Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku

Ahojte,

chcel by som sa uistiť, či som to pochopil správne.
Manželka je od februára 2007 na materskej dovolenke. Za mesiac január a február 2007 mala hrubý príjem - napr. 15 000 Sk.

Pripravujem si daňové priznanie a chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku - chcem postupovať nasledovne:

V časti III. daňového priznania - Údaje na uplnatnenie zníženia základu dane vypĺňam

1) Vlastné príjmy v SK - 15 000 Sk - zaplatené odvody
zaplatený preddavok na daň z tejto sumy nemôžem odpočítať

2) Počet mesiacov: 10
z dôvodu, že manželka si bude uplatňovať nedzaniteľnú časť za prvé dva mesiace u svojho zamestnávateľa

Je to takto správne?
Usporiadat
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Volodja1 Pozri príspevok
Na základe čoho to tvrdíš? Pre účely dane z príjmu máš pravdu, počítajú sa aj príjmy za zdaňovacie obdobie 2009, vyplatené do 31.1.2010 (§4 ods. 3 ZDP). Ale pre účely odpočítateľnej položky na manželku sa píše o príjme "v zdaňovacom období" teda v kalendárnom roku 2009 (§11, ods. 3 ZDP). Teda logicky mi vychádza, že ako aj materská za december 2009, vyplatená v januári 2010 sa použije pre účely výpočtu odpočítateľnej položky za manželku až v zdaňovacom období 2010, tak aj výplata v zamestnaní. Opravte ma ak sa mýlim, ale zdá sa mi to logickejšie.
Vychádzam zo ZDP § 4 :
(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.

Predpokladám, že manželka má "Potrvrdenie o zdaniteľných príjmoch za r. 2009" a toto by malo byť podkladom pre výpočet odpočítateľnej položky na manželku.
Nech sa vyjadria k tomu aj iní.
0 0
zejnova zejnova

zejnova je offline (nepripojený) zejnova

Milí poraďáci, potrebovala by som poradiť. Mamina sestra od 01.01.2009 do 16.09.2009 podnikala. Dosiahla príjem podľa §6 ods.1 písm. b 1631,55 €. Zaplatila poistné a príspevky do SP a ZP spolu vo výške 460,25 €. Od 17.09.2009 je evidovaná nezamestnaná a mala príjem do konca roka vo výške 400 €. Jej manžel je zamestnaný a chcel by si na manželku uplatniť odpočítateľnú položku. Jeho mzdová účtovníčka potrebuje čestné prehlásenie o tom, aké mala príjmy z podnikania. Nie si je istá, či tam má napísať:
1. 1631,55 - 460,25 = 1171,30 €
alebo
2. 1631,55 - (paušálne výdavky 40%) 1112,87 - 460,25 = 518,68 + 707,91 (pripočítateľná položka za tovar na sklade) = r.44 1226,59 (základ dane).

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dobrý večer, prosím Vás ak som v roku 2009 poberala rodičovský príspevok do apríla, potom som bola na dobrovoľnej rodičovskej dovolenke a necelé 2 mesiace som pracovala na dohodu. Mám si podať daňové priznanie typ A? Oplatí sa to? Vďaka.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
mondes Pozri príspevok
Dobrý večer, prosím Vás ak som v roku 2009 poberala rodičovský príspevok do apríla, potom som bola na dobrovoľnej rodičovskej dovolenke a necelé 2 mesiace som pracovala na dohodu. Mám si podať daňové priznanie typ A? Oplatí sa to? Vďaka.
Určite áno,hlavne ak si mala zrážkovú daň.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ďakujem pekne.
0 0
zsazsula zsazsula

zsazsula je offline (nepripojený) zsazsula

zejnova Pozri príspevok
Milí poraďáci, potrebovala by som poradiť. Mamina sestra od 01.01.2009 do 16.09.2009 podnikala. Dosiahla príjem podľa §6 ods.1 písm. b 1631,55 €. Zaplatila poistné a príspevky do SP a ZP spolu vo výške 460,25 €. Od 17.09.2009 je evidovaná nezamestnaná a mala príjem do konca roka vo výške 400 €. Jej manžel je zamestnaný a chcel by si na manželku uplatniť odpočítateľnú položku. Jeho mzdová účtovníčka potrebuje čestné prehlásenie o tom, aké mala príjmy z podnikania. Nie si je istá, či tam má napísať:
1. 1631,55 - 460,25 = 1171,30 €
alebo
2. 1631,55 - (paušálne výdavky 40%) 1112,87 - 460,25 = 518,68 + 707,91 (pripočítateľná položka za tovar na sklade) = r.44 1226,59 (základ dane).

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
1631,55 - 460,25 = 1171,30 € uvádza sa tento príjem ,,hrubý príjem - odvody do SP a ZP,,
0 0
zejnova zejnova

zejnova je offline (nepripojený) zejnova

Ďakujem, takto som jej poradila aj ja ale chcela som si to potvrdiť.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Poprosím ... manželka je na rodičovskej dovolenke, má príjem z prenájmu. Môže si z tohto príjmu na posúdenie jej vlastného príjmu, resp. uplatnenia nezdaniteľnej čiastky zo základu dane jej manželom, odpočítať päťnásobok životného minima ( 5x178,92 ... § 9, ods. 1, písm. h) zákona č. 595/2003 Z.z.)?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
promont maja Pozri príspevok
Poprosím ... manželka je na rodičovskej dovolenke, má príjem z prenájmu. Môže si z tohto príjmu na posúdenie jej vlastného príjmu, resp. uplatnenia nezdaniteľnej čiastky zo základu dane jej manželom, odpočítať päťnásobok životného minima ( 5x178,92 ... § 9, ods. 1, písm. h) zákona č. 595/2003 Z.z.)?
Ak si uplatňuje NČZD na manželku jej manžel potom :

Do vlastného príjmu manželky sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov podľa § 2 písm.c) zákona, bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý je predmetom dane alebo nie je predmetom dane alebo či ide o príjem oslobodený od dane.

Do vlastného príjmu sa započítava napríklad:
  • príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona, príjmy zo zamestnania), bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý nie je predmetom dane alebo či ide o príjem od dane oslobodený,
  • príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 zákona) - pozor, započítava sa samotný "hrubý" príjem, nie príjem znížený o výdavky,
  • príjem z prenájmu podľa § 6 ods. 3 - a to aj v prípadoch, ak ide o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.1 písm. h) zákona,
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Melnick, vďaka za pomoc.
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

Zamestnancovi robíme ročné zúčtovanie, jeho manželka bola na RD, čiže si mohol uplatnit odpočitatelnu polozku aj na nu (co by mu celkom pekne vyslo) ale teraz nam oznamil ze manzelka je od 12/2009 zamestnaná....tým padom by jej mal urobit rocne zuctovanie sucasny zamestnavatel, da sa to urobit nejako aby si napriklad manzel uplatnil na mazelku odpoc.polozku za 11 mesiacov a do rocneho zuctovania zeny by dali len ten 1 mesiac? alebo tym padom, ze sa zamestnala si na nu manzel nic uplatnit nemoze? pravdu povediac nechce sa mi verit, ze take daco by sa dalo len ten zamestnanec je dost sklamany ze mu to "nevyslo"........ preto sa chcem poradit, dakujem...
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

profi Pozri príspevok
Zamestnancovi robíme ročné zúčtovanie, jeho manželka bola na RD, čiže si mohol uplatnit odpočitatelnu polozku aj na nu (co by mu celkom pekne vyslo) ale teraz nam oznamil ze manzelka je od 12/2009 zamestnaná....tým padom by jej mal urobit rocne zuctovanie sucasny zamestnavatel, da sa to urobit nejako aby si napriklad manzel uplatnil na mazelku odpoc.polozku za 11 mesiacov a do rocneho zuctovania zeny by dali len ten 1 mesiac? alebo tym padom, ze sa zamestnala si na nu manzel nic uplatnit nemoze? pravdu povediac nechce sa mi verit, ze take daco by sa dalo len ten zamestnanec je dost sklamany ze mu to "nevyslo"........ preto sa chcem poradit, dakujem...
Treba sa troška "potrápiť" a pohľadať. Bolo tu už riešených veľa podobných prípadov. Ale k veci. Aj manžel si môže uplatniť nezd. časť základu na manželku rozdiel 4025,70-(príjem za 12/09 - poistné), aj manželka si môže požiadať svojho zamestnávateľa o roč. zúčtovanie a daň zraz. za 12/09 sa jej vráti. Jedno nevylučuje druhé. Aj manžel, aj manželka to však musia stihnúť do 15.2.2010. Po tomto dátume už len daň. priznanie do 31.3.2010.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

profi Pozri príspevok
Zamestnancovi robíme ročné zúčtovanie, jeho manželka bola na RD, čiže si mohol uplatnit odpočitatelnu polozku aj na nu (co by mu celkom pekne vyslo) ale teraz nam oznamil ze manzelka je od 12/2009 zamestnaná....tým padom by jej mal urobit rocne zuctovanie sucasny zamestnavatel, da sa to urobit nejako aby si napriklad manzel uplatnil na mazelku odpoc.polozku za 11 mesiacov a do rocneho zuctovania zeny by dali len ten 1 mesiac? alebo tym padom, ze sa zamestnala si na nu manzel nic uplatnit nemoze? pravdu povediac nechce sa mi verit, ze take daco by sa dalo len ten zamestnanec je dost sklamany ze mu to "nevyslo"........ preto sa chcem poradit, dakujem...
Ročné zúčtovanie dane zamestnanca(manželky) a uplatnenie NČZD na manželku sú dve rozdielne veci, ktoré spolu vôbec nesúvisia.

Zamestnanec si môže uplatniť NČZD na manželku vo výške rozdielu medzi 4025,70 a vlastným príjmom manžtelky, zníženým o zaplatené poistné.
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

viem že sa s tym hladanim tu treba "potrapit",ale dost nam to ponahla tak sa ospravedlnujem, a dakujem pekne za radu, pomohli ste, ako vzdy
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobry vecer, prosim o radu, manzel si uplatňuje NČZD na manzelku u zamestnavatela v RZ. Manželka si bude robit DP na zaklade potvrdenie o zdan.mzde. Kto bude mat original tohto potvrdenia? Manželka pri DP, manžel pri RZ, alebo obaja kopie, a manželka original pre pripad kontroly doma? Ďakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Iwett Pozri príspevok
Dobry vecer, prosim o radu, manzel si uplatňuje NČZD na manzelku u zamestnavatela v RZ. Manželka si bude robit DP na zaklade potvrdenie o zdan.mzde. Kto bude mat original tohto potvrdenia? Manželka pri DP, manžel pri RZ, alebo obaja kopie, a manželka original pre pripad kontroly doma? Ďakujem
Žiadosť o vykonanie RZD je zároveň čestným vyhlásením zamestnanca, takže stačí, ak manžel uvedie výšku príjmu. Ale môže doložiť kópiu potvrdenia.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
JA : Originál si nikdy nedám z ruky.
- manželovi prefotenú kópiu
- a aj k DP prikladám kópie.
0 0
Mia3683 Mia3683

Mia3683 je offline (nepripojený) Mia3683

Ahoj, prosím poradiť. Zamestnanec si uplatňuje nezd. časť na manželku, t.j. jej príjem mínus poistenie (3651,21 €/rok). A je možné, aby si táto manželka u svojho zamestnavateľa v RZD uplatnila tiež nezd. časť na manžela? je možné, aby si obaja na toho druhého uplatnili NČZD?
ĎAKUJEM
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mia3683 Pozri príspevok
Ahoj, prosím poradiť. Zamestnanec si uplatňuje nezd. časť na manželku, t.j. jej príjem mínus poistenie (3651,21 €/rok). A je možné, aby si táto manželka u svojho zamestnavateľa v RZD uplatnila tiež nezd. časť na manžela? je možné, aby si obaja na toho druhého uplatnili NČZD?
ĎAKUJEM
Áno, je.
0 0
heike heike

heike je offline (nepripojený) heike

Prosím vás, má niekto tlačivo na čestné prehlásenie na nezdaniteľnú časť na manželku? vopred ďakujem
0 0
Načítať ďalšie