Zavrieť

Porady

Rezervy na nevyčerpané dovolenky vrátane soc.poistenia

som žena ako každá iná :)
Chcela by som sa opýtať, v novom účtovníctve treba urobiť tieto rezervy
552/323.
Použitie/rozpúšťanie tejto rezervy sa účtuje 323/652.
Účet 323-Rezervy by mal byť na konci roka vynulovaný? Mali by sa tie rezervy všetky rozpustiť?
Usporiadat
Rubrika Rubrika

Rubrika je offline (nepripojený) Rubrika

som žena ako každá iná :)
Nikto mi neporadí?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Rubrika, o nevyčerp.dovolenkách je toho na porade veľa. Tvoj spôsob je spôsob "po starom", od r.2007 účtuješ na nákladových účtoch podľa typu rezervy napr.mzdy 521,524/323, v ďalšom roku rozpúšťaš 323/331,336.
0 0
petulo petulo

petulo je offline (nepripojený) petulo

ak je to uctovanie v RO, PO štátnej správy alebo samosprávy, účtuje sa tvorba rezerv do nákladov a použitie alebo rozpustenie rezervy do výnosov. Podnikatelia takto účtovali donedávna. Rezerva je záväzok, bude nulový, až ked rezervu použiješ. Vždy k 31.12. sa prehodnucuje výška a opodstatnenosť rezervy.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Rubrika Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať, v novom účtovníctve treba urobiť tieto rezervy
552/323.
Použitie/rozpúšťanie tejto rezervy sa účtuje 323/652.
Účet 323-Rezervy by mal byť na konci roka vynulovaný? Mali by sa tie rezervy všetky rozpustiť?
Pri účtovaní účtovných prípadov k 1.1.2008 v rámci prevodového mostíka sa tvorba rezervy na nevyčerpané dovolenky vrátane poistných odvodov účtuje 428 / 323 (za predpokladu, že náklady na nevyčerpanú dovolenku budú hradené z vlastných zdrojov obce, resp. zo zdrojov od zriaďovateľa u RO).
Rezerva na nevyčerpané dovolenky sa bude postupne rozpúšťať podľa skutočného čerpania minuloročnej dovolenky, ale najviad do výšky vytvorenej rezervy, tzn., že do nulového zostatku účtu 323. Účtovanie bude 323 / 652.
V rámci uzávierkových účtovných operácií ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, t.j. k 31.12.2008 sa rezervy na nevyčerpanú dovolenku budú tvoriť znova a rozpúšťať sa budú v roku 2009.
0 0
moska moska

moska je offline (nepripojený) moska

Tomuto účtovaniu chápem - takto budem účtovať originálne kompetencie. Ale nerozumiem účtovaniu Prenesených kompetencií. Tu zaúčtujem v prevodovom mostíku 428/323 a ešte mám zaúčtovať aj 357/428 /to nám povedali na školení, ale nerozumiem tomu prečo to treba zaúčtovať keď nám neostali žiadne fin.prostriedky z PK/
Po vyčerpaní dovolenky z minulého roka rozpustím rezervu 323/652 ale čo s tou 357-kou?
Prenesené kompetencie - účet 357- sa v bežnom roku zúčtovávajú s nákladmi do výnosov a ja teraz nemám náklad.
Poraďte mi prosím.
0 0
blazonko blazonko

blazonko je offline (nepripojený) blazonko

to netuším..ja to tám nechám vysieť, až kým mi nepovedia, ako to mám zúčtovať.
0 0
Dodka Dodka

Dodka je offline (nepripojený) Dodka

Ahojte. Nebudeme zúčtovávať 357 s nákladmi, pri predpise platov na konci mesiaca( keď už vieme koľko z minuloročnej dovolenky sme vyčerpali za mesiac) 521/357, a následne rozpustíme túto časť rezervy 323/652 ??
Kedy vlastne budeme rozpúšťať rerezvy na dovolenky?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dodka Pozri príspevok
Ahojte. Nebudeme zúčtovávať 357 s nákladmi, pri predpise platov na konci mesiaca( keď už vieme koľko z minuloročnej dovolenky sme vyčerpali za mesiac) 521/357, a následne rozpustíme túto časť rezervy 323/652 ??
Kedy vlastne budeme rozpúšťať rerezvy na dovolenky?
Priebežne, pri čerpaní D, na ktoré sme R tvorili, ale účet 652 už od 1.1.07 nepoužijeme. R rozpúšťame oproti nákladom, na ktoré boli vytvorené.
0 0
Dodka Dodka

Dodka je offline (nepripojený) Dodka

máš pravdu Tweety, doplietla som to.
Dík.
0 0
proVista proVista

proVista je offline (nepripojený) proVista

Ahojte, poradi mi niekto, ci pri tvorbe rezervy pouzit priemer za IV.stvrtrok platny v teraz alebo priemer platny v IV.stvrtroku 07?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

priemer za IV. štvrťrok 2007 platný v I.štvrťroku 2008
0 0
proVista proVista

proVista je offline (nepripojený) proVista

Ahojte, poradte mi prosim: Pri tvorbe rezervy sa pocita zostatok dovolenky x priemer = rezerva na dovolenku a z toho 35,2% je na odvody. Priemer sa berie vypocitany za IV.stvrtrok (teda platny v I.Q 2008)?
0 0
proVista proVista

proVista je offline (nepripojený) proVista

OK, ak teraz som si vsimla odpoved - DIK
0 0
proVista proVista

proVista je offline (nepripojený) proVista

Este by si mi poradil, kde by som to nasla? Vdaka. NIe ze by som neverila, ale pre buducnost :-)
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

proVista Pozri príspevok
Este by si mi poradil, kde by som to nasla? Vdaka. NIe ze by som neverila, ale pre buducnost :-)
Nikde to nenájdeš, je to logická úvaha: dovolenky budeš čerpať v r.2008, s priemerkami pre rok 2008. A jedinú priemerku pre r.2008, ktorú poznáš ku dňu zostavenia UZ, teda aj ku dňu tvorby rezerv je priemerka za 4Q/2007 platná pre 1Q/2008.
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Dobrý večer, ja tiež potrebujem v tomto poradiť. Keď som rozpustila vyčerpanú dovolenku na 323/331, tak mi na konci roka nesedi ucet 331- predtym som tam mala iba nevyplatenu mzdu za 12 mesiac, teraz je tam aj suma za dovolenku. Co s nou dalej bude?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
LUBY Pozri príspevok
Dobrý večer, ja tiež potrebujem v tomto poradiť. Keď som rozpustila vyčerpanú dovolenku na 323/331, tak mi na konci roka nesedi ucet 331- predtym som tam mala iba nevyplatenu mzdu za 12 mesiac, teraz je tam aj suma za dovolenku. Co s nou dalej bude?
Mne to pripadá, že máš sumu dovolenky duplicitne účtované....

Ak účtuješ rozpustenie 323/331, tak 521/331 má byť očistená o rezervu.

Alternatívne účtovanie je 521/331 v plnej výške, rozpustenie rezervy potom 323/521....
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
YES, to je ono, účtovala som to pri čerpaní na 5xx, takže je to duplicitnéVĎAKA
0 0
Gabriela Révová Gabriela Révová
Účt.príspevkovú organizáciu- samosprávy. Nevyčerpanú dovolenku účtujem 521/331, odvody z toho 524/336. Prostriedky čerpáme z prenesených kompetencií. To znamená, že zúčtujem pri čerpaní 357/693- ako bežný transfer. K 1.1.2008 prvý zápis bola tvorba rezervy :428/323. Pri čerpaní za január som účtovala čerpanie rezervy v alikvotnej čiaske za január 323/652. Neviem či je to správne.
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Po dnešnom školení - k účtovaniu rezerv na nevyčerpané dovolenky pri prenesených kompetenciách - podľa Bránikovej:
k 1.1. 428/323 a zároveň 357/428, následne v mesiacoch: 521/331 (hrubé mzdy vrátane dovoleniek), 524/336,.... úhrada záväzkov 336,331,342/222...
zúčtovanie trasferu zo ŠR 357/693 a na konci roka zúčtovanie bežného transferu zo ŠR podľa potreby.
Ďalej to už neriešim, čo audítor, to názor.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať