Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku

Ahojte,

chcel by som sa uistiť, či som to pochopil správne.
Manželka je od februára 2007 na materskej dovolenke. Za mesiac január a február 2007 mala hrubý príjem - napr. 15 000 Sk.

Pripravujem si daňové priznanie a chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku - chcem postupovať nasledovne:

V časti III. daňového priznania - Údaje na uplnatnenie zníženia základu dane vypĺňam

1) Vlastné príjmy v SK - 15 000 Sk - zaplatené odvody
zaplatený preddavok na daň z tejto sumy nemôžem odpočítať

2) Počet mesiacov: 10
z dôvodu, že manželka si bude uplatňovať nedzaniteľnú časť za prvé dva mesiace u svojho zamestnávateľa

Je to takto správne?
Usporiadat
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

majernikova Pozri príspevok
Ahojte ,
ak je manželka na doma s dieťaťom /1r/ tak príjem je "materská" alebo "rodičovský príspevok" ? Manžel FO podnikateľ " živnostník" si chce uplatniť odpočitateľnú položku na manželku. Stále mám v tom chaos :-( , Prosím poraďte mi.
Ďakujem
Materská sa do príjmu ráta, rodičovský príspevok nie.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

majernikova Pozri príspevok
Ahojte ,
ak je manželka na doma s dieťaťom /1r/ tak príjem je "materská" alebo "rodičovský príspevok" ? Manžel FO podnikateľ " živnostník" si chce uplatniť odpočitateľnú položku na manželku. Stále mám v tom chaos :-( , Prosím poraďte mi.
Ďakujem
ak si chceš uplatniť na manželku NČ, tak urobíš rozdiel NČ 4025,70 a materskej, tá sa považuje za príjem v tomto prípade, rodičovský príspevok sa nepovažuje za príjem, nakoľko je to štátna sociálna dávka.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Timka1 Pozri príspevok
ak si chceš uplatniť na manželku NČ, tak urobíš rozdiel NČ 4025,70 a materskej, tá sa považuje za príjem v tomto prípade, rodičovský príspevok sa nepovažuje za príjem, nakoľko je to štátna sociálna dávka.

Súhlasím, len doplnim, že to platí len do prijmu / základ dane/ 31.489,92
Ak je nad tento príjem tak sa počíta 11898,18-/ ZD : 4 / - vlastný príjem manželky.
A od ZD 47592,72 sa uz nedá odrátať .
0 0
MartaSk MartaSk

MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

Timka1 Pozri príspevok
rodičovský príspevok, nemocenské dávky - PN, ošetrovné nie sú zdaniteľný príjem pre ňu .....
ak si chce uplatniť vrátenie dane z úrokov zo stavebného sporenia, nech si podá DP typ B, v oddieli VII - príjmy za kapitálového majetku zapíše úroky, následne v X oddieli zapíše daň z úrokov a v XV oddieli nech vypíše, ako chce vrátiť preplatky dane - na účet alebo poukážkou.

Aj ja by som si chcela uplatnit vratenie dane z urokov. Poberam prispevok za opatrovanie od UP,SVa rodiny - 800eur rocne, kde ich mam do prijmu zapisat, alebo sa tato davka do prijmu neberie?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

MartaSk : Už som Ti odpovedala tu :
http://www.porada.sk/1321049-post5.html
0 0
MarkaK MarkaK

MarkaK je offline (nepripojený) MarkaK

Ahojte,
manželka bola v roku 2009 zamestnaná január až máj, príjem mala len minimálnu mzdu. Ďalších 7 mesiacov bola dobrovoľne nezamestnaná a do ZP si ako samoplatiteľ platila mesačne 26,74EUR(7x26,74=187,18).
1)Môžem si pri uplatnení nezdaniteľnej čiastky na manželku ponížiť jej príjmy aj o zaplatené poistné do ZP, ktoré zaplatila ako samoplatiteľ ?
2)Ak áno, potrebujem k DP aj nejaké potvrdenie o týchto zaplatených odvodoch do ZP?
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

MarkaK Pozri príspevok
Ahojte,
manželka bola v roku 2009 zamestnaná január až máj, príjem mala len minimálnu mzdu. Ďalších 7 mesiacov bola dobrovoľne nezamestnaná a do ZP si ako samoplatiteľ platila mesačne 26,74EUR(7x26,74=187,18).
1)Môžem si pri uplatnení nezdaniteľnej čiastky na manželku ponížiť jej príjmy aj o zaplatené poistné do ZP, ktoré zaplatila ako samoplatiteľ ?
2)Ak áno, potrebujem k DP aj nejaké potvrdenie o týchto zaplatených odvodoch do ZP?

Od príjmu manželky sa odrátavajú aj preddavky samoplatiteľa na zdravotné poistenie. Teda mozes. A netreba prikladať k DP k príjmu manželky nič. Ani potvrdenie o príjme ani o poistnom. V DP ty potvrdzuješ , že si všetko uviedol správne.
0 0
deni27 deni27

deni27 je offline (nepripojený) deni27

Môže si starobný dôchodca pracujúci na HPP uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá bola celý rok nezamestnaná? Ráta sa do príjmu manželky aj vyplatená podpora. ďakujem
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
deni27 Pozri príspevok
Môže si starobný dôchodca pracujúci na HPP uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá bola celý rok nezamestnaná? Ráta sa do príjmu manželky aj vyplatená podpora. ďakujem

áno, dávky v nezamestnanosti sa započítavajú do vlastného príjmu manželky.
1 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

Prosím o radu: manželka - živnostníčka dostala v júli 2009 z Úradu práce príspevok na začatie SZČ v sume 2416,15 eur. Z uvedenej sumy zatiaľ nakúpila len jedno zariadenie v hodnote 200eur. K 31.12.2009 má teda zaúčtovaný zdaniteľný príjem 200 eur, zvyšok sumy 2216,15 eur je evidovaný ako záväzok.
Do vlastného príjmu manželky na uplatnenie NZD na manželku zaráta manžel celý príspevok alebo len sumu 200eur? Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

a ako živnostníčka si nedosahovala žiadne príjmy z podnikania ?
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
lu_lu Pozri príspevok
Prosím o radu: manželka - živnostníčka dostala v júli 2009 z Úradu práce príspevok na začatie SZČ v sume 2416,15 eur. Z uvedenej sumy zatiaľ nakúpila len jedno zariadenie v hodnote 200eur. K 31.12.2009 má teda zaúčtovaný zdaniteľný príjem 200 eur, zvyšok sumy 2216,15 eur je evidovaný ako záväzok.
Do vlastného príjmu manželky na uplatnenie NZD na manželku zaráta manžel celý príspevok alebo len sumu 200eur? Vopred ďakujem za odpoveď.
V prípade, že vedie účtovníctvo, jej príjmom bude len suma do výšky vyčerpaného príspevku, teda 200 €. Ak si uplatňuje výdavky percentom z príjmu, musí dať do POZD celú sumu príspevku.
Podľa tvojho príspevku sa ale zdá, že viedla účto.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
lu_lu Pozri príspevok
Prosím o radu: manželka - živnostníčka dostala v júli 2009 z Úradu práce príspevok na začatie SZČ v sume 2416,15 eur. Z uvedenej sumy zatiaľ nakúpila len jedno zariadenie v hodnote 200eur. K 31.12.2009 má teda zaúčtovaný zdaniteľný príjem 200 eur, zvyšok sumy 2216,15 eur je evidovaný ako záväzok.
Do vlastného príjmu manželky na uplatnenie NZD na manželku zaráta manžel celý príspevok alebo len sumu 200eur? Vopred ďakujem za odpoveď.

takže manželka je SZČO a má príjmy podľa §6. v skutočnosti naozaj dostala 2416,15 €. takže vlastným príjmom manželky na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky pre manžela bude "hrubý" príjem, t.j. tých 2416,15€ (ovšem ak nemala žiadne iné príjmy zo živnosti alebo zamestnania počas roka 2009) a môže si od toho odpočítať poistné na SP a ZP.
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

jacekova Pozri príspevok
takže manželka je SZČO a má príjmy podľa §6. v skutočnosti naozaj dostala 2416,15 €. takže vlastným príjmom manželky na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky pre manžela bude "hrubý" príjem, t.j. tých 2416,15€ (ovšem ak nemala žiadne iné príjmy zo živnosti alebo zamestnania počas roka 2009) a môže si od toho odpočítať poistné na SP a ZP.
Potrebujem len doriešiť otázku, čo sa týka toho príspevku z Úradu práce, v ostatnom mám jasno (teda čo všetko zarátať a čo odrátať). Logicky súhlasim s tebou, avšak niekde tu na porade som sa v minulosti dočítala aj iný názor a síce, že ak sa nesplnia podmienky dohodnuté v zmluve o poskytnutí príspevku, poberateľ príspevku je povinný vrátiť nevyčerpanú čiastku, a tá potom nebude predstavovať jeho príjem. Aj preto je účtovanie takéhoto príspevku ošetrené ako účtovanie záväzku a až po čerpaní príspevku sa záväzok odúčtuje a zaúčtuje sa do zdaniteľných príjmov. Chápem, že čo sa týka "vlastných príjmov manželky" na uplatnenie NZD na manželku, nie je dôležité, či je to zdaniteľný alebo nezdaniteľný príjem, ale že je to príjem. Preto späť k otázke: je príspevok z Úradu práce príjmom od začiatku prijatia alebo až potom, čo sú splnené podmienky na jeho poskytnutie?
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
misurka Pozri príspevok
Vyplní oddiel VII. DP typ B - príjmy z kapitálového majetku a zrazenú daň uvedie v r.99
Ahojte poraďáci -tento príspevok mi nie je jasný...Manžel si na mňa uplatní nezdaniteľné žm (som celý rok na rodičovskej - iný príjem okrem úrokov z term. vkladov som nemala) a ja si ešte vlastne druhý krát uplatním NŽM na seba v podobe zrazených úrokov zo stavebného sporenia či termínovaných účtov?
Ďakujem vopred za vysvetlenie.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

mimaemma Pozri príspevok
Ahojte poraďáci -tento príspevok mi nie je jasný...Manžel si na mňa uplatní nezdaniteľné žm (som celý rok na rodičovskej - iný príjem okrem úrokov z term. vkladov som nemala) a ja si ešte vlastne druhý krát uplatním NŽM na seba v podobe zrazených úrokov zo stavebného sporenia či termínovaných účtov?
Ďakujem vopred za vysvetlenie.
áno presne tak, máš aj ty nárok na celú NČ aj tvoj manžel na rozdiel NČ a tvojich príjmov
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
A má rátať do svojich príjmov výnosové úroky z termínovaných vkladov alebo kvartálnych výnosových úrokov z bežného účtu?
čítala som si tu nariadenie DU - v odseku oslobodené od dane bolo uvedené Príjmy oslobodené od dane
-
"do výšky 894,60 eura, ak úhrn príjmov z prenájmu (§ 6 ods. 3) a z príležitostných činností nepresiahol sumu oslobodenia 894,60 eura, ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto ustanovenú sumu)
-
do výšky 894,60 eura, ak úhrn príjmov z prevodu opcií, z prevodu cenných papierov, z prevodu podielu na s.r.o., k. s. alebo členských práv družstva znížený o výdavok nepresiahol sumu oslobodenia 894,60 eura, ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad túto ustanovenú sumu)
Nie je mi jasná tá posledná veta - do príjmov sa zahrnie zrážková daň nad uvedenú sumu?
0 0
radobo radobo

radobo je offline (nepripojený) radobo

Ahojte, bolo to tu myslim raz spomenute, ale potrebujem sa uistit. Ako postupovat v pripade, pokial DP podavaju obaja manzelia.
Manzel ako zivnostnik podava svoje DP kde si uplatni celu svoju nezdanitelnu cast.
Manzelka je sice na materskej dovolenke, ale podava si vlastne DP, pretoze dostala v danom roku odstupne od zamestnavatela a narokuje si o vratenie zaplatenej dane. Napriek tomu ze celkovy prijem jej nepresiahol celu odpocitatelnu polozku, v kolonke DP musi vyplnit celu vysku nezdanitelnej casti na danovnika.

Ako je mozne dalej nalozit so "zvyskom" manzelkinej nezdanitelnej casti? Moze si ju manzel uplatnit este vo svojom DP aj napriek tomu, ze manzelka uvadza vo vlastnom DP celu nezdanitelnu cast?

Vdaka za podnety.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

..a ešte zo zákon:
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
0 0
Načítať ďalšie