť. Minulého roku som to síce dala ako príjmy zo živnosti, ale dúfam, že to nie je až taký problém. Sú to všetko príjmy podliahajúce dani tak dúfam, že z toho nebude problém. O ten nepeňažný príjem. Spoločnosť zorganizovala výlet (motivačný) a vyhlásila ho ako verejný prísľub. Teda odviadla daň ale môj klient je povinný uviesť túto skutočnosť vo výške akú mu poisťovňa uviedla na jeho osobu uviesť v DP. Len neviem kde.

Prosíííííííííím čítajte a odpovedzte.
Keď sa vypisuje DP tak sa príjmy rozdelia podľa toho či sú zo živnosti alebo so sprostredovania. Prikladala som na poradu vyjadrenie Z DÚ na dopyt . Pohľadám a priložím.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať